МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Папірь за русинську бисіду из Закарпатя

06/06/2006 | Мешканцi Закарпаття
Но, дорогинькі жони ай люди, дочекались’ме ся же за нашу русинську пüдкарпатську бисіду буде знати вшитка чилядь не лем на Украйні но и перебачте у об’єдиненній Европській Унії ай по всьому світови. Но, най ся не приказує, чом то у Львові ай Одесі вже не хочуть бüльше терпіти збиткованя з їх „ґвари” и „речи”? Но а правду повісти, шо ми неваловшні аби й за нашу бисіду узнали по всьому світови. Ану раз позерайте, кüлько чиляді на Словенску, у Србску ай Канаді говорить по русинськи! Та чом то маєме пораз брехати, ож мачка то є „кішка” , креденц то є „шафа”, анцуґ то є „костюм”, шпор то є „газова плита”. Доки наші діти будуть ходити до школи з „портфелем” а не з ташков вадь з гандіжаком, а тримати у руках „олівець”, а не церузку, а гроші класти у „гаманець”, а не у будіралош, доки матері, ладячи до школи дітий будуть „прасувати”, а не біґлювати їм шатя. Доки на нашуй зимлі будуть рости „помідори і огірки”, а не парадички ай вогурки, а повзати „равлики і змії”, а не чіґи-біґи ай гади?! Но, доста! Най типирь весь світ знає, же і ми пüд Карпатами маєме свої традиції, свою бисіду, котру вуплекав великий Духнович. Ми за Европску Карту реґіональних язикüв!

Відповіді

 • 2006.06.06 | gwer

  Re: Папірь за русинську бисіду из Закарпатя

  Це добре, що русини хочуть берегти свою говірку від зникнення. Але так само треба берегти й гуцульську, бойківську чи лемківську бисіду. Гуцул також, як почне говорити, то не кожен ивано-фрнакивцеь зрозуміє. То що казати, що вони окремий нарід? До речі, ідеологи політичного русинства не дадить зберхати (якщо тільки не фарисеї) що за Австро-Угорщини русинами називали як мешканців Закарпаття, так і Прикарпаття. І Іван Франко, і Іван Головацький з Маркіяном Шашкевичем були русинами. І поляки в 20-30 роки галицьких українців інакше як русини не називали, бо Галичина -- це Галицька, Червона Русь, Закарпаття - Карпатська Русь, а Наддніпрянщина -- Київська Русь. І всі разом ми - Україна, тільки кожен говорить, балакає, бесидує на своєму діалекті. І наддніпрянці такі самі русини, тільки вони про уе не знають
 • 2006.06.06 | Хвізик

  яка чудова говірка!

 • 2006.06.06 | сидоров

  Re: Папірь за русинську бисіду из Закарпатя

  класс! красиво! интересная говирка! :) хорошо, что славяне такие разные и даже языки у нас такие интересные и весёлые! если бы освоил, то с радостью употреблял бы многие слова и обороты в своей речи. надо бы развлекательную литеретуру на ней для популяризации написать. только не насмешливого характера над речью!


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2019. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua