МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Депутати готові допомогти Кучмі в самообрізанні

08/25/2002 | Shooter
Депутати готові допомогти Кучмі в самообрізанні повноважень

www.ПРАВДА.com.ua , 25.08.2002, 16:56




Посилення ролі парламенту, оголошене Кучмою в День незалежності, знайшло гарячий відгук в серцях людей, яким ці зміни запропоновано реалізувати. Думки провідних фігур української політики щодо ініціативи президента збирало агентство Інтерфакс-Україна.

Отже, лідер "Нашої України" Віктор Ющенко не бачить на сьогодні перспектив реформування системи влади в країні. На його думку, і президентсько-парламентська республіка, і парламентсько-президентська можуть бути ефективними, однак важливо, яким чином буде здійснюватися в Україні політична реформа.

У парламенті склалася ситуація, яка дискредитує ідею парламентської демократії, передала громадськості думки лідера "Нашої України" його прес-секретар Ірина Геращенко.

Владу прибрали до рук сили, які отримали найменшу кількість голосів виборців, і це шлях до авантюрних кроків. "Було б краще, якщо в парламенті голос депутата був вільним, тоді можна було побачити перспективи парламентської республіки", - заявив Ющенко.

Поки ж парламент залишається "маріонеткою в руках певних сил", і, на думку Ющенка, створювати парламентську республіку недоцільно.

Коаліційний уряд, на думку Ющенка, має формуватися більшістю, яка отримала мандати виборців. А сьогодні більшість намагаються створити штучно, підкреслив лідер "Нашої України".



Тим часом головний комуніст Петро Симоненко вважає, що парламент міг би вже нинішньою осінню внести зміни до Конституції з метою втілення проголошеного Кучмою.

"Якщо це серйозна заява, то президент повинен ініціювати відповідь Конституційного суду України на раніше спрямований групою депутатів законопроект з питань переходу до парламентсько-президентської республіки, після чого створити конституційну комісію, яка б, виходячи із заяви президента, ще раз оцінила ці пропозиції, і, вже після рішення КС ці пропозиції можуть бути внесені на розгляд парламенту. Фракція комуністів при підтримці пропрезидентського блоку на осінній сесії може отримати 300 голосів, щоб узаконити зміни в Конституції", - сказав Симоненко.

Разом з тим лідер комуністів загалом критично поставився до ініціатив Кучми, назвавши їх "популістськими гаслами". "Я далекий від думки, що заява президента викликана бажанням вдосконалити політичну систему держави з точки зору розвитку демократії і відповідальності за політику, що проводиться перед народом України. Вважаю, що цей крок зроблений в зв'язку з всеукраїнськими акціями протесту і в зв'язку з тим, що президент і його оточення намагаються послабити заяву опозиції про перехід України від президентсько-парламентської до парламентсько-президентської республіки".

Симоненко також висловився за обов'язковість проведення осінніх масових політичних акцій, на яких буде поставлене питання про дострокові президентські вибори. "Акції повинні відбутися. І вони повинні сприяти підвищенню відповідальності народних депутатів перед виборцями - парламент має право вирішити питання про дострокові президентські вибори на основі пропозицій і вимог учасників всеукраїнської акції протесту", - підкреслив лідер КПУ.



Співкоординатор руху "Україна без Кучми", народний депутат фракції СПУ Юрій Луценко вважає, що президент Кучма повинен до проведення опозицією вересневих акцій сісти за стіл переговорів з її представниками, щоб документально оформити свої ініціативи, запропоновані увечері в суботу.

Луценко назвав звернення президента до українського народу "перехопленням ініціативи у опозиції, яка намітила проведення громадських масових акцій під гаслами зміни системи влади в Україні".

"Я вважаю, що опозиція повинна зараз запропонувати президенту в режимі круглого стола закріпити цю ідею документально, оскільки зараз ми почули тільки слова. Послідовні зустрічі лідерів опозиції повинні перейти у зустрічі з всіма парламентськими силами, на яких буде вироблений документ про порядок проведення реформи системи влади", - зазначив депутат.

Луценко висловив думку, що заява президента може бути документальна закріплено або у вигляді "конституційної угоди про перехід частини повноважень президента до парламенту, або в формі безпосередньо президентського указу, або іншій".

Разом з тим, зі слів співкоординатора акції "Україна без Кучми", заплановані на вересень акції відмінені не будуть. "Інше питання, що вони можуть пройти під іншими гаслами, і від влади залежить, чи будуть акції проходити або під радикальними лозунгами, або під лозунгами підтримки зміни системи влади".

Кажучи про пропозицію Кучми формувати уряд парламентською більшістю, Луценко повідомив, що має інформацію про проведення активних переговорів адміністрації президента з представниками партій, що входять до блоку "Наша Україна", з метою створення пропрезидентської більшості. "Якщо ці переговори увінчаються успіхом, то вчорашня заява, по суті, означає створення коаліційного уряду на базі пропрезидентської більшості", - сказав депутат.

Однак, "в цьому немає стратегічного негатива", відзначив Луценко. "Якщо ціною цього буде конституційне закріплення змін системи влади, то це нормальне, адже наш інтерес не полягає в негайному створенні свого уряду, а в створенні умов для парламентських сил створювати свій уряд", - підкреслив він.



Перший президент України, лідер фракції Соціал-демократичної партії (об'єднаної) Леонід Кравчук вважає, що початок політичної реформи в Україні можливий тільки з внесенням змін до Конституції.

Кравчук підкреслив, що систему влади необхідно змінювати, щоб "вона була ефективною, прозорою, щоб вона контролювалася народом".

Депутат зазначив, що схвалює позицію президента. Разом із тим Кравчук підкреслив, що "це не є початком реформи". На його думку, початком стане внесення змін до Основного закону і створення для цього відповідної конституційної комісії, яка внесе відповідні пропозиції у Верховну Раду і президенту.

Депутат нагадав, що згідно з Конституцією внесення змін і доповнень до Основного закону відноситься до повноважень парламенту. Як підкреслив Кравчук, перехід до парламентсько-президентської системи влади вимагає внесення "колосальних змін до Конституцію". Депутат зазначив, що в зверненні не були викладені зміст і принципи реформування президентсько-парламентської системи влади в парламентсько-президентську.

Політичну реформу треба починати із змін в Конституції, в іншому випадку, "це просто пусті розмови, політичні акції, які нічого, крім загострення, не принесуть", підкреслив Кравчук.

На його думку, звернення президента є "кроком назустріч опозиції", оскільки вона каже про таку реформу давно. Кравчук назвав вірним кроком те, що президент погодився з цим. Він також зазначив, що до акцій протесту "треба ставиться спокійно", і, якщо вони будуть проводитися в рамках закону і Конституції, "в демократичній державі цього ніхто не може заборонити".



Лідер депутатської групи "Демократичні ініціативи" Степан Гавриш вважає, що звернення Кучми було очікуваним, оскільки "Україна зупинилася в проведенні політичних реформ". Пропозиція президента про проведення негайної політичної реформи свідчить про те, що він розуміє саму недосконалість політичної влади, вважає депутат.

Гавриш підкреслив, що "найбільш важливою" є заява про те, що президент згодний на обмеження своїх повноважень для створення влади європейського типу, коли парламент визначає зміст і спрямованість політичної, економічної діяльності виконавчого інституту.

Гавриш також вважає, що "президент водночас тактично випереджає опозицію". Однак, на його думку, опозиція буде шукати можливість проведення широких акцій протесту, можливо, взявши за основу вимогу про проведення дострокових президентських виборів. "Акценти будуть робитися не на системній політиці, а на особистостях".



Член фракції "Регіони України" Валерій Коновалюк вважає, що президент по суті відібрав ініціативу у опозиції, висунувши ідею реформування системи політичної влади в країні.

Коновалюк підкреслив, що "опозиція сьогодні просто втрачає ініціативу" і її дії "будуть зводитися до спроби зберегти певний статус для того, щоб уникнути певних кримінальних наслідків".

Коновалюк додав, що підтримує позицію президента, який "показав, що він вище будь-яких політичних розборок, і він розуміє і бачить перспективу розвитку держави".

"У цьому плані ми його готові підтримати, оскільки самі цю позицію висловлювали неодноразово - необхідна конституційна реформа, необхідно балансувати повноваження гілок влади", - додав він.

Депутат вважає, що ініціатива президента дозволить сформувати парламентську більшість і створити умови для посилення виконавчої влади. "З початком нового політичного сезону будемо цим активно займатися", - відмітив він.

Зі слів Коновалюка, питання про створення парламентської більшості обговорювалося ще до початку літніх канікул і "парламентська більшість, на початок роботи другої сесії, формувалося весь цей період". Звернення президента, вважає депутат, - "це логічний підсумок того політичного процесу, який проводився не тільки опозиційними силами, але і тією конструктивною частиною парламенту, яка реально розуміє ситуацію і визначає підходи, механізми вирішення поточних проблем".



Відомий український політолог, шеф-редактор журналу "Політична думка" Володимир Полохало вважає цілком закономірним обнародування в суботу ініціатив Кучми з реформування системи влади в країні.

Різні політичні еліти сьогодні з різних причин готові до зміни конфігурації державної влади в країни і співвідношення ваги основних гілок влади, сказав політолог.

Важливою обставиною обнародування ініціатив Кучми він називає майбутні в 2004 році президентські вибори, а також визначений главою держави раніше напрям європейського шляху розвитку України. Інститут президентства в Україні поки має більш "азіатський формат", що в Європі сприймають як анахронізм, переконаний Полохало.

У той же час, вважає він, Кучма, продекларувавши ідеї реформування політичної системи, зовсім "не зобов'язаний реалізовувати їх протягом двох років президентського правління, що залишаються". "Зробивши спробу перехопити ініціативу, президент Кучма подивиться на реакцію на його ініціативи", - сказав Полохало.

Все що раніше пропонували в контексті реформи різні політичні сили, буде забуто, а на слуху, залишаться останні пропозиції Кучми, який стає "героєм політичної революції", вважає політолог.

На думку Полохала, якщо президент дійсно збирається втілити свої ідеї, він повинен діяти таким чином, щоб зміни, насамперед в Конституцію, були реалізовані не раніше осені 2004 року – до терміну нових виборів глави держави.

Політолог не виключає можливості дострокових президентських виборів, однак на цей сценарій Кучма, зі слів співрозмовника агентства, погодитися піти тільки в тому випадку, "якщо його буде влаштовувати третій президент".

Торкаючись пропозицій Кучми про необхідність переходу до пропорційної виборчої системи, Полохало зазначив, що майбутні парламентські вибори "йому вже нічим не загрожують, а стають для нього предметом пізнавального інтересу".

Політолог також скептично ставиться до можливості дострокових парламентських виборів.

Відповіді

  • 2002.08.25 | KE

    Ответ Кучмы.

    Действия Кучмы по акциям на 16 сентября уже начались. И это не только его заявления, но и начало обработки избирателей.
    Только что прошла передача по одному из одесских каналов, где журналист - человек (Боделана - Кучмы) "освещал" ситуацию с 16 сентября.

    ----- Этого человека знают как "таран" в Одессе, его выпускают на экраны только во времена тотальных драк или выборов, так как выборы не намечаются, можно сделать вывод ...
    -----

    Освещены следующие пункты:
    1) 16 сентября - заявление 4-ки
    1.а) разброд в мнениях внутри 4-ки
    1.б) состав 4-ки (напоминание о 2-х Эксах (Тимошенко и Ющенко)), о 20 членов фракции НУ, которые ранее входили в министерства и были уволены.
    1.в) пара глупых заявлений лидеров УБК, в которых четко прослеживается, что собираются менять не гос.устройство, а фамилии на должностях

    Этим пунктом видна часть стратегии, а именно, Кучма начнет утверждать, что это не народные выступления, а попытки захвата власти теми чиновниками, которых уволили.

    2) Затронута тема с ОУН-УПА
    3) затронута тема о гос.языке

    Полный вывод.
    Стратегия Кучмы:
    1. предать 16-сентябрю вид реванша со стороны тех, кого уволили и не более
    2.а) переключить внимание людей на иные проблемы
    2.б) показать УБК как объединение бывших воров у власти с крайне правыми и крайне левыми. Придав УБК статус попытки коммунистическо-нацистского переворота.
    3) действие на опережение Кучмой в его последнем заявлении показывает, что изменения в Конституцию действительно будут привнесены, но не из-за 16 УБК. Эта убийственная ситуация для членов УБК и их идеологий, так как новая ситуация требует от них полной концентрации и новых не стандартных решений, в противном случае лидеры УБК превратятся в аутсайдеров политической гонки 2004г. И власть сможет выставить против них ЛЮБОГО кандидата, и он пройдёт.

    С другой стороны, становится еще более возможным вариант с третьим сроком Кучмы, при парламентской республике, это не полная власть, но и ответственности нет. Кучма отводит от себя удары, именно таким образом, сталкивая УБК с политического Олимпа.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2002.08.25 | SpokusXalepniy

      Ставлю "пцицу". Первый раз за все время согласен с Ке (-)

      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2002.08.26 | Адвокат ...

        Невже в усьому ;-) ( - )

    • 2002.08.26 | Bender

      Re: Ответ Кучмы.

      KE писав(ла):
      > 2.б) показать УБК как объединение бывших воров у власти с крайне правыми и крайне левыми. Придав УБК статус попытки коммунистическо-нацистского переворота.

      Kogda ya poslednij raz byl v Chernomorske UBK razshifrovyvalos' kak bez Kuchmy. Vse ostal'noye bylo potom i nepravda.

      > 3) действие на опережение Кучмой в его последнем заявлении показывает, что изменения в Конституцию действительно будут привнесены, но не из-за 16 УБК. Эта убийственная ситуация для членов УБК и их идеологий, так как новая ситуация требует от них полной концентрации и новых не стандартных решений, в противном случае лидеры УБК превратятся в аутсайдеров политической гонки 2004г. И власть сможет выставить против них ЛЮБОГО кандидата, и он пройдёт.

      Chemerys, Lucenko i osobenno shiroko izvestnyj v trudyacshihsya massah Svystovich uzhe v presidenty namylylis'?
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2002.08.26 | Адвокат ...

        Ви,-- вкурили, Бєньдєр!

        Звичайно, я не є втаємничений у пляни панів Чемериса, Луценка та Свистовича, однак,-- рекція КЕ є показовою: ще нема ворогів, а він їх переміг. :): Себто,-- ку-чмо-ноїди, перепрошую,-- серють,-- від можливости правдивої реалізації того, що фальшиво деклярували їхні КОП-цомольці: приходу нових, не заанґажованих ку-чмі-змом лідерів, здатних "завести" публікум. Серють,-- бо самі те втяти є не здатні,-- скільки водки їм не давай. Мєдвєдчук є лідером доки, поки хтось,-- вищий за нього за посадою,-- таким його називає. :):


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".