МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Чи вистачить у жінок сил провести вибори чоловіків?

03/13/2006 | SSU
10 березня в Полтаві відбувся круглий стіл „Чи потрібні жінки в політиці?" за участі представників партій, блоків, громадських організацій та ЗМІ.
Організаторами круглого столу виступили громадські організації Полтавщини, учасники всеукраїнської мережі НУО, які виконують спільний проект „Участь жінок у громадсько-політичному житті” : Суспільна Служба України та Ліга соціальних працівників.
На круглому столі були озвучені попередні результати ґендерного аналізу виборів-2006 на Полтавщині, які виконала Полтавська філія Суспільної Служби України.
Було проаналізовано склад дільничних виборчих комісій в Полтаві на прикладі ТВО 142 та склад виборчих списків партій до Обласної, районних в Полтаві, Полтавської міської та районної Рад. Була помічена разюча відмінність у кількості жінок в комісіях та кандидатських списках.
Склад дільничних виборчих комісій ТВО 142: Всього на окрузі 23 дільниці. На трьох дільницях відсоток жінок у складі комісій менший за 50%. Дві дільниці мають паритетну кількість жінок та чоловіків 50 на 50%. На решті 18 дільниць – жінок від 64 до 88%.
Отже в складі дільничних виборчих комісій на 78 відсотках дільниць працюють переважно жінки.
Ми проаналізували також першу половину всіх виборчих списків.
До Ленінської районної ради балотуються кандидати від 27 партій (блоків).
В 12 списках жінок немає взагалі в першій половині списку. В 8 списках жінки складають від 1 до 49%, в двох списках спостерігається паритет, в п’яти жінок від 51 до 100%. Відразу зазначу, що там, де жінок більше 50 %, це списки не тих партій(блоків), що лідирують в соціальних опитуваннях і мають шанс потрапити в Ради.
Октябрська районна Рада: 16 списків, немає жінок в 3 списках, від 1 до 49% - 7 списків, 50 % - 2 списки, 51-100% - 4 списки.
Київська районна Рада: 29 списків, немає жінок в 17 списках, від 1 до 49% - 9 списків, 50 % - 1 список, 51-100% - 2 списки.
Полтавська районна Рада: 21 списків, немає жінок в 9 списках, від 1 до 49% - 9 списків, 50 % - 2 список, 51-100% - 1 списки.
Полтавська міська Рада : 23 списка, немає жінок в 10 списках, від 1 до 49% - 10 списків, 50 % - 3 список, 51-100% - 0 списків.
Полтавська обласна Рада : 27 списків, немає жінок в 13 списках, від 1 до 49% - 14 списків, 50 % - 0 списків, 51-100% - 0 списків.
Чим вище вгору, тим жінок менше, мабуть, вони бояться висоти, або чоловіки так вирішили, що жінок не треба „тягти вгору”.
Присутні на круглому столі представники громадських організацій, партій, обласної адміністрації погодились з тим, що участь більшої кількості жінок у виборних та виконавчих структурах, сприятиме тому, що рішення прийматимуться з врахуванням інтересів та досвіду обох половин суспільства. На жаль представники жодної партії(блоку), які взяли участь в обговоренні : БЮТ, Партія регіонів України, Народний союз Наша Україна, КПУ не змогли похвалитися паритетним представництвом жінок і чоловіків у їхніх виборчих списках.
Порівнюючи участь жінок в комісіях та партійних виборчих списках, як тут не зауважити, що там де жінки не беруть участь в прийнятті рішень – ці рішення однобокі, а часом далекі від здорового глузду.
Типовий приклад прийняття рішення без врахування думки жінок – це Закони про вибори та рішення ВР про одночасне проведення місцевих виборів та виборів до Верховної Ради .
Адже парламентарі (95% чоловіків) подумали про все, лише не про те, як можуть члени дільничної виборчої комісії фізично витримати день голосування та ніч підрахунку голосів. Але ночі для підрахунку голосів по п’яти бюлетенях на виборах-2006 вже не вистачить.
Експеримент, проведений Комітетом „Рівність можливостей”, Комітетом виборців України, Фондом „Демократичні ініціативи”, Громадською Ініціативою “Чисті вибори” показав. - Якщо виходити з того, що члени ДВК прийдуть на дільниці о 6 годині 26 березня і закінчать підрахунок голосів о 13 годині 27 березня, то час їх безперервного та відповідального перебування на дільниці складе 31 годину.”(за матеріалами КВУ та Фонду „Демократичні ініціативи” www.dif.org.ua . Умовна виборча комісія працювала у складі 10 чоловік. Використовувалися зразки 4 виборчих бюлетенів до рад різних рівнів та на посаду міського голови (на виборах 26 березня комплект складатиметься з 5 бюлетенів)).
Чи подумали наші парламентарі, як можуть люди, переважно жінки, середнього та старшого віку витримати таке навантаження ? А як же трудове законодавство, охорона праці, просто здоров’я людей?
Якщо члени виборчих комісій все таки вистоять на виборах – 2006 і 95 % депутатів-чоловіків увійдуть в стіни Верховної Ради, велике до них прохання – змініть Закони про вибори(обидва), врахуйте інтереси не лише тих, кого обирають, але й тих, хто забезпечує процес виборів. Запросіть до обговорення жінок, які не годяться, звичайно, для роботи в парламенті, але мають великий досвід роботи в виборчих комісіях. Якщо їх думка в новому Законі буде врахована, тоді чергові вибори не будуть випробовуванням на міцність, а звичайною роботою.
Шановні чоловіки, врахуйте в новому Законі не тільки своє нестримне бажання попасти у Верховну Раду, але й фізичні можливості членів дільничних виборчих комісій, 80 відсотків з яких жінки.
Ганна Кіященко, керівник проекту „Рівні можливості”
Полтавська філія Суспільної Служби України


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2019. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua