Міністра екології не влаштовує громадськість, яка не підтримує видобуток сланцевого газу!

21 серпня 2012 року на зустрічі Міністра екології та природних ресурсів Ставицького Е. А. з громадськими організаціями почав розігруватись сценарій рейдерського захоплення Громадської ради при Мінприроди.
Трохи історії та про принципи. З моменту заснування Мінприроди намагалося розвивати діалог з гроадськістю” Громадська рада (ГР) при Мінприроди була створена в 1995 році і стала одним з перших в Україні такого роду інституцій громадянського суспільства. До неї входять всеукраїнські та міжнародні організації, зареєстровані Мінюстом України, і статутна діяльність яких безпосередньо пов’язана з охороною довкілля.

Одним з принципів роботи ГР є професіоналізм. В ситуації, коли міністри екології в Україні призначаються з політичних, а не професійних міркувань, і з 2001 року змінилось 11 міністрів і тому Міністерство поступово втрачає інституційну пам’ять (а, звісно, змін структури міністерства було значно більше за цей час), цей принцип видається особливо важливим.

У нинішньому складі ГР була створена влітку минулого року у відповідності з Постановою Кабміну №966 від 03.11.2010 [1]. На відміну від пропонованого Постановою Кабміну Типового положення, у Положенні про ГР при Мінприроди відсутні обмеження щодо кількості членів та часу вступу, відтак будь-яка громадська організація може приєднатись до роботи ГР, подавши не пізніше ніж за два тижні до чергового засідання відповідний пакет документів про організацію.

Громадська рада успішно співпрацювала з Мінприроди, регулярно відбувалися засідання, на яких розглядалися актуальні питання, пов’язані з охороною довкілля. З протоколами засідань можна ознайомитись на сайті Мінприроди [2].

Все змінилось з призначенням у кінці квітня нового міністра: двох останніх протоколів на сайті Міністерства вже немає. Річ в тім, що на засіданні у червні розглядалось питання звільнення з посади директора Карпатського біосферного заповідника, Федора Гамора (див. додані файли). Подання на звільнення було ініційоване Рахівською районною та Закарпатською обласною владою. Основною причиною, напевно, є намагання Федора Дмитровича виконати указ Президента України про розширення території Карпатського біосферного заповідника. Схоже, що розширення заповідника не на руку силам, які займаються експлуатацією Карпатських лісів. А керівництво Мінприроди замість охорони природи стало підтримувати чиїсь бізнес-інтереси. Після цього засідання протоколи ГР на сайті міністерства перестали з’являтись, а на листи голови Громадської ради Міністерство перестало відповідати, тому наразі ГР не має документального підтвердження або спростування наказу про звільнення Гамора Ф. Д.

На засіданні 19.07.12 розглядалось інше, очевидно незручне для Міністра екології Ставицького Е. А. питання щодо екологічних аспектів видобутку сланцевого газу в Україні [4-16]. ГР наполягала на оприлюдненні Оцінки впливу на навколишнє середовище (ОВНС), розроблення якої була профінансована Урядом США, і яка до цього часу приховується від громадськості як українськими, так і американськими урядовими структурами.

На цьому тижні події навколо Громадської Ради при Мінприроди почали стрімко розвиватись. Так, 21 серпня 2012 року на зустрічі Міністра екології та природних ресурсів Ставицького Е. А. з громадськими організаціями, на питання, які ж все-таки екологічні проблеми може викликати видобуток сланцевого газу і коли буде оприлюднено ОВНС, міністр відповів [3, див. 27-му хв.]: « … Ви знаєте, що я є прихильником залучення іноземних компаній щодо видобутку вуглеводнів і приймаю в цьому особисто участь… Чутки про забруднення води – це ніщо. Забруднення не буде. Це я вам заявляю як фахівець. … Ми запропонували на Колегії Міністерства, щоб громадські організації через Громадську раду брали участь у процесах формування плану робіт, які будуть відбуватись на тій чи іншій площі, в першу чергу для того, щоб через Громадську раду і потім через громадські організації провести роботу, я розраховую на це, для того, що це не є проблема. Це перше. … Ми зібрались для того, що я відчув, що Громадська рада не в повному обсязі відпрацьовує, на мою думку, ті питання, які важливі для суспільства. … Є в мене таке відверте бажання, щоб Громадська рада запрацювала потужніше, була тою опорою, яка повинна бути у Міністерства, а я буду опорою по тих питаннях нагальних, які виникають у Громадської ради». Про оприлюднення ОВНС Міністр не обмовився ні словом, а цього якраз домагається нинішній склад ГР у відповідності з Оргуською конвенцію.
Екологічна громадськість України чекає конструктивного кроку з боку керівництва Мінприроди: довкілля держави і здоров’я людей під загрозою, тому варто поспішити.

