МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Ющенко – прем'єр, Литвин – голова Верховної Ради

11/20/2001 | Спостерігач
Ющенко – прем'єр, Литвин – голова Верховної Ради

Леонід Амчук, УП, 20.11.2001, 13:57




"Ситуативна коаліційна парламентська більшість" може бути створена у майбутній Верховній Раді. Її базою будуть два виборчі блоки – "Наша Україна" та "За єдину Україну" (екс-ТУНДРА). На такий висновок Миколу Томенка наштовхнув аналіз останніх соціологічних досліджень, який провів Інститут політики.

"Мислячи категорією максимальних цифр", Томенко вважає, що блоку Ющенка та ТУНДРі для того, щоб отримати 226 голосів, буде достатньо допомоги пари невеликих партій. У такій ситуації Ющенко міг би стати прем'єр-міністром, а Литвин, якщо він дійсно погодився очолити "Нашу Україну" – спікером Верховної Ради.

При цьому політолог не гарантує, що на найвищі посади названі ним особи претендуватимуть самі, бо ніхто не знає, які будуть плани у переможців через півроку. Однак загальна логіка в тому, що лідер блоку, який набрав більшість, отримує посаду голови уряду. (Томенко вважає, що після обрання нового парламенту вага прем'єр-міністра буде найбільшою за роки незалежності, "окрім, можливо, за часів, коли на чолі уряду стояв Кучма, який мав можливість видавати декрети".) Той же, хто в новій більшості буде другим за чисельністю, отримує право посадити свого представника в спікерське крісло.

Загалом картина імовірної структури майбутньої Верховної Ради, запропонована Томенком, виглядає так:

"Наша Україна": 19-23% за партійним списком, тобто 65-78 депутатів + 41-49 депутатів, обраних в округах = загальна кількість 106-127 депутатів.
Компартія: 16-20%, 54-68 депутатів + 20-30 мажоритарників = загальна кількість 74-98 депутатів.
"За єдину Україну": 4-8%, 14-27 депутатів + 50-60 мажоритарників = 64-87 депутатів.
СДПУ(О): 4-8%, 14-27 депутатів + 6-12 мажоритарників = 20-39 депутатів.
Партія зелених: 4-6%, 14-20 депутатів + 0 мажоритарників = 14-20 депутатів.
Соцпартія: 3-6%, 0-20 депутатів + 5 мажоритарників = 5-25 депутатів.
Блок Тимошенко: 2-5%, 0-17 депутатів + 5 мажоритарників = 5-22 депутати.
ПСПУ: 3-5% 0-17 депутатів + 2 мажоритарники = 2-19 депутатів
"Демсоюз": 2%, 0 депутатів за списком + 8 мажоритарників = 8 депутатів.
"Єдність": 1-2%, 0 депутатів + 6 мажоритарників = 6 депутатів

Учасники презентації також не виключили настання деяких змін. Буде зростати рейтинг ТУНДРи, бо це – "невідворотній процес", вважає соціолог Сергій Макеєв. Прихід Литвина до "За ЄдУ", на думку Томенка, найнегативніше відіб'ється на СДПУ(О), "Демсоюзі", "Єдності" та Партії зелених, які розраховували на адмінресурс.

Має змінитися рейтинг "Єдності" та "Демсоюзу", бо проекти ще тільки стартували. 2% у партії Горбуліна Томенко вважає результатом, який "зробила стара команда" Волкова. "Там [у списку "Демсоюзу"] не буде великих бізнесменів, а буде якісно нова картинка".

Невідомо, якою є вірогідність прогнозу щодо округів: "Зараз керованість процесом зросла в декілька разів, ніж було в 1998", - зазначив Макеєв. Також невідомі реальні рейтинги "Жінок за майбутнє" та "НЛО".

Нова Верховна Рада, на думку політолога, "не узаконюватиме нову редакцію Конституції", а займеться "корекцією" статей щодо статусу прем'єра та силовиків. Крім того, він думає, "в цій конфігурації більшості Леонід Кучма не визначатиме всі рішення парламентської більшості".

Все зазначене вище експерти робили на рівні прогнозів. Загалом же за мотивами запропонованого дослідження Томенко залізно, на 100 відсотків, певен у двох речах – у новій Верховній Раді не буде опозиційної або олігархічної більшості.

Відповіді

  • 2001.11.20 | ilia25

    Егеж, у мріях Томенка..

    Як все було насправді -- читайте в останній статті Коробової, яку я зараз сюди закину. Моя черга бо ж... :)


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".