МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Черкаси не бажають зимувати без світла, тепла і зарплати.

11/19/2001 | Майдан-ІНФОРМ
Широкомасштабна акція протесту, призначена на 20 листопада, має за мету підштовхнути керівництво області до відвертого визнання критичного стану з енерго- і теплозабезпеченням, і більш рішучого захисту інтересів регіону на рівні держави.

Мер Черкас Володимир Олійник закликає черкасців не бути байдужими до проблем міста і вийти у вівторок на головну площу Черкас, щоб “засвідчити своє прагнення до гідного життя”. Акція протесту, яка відбудеться 20 листопада о 13 годині на площі перед облдержадміністрацією, може стати найпотужнішою за усі разом узяті мітинги і пікети, проведені в обласному центрі протягом останніх років – за попередніми підрахунками, у ній мають взяти участь не менше 20-ти тисяч черкасців.

Через відсутність коштів на проведення опалювального сезону квартири черкасців незабаром можуть перетворитися на холодильники. Як стверджують в Черкаському міськвиконкомі, це не чергова вигадка-жах, якими комунальники щороку намагаються пожвавити процес сплати громадянами комунальних послуг, а сумна реальність, яка чекає черкасців найближчим часом.

З початку опалювального сезону в місті вже тричі зупинялися котельні. Причина – НАК “Газ України” відмовляється постачати газ, поки не будуть погашені борги (загалом по Черкасах їх сума становить 12 млн. грн.) за попередній опалювальний сезон. Та сума коштів, яку комунальникам вдалося зібрати і перерахувати газопостачальним організаціям за жовтень і листопад (загалом більше 1 млн. грн.), пішла в рахунок сплати минулорічних боргів.

Через що Черкаси щодня знаходяться перед загрозою припинення подачі газу.

Сесія Черкаської міської ради, розглянувши 8 листопада ситуацію з тепло- і енергозабезпеченням міста Черкаси, дійшла висновку, що загрозлива ситуація для життєдіяльності міста протягом зими виникла внаслідок суттєвого зниження обсягу бюджета міста на 2001 рік у порівнянні з попередніми роками. Через що здійснювати попередню проплату за газ (як цього вимагають газопостачальні організації) з одночасною виплатою заробітної плати працівникам бюджетної сфери абсолютно неможливо. Таких коштів у міському бюджеті просто немає. Ніяке включення внутрішніх резервів, додаткове залучення коштів не в стані суттєво змінити ситуацію на краще.

У зв‘язку з цим сесія вирішила звернутися до жителів міста з проханням взяти участь у акції протесту 20 листопада і підтримати ряд економічних вимог до центральної і обласної влади. Серед них – термінове скликання сесії обласної ради з метою розгляду ситуації, що склалася в обласному центрі з питань енерго- та теплозабезпечення, виплати заробітної плати та соціального захисту його жителів.

Ситуацію значною мірою ускладнює неповернення коштів з Державного бюджету на відшкодування пільг та субсидій населенню. Так, станом на 5 листопада заборгованість усім черкаським РЕУ по субсидіях і пільгах становить 1 млн.700 тис. грн. Внаслідок цього комунальні підприємства не можуть своєчасно розраховуватися за електроенергію з ВАТ “Черкасиобленерго”. Попри те, що сукупний борг усіх черкаських РЕУ за електроенергію становить 270 тис. грн., і виник він лише внаслідок неповернення комунальникам коштів за субсидії і пільги з Державного бюджету, енергетики в свою чергу вже почали відключати РЕУ від електропостачання, що викликало в місті масові зупинки ліфтів.

“Вирішення проблем, які постали перед територіальною громадою, виходить за межі можливостей міської влади” – таким був одностайний висновок депутатів міської ради. Присутній на сесії заступник голови облдержадміністрації Анатолій Рибак теж “на 200 відсотків” погодився з тим, що виправлення критичної ситуації у паливно-енергетичній сфері і житлово-комунальному господарстві лежить поза сферою повноважень місцевих органів влади.

Отже, 20 листопада о 13 годині в Черкасах відбудеться широкомасштабна акція протесту. Вже не вперше мешканці обласного центру змушені вдаватися до таких форм протесту проти сваволі влади.

Більше 10 тисяч черкасців взяли участь у громадських слуханнях 29-30 січня, які мерія скликала просто неба на знак рішучої незгоди громадськості міста з тим, що Черкаси, які дають 60-65% усіх податкових надходжень області до місцевого і державного бюджетів, отримали бюджет на 2001 рік, набагато гірший за усі попередні роки. Ще тоді міськвиконком попереджав обласну раду, що цей обсяг коштів не забезпечує утримання інфраструктури міста, оскільки не покриває навіть виплату заробітної плати працівникам бюджетної сфери.

На превеликий жаль, заклики 10-тисячного натовпу городян під стінами будинку обласної ради «не приймати бюджет, що суперечить інтересам міста», не змогли зупинити невблаганний хід історії 30 січня.

Попри оптимістичні запевнення Черкаської облдержадміністрації, складне життя міста протягом року повністю підтвердило невтішні висновки фахівців міськвиконкому. Вже з другого півріччя одна за одною у сферах міського господарства Черкас почали спалахувати кризові ситуації. Попередження про можливе проведення страйку через неналежне фінансування галузі спочатку надійшло від освітян, потім – від медиків. Кількаразовим наданням цільової дотації на потреби освітянської і медичної галузей облдержадміністрація фактично визнала правомірність січневих вимог міськвиконкому щодо справедливого розподілу бюджету.

Тепер міськвиконком і сесія міськради вимагають від облдержадміністрації і обласної ради юридично визнати неможливість вирішення на регіональному рівні проблем своєчасної виплати зарплати і забезпечення опалювального сезону за рахунок наявних бюджетних коштів. На думку керівництва міста, це визнання дасть можливість спільно шукати шляхи вирішення цих проблем вже на рівні центральних органів влади.

До речі, ще 25 травня 2001 року Правління Асоціації міст України розглянуло ситуацію, яка склалася в містах з енергозабезпеченням. Аналіз роботи водопровідно-каналізаційних підприємств, підприємств електротранспорту та теплокомуненерго засвідчив, що на сьогоднішній день вони знаходяться на межі фінансового та технологічного банкрутства, що у будь-який час може призвести до виникнення соціально-політичної напруги в містах. Як зазначає мер Черкас Володимир Олійник, лише термінове коригування Державного бюджету України дасть можливість створити належні умови для роботи житлово-комунальної галузі протягом зими 2001-2002 років.

Акція протесту, що відбудеться в Черкасах 20 листопада о 13 годині, має стати поштовхом для формування більш чіткої і рішучої позиції обласної влади щодо захисту інтересів регіону на рівні держави.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".