МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

“Економіст” про вибори – вбито лише одного кандидата

04/06/2002 | Максим’як
"Економіст": надія і небезпека українських виборів


06.4.2002 14:06 за Києвом

Журнал "Економіст" зазначає, що загальні вибори в Україні вселяють надію, але водночас попереджають про небезпеку для України і її сусідів. У порівнянні з колишніми радянськими стандартами результати виборів можна вважати помірковано втішними.

"Корумповані провладні сили, з маніпуляціями і підтасовками голосів, здобули більшість місць у парламенті, однак не змогли дістати переважної більшості. До парламенту пройшли опозиційні партії. Вбито лише одного кандидата. Комуністи отримали менше голосів."

"Економіст" пише, що новий парламент може бути більш працездатним і спокійним ніж попередній. А президенту буде важче на свій лад керувати 50 мільйонами громадян. Однак незважаючи на все це, за оцінкою журналу "Економіст", сум переважає. Орієнтована не реформи опозиційна коаліція здобула більшість голосів по національному списку, однак про-президентські кандидати виступили добре, іноді підозріло, в одномандатних округах.


"Президенський табір безсоромно використовував владу, щоб дістати голоси у в'язницях, збройних силах, громадському секторі і на державних підприємствах. Опозиційні кандидати опинилися перед погрозами і фальсифікацією, їм було важче дістати ефір на державному телебаченні."

Зараз питання полягає у тому, що пан Кучма й його друзі робитимуть зі своєю перемогою. Головний опозиційний лідер Віктор Ющенко, колишній прем'єр-міністр, який подобається на Заході, поки що утримується від прямої конфронтації з президентом. "Економіст" вважає. що пан Кучма може знову зайоювати його на свій бік, або відволікти від його команди, надавши йому гарне місце в уряді, хоча коли Ющенко був прем'єр-міністром, Кучма ревниво підривав його авторитет і врешті решт позбувся його.

Інший опозиційний лідер - колишній енергетичний магнат Юлія Тимошенко увійшла до парламенту, але, на думку, "Економіста", матиме незначний вплив. Тижневик висловлює такі припущення:

"Нинішній ненатхненний, але ефективний прем'єр-міністр Анатолій Кінах, поки що, очевидно, залишиться на своїй посаді. Але як змінити Україну - це інша справа. Бізнес, близький до пана Кучми, для більшості - намагається триматися над законом. Дехто прагне поваги, інші - ні. А поруч з нереформованою українською бюрократією російська виглядає сучасною."

"Економіст" пише, що все це важливо для нинішніх і майбутніх членів ЄС, які вважають Україну погано-керованим і ненадійним сусідом. Україна досі, здається, не знає, чи хоче вона йти західним шляхом, чи принаймні одною ногою залишатися в радянському минулому. "Економіст " пише, що не зважаючи на скандали, пов'язані з вбивством журналіста і продажем зброї, репутація пан Кучма виживає:

"Кажуть, що пан Кучма переконаний, що скандали - це частина намагань Заходу позбутися його, а про-президентська преса наполягає, що план Бжезинського, накреслений буцім-то колишнім шефом американської ради національної безпеки, спрямований на те, щоб ввести Україну до сфери споливу Заходу, поставивши при Ющенка."

"Економіст" пише, що Ющенко грає у довгу гру. Не зважаючи на весь бруд, який на нього виливають, він залишається найбільш популярним в Україні політиком і найкращим шансом для України на зміни у 2004 році. Тижневик зазначає, що панові Кучмі і його команді доведеться ще більше постаратися, аби вибити його з наступних президенських виборів. Але не зважаючи на ці розкладки на горі, пересічні українці - у відчаї:

"Більше одного мільйона виборців проголосувало проти всіх кандидатів. Більше мільйона виїхало за кордон на заробітки. Не зважаючи на гарні економічні показники минулого року, стандарти життя залишаються низькими, занепадають будинки і дороги, збільшуюється рівень захворюваності, поширюється наркоманія. У той час як сусіди - словаки, поляки, угорці і навіть румуни, орієнтуються на Захід, Україна перебуває у стані застою в ізоляції."

І, додає "Економіст", ще більшою стає прірва між тими, хто кличе йти вперед і тими, хто залишається на місці.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".