МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Всесвітній день рідної мови. Української - теж!

02/17/2006 | Майдан-ІНФОРМ
21 лютого 2006 року Всесвітній день рідної мови.

Партії та громадські організації національно-демократичного ґатунку 21 лютого 2006 року організовують:

12.00 – 13.00 пікетування блоку партій „Не так!”, які штучно порушують питання другої державної мови в Україні, чим принижують гідність українців, сприяють роздмухуванню міжнаціональної ворожнечі! (вул. Ів. Франка, 18). Пропонуємо це зробити по всій Україні.

14.00 – 16.00 – Круглий стіл „Українська мова – сучасний стан та перспективи розвитку” – організовує тов.. „Просвіта”. (Парламентська бібліотека).

18.00 – 19.30 - Творчо мистецький вечір, присвячений Всесвітньому дню рідної мови (Будинок вчителя, велика зала).

Запрошуємо небайдужих приєднатися до заходів

Просвіта, СОУ, УРП „Собор” НРУ, Український Севастопіль, Українське Козацтво (МАК, СІЧ)...

Відповіді

  • 2006.02.18 | Дмитро

    Re: Всесвітній день рідної мови. Української - теж!

    Інтеграція неминуча...
    Кількість мов поступово буде зменьшуватись...
    Потрібно популяризувати українську мову в Росії, з Росії їде основна загроза для української мови.
    Якщо це буде зроблено, то може українська мова ще протягне пару-сотню років...
  • 2006.02.19 | ЖАК

    Re: Всесвітній день рідної мови. Української - теж!

    Не считаю необходимым никому в угоду изменять язык общения своих предков и свой (ессно). 1. Возмущает "украинизация" имен собственных и названий географических. Примеров "языкового" абсурда несть числа (для несведующих могу привести примеры по мере надобности, только не надо говорить что их не существует). 2. ИМХО- не "тянет" укр. мова на роль консолидирующего фактора современного социума гос-ва Украина. Что угодно, но вряд ли это "панацея",- скорее останется предметом ожесточенных споров, т. е. "яблоком раздора". 3. Усиленно муссируется тема слабого национального книгоиздательства, при чем на вопрос, вроде "почему редко встречаются издания на укр. мове" сразу следует ответ, дескать условия для российской книги мягче, чем для украинской. Странно как-то, если не учитывать пресловутый языковый фактор. Обсуждающие почему-то "скромно" умалчивают тот факт, что книги на русском языке востребованы значительно больше, нежели на "мове". Нужно не посещать книжный рынок, что бы не заметить родителей, мечущихся в рядах в поисках учебников на русском языке, автовладельцев, ищущих инструкции и пособия по автотеме и т.д. Угадайте с одного раза на каком языке книги пользуются большей популярностью? 4. В течение последних лет все чаще слышится "нытье" отдельных украинофилов: "рятуйте рiдну мову!". Спрашивается от кого или от чего ее спасать? Если невостребована- извольте в архив (там языков лежит много и никто о них слез не льет), если необходима- вперед, развивайся. Но если мова нужна ради МОВЫ- извините, грошь ей цена, извольте в архив.
    Все вышеизложенное не претендует ни на что большее, нежели на личное мнение и касаетя оно лишь районов и областей с преимущественно русскоязычным населением. Иным- иное, их родное и свойственное им и мною уважаемое (искренне).
    Сообщение из Донецка.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.02.19 | Сергій

      Re: Всесвітній день рідної мови. Української - теж!

      ЖАК. Якщо ти кацап, то переконувати тебе - марнування часу. Якщо українець - тобі слід подумати чому російська стала твоєю рідною.
      Повідомлення з Донецьку.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2006.02.19 | Sean

        Сергію, будьте ласкаві, почитайте правила

        зокрема - щодо вживання певних слів на означення національної приналежности.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2006.02.20 | ЖАК

          Re: Сергію, будьте ласкаві, почитайте правила

          Ув."Sean"! Ну зачем обвинять г-на "Сергій"! Он просто высказывает свое мнение путем утверждения своей точки зрения. Иной он, похоже, просто не приемлет. Ну такая ортодоксальная позиция у человека. Ведь до чего просто- "кацап" должен говорить по-русски, украинец, соответственно по-украински... Все гениальное-простое...
      • 2006.02.20 | ЖАК

        Re: Всесвітній день рідної мови. Української - теж!

        Спасибо, Сергий, я подумаю.
    • 2006.02.20 | Pavlo

      Re: Всесвітній день рідної мови. Української - теж!

      Якщо відкинути всі емоційні та ірраціональні аргіменти на захист мови прадідів, які Вам можуть бути не цікаві, залишиться чисто економічний: українська мова є потужним елементом захисту внутрішнього інтелектуального ринку. Без мови таланти зі Львова чи Донецька рано чи пізно попадуть в Москву і будуть перепродаватись звідти посередниками, викачуючи гроші з України.

      А на рахунок певних мовних незручностей варто згадати введення з нуля івріту в Ізраїлі. І нічого, ввивчили, хоча з моменту втрати мови минуло сто поколіннь, а не два, як у нас.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2006.02.20 | ЖАК

        Re: Всесвітній день рідної мови. Української - теж!

        Ув. "Pavlo"! Вы писали: "... Без мови таланти зі Львова чи Донецька рано чи пізно попадуть в Москву і будуть перепродаватись звідти посередниками, викачуючи гроші з України..." Вы хоть сами понимаете абсурдность этого утверждения? И вообще, почему Вы указали именно Москву, а не, к примеру, Берлин или Боготу (и т.д.). Это что, очередной приступ русофобии?
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2006.02.21 | Pavlo

          Re: Всесвітній день рідної мови. Української - теж!

          ЖАК пише:
          > Ув. "Pavlo"! Вы писали: "... Без мови таланти зі Львова чи Донецька рано чи пізно попадуть в Москву і будуть перепродаватись звідти посередниками, викачуючи гроші з України..."
          >Вы хоть сами понимаете абсурдность этого утверждения?
          Ви стверджуєте, що Софія Ротару, кроліки, сердючки працюють на українських імпресаріо ? Де концетруються грошові потоки медіа- та шоу-бізнеса ? Невже в Донецьку ?

          > И вообще, почему Вы указали именно Москву, а не, к примеру, Берлин или Боготу (и т.д.).

          Якби мені якийсь український німець доводив перевагу німецької перед українською і як би німецька панувала в Україні я би вказав Берлін.
          З українськими колумбійцями не зустрічався.

          > Это что, очередной приступ русофобии?

          Ні. Див.вище. Більше того, пануванню німецької чи , наприклад, угорської мови я би опирався ще сильніше. Як і Ви.
    • 2006.02.20 | jz99

      Re: Всесвітній день рідної мови. Української - теж!

      ЖАК пише:
      > Не считаю необходимым никому в угоду изменять язык общения своих предков и свой (ессно).
      Вам немає потреби забувати Вашу рідну мову. Більше того, це було б неправильно. А знати українську, будучи громадянином України, вважаю, все ж таки Вам необхідно. На догоду хоча б мені :)


      > Возмущает "украинизация" имен собственных и названий географических.
      Для довідки: географічні назви і є різновидом власних імен. Якщо Ви беретеся захищати Вашу рідну російську, то її, принаймні, треба знати :)


      > Примеров "языкового" абсурда несть числа (для несведующих могу привести примеры по мере надобности, только не надо говорить что их не существует)
      Згоден з Вами на всі 100% ! Але саме "языкового", а не "мовного".
      Назва столиці України у літописах зустрічається через церк.-слов. "ы", бо вимовлялося саме так. "Сєвєродонєцк" — пошукайте в Інтернеті, Ви здивуєтеся, але російськомовні мешканці цього міста називають його російською не лише "Северодонецк", за радянськими алтасами, а ще чомусь "Сиверскодонецк". Здогадайтеся, чому :) І поясніть "языкову" логіку, чому він обернувся на "Сєвєродонєцк".
      Поясніть також такий факт "языкового" абсурда, коли в українських паспортах цілком нормально можна писати "Альона" в україномовній половині, але не можна "Мыкола" в російськомовній.
      Непогано було б також пояснити такий факт "языкового" абсурда, такої "украинизации" имен собственных, коли навіть на національному каналі УТ1 зменшувально-пестливі імена українською мовою називаються російською: Маша, Саша, Паша, Наташа, Петя, Міша.
      Ще цікаво почути, звідки взялися такі російські прізвища, як Калініченко, Бєлік, Лупінос тощо.
      …"несть числа" — це точно.


      > ИМХО- не "тянет" укр. мова на роль консолидирующего фактора современного социума гос-ва Украина.
      Вам так здається. Людей, котрі проти української мови, голосно чути, але насправді їх меншість.


      > Что угодно, но вряд ли это "панацея",- скорее останется предметом ожесточенных споров, т. е. "яблоком раздора"
      Тут питання поваги, взаємоповаги та взаєморозуміння. Також і вміння дивитися на речі відкритими очима. Зокрема, розуміти, що звідки береться.


      > Усиленно муссируется тема слабого национального книгоиздательства
      Це Вам так здається, що вона "усиленно муссируется". Порівняно з тим, що Ви її, я так розумію, взагалі не хотіли би чути.
      Три волосини — це багато чи мало? На голові мало, у борщі багато.
      Ось Вам ця тема як волосина у борщі, а мені — як на голові :) Поголили налисо, хочу, щоб відросло.


      > при чем на вопрос, вроде "почему редко встречаются издания на укр. мове" сразу следует ответ, дескать условия для российской книги мягче, чем для украинской
      А це неправда?


      > Странно как-то, если не учитывать пресловутый языковый фактор.
      Дійсно дивно:
      67,5% рідна мова українська
      29,6% рідна мова російська
      http://www.novamova.com.ua/cgi_bin/article.php?articletype=6


      > Обсуждающие почему-то "скромно" умалчивают тот факт, что книги на русском языке востребованы значительно больше, нежели на "мове". Нужно не посещать книжный рынок, что бы не заметить родителей, мечущихся в рядах в поисках учебников на русском языке, автовладельцев, ищущих инструкции и пособия по автотеме и т.д. Угадайте с одного раза на каком языке книги пользуются большей популярностью?
      Ті, які є.


      > В течение последних лет все чаще слышится "нытье" отдельных украинофилов: "рятуйте рiдну мову!"
      Заклики "захищати російську мову" справді ніяк інакше як "нытьем" отдельных украинофобов не назвеш.


      > Спрашивается от кого или от чего ее спасать?
      Від чого — від цілеспрямованого знищення. Від кого — від тих, хто цьому потурає. Ситуація з жахливим перекосом на користь російської мови в інформаційному просторі неприродня, тобто рукотворна.
      http://www.novamova.com.ua/cgi_bin/article.php?articletype=6
      На вітчизняному газетному ринку склалася ситуація, коли на сто українців припадає близько 50 примірників газет рідною мовою, а на сто росіян, які проживають в Україні, – майже 400 примірників



      > Если невостребована- извольте в архив (там языков лежит много и никто о них слез не льет), если необходима- вперед, развивайся. Но если мова нужна ради МОВЫ- извините, грошь ей цена, извольте в архив.
      Якби лише мова заради мови, то так, в архів. Але ні, українська потрібна заради людей, для яких вона рідна.


      > Все вышеизложенное не претендует ни на что большее, нежели на личное мнение и касаетя оно лишь районов и областей с преимущественно русскоязычным населением. Иным- иное, их родное и свойственное им и мною уважаемое (искренне).
      Прийнято :)


      > Сообщение из Донецка.
      http://www.novamova.com.ua/cgi_bin/article.php?articletype=6
      У Донецькій області, населення якої майже на 2/3 складається з українців, середні школи з українською мовою навчання складають усього лише п’яту частину від усіх шкі


      У Донецьку, де за останнім переписом проживає 493 тисячі росіян і 478 тисяч українців, мову своєї національності визнало рідною 99,3% росіян і лише 23% українців, тоді як українську (мову українського громадянства) назвало рідною всього 0,7% росіян, а російську - 76,9% українців. Як бачимо, російщення переважає українізацію в понад сто разів.


      Після вироку закритого судового засідання 1951 року було розстріляно 33 студенти Харківського університету за відмову складати іспити російською мовою, 800 було репресовано
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2006.02.20 | ЖАК

        Re: Всесвітній день рідної мови. Української - теж!

        Ув. "jz99®". Я вообще-то просто излагал свое видение проблемы, ни в коем случае не желая навязывать ее кому либо. Но раз Вы решили раскритиковать чуть ли не каждое предложение текста... Ну что же, извольте. Я могу ответить тем же. Итак по пунктам:
        1. Ваше: "...знати українську, будучи громадянином України, вважаю, все ж таки Вам необхідно. На догоду хоча б мені...".
        Во-первых, я достаточно хорошо знаю "украiнську мову"- все-таки всю жизнь прожил в Донецке (за малым исключением), во-вторых угождать Вам нет ни оснований ни причин.
        2. Ваше: "...Для довідки: географічні назви і є різновидом власних імен. Якщо Ви беретеся захищати Вашу рідну російську, то її, принаймні, треба знати...".
        Вообще-то географические названия далеко не всегда связаны с именами собственными (напр. "Гранитное", "Зеленое", "Запорожье", "Мариуполь", и т.д.). Далее, я отнюдь не являюсь "защитником русского языка",- я отстаиваю свое право и право своих детей пользоваться своим родным языком, а не навязываемой непонятной смесью, которая заполонила СМИ. Что касается русского языка- знаю его неплохо (оспорьте).
        3. Ваше: "...факт "языкового" абсурда, коли в українських паспортах цілком нормально можна писати "Альона" в україномовній половині, але не можна "Мыкола" в російськомовній...".
        Насчет имени "Альона"- согласен, имеет место точная фонетическая передача, но вос с "Микола"- проблема. Согласитесь, Николай и Микола как-то по разному звучат. Жене моей напр. просто неприятно, когда вместо имени, которым ее нарекли родители (Елена), используют "Олена". В нашей области есть нас. пункт- Еленовка. Сейчас на картах и дор. знаках написано "Оленiвка". Вопрос: это что, в честь неведомой "Олени", или потому что там разводят оленей?
        4. Мы писали: "..> ИМХО- не "тянет" укр. мова на роль консолидирующего фактора современного социума гос-ва Украина.
        Вам так здається. Людей, котрі проти української мови, голосно чути, але насправді їх меншість...".
        Тут Вы, очевидно не поняли смысл ИМХО. Я имел ввиду консолидацию украинского общества.
        5. Мы писали: "...> Что угодно, но вряд ли это "панацея",- скорее останется предметом ожесточенных споров, т. е. "яблоком раздора"
        Тут питання поваги, взаємоповаги та взаєморозуміння. Також і вміння дивитися на речі відкритими очима. Зокрема, розуміти, що звідки береться...".
        Обратите внимание на предвыборные спекуляции многих партий и блоков как сейчас, так и в прошлом (г-н Ющенко не исключение- вспомните его "знаменитые" первые 10 указов). Так что, споры закончились, или мы с Вами сейчас не полемизиркем?
        6. Я писал: "...> Усиленно муссируется тема слабого национального книгоиздательства...".
        Это заявление сделано в результате прослушивания многих передач от "РадиоЭра ФМ", просмотра тв "5-й канал", наконец после чувственных "промов" на книжной выставке в верхраде.
        7.... Надоел дальнейший "разбор предложений".
        Напоследок:
        есть в Донецке сш№5, причем почти в самом центре. В этом учебном году в этой школе нет ни одного первого класса. Знаете почему? Просто предложили один из классов сделать полностью украиноязычным. Не нашлось НИ ОДНОГО родителя, согласившегося отдать ребенка в этот класс. А районо пошло на "принцип", дескать не будет украинского класса- не будет первых классов вообще. И так и стало. В результате увеличился количественный состав первых классов в близлежащих школах. А моя родная 5-я, впервые со времени своего основания, осталась без первоклашек. Ну не абсурд?!
        И вообще- проблема языка весьма щекотливая и не решается в приказном порядке "кавалерийскими" наскоками.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2006.02.21 | леонід

          Всесвітній день рідної мови і Донецьк.!

          Пане Жаку. В значній мірі погоджуюся з Вашими аргументами. Додаю свої застереження та противаги. За Вашими пунктами.
          1. Я не мав сумніву, що Ви знаєте українску. Пректикуйте хоча би на ФМ. Але завважте, ніхто з українців на догоду Вашим інтересам (цілком правильним) не мусить спілкуватися з Вами іншою мовою окрім державної. Решта - за погодженням. Чи доводилося Вам чути в Донецькому краї перепрошення за те, що до українців звертаються не їхньою мовою?
          2. Щодо топонімів. За Вашою логікою, то жодного Нью- Йорка не існує, бо має бути Новий Йоркецьк. Наївно. Маріуполь - і англійською, і китайською буде Маріополем. А от Київ чомусь для Вас Кієв. Вам не здається, що Ви таким слововживанням образите киян, які мають тисячолітнє коріння в Києві. Москалі коись Рівне називали Ровним, для образи (ров -канава, углублєніє в зємлє). Сьогодні хібащо іноземні туристи не засміються на Ровноє.
          3. Елена - давньогрецьке ім'я. В українській традиції (від 9 ст.н.е.) воно й прийшло в Україну. В Україні устійнилося як Олена (без натяків на оленів). Подумайте, хто Вам нав'язав зміну імені на Альону. Та називайте своїх дітей (це не до Вас) хоч Літохіпіндріями, але не вимагайте перекладати такіф імена на московське. Ви ж Буша не Жоріком кличете?
          4.Ви помиляєтеся. Знапйдіть Пантелеймона Куліша вірш "Рідна мова". я наведу дещицю:
          -І ходитиме, всевіда,
          з хати до палати,
          щоб багатого сусіда
          з убогим з'єднати.

          Естонська мова стала інструсментом консолідації, попри 14 відмінків.

          5. Цілком погоджуюся

          6. Я вишукую україномовні книги з великими зусиллями. Погоджуюся, що більше балакають, ніж роблять.
          7. Оголосіть конкурс, що кращі учні української школи на шару підуть навчатися в Гарварді, доведіть, що це не жарт. побачите, де будуть більші конкурси. Для розваги. На початку 90-их один знайомий москаль-військовик за два тижні доволі пристойно вивчив розмовну італійську, бо відрядження світило. А до української нездатний.


          Не забувайте, що Донбасом Україна на Сході не закінчується. Там ще й наша Кубань, яку Вам доведеться навчати до українськості.
  • 2006.02.22 | леонід

    Всесвітній день рідної мови не для влади

    Про це сказав народний депутат України, голова ВО "Свобода" Олег Тягнибок на зустрічі з виборцями Фастова на Київщині. За аргументи було наведено юридичні факти подання законопроектів про другу державну мову депутатами ВР, які входять до фракцій Нашої україни, Бют, НП Литвина, СПУ.
    Жодних відоиостей, що обласна влада Київщини визнає таку міжнародну дату поки що не відомо.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".