МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Люба Шара: чому треба берегти майорів Мельниченків

06/07/2002 | Богдан
Уявімо таку картину. Сидить журналістський люд у їдальні Верховної Ради, жує сардельки із гірчицею і чекає новин. Новини як ті "сводки Інформбюро": 221 голос, 222 голоси, 223 голоси за Литвина… Виникає нестерпне бажання зазирнути у чужу кишеню й порахувати скільки ж коштував останній 226-ий голос. От везунчик! Заробив собі трохи на спокійну старість. Одні говорять про 300 тисяч доларів, інші називають суми до мільйона й більше за голос. А справді, скільки коштувала ця остання "золота акція"? Невже ніколи не дізнаємося? Як ніколи не дізнаємося про хатинки в Маямі, рахунки на богом забутих островах, подробиці вбивства Гонгадзе та інше.

А, між іншим, живуть десь серед нас люди, які про це щось знають і чули. Існують скромні банківські службовці, які бачили рахунки, існують банщики, що милили панам спини й чули їхні п'яні балачки, існують помічники, які випадково підгледіли у шпаринку, підслухали телефон, піддивилися інвойс. Існують водії, які, мабуть, знають найбільше, існують панські проститутки, які, мабуть, знають найменше, але все одно знають же щось. Існують молоді хлопці, що сиділи в "наружці", слідкуючи за Гонгадзе, існують інші хлопці, що знали водія камаза, який наїхав на Чорновола.

Відвертість цих людей могла б стати в нагоді українському суспільству і допомогти у розслідуванні, якщо б суспільство знало як захистити таких людей від "випадкової" смерті. Єдиним щасливим випадком з "говорунами" на цю хвилину є історія з майором Мельниченком, але ж не всі здатні так спритно обдурити свою ж "фірму" й вислизнути з країни разом із сім'єю.

Крім фізичного захисту не менш важливим є питання зміни суспільної думки про таких людей. Від усіх цих тез про "державну таємницю", "зраду", лояльність до хазяїна чи контори тхне феодалізмом і візантійщиною, яку ми так намагаємось вичавити з себе на шляху до Європи. Якщо службовець має інформацію, яка потенційно загрожує безпеці населення або окремої особи, цей службовець повинен мати канали повідомити населення про небезпеку. Суспільство, в свою чергу, мусить мати розроблений механізм захисту такої особи від переслідувань. Поки що ж єдиним механізмом захисту "говорунів" є політичний притулок у США.

В Америці таких людей як Мельниченко називають "вісл-блоуер" - в літературному перекладі - це людина, яка першою подала сигнал. Скажімо, ви працюєте для великої компанії, яка отримує мільйонні контракти від держави й дізнаєтеся про те, що ваша компанія трохи "нагріває" державу на гроші. Ви, як чесний громадянин, відкрито заявляєте, що таке-то і таке-то відбувається. У такому випадку ви вважаєтеся "вісл-блоуером" і підпадаєте під захист федерального закону про шахрайство (False Claims Act). Від стукача чи анонімщика "вісл-блоуер" відрізняється тим, що останній не приховує свого прізвища, а навпаки відкрито заявляє про зловживання.

Далі більше. У разі, якщо Міністерство Юстиції США відкриває кримінальну справу по факту можливого правопорушення і відсуджує у компанії-шахрая певні гроші - "вісл-блоуер" отримуєте 15-20 відсотків від цілої суми. Логіка держави у виплаті таких значних коштів "говорунам" полягає в тому, що вона втратила б набагато більше, якщо б ця людина промовчала.

Суми, які час від часу лунають у пресі, настільки вражаючі, що, здавалося б, весь народ ось-ось побіжить викривати свої компанії у корупції. Але цього не відбувається, адже більшості людей психологічно важко виступити проти своєї організації, розірвати з колегами, втратити кар'єру. До того ж, корупція в США є швидше виключенням, ніж правилом.

Останнім скандалом, пов'язаним з "вісл-блоуерами" в Америці стала історія з Колін Роулі (Collen Rowley) – досвідченим агентом ФБР. Пані Роулі написала листа до свого власного шефа, директора ФБР і ще до двох сенаторів, членів комітету Сенату по розвідці. У листі вона стверджує, що вибухам 11 вересня можна було б запобігти, якщо б не бездіяльність центрального офісу ФБР у Вашингтоні. Як відомо, директор ФБР Роберт Мюлер (Robert Mueller) до того стверджував, що ФБР не мало жодної суттєвої інформації про підготовку вибухів. Роулі стверджує протилежне. Якщо б центральний офіс ФБР у Вашингтоні дав дозвіл її агентам на обшук комп'ютера підозрюваного Закаріаса Мусау, пише Роулі у своєму листі, ФБР ще наприкінці серпня 2001 року знав би прізвище одного з терористів –"камікадзе".

В кінці листа агент ФБР Роулі просить розглядати її в якості "вісл-блоуера" і захистити згідно з американським законодавством. На відміну від України, де крок Мельниченка викликав жваві дискусії на морально-етичні теми, лист агента Роулі розглядається як важливий крок у напрямку більшої відкритості й підзвітності правоохоронних органів. Якщо б Роулі промовчала, американська громадськість і далі б вірила директору ФБР Роберту Мюлеру. Оскільки вона не промовчала - ФБР змушено проводити внутрішнє розслідування й змінювати цілу культуру прийняття рішень всередині організації.

Минулої неділі кілька сенаторів заявило, що випадок з Роулі настільки важливий, що вони не тільки будуть слідкувати чи не звільнили агента з роботи (закон забороняє робити це), але й чи будуть їй ставити палки в колеса при просуванні по службовій драбині тощо.

В Україні поки-що немає ні поняття "вісл-блоуер", ні тих, хто захищав би таких людей від переслідувань. Більшість інформації про корупцію в Україні ми дізнаємося або з того, що сказав Мінін в Італії, або з того, що сказав Лазаренко в Америці. Наша рідна прокуратура найменш за все нагадує палац правосуддя.

Але все ж таки є серед нас скромні люди, які щось там знають, щось там чули. Є серед нас люди, які не сплять ночами від докорів сумління, прокидаються в холодному поту від знання інформації, яка допомогла б мамі Гонгадзе поховати сина. Де вони? Хто вони? Може, нам треба подумати, як їм заробити на спокійну старість?

Відповіді

  • 2002.06.07 | Богдан

    Від себе додам лише одне

    Мене завжди вражало, як глибоко занепала мораль не Україні. Настільки глибоко, що ми перестали розуміти які вчинки жє чесними, а які підлими. Скільки навіть на нашому форумі говорилося про поганого Мельниченка, який когось там зрадив. Натомість діяння кучмістів сприймаються як щось природнє і зрозуміле. Саме це є основною проблемою українців і вирішувати її будемо десятки років.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2002.06.07 | Олександр

      Говорилося... Ким ?

      Богдан писав(ла):

      >Скільки навіть на нашому форумі говорилося про поганого Мельниченка, >який когось там зрадив. Натомість діяння кучмістів сприймаються як >щось природнє і зрозуміле.
      Я пам'ятаю, що такі оцінки тут писалися лише звихненими істотами на кшалт LENа чи Роллєра. Хіба їхня думка чогось варта, коли вона є хибною, з якої точки не подивися ? :)
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2002.06.07 | Богдан

        Всіх зараз не згадаю, але

        щодо Роллєра, то Ви, мені здається, не праві. Він не дорікав Мельниченкові і взагалі в симпатіях до кучмістів я його не помічав.

        А говорилося наприклад Остапом, який не є кучмістом (принаймі на словах), а прихильником Ющенка. Та й сам Ющенко якщо я не помиляюся засулжував вчинок майора.

        Щодо LENa та інших штатних провокаторів типу Sidora, то маєте рацію.
  • 2002.06.07 | Мінор

    Люба Шара абсолютно права.

