МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Українці Криму гідно відповіли на провокацію ФСБ

05/24/2006 | Tatarchuk ®
В Криму сталося небачене: ледь не почубилися за мовною ознакою

Чи не вперше у сучасній історії Криму готувалася та ледь не здійснилася справжня бійка між українські та проросійські орієнтованими громадянами.

Обідві боки конфлікту, звісно, вважають одне одного "провокаторами". Отже, за золотим принципом "вислухай обох", наводимо два свідчення про масову бійку, яку ледве попередили міліціянти у самому центрі Сімферополя.

Варіація перша.

Вона походить з "Кримського агентства новостєй", яке сімпатизує проросійськім рухам та вбачає у інціденті єдиних провокаторів - українців Криму:

"Сегодня, 24 мая, на площади им.Ленина в Симферополе активисты молодежного общественного объединения "Прорыв" и Народного фронта "Севастополь-Крым-Россия" провели пикет под девизом «Упразднить украинский язык за ненадобностью», передаёт Крымское агентство новостей.
Пикетчики держали в руках портреты великих русских писателей с повязками, закрывающими рот, флаги с символикой организаций и лозунги:"Классика - не анекдоты, на мове не звучит", "Пушкин на мове, что Писанка в балете", "А слабо читать классику на русском языке?".
К митингующим присоединился хор, распевавший частушки. Пикетчики также установили импровизированную плаху с топором, раскрашенную в национальные цвета, где лежала "разрубленная" книга А. С. Пушкина.
Со стороны города к митингующим подошли агрессивно настроенные представители партий "Собор", КУН, и партии "Свобода", которые начали провоцировать скандал, при этом выкрикивая своим оппонентам:"Вы,янычары Украины!", "Ганьба", "Провокаторы - вон из Украины!". Сторонники русского языка, в ответ на выкрики, начали скандировать: "Позор!", "Украина без Крыма!", "Хохлов в хохляндию!".
Между противоборствующими сторонами выстроился кордон правоохранителей, которые пытались не допустить физического конфликта. После непродолжительного "психологического" противостояния, митингующие стороны покинули центральную площадь.

Варіація друга.

Від Агенцiї громадських та полiтичних новин "Медiа Крим". Слід зауважити, що журналісти та волонтери цієї агенції власноруч стали свідками та учасниками подій.

Російська молодь бере участь в антиукраїнських акціях в Криму
Олекса Бескид, МЕДІАКРИМ, 24 травня 2006 року

24 травня в 11- й годині активісти молодіжного об`єднання „Прорыв» та об’єднання «Севастополь - Крым – Россия» організували пікет під назвою ” Упразднить украинский язык за ненадобностью!” Пікетувальники несли російські прапори, портрети російських письменників, роти яких були заклеєні чорною стрічкою.

Всі вони вигукували антидержавні гасла: „Крым-Россия”, „Крым без Украины”. Активісти об’єднання „Прорыв” були на акції без свого лідера Олексія Добичина (громадянина Росії), так як за їхніми твердженнями, він перебуває зараз у Росії. Окрім цього, нашим кореспондентам стало відомо, що серед активістів «Прорыва» були громадяни Росії, а саме приїжджі з Санкт-Петербургу та Москви. За їхніми словами, вони не очікували такого варіанту подій, які відбулися цього дня на площі, а потім скинули з себе чорні пов’язки, які у декого закривали рот, а у декого були пов’язані на шиї і швиденько пішли до автобусу, який на них очікував. Активісти проросійських сил були організовані в Севастополі, звідки і приїхали до Сімферополя.

Потрібно відзначити і той факт, що місце пікету було обрано невипадково - площа Леніна. Сьогодні ж, на цій площі відкрилася загальноукраїнська книжкова ярмарка. Завтра, в рамках ярмарки, повинна відбутися виставка „День української книги в Криму”.

На захист української книги, мови та міжнаціональної злагоди в суспільстві стали активісти громадських організацій та політичних партій Криму. Голова громадської організації „Український Дім” Андрій Щекун засвідчив факт провокації зі сторони проросійських сил, котрі намагаються дестабілізувати політичну ситуацію в Криму.

До активістів захисту української книги, мови та права вибору приєдналися люди, котрі відвідували книжкову ярмарку. Свою підтримку активістам висловила американка українського походження, котра приїхала на книжкову ярмарку.

Необхідно відзначити, що ця акція була на межі відвертої міжнаціональної сутички. Тільки завдяки правоохоронним органам вдалося її уникнути.

Від редакції „Медіа-Крим”:

Журналісти інформаційної агенції „Медіа-Крим” висловлюють своє обурення організацією та проведенням провокаційних акцій, які розпалюють міжнаціональні стосунки, зазіхають на свободу слова і права громадян України, котрі проживають в Автономній Республіці Крим.

Сьогодні нас знову змушували мовчати та спокійно сприймати це шоу, тому що ми розмовляємо українською.

Подібні акції носять відверто провокаційний характер, вона спрямована на порушення прав людини. Ми вважаємо, що державні органи, в тому числі і правоохоронні, повинні зробити конкретні висновки, адже сьогодні ми маємо Конституцію України, чинне законодавство, яке забезпечує права та свободи людини та визначає кримінальну відповідальність за дії, направлені на розпалювання міжнаціональної ворожнечі, зазіхання на територіальну цілісність України, зокрема і Криму як невід`ємної території нашої країни.

-------------------------------------------------------------------------


У чому беспрецедентність того що сталося.

Сьогоднішня акція висвітлила без перебілшення НОВІ тенденції в Криму. Я не впевнений, що саме з цього є позитивним, що - негативним, бо виважна (не ангажована) гуманітарна анаілтика взагалі не визнає однобічних трактувань..

Отже:

1) Українці Криму - до сьогодні не тількі були, а й самі себе вважали невпливовою меншістю.
(Так, етнічних українців навіть за офіційною статистикою було і є більше, ніж кримських татар; так, студентська молодь вільно володіє українською; прибічників української належності Криму є проста аріфметична більшість, яка зростає суто демографічно...)
Але - весь час, навіть за історичних змагань 2004 року, українська громада була вкрай пасивною. Не жартом, а реалією була місцева приказка, що найкращій українець у Криму - то кримський татарин.

Сьогодні відбулося щось таке, що починає активно обговорюватися у пабах та кофєйнях у ті самі хвилини, як я дописую це повідомлення: з запізненням на 2 роки обговрюється тема "разом нас багато" (с).

2) Акценти змістилися. В розгар анти-татарської агітації, яка в нас, як влучно подмітив один форумчанин, "пріурочєна" к 1-9 травня, громадська думка на містах "1-значно" налаштована негативно проти кримських татар.
На цьому звикли робити дуже грязну політику так звані "славянє", які хоч і відомо що є політичними фанатами тількі одного словянського угруповання - Російської Федерації - але вміло маніпулювали так званим словяно-тюркським протистоянням. Не скерет, що серед українських груп Криму є й такі, які в критичний момент приєднуються до славян, транслюючи при тому чисто расові принципи.

Справа в тому, що власне українській елемент як активний чинник Криму навіть не розглядається. (До сьогодні кажимо це напевно). Бо весь той "українській фактор" повязувався з політиками та чиновниками з Київу, про яких - на прикладі Криму - гарно було відомо, що вони такі ж свідомі українці, як пан Шульман експерт з балету.

Що буде далі?

Вважаю особисто, що то є критична подія.

Як вірно зауважив експерт Вільного Форуму сайту МайданЮА Volodymir®, російська кримська чи то опозиція, чи то влада звикла, що відсіч може отримувати тількі і тількі формальну (від МВС у вигляді "аяяй, не треба так"), - або ж від криських татар. А на другий випадок вже є у запасі стандартні та напрочуд дієві расово-культурно-релігійні "заготовки", коли славян будь-якого (най навіть єврейського, не те що українскього) походження легко спіймати на чисто ксенофобській слабінці.

Організатори "Прориву" ніяк не чекали, що саме в той час як вони будуть знущатися над українством, українство чисто випадково збереться на свято зо всього Криму на сусідній вулиці. Це до речі просто вказує на дешівізну та шапкозакідатєльство вже звиклих до безкарності організаторів.

Попередній висновок: Україні та вперше громадськість має гідно зустрити нову ситуацію. Як не готовий рецепт, то потрібна принаймні рішуча воля до відповіді на "виклики часу"...

ВідповідіCopyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2019. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua