МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

До тих, хто займається виборами, зверніть увагу.

03/16/2006 | Уляна
Почну про вишивання хрестиком. Нудно? Тоді приготуйтеся, що моя розповідь про технічні нюанси видачі бюлетенів під час виборів буде ще нуднішою, але такою же довгою і повільною, як вишивання гобелена.

Отже, виборцям на дільниці цього року будуть видавати по чотири довжелезні бюлетені. «Видавати» автори закону уявили собі, напевно, як моментальний процес, як «тицьнути в руку». Провівши певні експерименти з допомогою шматка паперу, ручки і секундоміра, я вирахувала, що на одного виборця витрачатиметься мінімум три хвилини. Тобто, максимальна пропускна здатність одного стола видачі бюлетенів 20 людей на годину і 300 за весь день голосування. Нагадую, що вибори триватимуть з 7.00 до 22.00 години.

На типову дільницю в місті Києві або іншому великому місті припадає 2500 виборців. Якщо приходять на вибори тільки 2000 людей, то потрібно не менше 7 столів (14 людей), щоб всі змогли проголосувати, а без таких попередніх розрахунків чи експериментів це зараз нікому не очевидно, як я переконалася з власного досвіду. Знаю, що на більшості типових Київських дільниць планують ставити максимум 4-5 столів, бо на більше не вистачає людських ресурсів, або не вважається за потрібне.

Прохання до тих, хто буде працювати на виборчих дільницях 26 березня, надати свої дані по швидкості видання опрацьованих бюлетенів виборцю, якщо Ви можете провести такий експеримент. Мені цікаво порівняти Ваші дані з моїми, вивести середнє значення, і можливо, придумати якусь оптимізацію цього процесу.

Нагадую Вам послідовність Ваших дій, коли до вашого столу підійде виборець з документом. Ви починаєте писати своє прізвище двічі на кожному бюлетені і підписуватися також двічі: на списковій частині бюлетеня і на контрольному талоні. Також на контрольному талоні ставиться номер, за яким виборець іде в списку виборців. Тобто виходить, що Ваша рука має зробити 20 надписів. На це йде 1 хв (в середньому 3 секунди на напис). Паралельно з Вашою роботою Ваш напарник відшукує виборця в одному, а потім в іншому списку виборців і дає йому розписатися в списках.

Я розумію, що дочитавши до цього місця більшість з Вас перестала сприймати, про що я веду мову. Все-таки я продовжу складати секунди до купи. (Існує ж статистика, що людина, наприклад, в середньому три роки свого життя віддає на застеляння ліжка). Так от, після того, як Ви зробили по п’ять записів на бюлетені, Ви пропонуєте розписатися на кожному з них виборцю. Це ще одна хвилина, або й більше, залежно того, наскільки добре виборець бачить і наскільки швидко пише. Далі Ви знову берете бюлетені в свої руки, відриваєте контрольні талони, а решту віддаєте виборцю.(Ще одна хвилина) От так на протязі трьох хвилин вишивається маленька цяточка на великому панно «Вибори 2006».

На мій погляд, це занадто довга процедура, щоб всі бажаючі змогли проголосувати. Черги будуть на 5-8 годин і навіть це не всім допоможе. Не впевнена, чи хтось десь цим переймається. ЦВК? Комітет виборців? Члени дільничих комісій? (У нас на дільниці ніхто не переймається. Навіть голову в пісок не ховають від проблеми, яка насувається. «Надо дєлать, чтоб все било харашо» - типове «технічне» рішення проблеми.)

Ніхто не пробував нарізати з газет 80-сантиметрових аркушів, розкласти їх чотирма стопками на столі, попросити 2-3 людей підійти з «паспортом» до столу і видати їм правильно опрацьовані «бюлетені»? Будь, ласка давайте ваші дані сюди. Чи змогли б Ви пропустити 3-х виборців швидше, ніж за 10 хвилин? Мені особисто чотирикратність виборів в один день здається несумісною з досягненням здорового результату, як і несумісність прочитання чотирьох книг за один вечір (одну можна), випивання 4-х літрів кока-коли (одну можна), перенесення ваги 60 кг (15 можна).

Що вам ще написати, дорогі мої спів-виборці і товариші по халепі? Не знаю. Краще Ви мені напишіть. Хто що знає? Хто що чув? І хто що отримав в експериментах з "бюлетенями".

Відповіді

  • 2006.03.16 | Вячеслав Хаврусь

    Підтверджую. Це буде величезна ж...па

    Я був членом комісії в Києві на виборах 2002 року. Ситуація була подібна до нинішньої: вибори у ВР, мера, місцеві (районні та Київрада). Мабуть, головна відмінність в тому, що зараз бюлетені набагато довші через більшу кількість партій.

    Тоді голосування було з 8-ї до 20-ї години (якщо не помиляюся). Зараз з 7-ї до 22-ї. Плюс врахуйте те, що 26-го ми перейдемо на літній час, тобто комісія має зібратися не пізніше 6-ї ранку за новим часом, а фактично о 5-й за старим. Плюс дібратися треба до місця - в кращому випадку треба вставати о 4-й ранку за старим часом.

    В 2002 році я працював в комісії по виборах від Ю.Василенка. Нас було близько 10 чоловік (до 12 це точно), дільниця десь на 2000 виборців. Я за весь день майже не вийшов з-за столу (загалом їх було 7 чи 8), оскільки треба було заповнити кілька бюлетенів. Біля всіх столів були величезні черги, скандали, люди голосували де попало, бо в кабінках всім не вистачало місця. За весь день я не мав змоги не те що проголосувати (вся дорога зайняла б десь 1.5 години, бо треба було їхати на правий берег Києва), а просто вийти поїсти. Купа людей пішла не проголосувавши. Потім була нічна епопея по підрахунку голосів, протоколи ми підписали вже як діти прийшли в школу (дільниця була в школі).

    Так що я бачу, що нас може справедливо чекати вибух з боку людей (як помаранчевих, так і синіх), які вже вміють протестувати і яким не дадуть реалізувати своє право голосу. А питати очевидно за це як ті, так і інші будуть діючу владу і як наслідок валити всі гріхи на помаранчевих та В.Ющенка.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.03.16 | Забойщик

      У нас вдвое увеличивают число столов и кабинок (-)

    • 2006.03.17 | Уляна

      Дякую. І ще питання.

      Чи було тоді голосування вдома? В законі про теперішні вибори сказано, що троє людей ідуть по домах з переносною скринькою. Тобто, на цих людей ми не можемо розподіляти обов'язок видачі бюлетені з-за столиків. Коли вони повернуться, будуть по черзі підміняти інших членів комісії.

      Як було тоді в 2002 році з неправильним написанням прізвищ? Я не пам'ятаю, щоб до 2004 року коли-небудь спливала проблема описок, опечаток, перекручень. Їх не було, чи простіше до цього ставилися? Ви не пам'ятаєте, чи приходилося Вам виправляти щось в день виборів в списках виборців? Чи процедура виправлень була складною і довгою? Чи сильно нервували виборці, що вони в списку зазначені не так, як в паспорті?

      Чи видавали відсутньому в списку бюлетені, якщо виборець зареєстрований в будинку вашої дільниці? Як вносили такого виборця в список виборців і чи було багато таких?

      Буду дуже вдячна за Ваші відповіді.
  • 2006.03.18 | Уляна

    Які найбільші дільниці?

    Чи є дільниці, де "приписано" більше 3-х тисяч виборців? Крім закордонних, я маю наувазі.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".