Представники громадських організацій – членів Громадської ради, які були присутні на зустрічі:
Босак Адель, член ГР від УЕА «Зелений світ», 067 508 29 10
Міщук Зоряна, член ГР від ВЕГО «МАМА-86»,
Сіренко Ігор, член ГР від Національного екологічного центру України, 050-547-62-72
Пащенко Олена, член ГР від Всеукраїнської дитячої спілки «Екологічна варта»,
067-440-21-11

Джерела інформації:
1. http://www.menr.gov.ua/content/article/8783).
2. http://www.menr.gov.ua/content/category/273
3. Відео зустрічі з Міністром http://www.ex.ua/view/16360156?r=16358120
Відео з засідання ГР. 19.07.12 присвяченого екологічним наслідкам видобутку сланцевого газу:
4.
06.06.2012 T.Tymochko: shale gas threatens Ukraine.
5.
J.Bonein. Shale gas and ecological secrets which USA hides from Ukrainians.
6.
190712 Тетяна Тимочко проти добичі сланцевого газу.Green Video
Виступ в Орхуському центрі при Мінприроди України Голови Всеукраїнської екологічної ліги Тетяни Тимочко на засіданні Громадської ради Всеукраїнських організацій та об’єднань природоохоронного спрямування при Міністерстві екології та природних ресурсів України. Green Video®.
7.
190712 В. Ловчиновский о недоверии к Shell и Chevron. Green Video
Виступ в Орхуському центрі при Мінприроди України еколога Валерія Ловчиновського на засіданні Громадської ради Всеукраїнських організацій та об’єднань природоохоронного спрямування при Міністерстві екології та природних ресурсів України. Green Video ®.
8.
Романенко. Експертна оцінка проблем видобутку сл.газу. Виступ в Орхуському центрі при Мінприроди України Григорія Романенко (Всеукраїнське об’єднання ветеранів) на засіданні Громадської ради Всеукраїнських організацій та об’єднань природоохоронного спрямування при Міністерстві екології та природних ресурсів України. Green Video®.
9.
190712 Вяткин: Shell и Chevron привезли в Украину «бомбу». Green Video
19.07.2012. Київ. Виступ в Орхуському центрі при Мінприроди України Олега Вяткіна (Екогрупа “Печеніги”, м. Харків) на засіданні Громадської ради Всеукраїнських організацій та об’єднань природоохоронного спрямування при Міністерстві екології та природних ресурсів України. Green Video®.
10.
Олейникова: Shell STOP, Юзовская площадь – курорты Донбасса!
19.07.2012. Київ. Виступ в Орхуському центрі при Мінприроди України Галини Олейніковой (Всеукраїнська екоорганізація “Мама-86”) на засіданні Громадської ради Всеукраїнських організацій та об’єднань природоохоронного спрямування при Міністерстві екології та природних ресурсів України. Green Video®.
11.
Позиція Мінприроди що до видобутку сланцевого газу.
Виступ в Орхуському центрі при Мінприроди України Щукіна Олександра Миколайовича, директора Департаменту організаційно-аналітичного забезпечення діяльності Міністра екології та природних ресурсів України на засіданні Громадської ради Всеукраїнських організацій та об’єднань природоохоронного спрямування при Міністерстві екології та природних ресурсів України. Green Video®.
12.
Чому протести проти гідророзриву – по всьому світу? Виступ в Орхуському центрі при Мінприроди України Ігора Сіренко ( Національний екоцентр України) на засіданні Громадської ради Всеукраїнських організацій та об’єднань природоохоронного спрямування при Міністерстві екології та природних ресурсів України. Green Video®
13.
19.07.2012 Т.Бобровицкая. Shell в Украине. Green Video
19.07.2012. Київ. Виступ в Орхуському центрі при Мінприроди України Тетяни Бобровицької (директор з екології та охорони праці компанії Shell) на засіданні Громадської ради Всеукраїнських організацій та об’єднань природоохоронного спрямування при Міністерстві екології та природних ресурсів України. Просимо розуміти наведену інформацію у контексті засідання громадської ради.
14.
МВGV_0429-2GV-11f_Chevron
15.
МВGV_0429-2GV-12f_Бренда Пирс
16.
Заключна дискусія

Протокол-1
Гамор Фед_р Дмитрович

More in Новини, Довкілля
В редакції харківського видання “Главное” знову обшук (ФОТО)

28 серпня вдень до редакції харківського інтернет-видання та газети «Главное» нагрянули з обшуками. За словами журналістів, які в той момент...

Close