МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

До дискусії. "Енергетичний" напрямок у розвитку Майдану

10/20/2006 | Вячеслав Хаврусь
Кілька тижнів тому доля мене звела в Криму з кількома авторитетними та досвідченими майданівцями. В ході спілкування я виклав їм тему, яка особисто мене пече після написання статті з чотирьох частин "Ми не бидло, ми не козли? Раби!" (див. останню частину тут: http://maidan.org.ua/static/mai/1140983520.html , в ній наведені лінки на всі попередні). Суть моєї ідеї зводилася до наступного: "Пошук та поширення через Майдан ідей унезалежнення від системи поневолення людей"

Чому я вважаю тему надзвичайно важливою? На моє глибоке переконання, здобуте в ході кількарічного "майданення", наша боротьба за права людини, дотримання законів, etc. є хоча й необхідною справою, але такою, яка нагадує героїчну боротьбу Дон Кіхота з вітряними млинами. Ми фактично боремося з наслідками. А головна причина неповаги до права та законів - це шалена боротьба за ресурси, яка з одного боку буде ставати щодалі більш жорстокою як наслідок розвитку цивілізації та появи у населення нових запитів з метою доступу до нових благ, а з іншого - вичерпанням цих самих ресурсів. В першу чергу мову треба вести про енергетичні ресурси. Вже сьогодні ми є свідками жахливого бардаку та здирництва в енергопостачанні. Традиційно вже так склалося, що наша цивілізація розвинулася завдяки газу, нафті, вугіллю, які насправді є продуктами утилізації вуглецю (як правило, це СО2 - вуглекислий газ) в ході фотосинтезу під дією сонячного випромінювання протягом багатьох мільйонів років. Як наслідок, при їх спалюванні в атмосферу знов вивільнюються величезні кількості СО2, що рано чи пізно приведе до екологічної катастрофи світового масштабу. Попросту Земля повернеться в стан, в якому вона була десь на зародку зародження життя кілька мільярдів років тому.

Далі. Україна має вельми обмежений доступ до енергетичних ресурсів, помножений на вкрай низький технологічний рівень нашої промисловості. Як правило, наша власна продукція (примітивне сільське господарство + промисловість в кращому випадку на рівні середини 20 століття) обмінюється на:
1. Високотехнологічні товари широкого вжитку (телевізори, автомобілі, мобільні телефони, і т.і.), які виробляються на Заході, чим самим ми даємо їм роботу та високий рівень життя;
2. Енергоносії, які ми імпортуємо з Росії, цим самим підживлюючи існування ворожої людському єству кремлівської імперії.
В наведеному обміні наші олігархи мають неабиякий інтерес завдяки контролю над потоками та накручуванню відсотків заради власного збагачення. Наші ж громадяни зокрема та країна загалом поступово деградують. В боротьбі за ресурси перестають діяти будь-які людські та Божі закони. Україна стала нині країною, де не можна жити, тут лише вмирають. В боротьбі за ресурси ми не маємо освіти, правосуддя, медицини, список можете продовжувати. Новини та статті Майдану Ви щодня читаєте.

Втім, на мою думку, не все вже так безнадійно. Як я вже сказав вище, наші традиційні енергоносії є фактично акумульованою протягом мільйонів років енергією Сонця. До відома всіх: на 1 кв. м поверхні, розташованої перпендикулярно до напрямку до Сонця, припадає понад 1 кВт потужності у вигляді сонячного випромінювання, яку ми повинні навчитися різними способами освоювати. Кількість зайців, яких ми цим будемо вбивати, не піддається обчисленню. Ну от хоча б:
1. Зменшення шкідливих викидів в атмосферу, покращення екології;
2. Зниження енергетичної (і потім вже політичної) залежності від Кремля;
3. Спрямування вивільнених коштів на розвиток як окремо взятого громадянина, так і держави;
4. Висвітлення “енергетичної” теми на Майдані дозволить долучити до майданівських мислевірусів як заблудлих овець у вигляді прихильників янучар, так і взагалі політично неактивних громадян. Тому що люди почують власний матеріальний інтерес.

Під час обговорення додатково до мого “унезалежнення” прозвучав термін: "автономізація громадян". Саме так - одержуючи енергетичну автономію, громадянин з одного боку стає незалежним від системи, а з іншого підкошує її джерело живлення, і цим самим придушує її всесильність. Фактично нині всі ми, кожен з нас, користуючись благами цивілізації у вигляді тепла, газу, тощо частково оплачує існування самої системи поневолення людей. Тої системи, проти якої ми на реальних і віртуальному Майданах виступаємо в нашій щоденній, але на жаль, малорезультативній роботі.

Ось декілька ідей по утилізації сонячної енергії:
1. Сонячні теплогенератори. Я коли готувався до поїздки к Крим до гори Мангуп, вичитав на форумі казака Бориса, в якого ми були, про його намір встановити нагрівач теплої води сонячними променями. В майбутньому я хочу до нього під’їхати та побачити, як це діло працюватиме вживу. За його словами, він збирається придбати такий теплогенератор (відносно недорого) для нагрівання води в своїй бані. Температура - 80...90 градусів.
2. Сонячні батареї для генерації електроенергії. Штука вельми заманлива, але їх використання стримується невисоким (десь 10%) ККД та значною вартістю. Наприклад, коли я був у Німеччині, то в магазині фірми Конрад (http://www.conrad.com) бачив батареї площею 0.6 кв.м та потужністю 55 Ват. Вартість - 400 євро. Гарантія - 20 років. Заманливо, але дуже дорого.
3. Поля України заростають бур’янами. Була б державна воля - засадити хоча б якусь частину нашого Дикого Поля лісами. Це фактично природні батареї+акумулятори сонячного тепла. В ході переробки з деревини можна одержувати як паливо, так і купу інших благ цивілізації. Заодно екологічні проблеми вирішуємо, зелений туризм розвиватимемо.

Цю тему я потроху вже досить тривалий час популяризую на Майдані. На жаль, не надто успішно. Як не дивно, читачам Майдану ця тема не дуже цікава. От наприклад, нещодавно поставив передрук чудової статті Оксани Приходько "Світле майбутнє чорного вугілля?" (http://maidan.org.ua/static/mai/1159790402.html) Порівняно з навколополітичним жанром переглядів дуже мало.

Отже, коли ми це діло обговорювали в Мангупі, наведені аргументи викликали загальне схвалення. Цією статтею хочу підняти дискусію щодо потреби відкриття нового форуму "Енергетична ініціатива" чи щось такого плану. Наталка Зубар сказала, що вона сама закінчувала катедру Фізичного Матеріалознавства для Електроніки та Геліоенергетики НТУ 'ХПІ', який має вельми цікавий сайт http://solar.org.ua/ в руслі викладених тут ідей. До речі, саме вони опублікували з посиланням на Майдан вищезгадану статтю Оксани Приходько, яку я перепостив з Дзеркала Тижня. Для мене також було несподіванкою, що один з наших активістів працює в фірмі, яка займається цими речами.

У мене особисто в моєму творчому кошику чекають свого написання (був би час) статті "Газ чи...?" (про альтернативи природному газу для обігріву приміщень) та "Тепло в Твоєму домі" (про раціональне розташування будинків відносно сторін світу для найкращого засвоєння сонячного тепла. Я це діло аналізував - нові будинки практично не орієнтовані, орієнтація є переважно для будинків довоєнної побудови).

Нижче наводжу кілька додаткових тем, які виплили в ході мозкового штурму по цій тематиці, які варто було б висвітлювати на новому форумі Майдану “Енергетична ініціатива” (може хтось кращу назву запропонує?):

(1) Зарубіжний досвід. Найпростіший варіант - просто переклад іншомовних новин (Горицвіт)

(2) Дані про глобальне потепління (Горицвіт).

(3) Якісні загальноосвітні статті про енергетику, екологію і т.п., які потребують свого перекладу (Горицвіт).

(4) Біодизель, біоетанол, біогаз - необхідність законодавчої підтримки, практичні аспекти, тощо (S@nya)

Зрозуміло, обмеженими силами кількох активістів Майдану ця пропозиція не зможе бути ефективно реалізованою. Тому запрошую всіх до дискусії та до роботи над нашим автономним енергетичним майбутнім.

Вячеслав Хаврусь, канд. хім. наук, активіст сайту Майдан

Контакт:
Тел. 8-050-538-3813 (смс - будь-коли, спілкування вживу - лише у вечірній час або у вихідні дні)
e-mail: vhavrus (песик) yahoo.com

Відповіді

  • 2006.10.21 | Пані

    Правильно зауважили, що скоріше "енергозберігаючий"

    Або "Альтернативно енергетичний", або взагалі щось типу "автономна енергетика"... Бо просто "енергетичний це знов буде вічна пісня про реверс Одеса-Броди чи про те, що 130 це менше ніж 95 і хто в кого що вкрав...
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.10.21 | Горицвіт

      я не згоден

      Пані пише:
      > Або "Альтернативно енергетичний", або взагалі щось типу "автономна енергетика"...


