Лондонські поліцейські штрафують дипломатів і вчать бути пильними

полицияЩе у школі полтавка Світлана Гриб учила, що англійська поліція – найкраща у світі. Кілька останніх років Світлана живе й працює у Великобританії й сама переконалася, що англійські полісмени високопрофесійні й здатні забезпечити безпеку громадян.

-Світлано, у Лондоні, особливо центральній його частині, де буває найбільше екскурсантів, поліцейського можна зустріти чи не на кожному розі. І туристи полюбляють фотографуватися з «бобі», як їх тут називають. Важко уявити, щоб українці прагли сфотографуватися з міліціонером, побачивши його на вулиці, бо наші правоохоронці для більшості громадян України є уособленням жорстокості, підлості, продажності й небезпеки…

– Поліцейська служба у Лондоні виникла ще у 1737 році й з того часу її престиж лише зростає. «Бобі» доброзичливий, надійний, завжди захистить, допоможе в будь-якій ситуації, ще й на додачу – універсальне «довідкове бюро». Рівень довіри громадян до поліції у Великобританії надзвичайно високий. Як би пізно мені не доводилося повертатися додому темними вулицями, у мене не виникає відчуття тривоги й небезпеки. Не так давно населення було поінформоване про те, що у поліції створені нові відділи – «безпечне сусідство». Тобто, в кожному мікрорайоні вдень і вночі чергують переодягнені в цивільне поліцейські. І як тільки щось трапляється, вони через кілька хвилин на місці пригоди й часто затримують злочинця на гарячому.

– Кажуть, що в Англії найбільша концентрація камер відеоспостереження у світі. За різними оцінками – від 1,85 до 4,2 мільйона: ніхто так пильно не стежить за громадянами, як Британія.

– Законослухняним жителям це не заважає, зате поліції допомагає швидко знайти порушників закону. Наприклад, відеокамери на дорогах здатні автоматично визначати номерні знаки транспортних засобів. Мережа з близько 4 тисяч камер щодня розпізнає близько 10 мільйонів автомобілів. Камери фотографують їхні номерні знаки і записують дату, час і місце зйомки. У фокус потрапляє передня частина машини, тож на фото можуть потрапити і водій з пасажиром.

Далі обладнання сканує номерні знаки і перевіряє їх по кількох базах даних. Таким чином можна в режимі реального часу вистежити авто, які становлять інтерес для поліції. Схожою технологією, тільки у значно скромніших масштабах, користуються і приватні компанії, наприклад супермаркети чи паркінги. Так вони визначають клієнтів, які порушили правила паркування або поїхали, не заплативши.

– Світлано, чи доводилося вам бувати в поліцейському відділку?

– Так, доводилося. Зовні він не відрізняється від звичайного офісу, бо не має решіток. А всередині красиво й затишно: комп’ютери, диванчики, ковролін, квіточки, чай-кава. В усіх кабінетах відеоспостереження.

– Якби в Україні в усіх приміщеннях райвідділів були відеокамери, може, б наші міліціонери перестали катувати й знущатися над затриманими й зменшилася кількість смертей у міліцейських застінках.

– Випадки жорстокого поводження в англійській поліції чи фальсифікації кримінальних справ – поодинокі надзвичайні події, за це не лише звільняють, а й карають. Якщо в Україні керівні посади в силових структурах нерідко купуються, то в поліції Великобританії корупції немає, просування кар’єрними східцями прозоре й чесне, за справжні досягнення.

– Скажіть, чи є працівники поліції серед ваших знайомих?

– Так, є. Вони дуже задоволені своєю роботою, вона вважається престижною. Потрапити в поліцію не так просто, треба пройти кілька тестувань, в тому числі й психологічне, потім спеціальне навчання. Зарплата вельми пристойна, вища за середню по країні. Роботою дорожать і, як правило, працюють аж до виходу на пенсію.

– Кілька днів тому світові ЗМІ повідомили, що екс-держсекретаря США Хілларі Клінтон в центрі Лондона оштрафували на $127. Її авто знаходилося на парковці 45 хвилин, однак плата за стоянку не була внесена, а на виправдання дипломата поліцейський не зважив.

– Власне, рівність усіх перед законом, незважаючи на посади, ранги й товщину гаманця, і невідворотність покарання й відрізняє англійську поліцію й поліцію інших європейських країн від вітчизняної. А мій колега розповів випадок, коли йому повернули 2 фунти стерлінгів (вартість проїзду в автобусі). Автомат на парковці, певно, був несправним, тому неправильно показував час і відповідно нараховував більші суми. Водій повідомив про це в дорожню поліцію і йому повернули ті 2 фунти.

– Чим ще відрізняється поліція Англії?

– Листування з громадянами там ведеться електронною поштою й поліцейським і на думку не спадає збрехати, що лист не надійшов чи потрапив у спам. У виняткових випадках важливі документи надсилаються рекомендованими листами. І в СІЗО під слідством підозрювані не сидять роками, як в Україні. Арештовують людину тільки тоді, коли вже зібрані неспростовні докази її вини, слідство зазвичай триває від кількох тижнів до 2-3 місяців. Якщо суд вважає, що слідство не довело вину особи, її відпускають із залу суду. А поняття «додаткового розслідування», як в Україні, на яке можна необмежену кількість разів направляти справу (а людина роками сидить!), у більшості європейських країн немає.

– Коли в Інтернеті я знайшла інформацію під назвою: «Лондонські поліцейські крадуть сумочки», то першою була думка: невже, як і українські, вони цуплять все – від газоліну й квартир стариків до мобільних телефонів у затриманих?!

– Мені про це розповідала подруга. «Грабіжники»-поліцейські в основному працюють в Інтернет-клубах, барах, кафетеріях і магазинах центральної частини Лондона. Вони крадуть у людей сумки, повішені на спинку стільця, а потім урочисто повертають їх. Так лондонська поліція намагається навчити людей не бути легковажними й пильнувати свої речі.

Розмовляла Яна Калашник

Матеріал підготовлений за підтримки Міжнародного фонду «Відродження»

More in Новини
Росія почала відгороджуватися від України колючим дротом

Російська прикордонна служба почала встановлювати загородження з колючого дроту на кордоні з Україною. Про це повідомляє у своєму сюжеті луганський...

Close