МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Дещо про Універсал: погляд з Діяспори

08/04/2006 | Аскольд Лозинський
За останній тиждень т. зв. Універсал став головною темою кожного повідомлення новин в Україні та навіть дискусій здавалося б звичайних людей на вулиці, в ресторанах чи кулуарах. Цей „Універсал” перейняв Президента, членів в.о. Кабінету Міністрів та народних депутатів новооформленої Верховної Ради України. Досить сказати, що за цей час в урядових колах здається все зупинилось - не було іншої активної дії, а то і запізнились канікулі, що в Україні це останнє відносно надзвичайне явище. Правда економія здається розвивалась як іноді буває у відсутності втручання владних осіб.

Варто застановитися над користями цього Універсалу. Тому, що остаточний варянт узгоджували Президент, Голова ВРУ та передбачений Премєр-міністр, Універсал треба розглядати передусім у площині користі для цих трьох осіб. Основне питання, що приніс Універсал українському народові роглянемо нижче. Універсал підкреслив визнання та узгодження Президентом головства ВРУ Олександра Мороза. Рівнож Універсал фактично зробив Віктора Януковича Премєр-міністром.

Якщо загально прийнято що політика це мистецтво можливого, то узгодження Універсалу стало мистецтвом неможливого. Здобувши около пять відсотків на виборах Олександер Мороз не міг посідати ілюзій бути обраним Головою ВРУ. Подібно, намагаючись вкрасти кримінальним способом вибори в 2004 році, в чому злодія спіймали, Віктор Янукович не міг після такої поразки передбачувати в короткому часі стати Премєр-міністром з поширеними уповажненями і тому політично також осягнув неможливого. Залишається для оцінки Президент Віктор Ющенко який переміг на президентських виборах в 2004 завдяки блискучому народньому прояву національної і демократичної зрілості. Президент натомість домігся деяких „банальних” (слова Юлі Тимошенко) фраз, з повторенням Конституційного твердження, щодо мови, що і так не виконується ним призначеними урядовцями, та узгодив дво-векторну (всупереч його основній орієнтації політики одного напрямку) закордонну політику і економію в сторону Европейського Союзу та Єдиного Економічного Простору. Тобто, Президент теж досяг неможливого бо зумів зазнати тільки політичні поразки помимо перемоги Помаранчевої Революції.

Мабуть потрібно також дещо сказати про юридичне значіння самого документу. Сам Універсал немає державного юридичного значіння як засіб співпраці між гілками влади, оскільки такого слова „універсал” немає в Конституції. Суть концепції котрактового домовлення це добра віра його учасників, а також консеквенції у випадку порушення. Тут немає консеквенцій. Мабуть Універсал може морально впливати на його підписувачів. Коли взяти під увагу моральну минувшину панів Мороза, Януковича, Симоненка, то цей документ мабуть морально зобовязуватиме тільки Президента. Отжеж, щодо Універсалу як договору юридичного чи навіть морального документу, тут шось бракує.

Перебуваючи в Києві в останніх днях заключення Універсалу, я проходив в Шеченківському парку де принагідно зустрінув незнайомого та перевів з ним розмову. Виявилось він був учасником Помаранчевої Революції. З болем висловився про Президента, що Віктор Ющенко був символом революції але не ідолом, що Віктор Ющенко не зрозумів цієї різниці, що не зрозумів суті ревюлюції, що ця революція була змаганням не за вибір особи Віктора Ющенка, а за людські демократичні та національні права українського народу. Суб'єктом Помаранчевої Революції був український народ, а не Віктор Ющенко. Тому втрачення капіталу революції це жорстоке і безвідповідальне змарнування маєтку і здобутку самого українського народу.
Таке і моє бачення з Діяспори!

Довідка Майдану:
д-р Аскольд Лозинський - президент Світового Конґресу Українців, президент Украiнського конгресового комiтету Америки. За фахом правник, є членом Федеральноi адвокатури Пiвденного i Схiдного Нью-Йорку

Відповіді

  • 2006.08.05 | jean-valjean

    Цілком підтримую

    Аскольд Лозинський пише:
    > революція була змаганням не за вибір особи Віктора Ющенка, а за ... права українського народу. Суб'єктом Помаранчевої Революції був український народ, а не Віктор Ющенко. Тому втрачення капіталу революції це жорстоке і безвідповідальне змарнування маєтку і здобутку самого українського народу.
    >

    Нарешті діаспора стала на сторону народу, а не "еліт". З чого б це, і до чого?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.08.05 | Пані

      Тепер переконалися?

      Що це справді він писав, а не хтось.

      jean-valjean пише:

      > Нарешті діаспора стала на сторону народу, а не "еліт". З чого б це, і до чого?

      Може ето... совість?
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2006.08.05 | jean-valjean

        Так! (не відмовлятися ж нам тепер від вживання цього слова :)

        Пані пише:
        > Що це справді він писав, а не хтось.
        >

        (дуже) приємно вражений.
  • 2006.08.05 | Unique

    Re: Дещо про Універсал: погляд з Діяспори

    Все це було б так, і дійсно неможливим, як би революція була б волею всього українського народу, а не Заходу та Центру.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.08.05 | jean-valjean

      Re: Дещо про Універсал: погляд з Діяспори

      Unique пише:
      > як би революція була б волею всього українського народу, а не Заходу та Центру.

      Ви говорите про неможливу річ ("весь народ" - це могло б бути опцією тільки у латвійському варіанті, коли п"ята колона отримує паспорти "інопланетян" - здається саме англійський синонім цього терміну пишеться у них на паспортах).

      Достатньо було б дещиці волі одного-єдиного представника українського народу, вихідця з села "за 35 км від кордону з Росією".
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2006.08.05 | Unique

        Re: Дещо про Універсал: погляд з Діяспори

        Я говорю про статтю. Автор каже, що "Якщо загально прийнято що політика це мистецтво можливого, то узгодження Універсалу стало мистецтвом неможливого". А я кажу, що завдяки великій кількості населення України все це стало можливим, бо ця частина населення не усвідомила хто є хто в політиці.
  • 2006.08.05 | Jfk

    Re: Дещо про Універсал: погляд з Діяспори

    Аскольдe, згодeн з вами в цілому, алe маю питання.

    На мій погляд, одніeю з важливих причин швидкого падіння популярності Помаранчeвоі владив сeрeд освічeної і просунутої Украінської єліти, особливо сeрeд національно байдужих, котрі просто дивилися, станe кращхe, чи ні ( а таких - більшість), було тe, що іі прихід ніяк нe змінив відвeрто знeважливого ставлeння Заходу до нас .

    Нас як понeвіряли за часів Кучми, буквально як якийсь скот, за єлeмeнтарні рeчі типу візи на поіздку до SША і Европи (а як стосовно фундамeнтальних прав і свобод людини?), так і продовжували понeвіряти далі. За нами як нe признавали можливості навіть тeорeтично бути допущeними до Европeйського клубу, так і нe признавали і далі. Як і за часів Кучми, за наймeншого окрику з Крeмля "моe!", нас момeнтально лишали на самоті проти сильного і бeзжалісного супротивника.

    Цe - вeлика вина zahodu. Зважаючи на потужні Украінські діаспори в дeкотрих дeржавах вeликоі сімки, чи можливо створити тиск, щоб лобіювати зміну ставлeння до Украіни? Чи e така програма?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.08.05 | Раціо

      Ви на повному серйозі?

      Jfk пише:

      > Зважаючи на потужні Украінські діаспори в дeкотрих дeржавах вeликоі сімки

      Ви справді бачили потужні українські діяспори? Бо те, що бачив я, викликає приблизно такі ж відчуття, як коли стоїш біля труни з близькою людиною. Можна ще востаннє глянути, але добре зрозуміло, що її вже нема.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2006.08.05 | Володимирович

        Re: Ви на повному серйозі?

        із загальною оцінкою діаспори важко не погодитися. але це означає, що ми повинні міняти своє ставлення до діаспори. не очікувати допомоги від неї. а починати помагати їй самій. не "діаспора - для України"... а "Україна - для діаспори". а д-р Лозинський завжди був і є одним з найтверезіших представників діаспори. і його стаття - це чергове цьому підтвердження
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2006.08.05 | OF

          Re: Ви на повному серйозі?

          Дозвольтe свої 5 копійок. Тобто, 5 цeнтів ;)
          Ті, котрі на форумах та загалом, в Україні, імeнуються "діаспорою", тими, котрі тeпeр справжня діаспора імeнуються баняками. З очeвидними винятками та уточнeннями, звичайно.
          Ніякого впливу ні діаспора, ні "баняки" нe мали і нe мають. На жаль. Вплив мають гроші, підкуп, інтриги та інші бандитські мeтоди. Ідeалістичні вигуки та заклики - для прeси. Пора вчитись. Діяти трeба приблизно так, як на кінцeвому eтапі Ірпeніади. Зі здоровим цинізмом.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".