      Це з самого початку маргіналізувати тему. Коли її навпаки треба розширювати. Альтернативні джерела потрібні не через причуди оригіналів, а тому, що цього вимагає енергетична і екологічна і всяка інша ситуація. В Європі, до речі, саме так підходять.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.10.21 | Вячеслав Хаврусь

      Re: Правильно зауважили, що скоріше "енергозберігаючий"

      Пані пише:
      > Правильно зауважили, що скоріше "енергозберігаючий"
      Не можу погодитися. А про енергогенерацію (автономну) - забули? Енергозбереження - це лише частина того, що ми хочемо розвивати та популяризувати.


      > або "Альтернативно енергетичний",
      Непогано по суті, але як на мене, краще "енергетична альтернатива"


      > або взагалі щось типу "автономна енергетика"...
      В такому випадку випадає енергозбереження, про що вже йшлося вище.


      > Бо просто "енергетичний це знов буде вічна пісня про реверс Одеса-Броди чи про те, що 130 це менше ніж 95 і хто в кого що вкрав...
      А от реверс - це скоріше офтоп. Мова має йти в першу чергу про можливості енергогенерації та енергозбереження окремо взятим громадянином. Плюс спонукання держорганів в розвитку цих напрямків. Наприклад, можливість безпечного пересування велосипедами або засадження великих територій лісами - це з розряду державної політики та повноважень місцевої влади.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2006.10.22 | Юрій Шеляженко

        В місті не вийде приватного енергосбереження.Рахунки за котельню

        все одно будуть приходити. Перевірено багатьма вітчизняними кустарями. Є, до речі, і фірми, які цю тему професійно розробляють, але споживачів у них не так багато.

        Якщо ви чиновник чи депутат, тоді дійсно можна отримати дозвіл на відключення від центральної системи опалення в місті та опалюватись за свій рахунок, але й тоді, як я читав, братимуть якийсь відсоток побору за котельню, бо є "частковий обігрів сусідських стін". Без "лапи" - ніяк.

        От в селі, можливо, деякі технології енергосбереження будуть корисні... Але ж майданівці, здається - в основному жителі міст...
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2006.10.22 | Вячеслав Хаврусь

          О! А от тепер можемо і "пагаваріть"

          Юрій Шеляженко пише:
          > В місті не вийде приватного енергосбереження. Рахунки за котельню все одно будуть приходити. Перевірено багатьма вітчизняними кустарями.
          Не спорю. Мова йде не лише про приватне енергозбереження, але й енергогенерацію. Це можна дійсно розвивати лише маючи будинок на власній ділянці землі, це як правило буває в сільській місцевості. До речі, на мою думку, з нинішніми темпами деградації України недалекий той час, коли вся країна (ну хіба що за винятком Києва та інших міст-мільйонників) перетвориться на суцільний Алчевськ. І фізично вижити можна буде лише перебравшись поближче до землі. Саме тому до цієї грандіозної події треба готуватися вже сьогодні.


          > Якщо ви чиновник чи депутат, тоді дійсно можна отримати дозвіл на відключення від центральної системи опалення в місті та опалюватись за свій рахунок, але й тоді, як я читав, братимуть якийсь відсоток побору за котельню, бо є "частковий обігрів сусідських стін". Без "лапи" - ніяк.
          Знаю, знаю. Он у нас вдома я у батьків минулого літа поставив автономне електричне опалення. Так працівники РЕСу всі аварійні відключення вішають на таких як ми і налаштовують сусідів проти нас зі словами, що "розподільчий трансформатор не витримує, маєте оплатити встановлення більш потужного". Хоча потужність нашого опалення разом з іншими господарчими лампочками-холодильниками не перевищує трьох кіловат, які вказані в договорі на енергопостачання.


          > От в селі, можливо, деякі технології енергосбереження будуть корисні... Але ж майданівці, здається - в основному жителі міст...
          Див. вище. Скоро комусь з нас доведеться тікати в село. Або замерзнути.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2006.10.25 | Юрій Шеляженко

            Та не буде ніхто роз'їзжатися з міст. Саймака начиталися?

            Може, ризик Алчевську й існує, скажімо, в Києві, але люди триматимуться двома руками за квартиру в місті, бо там є робота, культурний відпочинок і т.д., а в селі нема.

            Щодо підлих штучок комунальників - це факт. У них менталітет досі комуняцький, принаймні у більшості. Примусити їх сприяти енергозбереженню можна було б лише після масштабного доказу незадовільності надаваних послуг та/або невідповідності цих послуг їхній ціні.

            Для початку, скажімо, можна запустити акцію "Виміряй температуру в своїй квартирі" і рекомендувати у разі відхилення від норми писати скаргу. Ще можна моніторити по містам, порівнювати. А щоб власники індивідуальних пристроїв обогріву не мали проблем з класовою ненавистю ЖЕКівців як до буржуїв, треба, щоб такі пристрої були звичним явищем, а не диковинкою. Поки ж мало хто займається комерційною популяризацією енергозберігаючих технологій. От цікаво, чому: чи це невигідно, бо нема попиту (а був би, якщо б розмістити широку рекламу про збитковість комунального опалення), або тому що при спробах займатись цим одразу приходять в гості всі 30 з гаком перевіряючих організацій?
  • 2006.10.21 | Юрій Шеляженко

    А слабо оживити "бізнесовий" напрямок Майдану?

    У нас є форум "Економіка", але він неживий вже бозна скільки часу.

    http://www2.maidanua.org/go/fin

    Крім того, не секрет, що крім волонтерства деякі майданівці займаються й зароблянням грошей, тож чому б не ділитися досвідом та заявляти про існування вікритих для капіталовкладення проектів? ;)

    Між іншим, з тих пір, коли я став заробляти грошей трохи більше, ніж студент, виникла потреба їх кудись вкладати. На жаль, на Майдані порад на цю тему не знайшов :(
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.10.21 | Вячеслав Хаврусь

      Юра, а пагаваріть?

      Хто кому заважає розвивати тему "Економіка"? Будь ласка. Ти вважаєш це важливим? Я ж не проти. Але до чого твоя репліка в цій темі?

      Юрій Шеляженко пише:
      > У нас є форум "Економіка", але він неживий вже бозна скільки часу.
      > http://www2.maidanua.org/go/fin
      >
      > Крім того, не секрет, що крім волонтерства деякі майданівці займаються й зароблянням грошей, тож чому б не ділитися досвідом та заявляти про існування вікритих для капіталовкладення проектів? ;)
      >
      > Між іншим, з тих пір, коли я став заробляти грошей трохи більше, ніж студент, виникла потреба їх кудись вкладати. На жаль, на Майдані порад на цю тему не знайшов :(
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2006.10.22 | Юрій Шеляженко

        можна і пагаваріть

        Лише до проблеми дробіння проектів "Майдану". Що видно по відвідуваності тематичних форумів. Скажімо, Ваша пропозиція стосується акцентування в темі "економіки", але профільний підфорум щось не дише...

        Хочу нагадати про долю підфоруму "Українська інтернет спільнота"... І про те, як дехто (з чорної Пори) увійшов до складу правління цієї організації, а потім народ дивувався, "чого це мені на пошту спам приходить" (це була дискусійна група правління, де власне і відбувалися основні дискусії) та приватно просили мене, ламера, видаляти у вебмейлі меседжі не поштучно, а по присутності певної строки у заголовку листа :)

        Та це так, спогади. ;)

        Але в цілому енергозбереження - вельми важлива і актуальна штука. Пам'ятаю, одного разу я написав про якусь фірмочку, що виготовляє економні електрообігрівачі, так в редакції всі телефонні проводи обірвали, питаючи: як знайти ту фірмочку? :) Тобто попіаритись на енергозберіганні можна, це факт. І основна проблема зрозуміла: на місцях всюди чиняться перепони впровадженню енергозберігаючих технологій навіть в побуті приватних осіб, оскільки це невигідно власникам обленерго та іншим магнатам, що заробляють на недосконалості енергетичної інфраструктури.

        Вячеслав Хаврусь пише:
        > до чого твоя репліка в цій темі?
  • 2006.10.22 | пан Roller

    Re: Україна - тут лише вмирають.

    Вячеслав Хаврусь пише:
    Україна стала нині країною, де не можна жити, тут лише вмирають.

    Глубокая мысль.Странно, но жилья все равно не хватает.И зачем они мову мучат?

    Недавно услышал Путинский термин "популяция",имелось ввиду и население Украины. Популяция сокращается и напрямую зависит от российской цены на газ.В газовой зависимости Путиин видит предмет национальной безопасности России.



    Brgds
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.10.22 | Вячеслав Хаврусь

      Re: Україна - тут лише вмирають.

      пан Roller пише:
      > Вячеслав Хаврусь пише:
      >> Україна стала нині країною, де не можна жити, тут лише вмирають.
      > Глубокая мысль.Странно, но жилья все равно не хватает.
      Так. Його катастрофічно не вистачає в Києві та інших містах-мільйонниках. А в селах того житла - завалісь. Поруч з моїми батьками рік тому продали суперову хату з усіма зручностями та господарчими будовами за 11 тисяч. Гривень, не доларів. А он трошки погірше через 3 двори від нас нині продають за 3 тисячі, і теж гривень. А ще погірше або кидають, або продають за кілька сотень гривень на розбір матеріалів. Справа в тому, що переоформлення документів+податки в деяких випадках коштує більше, ніж ціна, яку можуть за неї дати.


      > И зачем они мову мучат?
      Шо? Опять? И ваабщє к чему здеся мова?


      > Недавно услышал Путинский термин "популяция",имелось ввиду и население Украины. Популяция сокращается и напрямую зависит от российской цены на газ.В газовой зависимости Путиин видит предмет национальной безопасности России.
      Гарно сказано! Благополуччя Росії напряму залежить від того, чи будемо ми активно купувати їхній газ. Прямий зв"язок: Україна деградує, а Росія розвивається. Мені це не подобається. Тому й започаткував тему: хай Росія живе собі як знає, а нам треба спробувати зупинити деградацію та почати й собі розвиватися.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2006.10.23 | пан Roller

        > Для связки слов.

        Вячеслав Хаврусь пише:
        >
        >
        >
        > > И зачем они мову мучат?
        > Шо? Опять? И ваабщє к чему здеся мова?


        > Для связки слов.
        (Сначала была мова.)

        > > Недавно услышал Путинский термин "популяция",имелось ввиду и население Украины. Популяция сокращается и напрямую зависит от российской цены на газ.В газовой зависимости Путиин видит предмет национальной безопасности России.

        > Гарно сказано! Благополуччя Росії напряму залежить від того, чи будемо ми активно купувати їхній газ. Прямий зв"язок: Україна деградує, а Росія розвивається. Мені це не подобається. Тому й започаткував тему: хай Росія живе собі як знає, а нам треба спробувати зупинити деградацію та почати й собі розвиватися.

        Я бы не ставил здесь украинский акцент.По всей видимости Путин учитывает Украину как геополитическую часть России. Именно это подвигает его сдерживать аппетиты газпрома по завышению цен на газ. Ведь расходы на жизнь популяции много превышают затраты на ее смерть.Это экономически не выгодно.

        Многонациональная популяция Украины мало чем отличается от российской.Мало чем отличаются и проблемы, разве что в Украине их больше и они мельче.Речь не может идти о конкуренции, или выгодах продавца и покупателя в операциях купли продажи.Похоже Украина настроена всегда ходить в покупателях.И даже не думает о своих продажах энергии, и топлива за бугор.

        Интересно, что та же Испания ( большой бизнесс)давно аккумулирует водород, как резерв энергоизлишков ветряных станций,и других станций, понимая, что за ним будущее в энергетике, транспорте, (водородный двигатель)

        Украина пасет задних, вренее совсем не пасет. В международном могомиллиардном энергопроекте 21 века, в котором Россия выступает одним из главных участиков, Украина просто не учатсвует, как государство.

        Так что, проблема будущей энегрозависимости Украины, в конечном счете популяции,в общих чертах определены на много лет вперед.

        Вопрос не решаем ни в рамках НАТО, ни ЕС, ни ЕЭП.Ведь это наукоемкий проект, требующий в первую очередь финансовых, вложений равноправных участников. Это вам не украинского космонавта на Шатле запустить.

        Brgds
  • 2006.10.22 | Антон

    Re: До дискусії. "Енергетичний" напрямок у розвитку Майдану

    Нетрадиційна енергетика - тема сучасна. Раджу також прочитати "Схід сонця в сучасні економіці". Це бестлер 80 років.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.10.22 | Вячеслав Хаврусь

      А він є десь в інтернеті? Дайте лінк блск!

      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2006.10.22 | Антон

        Re: А він є десь в інтернеті? Дайте лінк блск!

        Автор здаеться видатний німецький економіст. Обов'язково посилання надам.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2006.10.22 | Pavlo_M

          Re: А він є десь в інтернеті? Дайте лінк блск!

          Можливо Ви маєте на увазі книгу "Восход солнца в мировой экономике. Стратегия экологической модернизации" Германа Шеера. По цьому лінку надруковано уривок з цієї книги:
          http://rrc.dgu.ru/res/www.ecolife.ru/jornal/econ/2002-5-1.shtml.htm
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2006.10.23 | Вячеслав Хаврусь

            Дякую за лінк! Книга має бути суперовою!

            Я вже надіслав замовлення з проханням повідомити спосіб, яким би я міг придбати ту книгу.
          • 2006.10.23 | Антон

            Re: А він є десь в інтернеті? Дайте лінк блск!

            Так, саме цю книгу я мав на увазі! Вона стала не лише настольною
            книгою прогресивної світової еліти, але й основою багатьох національних програм з використання нетрадиційної енергії у США та Європі. У нас в Україні цією тематикою активно займається академік, д.т.н. Марончук І.Є. - голова Всеукраїнського обьєднання Кординаційна Рада "Чиста Енергія".
  • 2006.10.22 | Slavix

    Re: До дискусії. "Енергетичний" напрямок у розвитку Майдану


    Вже сьогодні ми є свідками жахливого бардаку та здирництва в енергопостачанні. Традиційно вже так склалося, що наша цивілізація розвинулася завдяки газу, нафті, вугіллю...

    Так. Але є ще атомна енергетика. Як на мене, найбільш безпечна для екології (Чорнобиль - виключення, а не правило) найбільш економічно вигідна та здатна забезпечуватись вітчизняними ресурсами. Найближчим часом в Україні планують створити повний цикл виробництва палива для АЕС.
    >
    > Далі. Україна має вельми обмежений доступ до енергетичних ресурсів, помножений на вкрай низький технологічний рівень нашої промисловості.

    + потребу дотувати збиткові шахти непотрібними закупками для запобігання соціальної катастрофи в шахтарських регіонах.

    Як правило, наша власна продукція (примітивне сільське господарство + промисловість в кращому випадку на рівні середини 20 століття)

    + літаки, ракети, супутники, озброєння інші "товари групи А".

    обмінюється на:
    > 1. Високотехнологічні товари широкого вжитку (телевізори, автомобілі, мобільні телефони, і т.і.), які виробляються на Заході, чим самим ми даємо їм роботу та високий рівень життя;
    > 2. Енергоносії, які ми імпортуємо з Росії, цим самим підживлюючи існування ворожої людському єству кремлівської імперії.

    > В наведеному обміні наші олігархи мають неабиякий інтерес завдяки контролю над потоками та накручуванню відсотків заради власного збагачення.

    і не тільки наші.
    >
    > Втім, на мою думку, не все вже так безнадійно. Як я вже сказав вище, наші традиційні енергоносії є фактично акумульованою протягом мільйонів років енергією Сонця.

    вуглеводневі.

    До відома всіх: на 1 кв. м поверхні, розташованої перпендикулярно до напрямку до Сонця, припадає понад 1 кВт потужності у вигляді сонячного випромінювання, яку ми повинні навчитися різними способами освоювати.

    + не слід забувати про ГЕС. Ідеї розмістити міні-ГЕС на невеличких річках здаються заманливими, тим більше вирішувати бюрократичну та фінансову сторону питання доведеться з владою/бізнесменами лише окремо взятого регіону.

    Кількість зайців, яких ми цим будемо вбивати, не піддається обчисленню. Ну от хоча б:
    > 1. Зменшення шкідливих викидів в атмосферу, покращення екології;
    > 2. Зниження енергетичної (і потім вже політичної) залежності від Кремля;
    > 3. Спрямування вивільнених коштів на розвиток як окремо взятого громадянина, так і держави;
    > 4. Висвітлення “енергетичної” теми на Майдані дозволить долучити до майданівських мислевірусів як заблудлих овець у вигляді прихильників янучар, так і взагалі політично неактивних громадян. Тому що люди почують власний матеріальний інтерес.
    >
    > Під час обговорення додатково до мого “унезалежнення” прозвучав термін: "автономізація громадян". Саме так - одержуючи енергетичну автономію, громадянин з одного боку стає незалежним від системи, а з іншого підкошує її джерело живлення, і цим самим придушує її всесильність.

    Так. Але це вдарить по шахтарях та енергетиках (виробниках, а не баригах), яким теж треба щось їсти. Без створення для них робочих місць в межах територій проживання це буде мати серйозні негативні наслідки.
    >
    > Ось декілька ідей по утилізації сонячної енергії:
    > 1. Сонячні теплогенератори. Я коли готувався до поїздки к Крим до гори Мангуп, вичитав на форумі казака Бориса, в якого ми були, про його намір встановити нагрівач теплої води сонячними променями. В майбутньому я хочу до нього під’їхати та побачити, як це діло працюватиме вживу. За його словами, він збирається придбати такий теплогенератор (відносно недорого) для нагрівання води в своїй бані. Температура - 80...90 градусів.

    Наскільки я знаю такі пристрої вже були встановлені близько 30 р. тому в Узбекістані. Вони можуть працювати а) сезонно; б) залежно від пори доби та погоди; в) лище на півдні України.

    > 2. Сонячні батареї для генерації електроенергії. Штука вельми заманлива, але їх використання стримується невисоким (десь 10%) ККД та значною вартістю. Наприклад, коли я був у Німеччині, то в магазині фірми Конрад (http://www.conrad.com) бачив батареї площею 0.6 кв.м та потужністю 55 Ват. Вартість - 400 євро. Гарантія - 20 років. Заманливо, але дуже дорого.

    а) дорого; б) необхідно покрити велику площу для отримання нормальної потужності; в) неможливість постійного безперебійного застосування.

    > 3. Поля України заростають бур’янами. Була б державна воля - засадити хоча б якусь частину нашого Дикого Поля лісами. Це фактично природні батареї+акумулятори сонячного тепла. В ході переробки з деревини можна одержувати як паливо, так і купу інших благ цивілізації. Заодно екологічні проблеми вирішуємо, зелений туризм розвиватимемо.

    Не лише бурьянами, але й самосійними сосенками. Якщо держава просто не втручатиметься або ще трохи придушить село заліснення відбудеться без будь-якої політичної волі.
    >
    > У мене особисто в моєму творчому кошику чекають свого написання (був би час) статті "Газ чи...?" (про альтернативи природному газу для обігріву приміщень) та "Тепло в Твоєму домі" (про раціональне розташування будинків відносно сторін світу для найкращого засвоєння сонячного тепла. Я це діло аналізував - нові будинки практично не орієнтовані, орієнтація є переважно для будинків довоєнної побудови).

    Можна і так. Але хто ті проекти забудов серйозно розглядає? За пристойного хабаря будуй що хочеш і як хочеш, хоч до гори підвалом.

    Пропонував би, все ж таки, взяти до уваги малу гідроенергетику (до речі щось повязане розглядалося недавно у ВРУ. Чув краєм вуха) та способи енергозбереження: економні лампи та побутова техніка, вимикачі з регулятором яскравості, утеплення і т. п.
  • 2006.10.23 | Pavlo_M

    Re: До дискусії. "Енергетичний" напрямок у розвитку Майдану

    Автора повністю підтримую. Дуже важливий напрямок. І, у принципі, здається його можливо реалізувати. Але для цього, можливо, треба створити базу даних як електрогенеруючих, так і електросберігаючих технологій. Це навіть певною мірою бізнес-проект і я готовий до нього долучитися. А гуртом можна багато що зробити. І це реальні речі. Ось, наприклад, деякі посилання в Інтернеті щодо генерації енергії за допомогою вітру:
    "Ветроэлектростанция - малютка"
    http://krasland.ru/lib/index.php?id=show&aid=52&ses=07adeb506b527edf8f89f9ed181b34cb
    або
    "Ветроэлектростанция"
    http://shems.h1.ru/?05/bp139.php

    Просто важливо щоб ці агрегати були досить недорогіми.

    Або, наприклад, інформація щодо того, як обігрівають будинки на заході за допомогою енергії Землі:
    "Холодильник навпаки: будинки на Заході обігріває... земля"
    http://observer.sd.org.ua/news.php?id=8829

    А ще є енергосберігаючі лампи та інші методи збереження електричної та теплової енергії.

    Тому цей напрямок треба розробляти з позиції пересічного громадянина, як цей громадянин може це використати як для набуття певної "енергетичної свободи", так і зменшення навантаження на свої гаманці.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.10.23 | Михайло Свистович

      Re: До дискусії. "Енергетичний" напрямок у розвитку Майдану

      Pavlo_M пише:
      >
      > А ще є енергосберігаючі лампи та інші методи збереження електричної та теплової енергії

      А ще є напруга, яка скаче, від чого ці дорогі лампи перегоряють, а тому мені, наприклад, дешевше ними не користуватися :(
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2006.10.23 | Pavlo_M

        Re: До дискусії. "Енергетичний" напрямок у розвитку Майдану

        Михайло Свистович пише:

        >А ще є напруга, яка скаче, від чого ці дорогі лампи перегоряють, а тому мені, наприклад, дешевше ними не користуватися

        На це можна відповісти наступне.
        По-перше, не пам'ятаю хто сказав, але сказав правильно: "Хто хоче щось робити, той шуках спосіб, а хто не хоче - причину".

        Якщо напруга скаче, то можна поставити на вході фільтр і, таким чином, гасити ці зміни напруги. Або поставити якійсь стабілізатор. Другий спосіб боротьби з цим явищем, це судові позови до енергопостачальників. Просто ми ще до цього не звикли. Але якщо на них не пресінгувати, то нічого не зміниться.

        У мене в квартирі вже більше половини лампочок є енергосберігаючими. І що ж. Звичайні лампочки перегоряють значно частіше. Свого часу, ще за старих цін на електроенергію, я зробив розрахунки наскільки економічним є використання енергосберігаючих ламп. Тоді, згідно моїм розрахункам, лампочка окупалася десь за пів року. При теперішніх цінах самоокупність цих лампочок значно зменшилася.

        Тому треба до цієї проблеми підходити комплексно. Але ідея енергетичної незалежності або хоча б зменшення залежності кожного громадянина мені дуже подобається. Можливо, цей рух має починатися "знизу", а не чекати поки держава за це візьметься. Це дуже реальна справа яка зараз є на порядку денному для кожного громадянина.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2006.10.23 | Михайло Свистович

          Re: До дискусії. "Енергетичний" напрямок у розвитку Майдану

          Pavlo_M пише:
          >
          > По-перше, не пам'ятаю хто сказав, але сказав правильно: "Хто хоче щось робити, той шуках спосіб, а хто не хоче - причину".
          >
          > Якщо напруга скаче, то можна поставити на вході фільтр і, таким чином, гасити ці зміни напруги. Або поставити якійсь стабілізатор. Другий спосіб боротьби з цим явищем, це судові позови до енергопостачальників. Просто ми ще до цього не звикли. Але якщо на них не пресінгувати, то нічого не зміниться.

          Я теж так думаю, але на себе часу не вистачає. Сужусь за інших :) А взагалі мало хто судитиметься за перегорілу лампочку. Часу більше, ніж грошей. Та й доведи, що лампочка перегоріла саме через зміну напруги.
      • 2006.10.23 | Пані

        Це або лампи поганої якості, або не від того перегорають

        серед "дорогих" енергозберігаючих ламп є дешеві і дорогі. Різних виробників і різної якості. Еспериментальним шляхом встановлено, що треба брати ті, що з середнього цінового діапазону - не найдешевші і не найдорожчі.

        В нас СТРАШНО блимають ті нечисленні лампочки, які не зберігаючі (просто є пару лапм, куди неможливо всунути нічого, крім наймешог окалібру звичайних міньойнів. І так - багато років по всьому кварталу. Ніхто не може доперти чому.

        Навскидку - в нас штук 30 енергозберігаючих ламп. Працюють мінімум по три роки, а деякі - і більше. На початку, поки ми не зорієнтувалися, що саме брати - брали бао найдорожчий типу фірмовий Філіпс (чи Сіменс) - горіли як собаки. І щось втричі дешевше польського виробництва - теж горіло. Стали брати турецькі Осрам. Проблеми зникли.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2006.10.23 | saha

          Re: Це або лампи поганої якості, або не від того перегорають

          Я Львовської Іскри беру. Довольний вони здається в районі 18 грн.
          у мене покищо всі працюють:)
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2006.10.23 | Пані

            18-20 - це і є середній ціновий діапазон

            В нас я львівських не бачила. Наступного разу поцікавлюся.
    • 2006.10.23 | rais

      Re: До дискусії. "Енергетичний" напрямок у розвитку Майдану

      Тут вже згадувалося ім'я голови Координаційної Ради "Чиста Енергія". Ця установа об'єднує вчених і виробників, ентузіастів і будівельників і займається всіма видами нетрадиційної енергії, технологіями та матеріалами, спрямованими на енергозбереження та енергобезпеку. Саме КР "Чиста Енергія" в 2002 році розробила концепцію і програму розвитку нетрадиційної енергетики в Україні. З 2003 року впровадження цієї концепції блокується всіма представниками влади. