МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Українська національна ідея - якою бути Україні?

09/15/2006 | Ukrainesinger
Перед Україною постійно поставало і зараз стоїть завдання зрозуміти і виокремити Українську національну ідею. тільки сформувавши її ми зможемо побачити шлях розвитку нашої держави.Специфіка України полягає в тому,що нашу національну ідею пожна знайти, народити, сформулювати по-перше тільки на нашій землі, а по-друге опираючись на наші Українські цінності.
Нещодавно в Коблево відбувся всеукраїнський молодіжний форум "Якою бути Україні: пошук національної ідеї".Багато різних ідей пропонувалось...Проте Здебільшого на мою думку форум сприяв нівелюванюю української національної ідеї.
Софія Федина - президент ГО Український Культурний Рух, магістр політичних наук
моя група, що скаладалась з предстаників Луганська, Дніпропетровська, Запоріжжя та Львова представила своє бачення: "В Україні своя Правда, і Сила, і Воля! Єдність! Право! Віра! Доля! Слава Україні!"
Запрошую всіх небайдужих написати і поділитися роздумами про Ваше бачення національної Ідеї для України.

Відповіді

 • 2006.09.16 | les

  Українська національна ідея: це елементарно, Ватсоне!

  Українська національна ідея така ж точно як і в инших націй:

  Заможне життя на своїй землі.

  Все. Не треба нічого вигадувати.

  Инша річ якесь там месіянство, але це вже не для націоналістів, а для шовіністів. Помріяти, звісно, не шкодить, але на свої сили слід зважати...
 • 2006.09.16 | Sean

  Слова "національна ідея"

  це сором'язлива ширма для терміну "націоналізм". А сором'язливий націоналізм - то хвігня.
 • 2006.09.16 | Горицвіт

  розкажіть про ваше бачення

  Ukrainesinger пише:
  > моя група, що скаладалась з предстаників Луганська, Дніпропетровська, Запоріжжя та Львова представила своє бачення: "В Україні своя Правда, і Сила, і Воля! Єдність! Право! Віра! Доля! Слава Україні!"
  > Запрошую всіх небайдужих написати і поділитися роздумами про Ваше бачення національної Ідеї для України.


  Раз ви щось представили, то напевно можете написати це тут. Було б цікаво. А також, якщо можна, конспект (чи самі матеріали) інших пропозицій.
 • 2006.09.16 | Раціо

  Перш, ніж шукати "українську національну ідею"

  непогано би зрозуміти, що таке "національна ідея". Ну, для прикладу, дискусія про українське колесо передбачає, що якесь колесо взагалі десь існує, лишилось придумати питомо жовтосиню модифікацію.

  Якщо колеса ще не існує, то непогано би для початку придумати колесо. Потім непогано би обґрунтувати, чому треба придумувати ще й окреме українське колесо.

  Конференція, щоб детально обговорити те, для чого не існує навіть визначення -- це вже замахування на захмарний рівень. До такого піднімалися хіба що з'їзди КПСС, яка кинула ресурси 1/6 суходолу на побудову чогось, а тоді періодично пробувала сказати, чого саме й навіщо.

  Вам, звісно, аж до такого рівня ще далеко, але напрямок той.
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2006.09.17 | stefan

   а чи є національна ідея у швейцарців?

   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2006.09.17 | Раціо

    Скажіть мені, що це таке -- тоді можна буде визначати, чи воно є

    Щодо Швайцарії - я тут не так давно посилався на цікаву статтю.

    http://www2.maidan.org.ua/n/free/1157229110

    Тільки я не знаю, чи це те, що Вас цікавить.
   • 2006.09.19 | les

    Є. Див. http://maidan.org.ua/n/free/1158362562

    17-09-2006 11:19, stefan Re: Українська національна ідея - якою бути Україні?
    > Так то воно так, але в нашій ситуації, без реального підйому життєвого рівня народу - розмови про "національну ідею" залишаться пустими балачками.

    Блін! Реальний підйом життєвого рівня народу - це і є національна ідея.
 • 2006.09.17 | hrushka

  У Шевченка віршах можна найти здорові думки ...

  На мене дуже сильне вражіння мають Шевченка слідуючі слова:

  “Обнімітe ж, брати мої,
  Найменшого брата!
  Нехай мати усміхнеться,
  Заплакана мати!”

  Таке наставлення може бути доволі будуючим для всего народу -
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2006.09.17 | stefan

   Хто "найменший брат"?

   hrushka пише:
   > На мене дуже сильне вражіння мають Шевченка слідуючі слова:
   >
   > “Обнімітe ж, брати мої,
   > Найменшого брата!
   > Нехай мати усміхнеться,
   > Заплакана мати!”
   >
   > Таке наставлення може бути доволі будуючим для всего народу -
   ***
   Хто "найменший брат"?
   -Український народ?
   А "заплакана мати"?
   -Україна?
 • 2006.09.17 | damoradan

  Re: Українська національна ідея - якою бути Україні?

  Национальная идея никогда не появлялась вот так - на конференциях. Она появлялась (и проявлялась) в работах Вольтера, в реформации Лютера, в Декларации Независимости, в движении Ганди и т.д., и т.п. Украина является мирно живущей страной с крайне ограниченной интеллектуальной жизнью. У нас не пишут книги и не ставят фильмы, которые становятся предметом обсуждения за пределами богемы и к ним приближенным уважаемым людям. Откуда взяться национальной идее?

  Если люди собираются на конференцию, и все равно не могут ее обнаружить - значит ее нет. Т.е. стратегически что-то сформулировать, наверное, можно, но в практической плоскости вопрос об идее не будет стоять до тех пор, пока не накопится опеределенное количество переплетенных мифов, с которыми большинство общества может себя ассоциировать.

  Если же говорить о моих личных наблюдениях, то средний украинец - это не верящий в свои силы и закомплексованный человек, стремящийся компенсировать внутренний психологический дискомфорт внешними признаками успешности - деньгами, общественным статусом, сексуальными похождениями и т.д. При этом способы получения "благ" его не интересуют - лишь бы было, а справедливо или нет - не важно. Т.е. от советского человека человек украинский ушел недалеко. Я тут пишу о себе в том числе, поэтому пусть никто не обижается.
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2006.09.17 | Сахаров

   Re: Українська національна ідея - якою бути Україні?

   damoradan пише:
   Откуда взяться национальной идее?
   >
   > Если люди собираются на конференцию, и все равно не могут ее обнаружить - значит ее нет. Т.е. стратегически что-то сформулировать, наверное, можно, но в практической плоскости вопрос об идее не будет стоять до тех пор, пока не накопится опеределенное количество переплетенных мифов, с которыми большинство общества может себя ассоциировать.

   А чи не підійти до цього так - національна ідея як втілення стратегії нації і національна ідея для сьогодення як тактичне завдання. Моя думка була висловлена у газетній статті "Націоналізм? - Націоналізм!", яка досі є у списку статей на Майдані, написаній з метою проведення лікнепу. Наскільки вдалося - не мені судити. На мій погляд, національна ідея тактичного плану на найближчий період - творення української політичної нації, без якої неможливо говорити про повноцінну стратегічну національну ідею.
   >
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2006.09.17 | stefan

    Re: Українська національна ідея - якою бути Україні?

    >Сахаров пише:
    > На мій погляд, національна ідея тактичного плану на найближчий період - творення української політичної нації, без якої неможливо говорити про повноцінну стратегічну національну ідею.
    > >
    ***
    Так то воно так, але в нашій ситуації, без реального підйому життєвого рівня народу - розмови про "національну ідею" залишаться пустими балачками.
    Це - аксіома.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.09.18 | Мірко

     Re: Українська національна ідея - якою бути Україні?

     стефан пише
     >Так то воно так, але в нашій ситуації, без реального підйому життєвого рівня народу - розмови про "національну ідею" залишаться пустими балачками.<

     Не так. В мене наочний доказ. Ваші співвітчизники приїжджають до Канади на реальний підйом життя, - і втрачають останні рештки національної ознаки та національної ідеї. Доробившися, кращими українцями не стають. В них або вже була національна ідея перед відїздом на заробітки, або її не було. Гроші тут не при чім. Не мішаймо економіки з народною свідомісттю. Хіба Ренат Ахметов це ваш еталон українства?
     згорнути/розгорнути гілку відповідей
     • 2006.09.19 | les

      Ахметов - олігарх, як і решта. Вони знищують Україну.

      > стефан пише
      > >Так то воно так, але в нашій ситуації, без реального підйому життєвого рівня народу - розмови про "національну ідею" залишаться пустими балачками.<
      > Не так. В мене наочний доказ. Ваші співвітчизники приїжджають до Канади на реальний підйом життя, - і втрачають останні рештки національної ознаки та національної ідеї. Доробившися, кращими українцями не стають.

      Ні, вони стають кращими канадійцями.

      > В них або вже була національна ідея перед відїздом на заробітки, або її не було.

      Персональна національна ідея це те ж, що й масове божевілля.

      > Гроші тут не при чім. Не мішаймо економіки з народною свідомісттю.

      "А що народ? - капуста головата." (С) Шевченко

      > Хіба Ренат Ахметов це ваш еталон українства?

      Ахметов - олігарх, як і решта. Вони знищують Україну.
  • 2006.09.17 | stefan

   Re: Українська національна ідея - якою бути Україні?

   damoradan пише:
   > Национальная идея никогда не появлялась вот так - на конференциях. Она появлялась (и проявлялась) в работах Вольтера, в реформации Лютера, в Декларации Независимости, в движении Ганди и т.д., и т.п. Украина является мирно живущей страной с крайне ограниченной интеллектуальной жизнью. У нас не пишут книги и не ставят фильмы, которые становятся предметом обсуждения за пределами богемы и к ним приближенным уважаемым людям. Откуда взяться национальной идее?
   >
   Мабуть, так.
   >
   > Если же говорить о моих личных наблюдениях, то средний украинец - это не верящий в свои силы и закомплексованный человек, стремящийся компенсировать внутренний психологический дискомфорт внешними признаками успешности - деньгами, общественным статусом, сексуальными похождениями и т.д. При этом способы получения "благ" его не интересуют - лишь бы было, а справедливо или нет - не важно. Т.е. от советского человека человек украинский ушел недалеко.

   А середній росіянин чимось кращий?
   Думаю, що ні.
   Вони до "Майдану" навіть не доросли.

   > Я тут пишу о себе в том числе, поэтому пусть никто не обижается.

   Якраз хотів запитати про damoradan.Відповідь неначе є.
   (подив."гумор"
   http://www2.maidan.org.ua/news/view.php3?bn=maidan_hum&key=1158469740&first=1158469740&last=1145272792)
  • 2006.09.17 | Раціо

   Вірити не можна нікому. Мені -- можна

   damoradan пише:
   > то средний украинец - это не верящий в свои силы и закомплексованный человек, стремящийся компенсировать внутренний психологический дискомфорт

   киванням на собі подібних, щоб утвердитися в думці, що він "середній", і нічого міняти не треба :-)
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2006.09.18 | ОРИШКА

    Re: Вірити не можна нікому. Мені -- можна

    Где исследования? Кто такой современыый украинец? Наблюдения за соседом картину дают приблизительную.

    Идею ловить - пустое дело. Она сверху и сбоку не прыгает. Хотя визуально в глаза лезут две идеи - одна - идти к Юропе и законам, другая - к России и газу подешевше. Может, третья, о том, что две цели не исключают одна другую? Цель в обеих этих идеях - хорошо жить. Они - национальные? Наверно, да, потому что каждый обыватель прикмыкает к какой-то.

    Вопрос тут только damordan подчеркнул - где интеллект нации, который в состоянии видеть не только то, что под носом, но и развитие этого "подносства" во времени и про-ве, для того чтобы понять - Quo Vadis? Гле наши Ортега-и-Гассеты?
  • 2006.09.19 | les

   Re: Українська національна ідея - якою бути Україні?

   > Национальная идея никогда не появлялась вот так - на конференциях.

   О! А що таке "Национальная идея"? Раз ви про це говорите, мабуть ви знаєте, що це таке.

   > Она появлялась (и проявлялась) в работах Вольтера, в реформации Лютера, в Декларации Независимости, в движении Ганди и т.д., и т.п.

   Ух-ти! І які ж "національні ідеї" проявляли ці особи?

   > Украина является мирно живущей страной с крайне ограниченной интеллектуальной жизнью. У нас не пишут книги и не ставят фильмы, которые становятся предметом обсуждения за пределами богемы и к ним приближенным уважаемым людям. Откуда взяться национальной идее?

   Тобто, по вашому, національна ідея "береться" лише там, де бурхливе інтелектуальне життя?

   > Если люди собираются на конференцию, и все равно не могут ее обнаружить - значит ее нет.

   Ух-ти! Це нове слово в науці. Якщо щось не вдається "обнаружить", значить - його немає.

   > Т.е. стратегически что-то сформулировать, наверное, можно, но в практической плоскости вопрос об идее не будет стоять до тех пор, пока не накопится опеределенное количество переплетенных мифов, с которыми большинство общества может себя ассоциировать.

   Ага, "зрозуміло" :). Для того, щоб поставити питання про ідею "в практической плоскости", треба накопичити "опеределенное количество мифов", переплести їх, а потім навіяти їх суспільству, щоб воно себе ними асоціювало. Глибоко! Але це радше національний міт, ніж ідея.

   > Если же говорить о моих личных наблюдениях, то средний украинец - это не верящий в свои силы и закомплексованный человек, стремящийся компенсировать внутренний психологический дискомфорт внешними признаками успешности - деньгами, общественным статусом, сексуальными похождениями и т.д.

   Угу, - в Америці чи Москві все зо-овсім не так.
 • 2006.09.19 | vvkornilov

  Re: Українська національна ідея - якою бути Україні?

  олігарх, як і решта. Вони знищують Україну.

  ну це сміхота та й годі. Знищують Україну ті бізнеспіпли, які:
  - займаються імпортом аналогів української продукції в Україну
  - інвестують у замутні фінансові оборудки
  - захоплюють підприємства із наміром їїх зруйнувати
  - приймають участь у фарсових приватизаційних процесах, якщо ті спрямовані знов-таки на знищення і полегшення завдань конкурента, особливо, якщо йдеться про іноземців
  - завозять контрабас
  - вивозять сировину
  -займаються сутенерством
  -------
  не створюють робочих місць
  не сплачують бодай якісь податки
  -------

  усі решта розбудовують Україну і треба носитися із ними як із писаною торбою.

  -----
  Українська ідея, або мрія це: країна, де критична маса населення належить до середнього класу, де порушення прав людини -- виключення, із розвинутим айті та впк, із мінімальною європейською "мінімальною зарплатнею", хоча б помірним соцпакетом, боєздатною армією та ефективною міліцією. Це "риба"...


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2019. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua