МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

"Газпром", ймовірно, одержить контроль над газотранспортною сист

08/23/2006 | Illia
"Газпром", ймовірно, одержить контроль над газотранспортною системою України, говориться в статті Яніни Васьківської, "Нова газета", Росія.

Чи домовився Янукович у Сочі про дешевий газ для України? Якщо вдуматися, то така постановка питання взагалі абсурдна. Адже, відповідно до рішень 4 січня цього року, монопольним постачальником "блакитного палива" у країну є приватна компанія "Росукренерго". Так, 50% акцій цієї фірми з недавнього часу належать безпосередньо "Газпрому". Але російський монополіст вже визначився з цінами - 230 доларів за тисячу кубометрів і ні центом менше. Саме на цій цифрі мертво стояв Олексій Міллер під час драматичних переговорів торік. За цією ціною "Росукренерго" купує в "Газпрому" паливо, призначене для України. Тут предмету для торгу немає.

Ціна 95 доларів за тисячу кубометрів на кордоні була сформована за рахунок змішування російського і середньоазітського (здебільшого туркменського) газу. За висновком угод керівництво "Росукренерго" неодноразово підкреслювало, що домовленості будуть переглядатися у випадку подорожчання другої складової "газового коктейлю". Цей момент повинен ось-ось наступити, оскільки Туркменбаші Ніязов з початку літа наполягає на тому, що "Газпром" повинен купувати в нього паливо вже не по 65, а по 100 доларів за тисячу кубометрів.

Аналітик інвестиційної компанії "Ренесанс-Капітал" Катерина Малофеєва думає, що через це Росія й Україна виявилися по одну сторону переговорного столу проти Туркменістану. З нею не згоден український політолог Андрій Єрмолаєв: "Туркменбаші найчастіше озвучує таємні думки Москви, що "Газпром" не хоче промовляти сам. Так, підвищення цін на туркменський газ стане для російської монополії додатковим виправданням своєї цінової політики як на європейському, так і на українському ринку".

Таким чином, Україна виявляється загнаною в цінову пастку, розставлену як безпосередньо "Газпромом", так і Туркменістаном, що можливо, діє за узгодженням з тим ж "Газпромом". "Прем’єру України немає чим похвастатися, тому він сказав, що повідомить про це пізніше, - вважає директор енергетичних програм Українського центру економічних і політичних досліджень ім. Олександра Разумкова Володимир Саприкін. - За тією інформацією, яку опублікували в Сочі, неможливо визначити, яких компромісів досягли учасники діалогу, а виходить, спрогнозувати розмір ціни палива".

Вихід один - йти на політичні й економічні поступки. Причому ці поступки, з огляду на складне розташування сил в Україні, бажано ретельно сховати. Саме тому після тривалих переговорів з Путіним і Фрадковим Янукович так мало сказав журналістам.

У Києві давно бояться того, що "Газпром" одержить контроль над газотранспортною системою країни, за якою зараз експортується в Європу 80% російського "блакитного палива". Ряд експертів вже висловив побоювання, що через пару місяців, коли буде остаточно визначатися ціна на 2007 рік, на коні буде саме це питання.

Їдучи в Сочі, Янукович твердо пообіцяв журналістам, що передача ГТС не стане предметом торгу: "Записуйте, записуйте, потім перевірите". Але проблема в тому, наскільки Україна сьогодні вільна розпоряджатися своєю "великою трубою". Нова помарнчева влада відмовилася від виплеканого Кучмою проекту спільного газотранспортного консорціуму. І тоді "Газпром" пішов в обхід.

Вирішальний прорив було зроблено під час підписання тих самих домовленостей з газу з "Росукренерго". Україна погодилася на низькі в порівнянні з іншими європейськими країнами тарифи на транзит і збереження газу в підземних сховищах. Причому обидві ці цифри залишаться незмінними найближчі п’ять років і ніяк не пов’язані з ціною на газ. Але найголовніше: Київ пустив "Газпром" на внутрішній ринок.

Сьогодні продажем газу промисловим споживачам займається спільне підприємство "Росукренерго" і НАК "Нафтогаз" - "Укргазенерго". За деякими оцінками, ця фірма вже захопила 60% ринку. Причому українська її складова має все менше шансів впливати на генеральну лінію. "Нафтогаз" фактично є банкрутом, і, згідно інсайдерською інформацією,в його численні векселі скуплено "Газпромом".

Минулого тижня "Росукренерго" почав масові переговори з власниками українських розподільних систем про покупку. Мова йде про захоплення мереж майже по всій країні. Джерела повідомляють, що "добро" на цю угоду було дано урядом після попередніх переговорів у Москві перед поїздкою Януковича в Сочі. Незабаром може виявитися, що "велика труба" - це єдине, що "Газпром" не контролює юридично. Експерти думають, що спосіб фактичного контролю над української ГТС буде незабаром знайдено.

Відповіді

 • 2006.08.23 | Illia

  Re: "Газпром", ймовірно, одержить контроль над газотранспортною

  Якось краєм вуха почув репортаж про з"їзд астрологів в Одессі. Окрім всяких ля-ля була сказана фраза про те. що в вересні 2007 Україна буде проходити "тест" на незалежність. І чи залишиться вона незалежною буде залежати від народу.
  Так от, а чи не початок це тесту?
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2006.08.23 | Timeo

   Re: "Газпром", ймовірно, одержить контроль над газотранспортною

   Більше виглядає як початок чергової піарокомпанії з боку РФ.
  • 2006.08.23 | Хвізик

   Re: "Газпром", ймовірно, одержить контроль над газотранспортною

   Illia пише:
   > Якось краєм вуха почув репортаж про з"їзд астрологів в Одессі. Окрім всяких ля-ля була сказана фраза про те. що в вересні 2007 Україна буде проходити "тест" на незалежність. І чи залишиться вона незалежною буде залежати від народу.
   > Так от, а чи не початок це тесту?
   астрологія - то є лженаука, а більшість астрологів - платні агенти фсб.
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2006.08.23 | Illia

    Re: "Газпром", ймовірно, одержить контроль над газотранспортною

    Та сам знаю, але після таких і, не дай таки Бог, інших пророкувань, повіриш і не тільки в астрологію
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.08.23 | Хвізик

     Re: "Газпром", ймовірно, одержить контроль над газотранспортною

     Illia пише:
     > Та сам знаю, але після таких і, не дай таки Бог, інших пророкувань, повіриш і не тільки в астрологію
     річ у тому, що вони "прогнозують", як їм фсб велить
     їхні прогнози є частиною психологічної атаки на нас з метою нашої деморалізації
  • 2006.08.23 | alx_1904

   Ющ же сказал что завтра будут 15е "роковини" независимости

   и если брать аналогию с 1ми "роковинами" майдана, то......
   Вон уже и празнования перенесли.
 • 2006.08.23 | alx_1904

  Интересное интервью Яценюка о перспективах (л)

  > Правда ли, что Газпром активно скупает долговые обязательства НАК?

  >— Я бы не хотел комментировать этот тезис, но вполне вероятно. Хотя это не означает, что будет инициирована процедура банкротства НАК — это все равно, что попробовать обанкротить страну. Если это произойдет, можно идти в Кремль работать швейцаром.
  http://www.kontrakty.com.ua/show/rus/article/7/3320067731.html
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2006.08.23 | Illia

   І вихід тільки один

   - організація військових угруповань на патріотичному підгрунті і збройний спротив. Ганді уже не катить :-)
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2006.08.23 | Хвізик

    Re: І вихід тільки один

    Illia пише:
    > - організація військових угруповань на патріотичному підгрунті і збройний спротив. Ганді уже не катить :-)
    спротив чи не спротив, а для самозахисту не завадило би принамні відновити добровільні народні дружини. бажано, щоб вони були озброєні

    ганді боровся проти цивілізованої великобританії. ми ж маємо справу з немитою росією, яка не зупиниться ні перед будь-якими провокаціями
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.08.23 | Illia

     Re: І вихід тільки один

     Бачу, що колега фізик зі мною за одне.
     Ну про цивілізованість британців можна багато говорити. Достатньо поговорити з ірландцями (в Ірландії). А щось на зразок Шин Фейн (ІРА) нам би не завадило
     згорнути/розгорнути гілку відповідей
     • 2006.08.23 | Хвізик

      Re: І вихід тільки один

      Illia пише:
      > Бачу, що колега фізик зі мною за одне.
      > Ну про цивілізованість британців можна багато говорити. Достатньо поговорити з ірландцями (в Ірландії). А щось на зразок Шин Фейн (ІРА) нам би не завадило
      тоже вірно. але росія гірша
      британці знищили близько мільйона ірландців, росіяни - не менше ніж 20 млн українців. отже британці принймні у 20 разів цивілізованіші за росіян

      а потрібен нам не шейн-фейн, який робив демонстративні теракти, а потрібна щось таке, як Народна воля, яка би здійснювала цілеспрямований відстріл політиків-зрадників. мороз, приміром, вже би не жив
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2006.08.23 | Illia

       Re: І вихід тільки один

       ІРА, ЕТА, .... можна продовжувати, але щось таке треба.
       Була у нас УНСО, але де ж вона
       згорнути/розгорнути гілку відповідей
       • 2006.08.23 | Хвізик

        Re: І вихід тільки один

        > Була у нас УНСО, але де ж вона
        гебня тули проникла (а може і від початку була присутня) і розклала організацію зсередини
        найбільша проблема створення всяких секретних організацій - проникнення у них гебні. більше того, гебня сама може створювати щось подібне з провокативною метою. може навіть дозволити їм зробити пару-трійку терактів, щоб легко виявити всіх активних прихильників і потім їх разом накрити
 • 2006.08.23 | catko

  не одержить. це все передзимові ігрища

  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2006.08.23 | Хвізик

   не зарікайся, бо був колись писав, що янук прем"єром не будеCopyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2019. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua