Іпотека на карті світу: в Європі у кілька разів дешевше, ніж у нас

ИпотекаНерухомість в Україні коштує від 6 до 10 тисяч гривень за один кв. метр. Питається в задачі: за скільки років подружжя в Україні зможе купити трикімнатну квартиру площею 80 кв. метрів, якщо у них двоє дітей, а зарплати – 1,5 та 2,5 тисячі гривень на місяць?  

У країнах ЄС, на відміну від України, власне помешкання для сім’ї, яка працює, є абсолютно доступною річчю. У Німеччині ставки по іпотечних кредитах з десятирічним терміном виплати не перевищують 3,5% і мають тенденцію до зниження. Причому, ще 10 років тому вони становили 10% і вище. У Голландії – 3% на 30 років. У Польщі базова ставка становить 4,75%. В Україні базова ставка по іпотечному кредиту – приблизно 20-25% річних на 15 років.

Сьогодні середньозважена процентна ставка за іпотечними кредитами в країнах Європи, що входять в єврозону, становить 4,5%, тобто втричі менше, ніж у нас. Наприклад, у Франції процентна ставка на покупку квартири зараз складає всього 3,9%, а в Німеччині 4,6% річних.

У Греції квартиру по іпотеці можна взяти під 3,8% річних, а строком до 5 років ставка вже складе 4,6 %. Якщо ж брати кредит строком більше 10 років, то ставка складе 4,9 % річних.

Купівля квартири в кредит у маленькій  Бельгії обійдеться трохи дешевше. Тут по іпотеці з плаваючою ставкою з клієнтів візьмуть 3% , а іпотечний кредит строком до 5 років з фіксованою ставкою обійдеться під 4% річних. Довгострокова іпотека в Бельгії трохи дорожча: кредит на термін більше 10 років коштуватиме 4,6% на рік. Цього року в країні було видано 127 тисяч іпотечних кредитів на загальну суму 12 мільярдів євро.

А ось в Англії кредит на покупку квартири в Лондоні з розстрочкою на 3 роки буде коштувати 4,8 % річних, на 5 років 5,7% річних, а на 10 років 6,2% річних. За 9 місяців уцього року там було видано практично 1 мільйон кредитів на загальну суму, що перевищує 111 мільярдів євро .

В Італії середня ставка кредиту на покупку нерухомості становить 5,2% річних.

У країнах, поки що не входять до єврозони, ситуація з умовами отримання іпотеки також значно краща, ніж у нас. Так, наприклад, у Польщі середньозважена процентна ставка на покупку нерухомості в національних злотих зараз складає  від 4,67% до 6% річних.

В Угорщині при купівлі житла в кредит потрібно внести одразу половину її вартості, а потім протягом 5-30 років сплачувати 4,5 -5% річних у доларах чи євро або 9-10% річних у форинтах.

Як результат, за підсумками 3-х кварталів цього року обсяг іпотечних кредитів в єврозоні виріс на 0,7 % – з 3 490 300 000 000 євро до 3 515 100 000 000 євро. Це при тому, що житло у Європі значно дешевше, ніж в Україні, хоча наші зарплати на порядок нижчі за європейські.

Як кажуть у рекламних роликах, відчуйте різницю, шановні українці!

За матеріалами зарубіжної преси

підготувала Яна Калашник

Матеріал підготовлений за підтримки Міжнародного фонду «Відродження»

Контроль якості інформації на сайті Майдан

Всі новини, статті та записки мають відповідати Інформаційній Політиці Майдану. Якщо ви бачите невідповідність - будь ласка повідомте нам на news@maidan.org.ua і вкажіть гіперлінк (URL) матеріалу. Приклад спростування інформації тут