МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Звернення до журналістів українських ЗМІ

11/18/2004 | Ukrpatriot(patriot)
Звернення до журналістів українських ЗМІ

Цьогорічні вибори Президента України стали надзвичайно важливою політичною подією для всього українського народу. Саме методи ведення передвиборчої кампанії та її висвітлення в українських і закордонних ЗМІ вкотре привернули увагу то питання журналістської етики, об’єктивного висвітлення подій. Адже важливим є не тільки те, кого саме буде обрано на пост глави нашої держави, а й те, як відбувається процес обрання. У цьому контексті, задля того, щоб Україна розвиватися у напрямку правової демократичної держави, виборчий процес має відбуватися із дотриманням відповідних законів і, перш за все, Конституції. Основний Закон України гарантує кожному громадянину нашої держави право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб і на свій вибір, але при цьому не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Тому, зважаючи на значимість ролі ЗМІ у поширенні інформації а, отже, їхньому впливі на хід політичних подій у нашій державі, очевидною стає велика відповідальність усіх українських засобів масової інформації за висвітлення процесу проведення президентських виборів в Україні. Виходячи з цього представникам усіх телевізійних каналів, радіостанцій, преси, насамперед, необхідно забезпечити чесність та неупередженість подання інформації, яка у стосується й може вплинути на результати президентських перегонів у нашій державі. Для цього надалі, особливо важливим буде не допустити подання у засобах масової інформації завідомо неправдивої чи неперевіреної інформації, як це було перед тим. На нашу думку, неодноразово об’єктивність і чесність були принесені в жертву пропаганді і висвітленню думки тільки певних сил, які мають вплив на ті чи інші ЗМІ. Такі порушення походили, як від журналістів провладних, так і від журналістів опозиційних ЗМІ. Дивним видається те, що останнім часом дедалі частіше норми журналістської етики порушують саме ті, хто декларує чесність і неупередженість своїх новин. Зокрема систематичними стали порушення журналістами 5-го каналу 8,9,10,11,12 статей Етичного кодексу журналіста затвердженого Комісією з журналістської етики, і дотримання якого не раз декларували самі журналісти. Згідно цих статей журналіст:
· не має права за допомогою редакційної обробки матеріалів, включаючи знімки, текстівки, заголовки, відповідність відеоряду та текстового супроводу, тощо фальсифікувати їх зміст;
· факти, судження та припущення мають бути чітко відокремлені одне від одного;
· точки зору опонентів, в тому числі тих, хто став об’єктом журналістської критики, мають бути представлені збалансовано. Так само мають бути подані оцінки незалежних експертів;
· не допускається таке вибіркове цитування соціологічних досліджень, яке призводить до викривлення змісту. Журналістські опитування громадян не повинні фабрикуватися з метою отримання наперед визначеного результату;
· журналіст зобов’язаний зробити все можливе для виправлення будь-якої поширеної інформації, якщо виявилося, що вона не відповідає дійсності.
На нащу думку, такі порушення були при висвітленні виборчої кампанії, обставин хвороби В.Ющенка та діяльності комісії з розслідування причин хвороби лідера “Нашої України”, обставин голодування журналістів 5-го каналу, обставин інциденту у Івано-Франківську, підрахунку голосів у першому турі.
Зокрема, народного депутата В.Сівковича неодноразово звинувачували у намаганнях придушити вільне слово, коли він спробував захистити свою честь цивілізованими методами. У той самий час на цьому каналі жодним словом не згадали про судовий позов народного депутата Ю.Тимошенко проти журналіста на той час видання “Деловая неделя FT”. Видається, що тільки належність до певного табору опозиції дозволяє у судовому порядку захищати честь і гідність, незважаючи на свободу слова, а будь-яка незначна критика опозиційних видань вважається придушенням свободи слова.
При висвітленні виборів журналістами 5-го каналу, інтернет видань “Українська правда”, “Майдан” свідомо нагніталася ситуація, подавалася неправдива інформація про перебіг виборів. Створюється враження, що журналісти з “псів демократії” перетворилися у слухняних песиків своїх господарів.
Ми виступаємо проти брехні у будь-якому її вигляді, проти брехні навіть, коли вона робиться з доброю метою, оскільки погані методи жодного разу не давали позитивних результатів.
У зв’язку з цим ми звертаємося до журналістів з вимогою дотримуватися норм журналістської етики і надавати громадянам України дійсно об’єктивну неупереджену інформацію, адже сами Ви, журналісти, сприяєте дотриманню законності, збереженню стабільності, сприянню демократизації України. Насамкінець хочеться нагадати слова Грицька Чубая, який писав:
“ А світ — вертеп. Кажу я з гіркотою:
Цей світ — вертеп. І, мабуть,
щонайважче — у ньому залишатися собою,
Від перших днів своїх і до останніх не бути
Ні актором, ні суфлером, ні лялькою на
пальчиках облудних, а лиш собою кожної
години, а лиш собою кожної хвилини, з
лицем одвертим твердо йти на кін…”


Роман Соломонюк, Назар Мазур, Ілля Ковалів
редакторський склад інтернет-видання “Події”.
www.podiji.com.ua
ukr_podiji@ukrpost.net


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".