МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Огляд передвиборних подій з «Контрактів»

11/01/2001 | Максим’як
Огляд передвиборних подій з «Контрактів»
2001-11-01 «ГК»
Ющенко судиться з Financial Times,
а Азаров не знає, що робити зі своєю партійною посадою
Аби тримати своїх читачів у курсі передвиборних подій, «Контракти» запроваджують окрему рубрику, в якій ми подаватимемо найсуттєвіші, на наш погляд, події передвиборної кампанії. Сьогодні під нашим пильним поглядом кілька партій та передвиборних блоків.
«Наша Україна»
Останнім «нашоукраїнським» хітом стало приєднання до блоку відомого бізнесмена і кума екс-прем’єра Петра Порошенка разом з парламентською групою «Солідарність». Мало того, Порошенко став керівником штабу «Нашої України». Сам Ющенко давно мріяв залучити кума під свої знамена, але той уперто не хотів іти на вибори у компанії Рухів та «порядних реформаторів» і віддавав перевагу більш номенклатурній компанії, яка зібралася в «ТУНДРІ», пізніше перейменованій на «За єдину Україну» («За єдУ»). В те, що Ющенкові вдасться переманити до себе Порошенка з його чималими фінансовими ресурсами, не вірили навіть наближені до штабу «Нашої України» люди.
Ще однією гарячою новиною стало остаточне входження до «Нашої України» представника Президента в парламенті, члена НДП (яка входить до іншого блоку — «За єдину Україну») Романа Безсмертного. На нього покладено «найскладніше» завдання. Безсмертний став «політичним координатором» блоку. Що стоїть за цим формулюванням, невідомо, але дехто з оглядачів навіть вважає, що він займатиметься сіянням розбрату і сум’яття в таборах конкурентів.
Саме цим пояснюють його останню заяву про можливість об’єднання «Нашої України» і «За єдУ». Також Ющенко здивував український політичний бомонд своїм судовим позовом до британської газети Financial Times, причому за матеріал, опублікований півтора року тому. Такий хід дозволяє йому відразу вбити двох зайців. По-перше, створюється додатковий інформпривід, а по-друге, унеможливлюються негативні публікації про лідера «НУ» у FT на час розгляду справи в суді. А він до виборів не закінчиться.
«ТУНДРА», або «За єдУ»
Блок, який на своєму старті зробив потужну заявку на те, що саме він є партією влади і головним володарем адмінресурсу, дещо підупав на силі. Несподівано один з ключових гравців цієї команди, керівник ДПАУ Микола Азаров спасував перед атакою комуністів. Нардеп від КПУ Георгій Крючков написав депутатський запит на ім’я голови Центральної виборчої комісії з вимогою контролювати використання Азаровим адмінресурсу на виборах. Запит підтримала Верховна Рада. Як правило, подібні запити серйозні люди ігнорують, за принципом «собака гавкає, а караван іде».
Але головний податківець раптом заявив у інтерв’ю газеті «Столичные новости»: «У мене є бажання запропонувати іншу кандидатуру на пост лідера партії». Таке бажання він у цьому ж інтерв’ю аргументував нападками ворогів і змореністю. Правда, через якийсь час він пояснив журналістам, що у згаданому інтерв’ю було випущено одне його речення, а саме: «А може, завтра прокинуся, відпочину і зміню свою точку зору».
Таку на диво невпевнену поведінку найпотужнішого силовика оглядачі пояснюють внутрішньоблоковою конкуренцією. «Піде чи ні Азаров з посади голови партії, залежить тільки від Президента. Хто саме працює проти Азарова, сказати важко, але, на мій погляд, це керівники його «союзницьких» партій — Пустовойтенко або Тігіпко. Взагалі в «За єдУ» досить багато розбіжностей, і невідомо, чи доживе вона до виборів», — каже Володимир Полохало.
«Батьківщина»
Юлія Тимошенко показує нашим партійним вождям, як потрібно працювати, так би мовити, по-західному, роблячи ставку на безпосередній контакт з виборцем і не обтяжуючи себе снуванням інтриг на найвищому рівні. Ще влітку в інтерв’ю «Контрактам» «леді Ю» заявила, що «робота опозиції не припинилася, а припинилися видовищні речі», маючи на увазі, що її організація «пішла в народ». Недавно ми побачили результат цього ходіння. Тимошенко зібрала представників півтисячі (як було написано в прес-релізі ) громадських організацій. Причому більшість із них — організації місцевого рівня.
Хто займався виборами — той знає, як нелегко і недешево зібрати таку різнобарвну публіку. Незважаючи на часто завищувану кількість декларованих членів громадських організацій, вони, як правило, мають реальний актив, який дещо екзальтований, і тому його досить легко запалити на боротьбу за ідею. А якщо ще й кинути копієчку, то відданість і ресурс для агітації за схемою «від дверей до дверей» гарантовано.
Варто зазначити, що все на з’їзді було підпорядковано саме цій меті. Полум’яний виступ лідера, священик та хор у національних строях — і в людей, які приїхали з провінції і вперше зустріли людину, яку до цього бачили тільки по телевізору, справді загорілися очі.
На думку оглядачів, правий антураж з’їзду свідчить також про те, що Тимошенко намірилася забрати частину правих виборців у Ющенка, який на сьогодні має повну монополію на цьому фланзі. Про це свідчать і постійні випади на його адресу в газеті «Вечерние Вести», яку асоціюють із Юлією Володимирівною. Це при тому, що сама Тимошенко постійно наголошує на бажанні йти з Ющенком на вибори разом.
Соціалісти
Минулої п’ятниці відбувся з’їзд соціалістів, присвячений 10-й річниці партії. Жодних конкретних рішень щодо того, з ким і як партія збирається йти на вибори, він не прийняв.
Водночас оглядачі зазначають, що Олександр Мороз вочевидь втрачає бали, здобуті під час касетного скандалу. Ініціативу лідера СПУ про об’єднання усіх антипрезидентських сил від КПУ до «НУ» в один блок, з якою він недавно виступив, не справила жодного враження на публіку, а викликала лише іронію журналістів, які відразу пригадали попередній об’єднавчий проект Мороза під назвою «Канівська четвірка».
Роман КУЛЬЧИНСЬКИЙ


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".