МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Ющенко вже теж за парламентську республіку?

05/17/2002 | ilia25
http://www.pravda.com.ua/?20517-3-new

<<
Друге. Створена коаліція працює над "концепцією законодавчої роботи" парламенту.

Найголовніше з цього - внесення змін до Конституції, які легализують новий принцип формування уряду парламентською більшістю. Не дивлячись на те, що про це багато говорили, в тому числі і Кучма, Кабінет міністрів згідно із законом призначається президентом.

"Наша Україна" пропонує також ввести виключно пропорційну систему виборів, що значно посилить позиції партій, і такий "беспредєл", який був продемонстрований 31 березня владою на мажоритарних округах, стане неможливим. При цьому пропонується розвести у часі місцеві вибори і вибори до Верховної Ради.

Третє. Ющенковці пропонують позбавити президента виняткового права повністю контролювати "силовиків".

На їх думку, Верховна Рада має право вносити подання на призначення і звільнення з посади генерального прокурора, голови Служби безпеки України і міністра внутрішніх справ. Запропоновано підпорядкувати державну податкову адміністрацію і Державну митну службу Кабінетові міністрів.

Вони вважають за необхідне ввести представницький принцип формування Цинтрвибрчкому і підтримують необхідність внесення змін до Конституції щодо формування ЦВК виключно парламентом.

Четверте. Довгождана адміністративно-територіальний реформа - виборность губернаторів, скорочення кількості адміністративно-територіальних одиниць, скорочення держадміністрацій у Києві і Севастополі.

Поки що, як говорить Томенко, у запропонованому фракцією документі немає жорстких вимог відносно посади прем'єр-міністра. Уряд є предметом переговорів не зараз, а в більш пізній час.

Отже, депутати різко приступають до виконання своїх виборчих обіцянок і мають намір протягнути зміну структури влади - поступово здвинути акценти у бік парламентської республіки. Якщо вони будуть реалізовані, то президенту доведеться поступитися своїми основними повноваженнями на користь парламенту. Свого роду депутатська відповідь на президентський референдум.
>>

В принципі, в парламентській республіці можуть бути зацікавлені практично всі політичні сили, окрім може ті частини ЗаЄди, чий бізнес на 100% зав'язаний на Кучмі (НДП, Волков).

Адже зараз ніхто не може гарантувати, що саме їх представник стане наступним Президентом. Тому вони вважатимуть за краще обмежити його повноваження, аніж ризикувати, що вони дістануться конкуренту.

Відповіді

  • 2002.05.17 | Олександр

    І що в цьому дивного ?

    ilia25 писав(ла):

    >Найголовніше з цього - внесення змін до Конституції, які легализують >новий принцип формування уряду парламентською більшістю.
    Я завжди був за це. Звергу увагу на таку користь від цієї схеми: прямий зв'язок між парламентом і урядом. Характерна для України останнього часу дурня про неузгодженість між урядом і парламентом зникає.

    За такою схемою працює практично вся Європа.

    >Кабінет міністрів згідно із законом призначається президентом.
    А якщо уряд виходить ... того, то яка відповідальність за це президента ? :) Нерозумний закон. Я розумію, що свого часу це мало під собою сенс в плані певної нейтралізації червоної нечисті, якою тоді парламент аж кишів. А тепер ця норма, яка, до речі, застосовується і до наступних тез, вже застаріла.

    >"Наша Україна" пропонує також ввести виключно пропорційну систему >виборів, що значно посилить позиції партій, і такий "беспредєл", >який був продемонстрований 31 березня владою на мажоритарних >округах, стане неможливим. При цьому пропонується розвести у часі >місцеві вибори і вибори до Верховної Ради.
    Дуже розумні і своєчасні пропозиції. Особливо, коли місцеві вибори також будуть пропорційними. Справді, останні події показали, що недарма Q так затято воював з пропорційним законом. Де ж би він вербував собі "лейб-фракцію" ? :)

    >Третє. Ющенковці пропонують позбавити президента виняткового права >повністю контролювати "силовиків".
    Теж правильно. Звичайні члени уряду, що так само несуть відповідальність перед парламентом.

    >На їх думку, Верховна Рада має право вносити подання на призначення >і звільнення з посади генерального прокурора, голови Служби безпеки >України і міністра внутрішніх справ. Запропоновано підпорядкувати >державну податкову адміністрацію і Державну митну службу Кабінетові >міністрів.
    Теж правильно. Повинен бути відповідальний за політику країни. І цей відповідальний - Прем'єр-Міністр. Повинна біти чітка і однозначна субординація, а не та фігня, яку ми можемо спостерігати зараз.

    >Вони вважають за необхідне ввести представницький принцип формування >Цинтрвибрчкому і підтримують необхідність внесення змін до >Конституції щодо формування ЦВК виключно парламентом.
    Я думаю, що виборчі комісії повинні формуватися ... виключно судами.
    Голова, заступник і секретар - відряджені на час виборів судді відповідного рівня. Члени комісій визначаються осередками тамтешніх партій.

    >Четверте. Довгождана адміністративно-територіальний реформа - >виборность губернаторів, скорочення кількості адміністративно->територіальних одиниць, скорочення держадміністрацій у Києві і >Севастополі.
    Держадміністрації треба повністю скасувати. Нема з них толку. Є ж принципи самоврядування, треба керуватися саме ними.

    >Отже, депутати різко приступають до виконання своїх виборчих >обіцянок і мають намір протягнути зміну структури влади - поступово >здвинути акценти у бік парламентської республіки.
    Правильно. Врешті-решт, нація повинна жити своїм розумом, а не сподіватися на царя-батюшку...

    >Якщо вони будуть реалізовані, то президенту доведеться поступитися >своїми основними повноваженнями на користь парламенту. Свого роду >депутатська відповідь на президентський референдум.
    Україна - європейська країна. Нащо нам місцевий баші ? :) Я ще розумію французів: у них політична культура - ого-го!, і їхню П'яту Республіку заснував не комуністичний плюгавець Кравчук, а Де Голь. :)
    І американців - з їхніми величезними правами штатів...

    >В принципі, в парламентській республіці можуть бути зацікавлені >практично всі політичні сили, окрім може ті частини ЗаЄди, чий >бізнес на 100% зав'язаний на Кучмі (НДП, Волков).
    Побачимо. У всякому випадку, я думаю, що пропозиція щодо розширення місцевого самоврядування сподобається навіть донецьким. :) Добре, що це першим висунув Ющенко...

    >Адже зараз ніхто не може гарантувати, що саме їх представник стане >наступним Президентом. Тому вони вважатимуть за краще обмежити його >повноваження, аніж ризикувати, що вони дістануться конкуренту.
    Власне, з цього страху почалися всі парламентські республіки і конституційні монархії. :)


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".