Чому українкам недоплачують на роботі?

47BFE3E8-B35A-4C82-9BF7-6614D730BE20_w640_r1_sУкраїнки продовжують зазнавати гендерної дискримінації на роботі. Жінки отримують за одну і ту ж працю на третину менше, ніж чоловіки, визнають у Міністерстві соціальної політики. Фахівці пояснюють це стереотипними уявленнями про те, що жінка є ненадійним працівником через зайнятість у родині.

Мешканка Запоріжжя Наталія, яка має дві освіти – економічну та технічну, – роботу шукає понад рік. Вона розповідає Радіо Свобода, що причиною відмов працедавців є її троє дітей.

«Моя молодша донька ще у першому класі. Тому мені не раз було сказано, що у вас маленька дитина. На жаль, у деяких випадках це було перепоною. Мені дали зрозуміти, що якщо у мене маленька дитина, то мені не можуть запропонувати посаду», – каже вона.

Сьогодні жінки у середньому отримують майже на 30% менше, ніж чоловіки, за рівноцінну роботу. Про це заявила міністр соціальної політики Наталія Королевська. У Європейському союзі натомість цей розрив становить 18%. 8 з 10 європейців вважають це несправедливим і вимагають змінити ситуацію.

Дослідження Фонду народонаселення ООН в Україні також підтверджують факти дискримінації жінки. Директор Фонду Нузхат Ехсан повідомила, що українські жінки краще освічені, мають вищий рівень кваліфікації, проте заробляють лише 70% від окладу чоловіків.

Жінкам недоплачують через суб’єктивні чинники

Президент Міжнародного жіночого правозахисного центру «Ла Страда – Україна» Катерина Левченко каже Радіо Свобода, що ця проблема найпомітніша в освіті і медицині.

«Ці галузі здебільшого є державними. Відповідно, заробітна плата у них має регулюватися законодавством – не менше від середньої у промисловості за цей же рік. Але ці положення закону ніяким чином не виконуються», – зауважила правозахисниця.

Причиною такої ситуації Катерина Левченко називає стереотипи, які вкорінилися у суспільстві.

«Ці проблеми пов’язані з дискримінацією на ринку праці. Тому що ти жінка, ти вважаєшся ненадійним робітником. У тебе можуть захворіти діти, ти можеш завагітніти, піти у декретну відпустку. Саме через це тобі платиться менша заробітна плата, ніж чоловікові. Проблеми є на рівні соціальних стереотипів, гендерних стереотипів, на рівні сприйняття жінок як частини робочої сили», – вважає Левченко.

Суди не допоможуть – юрист

Українська Конституція гарантує, що жінки та чоловіки мають рівні права. Проте на практиці часто трапляються ситуації, коли жінки не мають можливості реалізовувати свої права, а юридична рівність не гарантує рівність фактичну, зазначає Радіо Свобода юрист Наталія Іваницька.

«Національна практика свідчить, що такі випадки врегульовуються медіацією. До суду вони ніколи не доходять. Чому? Тому що у суді, при формальному підході, який завжди застосовується при розгляді, дуже важко довести це. Яким документом це можна підтвердити?» – запитує юрист.

За даними дослідження Центру соціальних експертиз Інституту соціології, 54% українців відчувають гендерну нерівність. А 47% погоджуються, що жінкам важче отримати посаду в органах державного управління.

Дмитро Воюта

Радіо Свобода

More in Новини, Події, Політика, Право
Магера за передачу ЦВК права призначати позачергові вибори

Заступник голови Центральної виборчої комісії Андрій Магера вважає доцільною передачу в повноваження ЦВК призначення позачергових місцевих виборів.

Close