    США виробили прекрасне законодавство з цього приводу, на мою думку, опираючись на ідеологію самоуправління. Можливо американці її називають інакше, однак досвід перших поселенців, які відчували присутність стлиці лише теоретично, був насамперед у тому, що власне життя вони організовували самі, не сподіваючись на державу. Шериф, обраний громадянами, завжди опирається на широку підтримку чесних громадян. Нікому і в голову не прийде називати стукачем людину, яка повідомила, що до її сусіда лізе у вікно злодій.
    А тепер тест на совка.
    Мій товариш емігрував до США і ось що помітив:
    1. Люди зателефонували до поліції, коли він спробував самостійно замінити мастило у своєму авто, порушуючи закон штату.
    2. 5 свідків зателефонували до поліції і погодилися свідчити у суді, коли мій знайомий спробував проскочити біля шкільного автобуса, що зупинився.
    Перший рік він страшенно матюкався і платив штраф за штрафом. На другий рік погодився зі мною, що в США, де відсоток зеків значно менший аніж у нас, не домінує і зеківська мораль.
    Мельниченко, якщо він не бреше, є значно більшим патріотом України, і що не менш важливо, громадянського суспільства, аніж цілі українські партії.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2002.06.07 | юрко

      Re: Люба Шара абсолютно права.

      можливо, пояснення є в тому, що в Україні і далі існують погані асоціації "доносу" на людей, з якими працюєш, чи на сусідів, вироблені сталінськими часами. І це зрозуміло, кожен знав, що такий донос означав і що він був звичайнісіньким наклепом, щоб врятувати власну шкіру. Тим більше, що держава в Україні і далі сприймається, як ворог індивідуальної людини, а не інструмент полегшення їй життя. В США ніколи такого періоду не було, тому там доноси сприймаються правильно - звертання уваги, що діється неподобство.
    • 2002.06.07 | О-Ф

      Зеки і стукачі У США

      Для довідки: кількість народу у тюрмах, умовно засуджених, на поруках у США зросла у три рази з 1980 по 2000 р. і зараз складає понад 6 млн. чол. За цей час кількість зеків зросла з 319,598 до 2 млн. чол.

      Ваш покірливий дуже довго живе у США і може засвідчити, що вісл-блоуінг є однією з найогидливіших рис американського спосібу життя. Наклепництво заохочується у побуті, на робочому місці, між сусідами. На жаль, країна сформувала сутяжницьку (litigious) культуру, що годує 800 тис правників. Є випадки, коли вісл-блоуінг є необхідним і продиктований принциповими міркуваннями (приклад жіночки-агента ФБР, яку керівники проігнорували). Але найчастіше - це рак, що роз'їдає суспільство. З садочка дитину вчать, що не треба битися з образником, а варто шопотом переказати вчителю. «Там розберуться!» А чого варті реклами «Заложи боса! Дзвони 800-ххх-хххх про піратські програми за винагороду».
      Я дуже люблю Америку. Але вісл-блоуінг не є тією рисою суспільства, яку варто переймати.
      ІМХО.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2002.06.07 | Богдан

        В статті про це вже сказано

        Повторю ще раз. Між вісл-блоуінгом і стукачеством є велика різниця. В першому випадку людина відкрито говорить про порушення закону в обхід начальства, звертаючись прямо до громадськості. Ви самі визнали, що вчинок жінки-ФБРівця є достойним і ніяк не може бути класифікованим, як порушення присяги чи розголошення таємниць. Те саме зробив і Мельниченко, за що отримав майже всезагальне осудження. Я маю на увазі опитування громадян на цю конкретну тему.

        Що ж стосується звички американців до доносу, то це зовсім інше. Мені теж не подобається ця риса. Людина анонімно на когось доносить. Ця система є корисною для держави, але шкідливою для окремих людей, які цим займаються.

        Для того, щоб ви зрозуміли різницю, уявіть дві ситуації.

        1) Я телефоную по анонімному телефону і доношу на начальника.

        2) Я привселюдно не ховаючись заявляю, що мій начальних будучи далеко не бідною людиною обкрадає державу.

        Погодьтеся у цих двох вчинках є деяка різниця. В нас цю різницю не бачать. Мельнеченко ж не став таємно стукати амереканцям про продаж зброї в Ірак чи іншу інформацію. Хоча це було простіше і вигідніше. Натомість він діяв відкрито через парламент.

        Якщо ви не бачите різниці між цими двома вчинками, то скажіть як потрібно поступати. Я не хочу брати участі в обкраданні держави, з моральних чи релгійних причин. А своїм мовчання я беру участь в обкраданні держави, як співучасник.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2002.06.08 | Мінор

          Я вам скажу як чинять укрїнці

          Богдан писав(ла):
          > Якщо ви не бачите різниці між цими двома вчинками, то скажіть як потрібно поступати. Я не хочу брати участі в обкраданні держави, з моральних чи релгійних причин. А своїм мовчання я беру участь в обкраданні держави, як співучасник.

