МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Як читати новини

08/06/2006 | Олександр Демченко
Улітку 2005 року в інформаційному просторі України з'явилася "Національна партія праці". Її лідери робили заяви, зустрічались із трудовими колективами, брали участь у круглих столах. Їх висловлювання регулярно цитувалися в тому числі і авторитетними новинними сайтами. Може б ця партія і взяла свої піввідсотка, якби пішла на парламентські вибори. Одначе виявилось, що такої партії немає взагалі, а уся її робота зімітована однією людиною - Дмитром Белянським. Проста регулярна розсилка прес-релізів з адекватнеми висловлюваннями невідомих політиків вивела неіснуючу партію якщо не у першу, то точно у другу десятку рейтингу за згадками у ЗМІ.

Під час виборчої кампанії Дмитро знайшов застосування своїм талантам у прес-службі Наталії Вітренко. Наприклад, аж ніяк не менш цитованими за Національну партію праці виявилися рейтинги нікому не відомих соціологічних інститутів, які давали "Народній опозиції" пані Вітретко 4,8%, 5,9%, і так аж до 10 відсотків голосів на майбутніх виборах. Дійсно, нашо пригодовувати чи створювати реальні організації, коли правдоподібний прес-реліз дає ненабагато гірший результат.


Зараз же стабільно як брєдогенератори працюють такі інтернет-ресурси, як Vlasti.net та "Фраза".


Чимось середнім між "брєдогенератором" та системним провокаційним ресурсом є прес-служба партії Братство із сайтом http://www.bratstvo.info/ Братство однозначно тримає першість за креативністю інформаційних провокацій. Його повідомлення зазвичай влучають у ціль, поєднуючи актуальність теми із несподіваним ракурсом. Незважаючи на те, що новини від Братства зазвичай не мають жодних посилань на джерело інформації, вони активно передруковуються іншими ЗМІ та стають предметом обговорення у блогах та форумах.

Наприклад, Братство дає інформацію про спробу самогубства баби Параски. Посилаючись на Братство, новину передруковує For-UA. Вже із посиланням на For-UA, цю інформацію дає "Газета по-українськи". Посилатись на Братство цьому більш-менш серйозному виданню вже не можна. У блогах серйозно обговорюють цю новину. Ну і де той "Оглядач", котрий каже, що за його даними "інформація про спробу суїциду баби Параски є неправдивою"?!

На такий самий активний відгук у обговореннях на форумах, кухнях, маршрутках, дворах і базарах може розраховувати чергова байка Братства про те, що дід Януковича співпрацював з УПА, а брат діда був її вояком. Провокаціям Братства явно не вистачає увідомленості, стратегічного бачення; вони схожі на мистецство заради мистецтва. Я, чесно кажучи, не можу стримати свого захоплення майстерністю у такому мистецтві. І слава богу, що Брастству не вистачає технологічних навичок у поширнні своїх провокацій та надання їм авторитетності, бо у поєднанні із їхньою креативністю це могло б бути дійсною загрозою.


Набагато більш професійні провокації видає російська ІА REGNUM. Серед іншого вона де-факто виконує функції прес-служби кількох найбільш проросійські налаштованих українських організацій. Це кримський "Прорив", Союз православних громадян, Сойм підкарпатських русинів... Саме Регнум є основним джерелом інформації про їхню діяльність. Воно й не дивно: колишній головний редактор цієї інформагенції Модест Колєров зараз займає пост голови Управління з культурних та міжрегіональних зв'язків із зарубіжними країнами у Адміністрації президента Росії.

Ви чули нещодавню чутку про те, що рятувальники МНС у Криму будуть реагувати тільки на звернення українською мовою? З'явилася ця новина саме на сайті вже знайомої Вам інформагенції «Регнум». У тій частині новини, що стосується мовного «циркуляру» Міністерства надзвичайних ситуацій, будь-яке посилання відсутнє. Новина була передрукована авторитетними російськими та українськими виданнями. Голові прес-служби Міністерства лишається тільки розгублено виправдовуватись: «Це чийся недобрий жарт чи навіть дурна провокація». Варто б пану Ігорю Кролю, прес-секретарю МНС, зайти на той самий сайт Регнума, аби побачити там фабрику подібних провокацій. Варто б вести елементарний медіа-моніторинг, аби не казати про «недобрий жарт».

Між іншим, Регнум вже десь місяць безуспішно шукає собі кореспондента в Києві. Ніхто не хоче? Там мейл є!


Те, що я перелічив вище - це ні в якому разі не спроба системного аналізу, що претендує на повноту. Просто кілька кумедних і характерних випадків з життя новин.

Більше того, наведене вище - скоріше аматорство. Коли у зацікавленої сторони є більше ресурсів, вона обов'язково подбає про те, аби новина мала свій відповідник у реальному світі. Вона не буде розсилати прес-релізи від неіснуючих організацій, а створить потрібні організації, подбає про розвиток їх авторитетності, створить потрібну ситуацію. Але це вже інша справа.

---

Назагал, інформаційний простір і реальність - це доволі різні речі. І справа не стільки у викривленні інформації чи інформаційних провокаціях. Просто це два різних середовища із різними законами. Вони сполучаються, але зовсім не є дзеркалюють одне одного.

Якщо деконструктувати інформаційні дискурси, то можна прийти до думки, що на основі реальних подій можна побудувати чи не будь-яку картину світу. Треба просто виділити потрібні факти і надати їм разом певний сенс. Так, наприклад, конструюється історія держав. Наприклад, у історії Української РСР Велике Князівство Литовське - це незначний період іноземного володарювання, а в сучасній українській історії - це ланка у ланцюгу української державності. Основна історична лінія проходить вже через інші факти.

---

То як читати новини, щоб не вестися на такі провокації? Є, власне дві дуже прості поради. Перша стосується безпосередньо Вас, інша - інформації, яку Ви оцінюєте.

1. Запитайте себе, чому я вірю або не вірю цій новині. Моє сприйняття базоване на об'єктивних даних, чи на тому, що мені ця інформація (не) подобається, (не) вписується у моє бачення світу?

2. Перевірте джерело новини. Хто це сказав? Звідки журналіст взяв цю інформацію? По-перше, джерело має бути вказаним у самому тексті (якщо воно відсутнє - то це вже привід для сумнівів). По-друге, скористайтесь якоюсь системою пошуку новин. Найкраща серед безкоштовних російськомовних - це Яндекс.Новости. "Сюжет" там - це підбірка новин про одну і ту саму подію. Можна легко побачити, хто дав перше повідомлення, і як інформація поширювалася далі.

Щасти!

Відповіді

 • 2006.08.06 | Volodymir

  Як займатися нацбезпекою

  Відомі провокатори подібні громадянам, що пишуть на заборах.
  Яскраво, та не так страшно.
  Інша справа, що крієйтори від братчиків - не всі братчики.
  Чомусь стаття навіяла спогади про класику жанру 70-х (за виключно відкритими матеріалами КДБ - операція "Скорпіон"): якщо коротко - пронациські налаштованого співробітника Фед. розвід. служби ФРН (BND) завербувала латиноамериканська націонал-соціалістична громадська структура Uberlebenstager, яка репрезентувала себе як організація бувших нацистів та пропогувала відтворення великого Райху. Виявилося, що то - фіктивна фірма КДБ, а її керівник барон фон Хоенштайн, що мав звичку приймати присягу нових націоналістів - це Юра Дроздов (у подальшому за звитягу був призначений керівником управління "С" ПГУ).
  Думаю, фахівці та патріоти РФ вже доросли пилити не на агентах впливу (мода 90-х), а на створенні фіктивних національних проектів у сусідніх країнах. Юридична основа можливості трансгранічного економічного та силового втручання створена у останні півтри року, якщо пани не помітили. Другою задачею такого посилу є дескредатація дійсно патриотичних рухів та створення атмосфери взаємної недовіри.
  Що там чути про преслідування "молодих і талановитих генералів спецслужб" (хоча останній хроновиверт - оксюморон).
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2006.08.06 | Олександр Демченко

   Про агентів РФ напишу окремо

 • 2006.08.06 | Чучхе

  А "новини майдану" що - кращі?

  тільки у братства іде свідома дезинформація з розрахунку на передруки і таким чином легалізацію

  у нас - несвідома, від агентства ОБC. Наприклад, в одній з новин про водія, який збив дівчат на Майдані ми повідомляли, що він кричав у трубку "Батя, я тут двух человек сбил", в той час як зараз відомо, що він сирота, живе без батька з матір"ю - керівником юридичної фірми.

  Взагалі, це загальносвітова проблема ставлення до новин. Якщо в часи холодної війни все заборонялося, фільтрувалося і скривалося, тоді головним завданням було здобути інформацію. Зараз інфи више криші, одні блоги чого варті, але виникла проблема в селекції інформації. Немає структур, які б годували вас чимось достовірним. Межу достовірности для себе кожен проводить сам.

  Вихід один - виберіть 3-4 джерела інформації, яким ви довіряєте, а на сайт братства не ходіть
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2006.08.06 | Yoko

   Re: А "новини майдану" що - кращі?

   Те, що Максименко - сирота - це якраз і є система ОБГ. Де ви таке вичитали?
   Його батько живе в Вінниці. можу адресу назвати, дату народження і тих, хто з ним прописаний. Можу фірму назвати, заснвоником якої він є.
   а от про маму дайте з подробицями.
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2006.08.06 | Чучхе

    Я думаю, що з віком у тебе ці задвиги пройдуть

    хоча жіноча політизованість так само не лікується, як і жіночий алкоголізм.

    Не ОБГ, а ОБС

    Звідки взяв? Ну, випадково, знаю
  • 2006.08.06 | Олександр Демченко

   Новини Майдану, нажаль, жахливі

 • 2006.08.06 | П. Л .

  Re: Як читати новини

  Важлива тема!
  В теорії інформації розрізняють два типа шуму. Шум білий і чорний. Чорний – тотальне закреслення, зачорнення інформації. Темно, але є фільтри, інфрачервоні тощо промені. Білий шум – маса подібних інформацій (листок серед листків в детективах). І чим подібніші, тим тяжче вичленувати з шуму дійсну музику, сенс. Поодинокі ентузіасти-лохотронці – не біда. Але коли Лохотрони витворює держава – їй майже не потрібна вже заборона слова, цензура. Навпаки, потрібен надлишок. І щоб схоже було на правду, з чималим відсотком її. (Те саме з оцінкою особистості політика, медика, мистця…)
  Тому так важлива чесність з собою й серед «своїх», щоб була можливість розрізнення. І не допущення ОБС, внутрішній контроль. І – смак, який є лакмусовим папірцем на вшивість інформації. Виваженість реакцій на інформацію.
  Вітаю Чучхе
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2006.08.06 | Олександр Демченко

   Все саме так - з того, що зрозумів і знаю -)

   Але не зрозумів, що ви хотіли розповісти про державу. Поясніть детальніше, будь ласка.
 • 2006.08.06 | ziggy_freud

  частково згоден. Але Яндексу - ігнор

  цей ресурс давно поділено між напівдержавними рекламними агенціями. Колись намагались зареєструвати на Яндексі український сайт? Спробуйте, і одразу зрозумієте, кому воно належить. Отже, сайти, активно цитовані Яндексом, належать до однієї малошанованої мішпухи.

  Гугль крапка ком форева. Дуже класно шукає і в світі, і по Україні. Яндекс - в дупу.

  Щодо сайту Братства. Корч трохи розумніший за своїх піанерофф, та навіть він досить передбачуваний. Ходити на сайт - лише піднімати їх рейтинг.

  Погоджуюсь з п.Чучхе, який пропонує досить адекватний спосіб фільтрації новин. Порівняння 3-4 джерел, що контролюються з очевидно різних головних офісів. Якщо комусь так вже потрібні фактоїди, хіба складно генерувати їх самим? Пєрєжованоє Братством і Вітрянкою нівкусно.

  з повагою,
  ziggy freud,
  мило: hu @ yandex.ru
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2006.08.06 | Олександр Демченко

   Пане, Ви не працювали з базами новин. Це НЕ пошукові системи

   ziggy_freud пише:
   > Отже, сайти, активно цитовані Яндексом, належать до однієї малошанованої мішпухи.

   Мова йде про Яндекс-Новини. Можете подивитися самі, новини з яких сайтів там беруться. Після того більше не кажіть про "належать до однієї малошанованої мішпухи".

   Хоча мені відомі випадки, коли можна підозрювати наявність політичної цензури на Я-Н. Втім, вони не є загальною тенденцією.

   > Гугль крапка ком форева. Дуже класно шукає і в світі, і по Україні. Яндекс - в дупу.

   На гуглі є сервіс пошуку україномовних чи російськомовних НОВИН?
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2006.08.06 | ziggy_freud

    Re: бази новин і пошукові системи

    Олександр Демченко пише:
    > Хоча мені відомі випадки, коли можна підозрювати наявність політичної цензури на Я-Н. Втім, вони не є загальною тенденцією.

    Отож. Раніше Рунет був значно вільнішим, ніж зараз. Тенденція може помінятись саме тоді, коли Вам знадобитьс дізнатись щось важливе про українські події. Звичайно, я не стверджую, що в РФ весь сегмент мережі, включно з пошуковиками, контролюється спецслужбами на рівні Бірми чи Китая. А Гугль зовсім ніц не фільтрує. Але, що стосується України, результати Гугля значно адекватніші.

    > На гуглі є сервіс пошуку україномовних чи російськомовних НОВИН?

    Пошук за ключовими словами дає і новини теж. Додайте до них слово "новини". Кирилицею. І подивіться ;-)
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.08.06 | Олександр Демченко

     Re: бази новин і пошукові системи

     ziggy_freud пише:
     > Отож. Раніше Рунет був значно вільнішим, ніж зараз. Тенденція може помінятись саме тоді, коли Вам знадобитьс дізнатись щось важливе про українські події.

     Це має бути щось супер-важливе. Війна наприклад.

     > А Гугль зовсім ніц не фільтрує.

     Кажуть, що для Китаю - фільтрує! Інакше його просто попросять з ринку. Втім, коли я був у Китаї, спеціально намагався знайти ознаки фільтрування на Гуглі, - і не знайшов. Мабуть, погано шукав -(

     > Але, що стосується України, результати Гугля значно адекватніші.

     Гугл і Яндекс видають різні результати. Для одних цілей кращий перший, для інших - другий.

     > Пошук за ключовими словами дає і новини теж. Додайте до них слово "новини". Кирилицею. І подивіться ;-)

     Ок, тепер тест для Вас ;-)
     Уявіть, що ви нічого не знаєте про те, що самогубство Параски - провокація, але підозрюєте про це. І хочете написати про це у статті на Майдан.

     Я заходжу на Я-Н і отримаю результат за дві хвилини і чотири кліки:
     1. "Параска самоубийство" в строке поиска
     2. клик на "сюжет полностью"
     3-4 - клики на первые по веремени новости в сюжете

     Спробуйте зробити те саме за допомогою гугля -)))

     ---

     Просто якщо є пензлі для малювання, то нашо відмовлятись від них і малювати виключно своїми пальцями?! Це ж довше і менш ефективно!
  • 2006.08.06 | Социст

   (+2) мило: hu @ yandex.ru. Але Яндексу - ігнор

  • 2006.08.06 | Чучхе

   Re: частково згоден. Але ви мене тільки частково зрозуміли

   ziggy_freud пише:
   > Погоджуюсь з п.Чучхе, який пропонує досить адекватний спосіб фільтрації новин. Порівняння 3-4 джерел, що контролюються з очевидно різних головних офісів.

   Зовсім необов"язково - різних. Якщо ми будемо враховувати, що "рактика є критерієм істини", то ми у виборі найбільш достовірних джерел інформації будемо вибрати ті, прогнози, передбачення, коментарі яких біль-менш збігаються з нашим баченням речей. Для контролю, як в науковому експерименті тре їх повідомлення завжди повіряти на злісно-опозиційних нашій думці серверах.

   Просто, я назвав таку цифру через те, що якщо людина за день хаває більше ніж 3-4 стрічки новин, то це вже інтернет-залежність, яка позбавляє користувача можливості критичного ставлення до інформації (він просто тоне в морі повідомлень, достовірність яких не має змоги оцінити)
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2006.08.06 | Олександр Демченко

    Re: частково згоден. Але ви мене тільки частково зрозуміли

    Чучхе пише:
    > Просто, я назвав таку цифру через те, що якщо людина за день хаває більше ніж 3-4 стрічки новин, то це вже інтернет-залежність, яка позбавляє користувача можливості критичного ставлення до інформації (він просто тоне в морі повідомлень, достовірність яких не має змоги оцінити)

    не думаю, що тут є залежність між кількістю інформації та здатністю її оцінювати
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.08.06 | Чучхе

     Зворотня пропорція: чим більше інформації, тим важчий обробіток

     згорнути/розгорнути гілку відповідей
     • 2006.08.06 | Олександр Демченко

      З іншого боку, зростає досвід оцінки

      Втім, кількість на якість перетворюється не у всіх ;-)
   • 2006.08.06 | ziggy_freud

    в новинах майже завжди є частка суб*єктивізму

    Одна агенція напише про "чеченських терористів", інша - з точністю до навпаки про "справедливу боротьбу народу Ічкерії". Навіть якщо давати тільки факти, без коментів, суб*єктивним буде їх добір.

    Якщо джерело кілька разів напише дурню (з моєї точки зору) про добре відомі мені події, я перестану довіряти джерелу.

    Чучхе пише:
    > Просто, я назвав таку цифру через те, що якщо людина за день хаває більше ніж 3-4 стрічки новин, то це вже інтернет-залежність, яка позбавляє користувача можливості критичного ставлення до інформації (він просто тоне в морі повідомлень, достовірність яких не має змоги оцінити)

    Фактично так. Це вже доза інформації для фахівців, які присвячують новинам та квазі-новинам цілий робочий день. Звичайно можна обійтись меншим.
    Особисто я регулярно читаю 1-2 сайти новин і майже регулярно одну щоденну газету. А також розуваю очі, гуляючи містом. Іноді це допомагає ;-)
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.08.06 | mukoka

     А чим Братство гірше за...

     А чим Братство гірше за помаранчевих ватажків майжану? Чим вони гірші за помаранчеві СМІ, які живуть за принципом " Не збрихнеш - не дихнеш". Одна брехня породжує більшу брехню. Стільки брихні , скільки її було зроджено на майдані 2004 року важко собі уявити.
     Це й брехня Йулі ( підхоплена миттєво усіма про-бджолярськими СМІ) про російський спецназ з важкими кулеметами на Багковій, це балачки про десанту дивізію ЗС РФ в лісах чернігівщини, яка готова жо останнього кидка на "революційний" Київ. Деза про вибухівку, яку моряки ЧФ РФ переправили до Києва для проведення терактів , метою яких є впровадження надзвичайного стану. Йуля потім зізнавалася,мило посіхаючись, шо вона збрихала. Та шо там казати - головна брехня помаранчей це казки про отруєння месії. Так казки, бо доки суспілсьству не довели , шо то було саме отруєння, усі розмови про це є байками.

     А "5" порошенківський канал з передачами накшталт "Закрита зона" ?! Нормальна людина, освітчина таку творчість, зплетену виключно з брехні, не може дивитися, а тем більш сприймати її , як правду. А численні помарнчеві інтернет видання, які перекручують або видумують будь-яку інформацію. Треба посіяти брехню в суспільстві, й уникнути при цьому відповідалності - нема проблем. Треба лише поставити у брехливому реченні знак питання. От наприклад, викинули не знамо хто біля табору ПР голу дівку - і від разу помаранчеві СМІ почали вити-волати "Дивіться, як "відпочивають" немите бидло шахтарське..."

     Отож ... Перш ніж писати про чиїсь методи дезінформування населення може краще було на свій кривий писок подивитися?? Га ?
     згорнути/розгорнути гілку відповідей
     • 2006.08.06 | mukoka

      Re: А чим Братство гірше за...

      http://usatruth.by.ru/
     • 2006.08.06 | Олександр Демченко

      Вам варто скористатися порадою номер 1 із статті

      Бо виходить так, що ви брешете про "Закриту Зону" :-( А брехня не йде на користь людині :-(
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2006.08.06 | mukoka

       Брешу ?! Ну, уж нет!

       "Закрытая зона " "5" канала это типичный пример геббельсковской пропоганды грубого пошиба. Нормальному, здравомыслящему человеку стоит больших усилий, чтобы набраться терпения и посмотреть от начла до конца его очередной шедеврЪ. Когда слушаешь его "брехню" , то не можишь отделаться от впечатления, что ты седишь в вонючем сельксом деревянном туалете и читаешь провинциальную желтую газетенку, в кторой живописуются подробности очередного визита инопланетян, телепортации жреца культа Вуду с Гаити в Африку и в такомЪ духе. Едиснственной различие "Закрытой зоны" и подобных дешевых газет, которые в изобилии продаются на пригородных вокзалахЪ , в томЪ , что арьев делает умное, претензиозное лицо и говорит о политике. Я слишком хорошо посвящен в закулисье кухни, где стряпаются "журналистские расследования". Знаю, как покупаются статисты, которые с экранов телевизоров с замозаинным лицом вещают о преступлениях кроввого режима, о ужасахЪ криминальной жизни Донецка. Я знаю, как стряпаются, фабрикуются аудио записи разговоров , изобличающие "врагов Украины" как внутри ее , так ( главное) за ее пределами на севере. арьев хорошо отрабатывает свои деньги, только вот не знает чувства меры- перегибает палку. Но это и не важно ! Главное оранжевый электоратЪ верит всем его байкамЪ. А ведь человек при просмотре подобныхЪ журналистких "поделокЪ" должен в первую очередь опираться на свой здравый рассудокЪ, а не на " моровоззрения и политычни вподобання". Именно разумЪ должен подсказывать, где кончаются границы разумного и где начинается ложь. К примеру, при всей моей "любви" к такому явлению, как "майданЪ" , я не стал на веру воспринимать информацию о том, что участникам "рэволюции" раздают экстази и "чудо-грибы" , чтобы те "колбасились" долго и безустали, скандирую реп-речитатив. Но в то же время, из уст моего коллеги я знаю точно, что он и его соседи по палатке на майдане в первые, самые напряженные ноябрьские и декабрьские дни 2004 года принимали аналог "синдокарба" ( название медикамента забыл).

       Кароче " Закрыта зона" КГ/АМ... Афтора в газенваген
       згорнути/розгорнути гілку відповідей
       • 2006.08.07 | ziggy_freud

        чьто, "український" радікале, автопєрєводчікъ поламался?

     • 2006.08.07 | ziggy_freud

      багато чим

      mukoka пише:
      > А чим Братство гірше за помаранчевих ватажків майжану?

      ТОМУ ЩО не лідери, не послідовні, не помірковані і ТАК! далі

      ТОМУ ЩО, наприклад, Вітренко майже пройшла до ВР. А ваші що?

      І броньовик у вас фуфлижний, з кіностудії Довженка. В ньому кулемет не робить ;-)

      > Га ?

      В ср%ці нога.
 • 2006.08.07 | Олександр Демченко

  Газета по-українськи найнялася тиражувати провокації Братства?!

  Несподівано... вже другий випадок підряд:
  http://gpu-ua.info/index.php?&id=124021&lang=ru
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2006.08.07 | mukoka

   Га то по-вашему...

   Витренчиха... дыкЪ, то ж человек USченка... Натаха есть дитя Кучмо, созданное в то время для оттягивания голосовЪ у коммунистов и социков... КучмоидЪ, как любящий " батько" передал ея своему "сину" USченко... Витренчиха хорошо постралась на прошедших выборах... А то, что она глаголитЪ иногда путевые вещи, дык, это все во вредЪ этим самымЪ путевым вещам... Натаха наш Жыриновский

   Как там говорил ФренсисЪ БэконЪ : " Хочешь опорочить благую идею - вложи ее в уста хама и негодяя.."
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2006.08.07 | Пані

    Re: Га то по-вашему...

    mukoka пише:

    > Как там говорил ФренсисЪ БэконЪ : " Хочешь опорочить благую идею - вложи ее в уста хама и негодяя.."

    Хама и негодяя бачу, а де благая ідея?

    Взагалі-то з поверненням, давно вас тут не писАло. Рада бачити! Хлопцям така втіха.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2019. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua