МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

оптимістично-філософсько-публіцистична думка

09/08/2002 | Горицвіт
Володимир Яворський

Про Україну без звинувачень

http://www.ji.lviv.ua/n26texts/javorskyj.htm

"... Отож, не спішімо засуджувати Україну, що вона не така, як нам би хотілося, що вона інакша, ніж інші країни. Її неуспішність – це дуже відносне поняття. Неуспішність у чому? В яких умовах? А може, Бог замислив її успішність у чомусь зовсім іншому, в тому, в чому інші виявляться безпорадними? Хіба можна, скажімо, вимірювати успішність птаха й успішність риби абсолютною швидкістю руху? Ану, хай-но спробує птах позмагатися з рибою у воді! Повітря – не єдине середовище існування живих істот. То як можемо казати, що птах успішніший за рибу? А якщо сокіл літає швидше за дятла, то хіба це означає, що перший успішніший за другого? Тож не оцінюймо українців, порівнюючи їх із іншими народами. Бо, можливо, Бог наділив українців іншими властивостями, дав їм інші потреби й іншу поклав на них місію в цьому світі. Краще сконцентруймо увагу на Україні, щоби зрозуміти її сокровенну суть. Вона є часткою Бога і варта наших зусиль. "


-----------------------

Повністю статтю я не читав. А на цей цікавий абзац натрапив випадково.

Відповіді

  • 2002.09.08 | Майдан-Інформ

    Гарно сказано.

    Що як це кудись епіграфом поставити?
  • 2002.09.08 | Нестор Мазепа

    То варіяція анекдоту "да, бєдниє ми, бєдниє -- зато стрАААшниє!"

    Тобто навіщо прагнути до якогось там успіху, якщо можна дати визначення успіху так, щоб успіхом називалося "те що маємо"?

    Навіщо виступати проти Кучми? Адже вже маємо стабільність, і в утриманні цієї стабільності наша божественна місія. Ну хіба можна відволікатися від такої високої мети на такий дріб'язок як соціально-економічні проблеми?!

    Он берімо приклад із туркменів: там кожен знає, що його місія будувати Золотий Вік за проектом божественного Ніязова. І вони всі просто в захваті, що божественний надав кожному туркмену змогу виконати почесний обов'язок -- безоплатно попрацювати в трудових загонах.

    Коротше кажучи, ідейка стовідсотково азіопська, і в нас у Европі її можуть поширювати хіба принципово-ні-на-що-не-здатні пустомелі. Як казав один відомий терорист, "інтєліґєнція -- ето ґавно". Влучніше не скажеш.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2002.09.10 | Горицвіт

      Дякую за глибокий коментар. Я виділив три аспекти:

      Ви заторкнули дуже глибокі проблеми.

      Ідея така. Не пасивність, ні. І не прийняття стану речей як такого, що не можна міняти. Міняти можна. Але з яким настроєм. Ідея в тому, щоб не страждати і не озлоблюватися на себе, на країну, на долю. Ви живете в певній ситуації, живете якесь життя. І це для чогось потрібно. Це добре, що вам дане саме таке життя з його проблемами. Ви вибираєте, чого ви хочете, і спокійно йдете обраним шляхом. Ідеалу на землі нема. Якщо в когось нема ваших проблем, то є свої, і ще не відомо, чи хотіли б ви насправді з ним помінятися.

      Те що є - добре. Ваше бажання щось змінити - теж добре. Ваша діяльність в процесі зміни - добре.

      Ідеться про позитивне сприйняття світу.


      Тепер глобально-еволюційний аспект. Раз є різні народи, то їх можна розглядати як елементи системи. Оскільки умови, в яких існує людство, змінюються (поки що - плавно, але неможливо прогнозувати, чи будуть різкі зміни), то не виключено, що саме така країна (чи народ, з його домінуючою психологією і суспільними формами) - найкраще підпаде під нові умови. І коли всі інші пропадуть, то ця країна, яка виявилася саме такою, як треба, буде процвітати. Ясно, що все це дуже абстрактно і не практично. Бо ми хочемо не готувати себе для якоїсь місії (і ще й неясно для якої), а жити зараз.

      Тим більше, що диктатори часто люблять нав'язувати народу якусь "місію", як Ви справедливо зауважили. Тому не можна допускати, щоб держава формулювала "національну ідею", чи місію. Бо це буде просто прикриття для банди злодіїв або збоченців. Це політичний аспект.

      IMHO.
  • 2002.09.08 | Мертві Бджоли Загудуть

    Ні. Яворівський - це письменник і поет, і політичний діяч. (-)

  • 2002.09.08 | Мертві Бджоли Загудуть

    Усі рівні перед Богом - усі тварі божі: чи орел чи глист

    І ніхто з них не є більш чи меньш успішним, бо орел в небі під хмарами ширяє, а глист животіє серед напівгівна. І у кожного з них - своя особлива доля, мрії, бачення майбутнього.

    Але ж чомусь не дуже хотілося б себе асоціювати з одним видом долі й тваринного щастя на противагу зовсім іншому. Короче кажучи - від власної карми не відкрутишся. Якщо вже Богом тобі дано народитися в гівні - радій цьому й не роби зайвих бульбашок, чи не так?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2002.09.08 | Горицвіт

      маленька, але істотна поправка

      Мертві Бджоли Загудуть писав(ла):
      > Якщо вже Богом тобі дано народитися в гівні - радій цьому й не роби зайвих бульбашок, чи не так?


      З поправкою має звучати так:

      Радій цьому і РОБИ зайві бульбашки.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2002.09.10 | Мертві Бджоли Загудуть

        Робимо! Ми ЇМ та-а-аку бульбашку зробимо! До праці!

        Горицвіт писав(ла):
        > Мертві Бджоли Загудуть писав(ла):
        > > Якщо вже Богом тобі дано народитися в гівні - радій цьому й не роби зайвих бульбашок, чи не так?
        >
        >
        > З поправкою має звучати так:
        >
        > Радій цьому і РОБИ зайві бульбашки.
  • 2002.09.08 | Горицвіт

    про Яворського

    Володимир Яворський - письменник. Найвідоміший твір - "Напівсонні листи з Діамантової Імперії і Королівства Північної Землі".
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2002.09.10 | A.Social

      Re: про Яворського

      Горицвіт писав(ла):
      > Володимир Яворський - письменник. Найвідоміший твір - "Напівсонні листи з Діамантової Імперії і Королівства Північної Землі".

      Оцей Яворський (письменник) ще й книготорговець - торгова точка у підземному "квадраті" у Києві під площею Слави. Відвідувачі кажуть, що особливо нахвалював свої власні твори.

      А ще був В.Яворський у Львові - редактор журналу "Націоналіст". Зустрічалася і в "Дні" стаття В.Яворського. На тлі загального песимізму він тоді усе ж відзначав реальні віхи становлення державності.

      Думаю, йдеться про різних людей - один у Львові, другий у Києві.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".