МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Офіційна Казань вшанувала батька українського сепаратизму

09/16/2006 | Роост
У столиці Республіки Татарстан пройшла урочиста церемонія відкриття меморіяльної дошки академіку Грушевському. Видатний історик та архітектор УНР жив у Казані всього рік - в часи Першої Світової війни.
http://ugraina.org/news/read/1812.htm

Михайло Грушевський - автор понад двох тисяч праць з історії України, літератури, мови, прозаїчних та драматичних творів. Його шлях до Казані розпочався на початку І Світової війни, коли його - професора української історії Львівського університету - заарештовано спецслужбами Російської імперії.

Після Лук’янівської в’язниці одіозного «пропагандиста украинского сепаратизма и видного деятеля Украинской национально-демократической партии» відправлено на заслання у фіно-волзькі краї - до Симбірська. Лише за допомогою академіка-ерзянознавця Шахматова вчений зміг перебратися до університетської Казані.

У столиці Волзької Булгарії Грушевський оселився у вересні 1915 року. З ним - дружина Марія Сільвестрівна та донька Катерина.

І лише два роки тому голова Нижнєкамської громади українців Євген Савенко знайшов у Національному архіві Татарстану документи, де вказано місце помешкання вченого у Казані: вул.Воскресенська, мебльовані номери «Франція» (нині – Кремлівська, 15/25, готель «Джузеппе»).

Саме тут сьогодні й було встановлено меморіяльну дошку. Ініціятива належить українській громаді. Окремий дозвіл на це дали державні органи Республіки Татарстан.
Автор меморіяльної плити – татарський скульптор Махмут Гасімов. Втілити задум допоміг новий голова ОУР Василь Дума.

До речі, прожив Грушевський в Казані всього рік - до вересня 1916 року. Далі, завдяки університетським друзям, він перебирається до Москви. Але татарський період в житті Грушевського до цього часу був туманним і не містив чітких даних.

Нинішня дошка Грушевському вже друга в РФ. 2003 року пам’ятний знак було встановлено у Москві, на будинку на вул. Погодінській. Саме там під наглядом НКВД жив перестарілий історик у 1930-х роках незавдого до загадкової смерти.

За матеріялами:
Об'єднана прес-служба Федеральної національно-культурної
автономії українців Росії, Об'єднання українців Росії та
Бібліотеки української літератури в Москві

Відповіді

  • 2006.09.17 | Хвізик

    заре я це в новини поставлю. з Вашого дозволуCopyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2019. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua