МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Конференція з В.Ландсбергісом на сайті "Майдан"

06/08/2006 | Фідель
В п"ятницю о 12.30 відбудеться конференція з В.Ландсбергісом

Темою прес-конференції, головним чином, будуть проблеми які Литва вирішувала під час входження в ЄС, найбільші реальні плюси та мінуси поточного статусу країни - члена ЄС. Вітаються також питання на ішні теми, їх вже зараз можна починати записувати в цій гілці:
http://www2.maidan.org.ua/n/pressk/1149760580

Прохання задавати питання або англійською, або російською мовами.

###

Вітаутас Ла́ндсбергіс (Витаутас Ландсбяргіс, лит. Vytautas Landsbergis), народився 18 жовтня 1932 року у місті Каунас — литовський політик, громадський діяч, музикознавець та мистецтвознавець, публіцист.

В Каунасі закінчив середню та музичну школу імені Юозаса Груодіса. Навчався в консерваторії у Вільнюсі. Викладав в музичній школі імені М.К. Чюрльоніса та у Вільнюському педагогічному університеті, а з 1974 року в консерваторії.

У 1969 році захистив кандидатську дисертацію з мистецтвознавства про композиторську творчість М.К. Чюрльоніса. У 1994 захистив докторську дисертацію. Був членом правління та секретаріату Союзу композиторів Литви. Голова Товариства М.К. Чюрльоніса та почесний голова Литовської шахової федерації.

У червні 1988 року був обраний до ініціативної групи Саюдіса (спочатку „Литовського руху за перебудову”). На установчому з’їзді Саюдіса 22-23 жовтня 1988 року був обраний до Сейму та Ради Сейму Саюдіса. З листопада 1988 по 1990 голова Ради Сейма Саюдіса, з грудня 1991 року – почесний голова.

У березні 1989 року обраний народним депутатом та брав участь у З’їзді народних депутатів.

Голова Верховної Ради Литви (1990-1992), Сейма Литовської Республіки (1996-2000). Один із засновників та лідер правої партії Союз Батьківщини (Консерватори Литви) (лит. Tėvynės sąjunga). Очолив партії у 1993 році, переобирався на цю посаду у 1995, 1998, 2000 роках; з 2003 року – голова її політичного комітету та член президії.

З червня 2004 року член Європейського парламенту та входить до найбільшої фракції Європейської народної партії (Християнські демократи та Європейські демократи) (European People’s Party (Christian Democrats) and European Democrats).

Автор більш ніж 30 книг. Перші були присвячені творчості М.К. Чюрльоніса - «Pavasario sonata» (1965), «Творчество Чюрлёниса» (1975), «Vainikas Čiurlioniui» (1980) та інші; упорядник та редактор видань музичних творів Чюрльоніса. Автор збірника музично-критичних статей «Geresnės muzikos troškimas» (1990).

Пізніше став автором публіцистики та політичних мемуарів «Atgavę viltį» (1990), «Laisvės byla» (1992), «Kryžkelė» (1995), «Sunki laisvė: 1991 m. ruduo — 1992 m. ruduo» (2000). У 1997 році світ побачила його політична автобіографія «Lūžis prie Baltijos».

Під псевдонімом Jonas Žemkalnis видав дві поетичні рефлексії «Intermezzo» (1991) та «Intermezzo non finito» (2004).

Відповіді

 • 2006.06.08 | пан Roller

  Май нэйм из Борис.. Я воз бон ин Киев. Хау а ю?

  Фідель пише:
  >
  >
  > Прохання задавати питання або англійською, або російською мовами.
  >
  > Чему украинцев треба переводить на региональную мову? И где им делать перевод?

  В Украине мало кто владеет российской мовой досконало. Остались разве что писатели Олди и Курков.

  Это может образить титульную нацию.Лучше проводить только на английском.

  Brgds
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2006.06.08 | ziggy_freud

   Re: Май нэйм из Борис.. Я воз бон ин Киев. Хау а ю?

   пан Roller пише:
   > В Украине мало кто владеет российской мовой досконало. Остались разве что писатели Олди и Курков.

   Олди - это целых два человека. Так что трое, если считать только литераторов ;-)

   > Это может образить титульную нацию.Лучше проводить только на английском.

   Англійська може образити антиглобалістів і євразійцофф.
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2006.06.10 | пан Roller

    Re:На троих сообразить.

    ziggy_freud пише:
    > пан Roller пише:
    > > В Украине мало кто владеет российской мовой досконало. Остались разве что писатели Олди и Курков.
    >
    > Олди - это целых два человека. Так что трое, если считать только литераторов ;-)

    > А я не говорил, что двое.
    Олег, Дмитрий и Андрей. На троих соображается.
    > > Это может образить титульную нацию.Лучше проводить только на английском.
    >
    > Англійська може образити антиглобалістів і євразійцофф.

    От господи. Шо не делай, все к лучшему получается.

    Brdgs
 • 2006.06.09 | Ivan_Juzych

  Re: Конференція з В.Ландсбергісом на сайті "Майдан"

  Вітаутас Ландсбергіс – це ціла епоха в історії сучасної Литви. Він організовував і очолив «Саюдіс» у 1988, озвучив і відстоював курс на самостійність на першому з’їзді народних депутатів СССР(1989). Під його керівництвом «Саюдіс» переміг на виборах до литовського Парламенту (Сейму) навесні 1990, що привело до відновлення незалежності Литви(11.03.1990). При його головуванні Парламентом Литва пережила економічну блокаду (з весни 1990-го); захоплення радянськими військами Вільнюських телецентру, телевежі, Будинку друку, вокзалу, аеропорту,..(січень 1991); безпрецедентну ідеологічну і силову обробку (до серпня 1991) та багато чого іншого, доленосного.
  Даруйте за нескромність, але я написав колись про литовські події 1988-92-х років повість ( http://vesna.org.ua/txt/juzychi/index.html ) – якщо би знайшовся фанат на такий чималий текст.

  Попри свою зайнятість не тільки як політика, а й митця, Вітаутас Ландсбергіс неодноразово знаходив час відвідувати заходи Громади українців Литви. При його сприянні, зокрема, українцям греко-католикам була передана церква Пресвятої Трійці у центрі Вільнюса.

  З невеличкого досвіду особистого спілкування можу сказати, що Вітаутас Ландсбергіс – людина зовнішньо дуже м’яка, надзвичайно інтелігентна. Але тверда й непоступлива, коли справа стосується принципів.

  Не зможу бути біля комп’ютера у анонсований час конференції, то хотів би через Майдан задати запитання:

  Уважаемый господин Ландсбергис! Обращается к вам Иван Юзыч из Торонто, в 1989-93-х годах председатель Вильнюсского отделения Громады украинцев Литвы. Ответьте, пожалуйста, на два вопроса.
  1. Среди жителей Украины бытует стереотип, что независимось пришла к Прибалтийским республикам очень легко, поскольку их все время активно поддерживал Запад. Не могли бы Вы осветить соотношение внутреннего и внешних факторов при достиженни Литвой независимости и становлении ее как государства?
  2. Расскажите, пожалуйста, об отношении «Саюдиса», а затем Литовского государства к проблемам национальных меньшинств в Литве.
  Спасибо.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2019. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua