Освіта майбутнього у світі, що змінюється

26–27 жовтня в Києві в центрі сімейного розвитку «Дивосвіт» відбувся всеукраїнський Форум відкритої освіти. Ініціаторами Форуму стали Український педагогічний клуб і ще понад два десятки громадсько-педагогічних об’єднань, вищих наукових і навчальних закладів, інноваційних шкіл і освітніх центрів. Основною темою, яку обговорювали експерти з двадцяти регіонів України, стала «Освіта майбутнього у світі, що змінюється». Учасники Форуму звернулися до делегатів III Всеукраїнського з’їзду працівників освіти України з відкритим листом. У листі мова йде про наступне:

Шановні делегати з’їзду!

Можливо, головне, що об’єднує всіх дорослих, – це наші діти, продовження кожного з нас, надія і майбутнє нашої країни. Але майбутнє настане не завтра – воно вже сьогодні сидить за шкільними партами і в студентських аудиторіях. Чи задоволені ми школою, всією системою освіти? Мабуть, частіше ні.

Батьків турбує агресивність шкільного середовища і обурюють грошові побори. Працедавці все голосніше ведуть мову про тотальну неготовність випускників вузів до професійної діяльності. Статус і умови діяльності педагогічних працівників не дозволяють їм ефективно виконувати свою роботу. Медики б’ють на сполох про критичний стан здоров’я молоді, а Всесвітня організація здоров’я стверджує, що Україна посідає перше місце у світі по дитячому алкоголізму. Соціологи звертають увагу на небезпечну тенденцію – молоді українці уявляють своє щасливе життя частіше за кордоном… Але найголовніше – Україна не готова до глобальних викликів сучасності і, в першу чергу, через відсутність виразної і конкретної стратегії розвитку держави і суспільства, вкрай недостатньої уваги, а часом нерозуміння ролі освіти в сучасному житті. Освіта не може й надалі бути окремим замкненим соціальним інститутом, окремою професійною сферою. Настала гостра потреба в освіті всієї країни, наданні всьому процесу розвитку суспільства інноваційного характеру. Причому не на словах, а в реальних діях.

Представляючи експериментальне крило українського педагогічного співтовариства, систему Відкритої освіти, що формується, ми звертаємося до делегатів з’їзду і до керівництва країни із закликом відійти від вузьковідомчого розуміння ролі освіти в житті соціуму і усвідомити те, що освіта неминуче стає відкритою. Майбутнє не приходить само собою, його створюємо ми. Завтрашній день України може бути спроектований і вирощений лише через об’єднання всіх інтелектуальних і творчих сил її громадян. Ми закликаємо з’їзд стати не «виробничою нарадою», яка затвердить графік руху системи освіти на найближчі десять років, а початком серйозної розмови в суспільстві про школу, про майбутнє наших дітей і нашої країни.

Ми звертаємо увагу делегатів на те, що багато проблем, перед якими постала система освіти, вже розв’язано. В інноваційних школах, центрах, на майданчиках Відкритої освіти реалізовані принципи і відпрацьовані технології, які вже сьогодні роблять навчання персоніфікованим, виховання – якісним, освіту – сучасною. Ми готові передати всім накопичений освітній потенціал. Чи готова система освіти змінюватися, як змінилися ми? Чи готові педагоги знов повернути собі гідність і радість творчої праці, які ми зберегли в собі?

Практично всі реформи, які розпочиналися «зверху», не увінчалися успіхом. Якщо ми відповідальні дорослі, чому ми не вчимося на своїх помилках? Якщо ми розуміємо, що громадянське суспільство є необхідною умовою подальшого розвитку країни, то чому ми боїмося його будувати?

Учасники Форуму відкритої освіти, серед яких і народний учитель України Микола Гузик, і Артем Соловейчик, син Симона Соловейчика – автора «Маніфесту педагогіки співпраці» (25-ліття цього ключового для всіх педагогів документа ми відзначаємо нині), і Гордон Драйден з Нової Зеландії, автор світового бестселера «Революція у навчанні», і тисячі людей, що спостерігали за роботою Форуму в онлайн-режимі, впевнені в наших можливостях здолати проблеми, які постали перед нами. Якщо ми будемо разом і будемо відповідальні перед своїм майбутнім.

З’їзд працівників освіти 28 жовтня відкрився і цього ж дня завершується. Форум відкритої освіти свою роботу не припиняє. Ми розпочали відкритий діалог про освіту майбутнього у світі, що змінюється.

More in Новини, Освіта і наука
Євродепутат пропонує заслухати на сесії Європарламенту українських громадських активістів

Депутат Європарламенту від Польщі Павел Залевський (політична групи Європейських народних партій) пропонує заслухати представників українського громадянського суспільства на наступній пленарній...

Close