МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Парламент схиляють до «суїциду» (УНІАН)

01/16/2002 | Serhiy Hrysch
Найбільшим «хітом» українського політичного життя в останні дні, поза сумнівами, стала тема згортання парламентом своєї діяльності на час виборів. 12 січня блок партій «За єдину Україну!» закликав депутатів Верховної Ради припинити на час передвиборчої кампанії роботу вищого законодавчого органу, оскільки, мовляв, народні обранці нині приділяють більше уваги передвиборчій кампанії, аніж ухваленню законів. Перед цим на означену тему переконливо висловились прем`єр-міністр Анатолій Кінах та екс-Президент Леонід Кравчук. Хто і заради чого збурив хвилю, і чим усе закінчиться для парламенту?..

Заява «заєдистів», більшість із яких представляють інтереси виконавчої влади, виглядає доволі категорично і, за ідеєю, повинна була б мати логічне продовження. А саме - урядовці, які балотуються до парламенту від блоку «ЗаєдУ!», до завершення передвиборчої кампанії навзаєм повинні були б залишити свої нинішні посади. Але, судячи з усього, такий розвиток подій до планів міжпартійної коаліції на чолі із главою президентської адміністрації Володимиром Литвином не входить. Тож, напевно, йдеться про традиційний тему - необхідність для тих, кому це потрібно, «тримати» у напрузі Верховну Раду.

Першим про бажаний саморозпуск нинішнього парламенту заявив Леонід Кравчук. 11 січня, у переддень проведення об’єднавчого з’їзду блоку «За єдину Україну!», екс-президент наголосив, що Верховна Рада, на його думку, має припинити свою роботу, оскільки, за його словами, нічого позитивного до кінця парламентських виборів від неї чекати не доводиться. При цьому Леонід Макарович не уточнив, в який саме засіб вищий законодавчий орган держави повинен самоусунутись від виконання своїх повноважень. Як відомо, стаття 90 Основного закону передбачає два варіанти дострокового припинення повноважень Верховної Ради – у день відкриття першого засідання новообраного парламенту та у разі, якщо депутати упродовж тридцяти днів однієї сесії не розпочинають свою роботу і Президент ухвалює рішення про розпуск вищого законодавчого органу. Інших варіантів усунення парламенту від виконання ним своїх повноважень, у тому числі і тимчасового – на період виборчої кампанії, Конституція не передбачає. Тому досить важко сказати, чим саме керувалися Леонід Кравчук та блок «ЗаєдУ!», ведучи мову про саморозпуск Верховної Ради. Аргументи ж, про які йдеться у згаданому зверненні «заєдистів» до парламенту (ухвалення законів, що розбалансовують бюджет, ігнорування депутатами закону про ліцензування CD та ін.), поза сумнівами, не є достатніми для припинення повноважень Верховної Ради.

Яку ж мету у даному випадку переслідували автори ідеї? Звісно, можна припустити, що коаліція на чолі із Володимиром Литвином просто вирішила «пропіарити» себе, зігравши, так би мовити, у «злого» і «доброго» слідчого. При чому у ролі останнього блок, очевидно, уявляв саме себе.

Якщо це справді так, то «заєдисти» не врахували однієї обставини - їхні звинувачення у недієздатності Верховної Ради можна сприймати не інакше, як закиди однієї гілки влади – виконавчої, на адресу іншої - законодавчої. Принаймні, говорити про це дозволяє той факт, що за виборчим списком блоку балотується 17 урядовців та представників центральних органів влади на чолі із прем’єр-міністром Анатолієм Кінахом, 10 – представників обласних та районних держадміністрацій та 3 президентські радники. Крім цього, «За єдУ!» оголосило про намір підтримати у мажоритарних округах 41 представника місцевих органів влади, у тому числі - кримського прем’єра та постійного представника Президента у кримській автономії.

Тож на тлі цієї статистики звернення делегатів об’єднавчого з’їзду «За єдину Україну!», у якому вони висловлюють своє занепокоєння недієздатністю Верховної Ради під час виборів, виглядає доволі двозначно. Жоден із посадовців-«заєдистів», який бере участь у виборчих перегонах, не склав із себе повноважень. А відтак, керуючись логікою між партійної коаліції Литвина, двом третинам учасників блоку «За єдину Україну!» цілком можна було б дорікнути тим же саме, що і нинішнім законодавцям – неналежним виконанням своїх обов’язків.

Отже, за таких умов ініціатива «заєдистів» навряд чи може претендувати на вдалу PR-акцію.

Схоже, йдеться про інше: ініціативи Леоніда Кравчука та «ЗаєдУ!» мають за мету визначити ставлення політикуму та суспільства до можливого «суїциду» парламенту. Чому це знадобилось саме тепер? Можливо, тому, що представники парламенту почали активно обстоювати ідею створення дієвого депутатського контролю за виборчими перегонами.

Варто нагадати, що кілька років тому у пресі та політичних колах з подачі Банкової досить активно мусувалася тема можливого розпуску Президентом парламенту. Тоді ця тема просто «зависла». Тепер же її, очевидно, вирішили реанімувати. Як то мовиться, є парламент - є проблема, нема парламенту- немає проблеми.

Сергій Руденко
UNIAN


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".