МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

IMI: Нові підходи в розкритті вбивства Георгія Гонгадзе ...

08/09/2002 | НеДохтор
Iнститут Масової Iнформацiї - Institute of Mass Information

http://www.imi.org.ua/articles/1028897345353//

--------------------
Нові підходи в розкритті вбивства Георгія Гонгадзе...або таємниця за кількома замками
[09.08.2002 15:49]



З приходом на посаду Генерального прокурора України Святослава Піскуна активізувалася робота правоохоронців в розкритті резонансних справ, в тому числі справи про вбивства журналіста, керівника Інтернет-проекту ”Українська правда” Георгія Гонгадзе.

Після майже двох років роботи по цій справі 12 липня Генпрокуратура поширила заяву про активізацію своєї діяльності з розкриття убивства журналіста Георгія Гонгадзе. Прокуратура висловила свою зацікавленість у активізації контактів із усіма правоохоронними органами, експертами, фахівцями, що раніше пропонували допомогу в розслідуванні "справи Гонгадзе". Запрошено до співробітництва родичів і близьких Гонгадзе, а також усіх громадян, що мають інформацію про обставини цієї справи. Така демонстративна відкритість і бажання довести справу до логічного закінчення не могла залишитись непоміченою.

Великий резонанс мали і заяви Генерального прокурора України Святослава Піскуна, який пообіцяв в разі необхідності "допитати всіх осіб, які мають відношення до цієї кримінальної справи... Можливо, якщо це потрібно, то і президента. Для того, щоб з'ясувати істину, немає ніякого значення, яку посаду займає громадянин України або свідок, який живе за її межами". Новий Генпрокурор також пообіцяв, що у випадку, коли розслідування виведе на перших осіб держави, він буде діяти відповідно до закону... Виникає питання: Чи можливі інші варіанти в демократичній країні?

Нова слідчо-оперативна група має дві частини: "із слідчих, які будуть володіти матеріалами кримінальної справи, і групи, яка працюватиме на громадських засадах як посередник зі слідчою комісією Верховної Ради". Аби реалізувати таку схему, Генеральна прокуратура звернулася до громадської організації "Антикорупційного форуму" з тим, щоби вона зібрала гроші від людей, які зацікавлені у розкритті цього злочину, щоб мати можливість преміювати цю групу. Прохання знайшло відгук в серцях борців із корупцією.

Громадське об’єднання «Антикорупційний форум» встановило винагороду в розмірі 5 мільйонів гривень за розкриття цього вбивства. І цю ініціативу підтримав Президент України. Показовим є той факт, що форум підтримав розслідування цієї справи на восьмому місяці своєї діяльності. Зроблено це було з приходом нового, причому не чужого корпоративним інтересам податківців та регіоналів, Генерального прокурора України.

Така сума, при наявності в державі лише 160-ти офіційних мільйонерів, безперечно не могла не викликати нашого зацікавлення. Тим більше, що організація, яка її виділила є складовою нашого з вами громадянського суспільства. Звідки з’явилася така організація як «Антикорупційний форум»? Які його завдання? Звідки немаленька сума, яка мало скидається на підсумок членських внесків... ?

За інформацією Координаційного комітету по боротьбі з корупцією і організованою злочинністю при президенті України, Всеукраїнська громадська організація «Антикорупціний форум» провела 8 грудня 2001 року в Києві установчий з’їзд. І ця подія сталася за сприяння Президента України та підтримки Партії регіонів. На з’їзді були присутні 311 учасників (більше ніж по одному від області, але менше ніж по одному з кожного району) з усіх областей України. Представники ініціативних груп заснували, за їх словами, відкритий, недержавний, неполітичний громадський рух, метою якого є протидія проявам корупції в будь-яких сферах життя. В принципі хотілося б в це вірити, особливо якщо враховувати, що в його основі стоять не останні люди українського політикуму. Ідея ж створення в Україні такої громадської організації виникла у Миколи Азарова, після того, як жодна громадська організація не могла представити Україну на «Глобальному антикорупційному форумі», який відбувся в Гаазі, - про це він повідомив вітчизняні ЗМІ під час становлення нової громадської організації.

Микола Азаров, голова ДПА, а за сумісництвом і голова Партії регіонів, тоді наголошував, що його партія лише надає організаційну підтримку новому громадському об’єднанню і не претендує на якусь керівну роль у форумі. Пріоритетними формами боротьби «Антикорупційного форуму» на з’їзді були названі: переорієнтація національної державної стратегії на інтереси більшості громадян через напрацювання відповідних нормативно-правових актів; громадський тиск на вище державне керівництво, лідерів політичних партій і рухів в інтересах наступу на корупцію; створення системи громадського контролю і впливу для безумовної правової оцінки фактів корупції; вироблення системи громадського контролю над соціально-економічними та фінансовими процесами, в яких присутній ризик корупційних проявів; створення системи прозорого прийняття владою важливих соціально-економічних рішень. Головою форуму було обрано Геннадія Самофалова — на той час заступника голови Партії регіонів і голову благодійного фонду «Професіонал». Зараз він депутат Верховної Ради України за освітою – військовий, член Комітету з питань Європейської інтеграції і фракції Група Європейський вибір.

В інтерв’ю Інтернет-виданню “Форум” ( http://ukr.for-ua.com/analit/2001/12/10/143454.html ) Микола Азаров наприкінці минулого року констатував наступне: “... кожний хто входить в цю організацію повинен розуміти, що це робота не на кар’єру, не на піар, не на імідж -- це важка робота, пов’язана і з прикрощами. Приділити свій час, присвятити частину свого життя цій справі - повинні люди переконані, які не розраховують, що завдяки участі в Форумі вони стануть депутатами Верховної Ради або, наприклад, піднімуться службовою драбиною. Нікуди вони не підуть. Це громадська організація, ми не збираємося нікого нікуди висувати. Ми заздалегідь говоримо: ви нічого не будете мати, крім зайвих турбот.” Мабуть Геннадій Самофалов, м’яко кажучи, має іншу думку на кар’єру депутата під дахом антикорупційного форуму? Проте, врешті решт, депутатська квота партії Регіонів України це її квота, і саме її керівництву вирішувати кому, коли і який спосіб бути народним обранцем.

Але повернемось до справи Гонгадзе. На пам’ять не приходять випадки такої зацікавленості будь-якої громадської організації у допомозі розслідуванню кримінальної справи. Знаючи активність Миколи Азарова в четвертому секторі, журналістка Юлія Михайленко говорить про посильний вклад в підтримку певних громадських організацій головного податківця на прикладі "Всеукраїнської громадської місії "Україна-відома". Від прес-служби пана Азарова не вдалося отримати якусь інформацію про благодійну діяльність її керівника. Геннадій Самофалов перебуває у відпустці до початку вересня. В партії Регіонів України, напевно через літні відпустки, не знайшлося нікого, хто би міг надати таку інформацію. Саме ж керівництво Всеукраїнської громадської організації «Антикорупціний форум» в особі Бориса Глотова(http://vlada.kiev.ua/ums/serj/human/0093582.htm) та Андрія Капусти відмовилося розмовляти про джерела фінансування, пославшись на відсутність пана Самофалова. Сподіваємось одержати конкретну відповідь на конкретне запитання після 25 серпня. Саме тоді має приїхати до Києва голова „Антикорупційного форуму”.

Поки що маємо задовольнятися тією інформацією, яку знайшли з інших джерел:„Монопольне право продажу заставлених активів належало «Центру комерційних проектів «Професіонал», створеному при однойменному благодійному фонді працівників податкових органів. Становленню монополіста посприяли податкові адміністрації, коли кілька років тому внутрішніми документами зобов’язали підопічні податкові органи (навіть під загрозою накладення адмінсанкцій на окремих працівників, які порушать це правило) передавати заставлене майно, що підлягає реалізації, в першу чергу ЦКП «Професіонал». І лише в разі його відмови до реалізації допускалися інші.

«Професіонал» не розмінювався на дрібниці, займаючись найліквіднішим товаром. Завважимо хоч би такі дані з торішнього (2001 р. –прим. авт.) звіту ЦКП «Професіонал»: «Центр комерційних проектів «Професіонал» за дорученням Державної податкової адміністрації України приймав участь в аукціонах з продажу природного газу. Всього було реалізовано 300 мільйонів кубічних метрів природного газу, що дозволило додатково перерахувати до державного бюджету близько 49 500 000 гривень» - стверджують “Галицькі Контракти”.

Таким чином можна зробити припущення, хоча б до того часу, поки не одержимо відповідь пана Самофалова, що благодійна підтримка роботи співробітників Генеральної прокуратури здійснюється за схемою: ДПА - державна казна – “Професіонал” – “Антикорупційний форум” - Генеральна прокуратура України. Без сумніву що й цю ініціатива підтримана президентом України . Чи можна розглядати приз «Антикорупційного форуму» в 5 млн. грн. за вбивць Георгія Гонгадзе натяком на корупційний слід у цій резонансній справі? Аналіз статутних завдань «Антикорупційного форуму» показує, що це вже визнано де-факто. Кого ж цього разу звинуватять у корупції, покаже час.

Практика моральних та матеріальних заохочень при розкритті злочину має прадавню історію. В такій бідній країні, якою є Україна, подібні методи спрацьовують, як правило, не на благо. Спостерігається зворотній результат, який досягається за будь-яку ціну. Правоохоронці – бідні й жадібні, з хворобливим блиском в очах, прагнуть довести собі й оточуючим, що справді заслуговують на винагороду. З іншого боку робота правоохоронних органів полягає в тому, щоб якісно виконувати свою роботу, а не “стригти купони” чи створювати видимість бурхливої діяльності. Встановлення призу може означати і те, що ми даремно сплачуємо податки на правоохоронців, бо їхня робота потребує увесь час додаткових стимулів, як мінімум...

Дивує одне - ніхто за останній час не прийшов до Генеральної прокуратури з повинною в надії відсидіти 15 років у в’язниці та решту життя провести скажімо на Гаваях. Врешті решт нікого й не знайшли, поки що...

Максим Савченко





--------------------


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".