Правозахисник: Український суд присяжних нагадує “кивал” з радянських судів

imagesВ Україні суд присяжних нагадує присяжних-засідателів радянського Союзу, які ніяк не впливали на роботу суду. Про це в коментарі Тиждень.ua заявив співголова Харківської правозахисної групи Євген Захаров.

«Модель суду присяжних у новому Кримінально-процесуальному кодексі не відповідає тим вимогам, яким вона мала б відповідати. Це не суд присяжних. А, скоріше, пародія на суд присяжних. Між іншим, в проекті Кодексу 2008 року була нормальна модель. Якби її взяли і перенесли, як перенесли 90% інших норм цього проекту в той, що ухвалювали, то суд присяжних би інакше працював. А так, ця модель нагадує те, що було з радянських часів, коли був суддя і двоє присяжних-засідателів», – сказав він.

«Їх в народі називали «кивалами», бо вони кивали весь час, підтакували судді, ніяк не впливали на роботу суду насправді і просто грали декоративну роль і нічого більше», – продовжив правозахисник.

На його думку, те саме відбувається й сьогодні.

«Нічого суттєвого ця модель не дає і суд присяжних не виконує ту головну роль, яку мав би виконувати. А саме – відповідати в питаннях: винна людина чи не винна, на їхню точку зору, якщо підсудний не визнає своєї вини і коли йдеться як мінімум про вбивство», – підкреслив Захаров.

«Ось те, що я можу сказати про суд присяжних. Я думаю, що це якраз один з тих розділів у Кримінально-процесуальному кодексі, який треба було би змінити», – наголосив він.

Як повідомлялося, перші українські суди присяжних винесли з початку цього року вже вісім вироків і жодного виправдувального.

20 листопада минулого року набрав чинності новий Кримінальний процесуальний кодекс, згідно з яким в Україні вводиться інститут суду присяжних.

Так, КПК передбачено, що суд присяжних утворюється при місцевому загальному суді першої інстанції. Обвинувачений у вчиненні злочину, за який передбачене покарання у вигляді довічного позбавлення волі, під час підготовчого судового засідання має право заявити клопотання про розгляд кримінального провадження стосовно нього судом присяжних.

Контроль якості інформації на сайті Майдан

Всі новини, статті та записки мають відповідати Інформаційній Політиці Майдану. Якщо ви бачите невідповідність - будь ласка повідомте нам на news@maidan.org.ua і вкажіть гіперлінк (URL) матеріалу. Приклад спростування інформації тут