Іван Варченко: Три мільярди гривень

Ми, українці, у своїй більшості не полюбляємо великих цифр. Мільйон і мільярд стають сумами одного порядку, особливо на тлі щоденних побутових проблем, життя «від зарплати до зарплати». Це одна з ознак суспільства з глибокою соціальною нерівністю. Що не дивно в країні, де понад 90% вважають себе бідними і лише близько 1% – багатими.  Крім того, нас практично одразу перестають цікавити гроші, сплачені до бюджету. Гуртове – чортове – говорить народна приказка. А це вже друга ознака. Ознака суспільства, в якому панує корупція.

Три мільярди гривень (або 375 мільйонів доларів) – це багато, чи мало? З одного боку – дрібниця: близько 0,75% державного бюджету, менше ніж 0,2% від ВВП України, і лише 0,000625% світового ВВП. З іншого – не так і мало: це більше, ніж річний бюджет Дніпропетровська або Львова, майже півтора річних бюджети Одеси, понад 60% річного бюджету міста Харків, понад 80% бюджету Донецька на 2013 рік. Зрештою, це майже 4 тонни грошей у стодоларових купюрах чи понад 6 тон – у купюрах по 500 гривень.

Щодня по телевізору, радіо, в газетах, у транспорті, в аптеках, скрізь, де завгодно, бачимо оголошення з криком про допомогу. Маленькі і старші діти, їх батьки та матері просять дати можливість дожити до наступного дня народження, дати шанс на життя. Хтось пересилає або вкидає кілька гривень у скриньку, хтось просто співчуває. В Україні близько 5,5 тисяч зареєстрованих онкохворих дітей. Щороку реєструється ще 300-360. Щомісяця помирає 20-25 дітей. Батьки та рідні продають квартири та будинки, власні органи для того, щоб зберегти життя дитині. Середня ціна самого життя (лікування) – від 250 до 400 тисяч гривень. Буває дорожче, буває значно дешевше.

Для усіх 5,5 тисяч онкохворих дітей потрібно один раз знайти 2,2 мільярди гривень (5500х400000). Після цього – достатньо виділяти кожного року лише по 280 мільйонів. Одужують до 90% і більше з тих, хто лікується, тобто 9 з 10, або майже 5 тисяч з 5,5 тисяч хворих. Не лікувати – не житимуть.

Є важливіші речі? Чи купить батько хворої дитини страусові туфлі замість ліків, чи влаштує він гучну гулянку замість необхідної хірургічної операції? Якщо він моральний виродок і дитина йому чужа – так!

Нинішня влада має чіткі пріоритети: спочатку великі і малі Межигір’я, капітальні та поточні ремонти… А життя чужих дітей? Грошей немає, криза!

Чому три мільярди? Саме 3 мільярди гривень витратили на проведення ЄВРО 2012 у Харківській області за 8 місяців після закінчення чемпіонату (від липня 2012 до березня 2013 кошторис збільшився з 13,5 до понад 16,5 млрд. гривень)! Про це я писав раніше, тоді ж спрямував листи до прокуратури та дерфінінспекції з вимогою перевірити законність та обґрунтованість цих витрат, а до Харківської облдержадміністрації – надати інформацію куди і скільки витрачено грошей.  Відповіді лише посилили сумніви. Без жодних цифр ХОДА інформує, що у другій половині 2012 року було профінансовано проект та будівництво аеродромно-диспетчерської вежі, закупівлю пасажирського рухомого складу (Хюндаїв?), будівництво та ремонт автодоріг, будівництво та реконструкцію готелів та гуртожитків, здійснення контролю за безпекою на дорогах… Звісно, без тендерів, заднім числом, з одноголосним схваленням депутатської більшості. На все про все – 3 мільярди, як три копійки.

А тим часом у Харкові бігборди: «Меня зовут Алена. Мне 14 лет. Моя жизнь стоит …$. Нужно срочно оплатить лечение. Иначе я не увижу весны.»

Держфінінспекція «порушень не виявила», прокуратура «підстав не вбачає»…

… Українець добре вигострює сокиру.

Іван ВАРЧЕНКО

1 Comment on "Іван Варченко: Три мільярди гривень"

  1. Олекса | 13-06-2013 12:34 at 12:34 |

    А українці вже навіть не реагують на подібну інформацію. .. Що ж ми за люде такі?

Comments are closed.

More in Суспільство, Економіка, Записки, Здоров'я
Громадські організації підтримують компромісний законопроект про вищу освіту, підготований робочою групою Згуровського

Новий закон про вищу освіту варто розробляти на основі компромісного законопроекту №1187-2, який підготувала робоча група під керівництвом Михайла Згуровського....

Close