          80% - будуть мовчати, виправдовуючи свій вчинок чим завгодно окрім страху за власну шкуру. 20% - підуть до сусіда-бандита. Через деякий час банда рекетирів спробує відібрати гроші у того начальника. Братани поділяться за наводку, душа українця втішиться тим, що у злодія начальника "корова здохла"
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2002.06.08 | Богдан

            Сумно, але є деякі люди, які чинять чесно. Хоч вони і в меншості

      • 2002.06.07 | юрко

        Re: Зеки і стукачі У США

        Той "рак" заохочується не лише в США. В Канаді так само, в Швейцарії це майже національна риса характеру. Не думаю, що є такий вже й прямий зв'язок між кількістю в'язнів і доносами. Це не сталінський совок, де лише доносу і вистачало. Переважно донос лише наштовхує на факт порушення чи злочину. В Канаді навіть є така програма Neighbourhood Watch - щось таке, як заохочення сусідів звертати увагу, що діється в сусідстві. Часто це приводить до арешту грабіжників, коли господарі відсутні. Ось Вам і рак.

        Також, як на мене, то краще моя дитина поскаржиться вчительці, ніж має битися. Це виховає почуття законності, а не самосуду, коли правду має сильніший. Закласти боса - з радістю, якщо він підкрадає - копії некуплених програм є крадіжкою. Отже, сказане приведе до наступного запитання - а коли донос стає принциповим міркуванням? Напевно, відповідь є така - кожного разу коли є порушення закону і прийнятих правил в демократичній державі. Про диктатуру не говорю.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2002.06.08 | Мінор

          Інформування про правопрушення як форма самоорганізації

          ...суспільства. У нас в Україні тут багато говорять про самоврядування, однак бачать у цьому вузько лише місцеві органи влади. Насправді, це цілий комплекс, у тому числі і так званий донос про правопорушення. Я живу у приватному секторі і впевнений, що якщо за моєї відсутності злодюги почнуть виносити з хати речі, сусіди викличуть міліцію негайно, не замислюючись. Ми всі тут одне одного знаємо і мені в голову не прийде промовчати, коли, наприклад, до мого сусіда Василя Андрійовича вдеруться банджити. Так я що стукачем стану?!
          Смішно і гірко інше - коли у багатоквартирному будинку на одній сходовій клітці вбивають людину, а сусіди підглядаючи у "глазок", бояться викликати міліцію, виправдовуючи себе небажанням бути "стукачем" Так на чиїй ми все ж таки стороні - нормальних людей чи злодіїв та бандитів? Замість законів у нас "понятія", замість президента, декотрі бачать "папу", замість мови - "фєнєчка", замість радіо - "Шансон", замість демократії - ... ! Гидко.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2002.06.08 | Рoман ShaRP

            Re: Інформування про правопрушення як форма самоорганізації

            Мінор писав(ла):
            > ...суспільства. У нас в Україні тут багато говорять про самоврядування, однак бачать у цьому вузько лише місцеві органи влади. Насправді, це цілий комплекс, у тому числі і так званий донос про правопорушення. Я живу у приватному секторі і впевнений, що якщо за моєї відсутності злодюги почнуть виносити з хати речі, сусіди викличуть міліцію негайно, не замислюючись. Ми всі тут одне одного знаємо і мені в голову не прийде промовчати, коли, наприклад, до мого сусіда Василя Андрійовича вдеруться банджити. Так я що стукачем стану?!

            Ні, звичайно.

            > Смішно і гірко інше - коли у багатоквартирному будинку на одній сходовій клітці вбивають людину, а сусіди підглядаючи у "глазок", бояться викликати міліцію, виправдовуючи себе небажанням бути "стукачем" Так на чиїй ми все ж таки стороні - нормальних людей чи злодіїв та бандитів? Замість законів у нас "понятія", замість президента, декотрі бачать "папу", замість мови - "фєнєчка", замість радіо - "Шансон", замість демократії - ... ! Гидко.


            Це з одного боку. А з другого -- ... скільки людей не платять податки , отримують тугрики "чорним налом". Та і простій людині, підробляючись на кількох роботах не хочеться думати про "декларацію". Бабця, що торгує у недозволеному місці, продає футболки -- вона відробила усе життя на будівництві, на державу, а тепер не може вижити на свою пенсію.
            А стільки комунальних поборів, часто цілком справедливо несплачуваних, тому що якість компослуг їх не піддається визначенню у термінах нормативної лексики?! Аналогічна ситуація і з громадським транспортом у Києві. Навіть маючи гроші людина ДУЖЕ ЧАСТО не в змозі вчасно та комфортно доїхати куди хоче (вже не згадуючи про стан доріг).
            Продажність, хабарництво, кумівство, лизоблюдство, лицемірство , -- стали основними рисами "представників влади" як в уявленні народу, так і в реалі. Чому ж дивуватися, що люди не хочуть ані звертатися до такої держави по допомогу, ані ділитися з нею інформацією, ані платити їй?

            "Дон Корлеоне мог гордиться своим правлением. Его мир был надежен для тех, кто поклялся ему в верности; люди, верившие в закон и порядок, умирали в это время миллионами."
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2002.06.08 | Мінор

              Re: Інформування про правопрушення як форма самоорганізації

              Рoман ShaRP писав(ла):
              > Це з одного боку. А з другого -- ... скільки людей не платять податки , отримують тугрики "чорним налом". Та і простій людині, підробляючись на кількох роботах не хочеться думати про "декларацію". Бабця, що торгує у недозволеному місці, продає футболки -- вона відробила усе життя на будівництві, на державу, а тепер не може вижити на свою пенсію.

              Для того щоб податки платили, їх справедливість має відчувати суспільство. А якщо половину з тих податків в уряді розкрадуть, то про яку справедливість вже й казати. Враховуючи, що більше половини доходів бюджету приносить ПДВ, всі оті комунальні побори виглядають як система, що спонукає до сплати хабарів чиновникам. От коли зміниться президент, і дасть Бог, буде політична воля на те щоб зламати хребет цій гнилій системі, от тоді телефони "для стукачів", що повідомлятимуть про хабарників мають запрцювати найперше. Тоді и з вами розгорнемо цілу кампанію пд гаслом: "Дав хабаря - посади того, хто його вимагав!"




              > А стільки комунальних поборів, часто цілком справедливо несплачуваних, тому що якість компослуг їх не піддається визначенню у термінах нормативної лексики?! Аналогічна ситуація і з громадським транспортом у Києві. Навіть маючи гроші людина ДУЖЕ ЧАСТО не в змозі вчасно та комфортно доїхати куди хоче (вже не згадуючи про стан доріг).
              > Продажність, хабарництво, кумівство, лизоблюдство, лицемірство , -- стали основними рисами "представників влади" як в уявленні народу, так і в реалі. Чому ж дивуватися, що люди не хочуть ані звертатися до такої держави по допомогу, ані ділитися з нею інформацією, ані платити їй?
              >
              > "Дон Корлеоне мог гордиться своим правлением. Его мир был надежен для тех, кто поклялся ему в верности; люди, верившие в закон и порядок, умирали в это время миллионами."
        • 2002.06.08 | Рoман ShaRP

          Re: Зеки і стукачі У США

          > Закласти боса - з радістю, якщо він підкрадає - копії некуплених програм є крадіжкою.

          А на ВАШОМУ компі все-все куплене? Багата ви мабуть людина.

          Бог казав "не вкради", але він не казав "не копіюй" :):
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2002.06.08 | Богдан

            Делікатно нагадаю про предмет дискусії

            Ми говоримо про Кучму, який має декілька мільярдів і хоче вкрасти ще декілька мільярдів. І чи зрадив Мельниченко присязі, коли вивів його на чисту воду. А приклад з програмним забезпеченням був наведений як модель поведінки чесної людини.

            Щодо програмного забезпечення, то тут ще мабуть має значення те для чого ви використовуєту його. Якщо в бізнесі, то це не гарно. Самі гроші заробляєте з його допомогою, а людям, які писали програму грошей не заплатили. Але більшість українців використовують нелегальні копії для освіти чи чи полегшення паперової роботи.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".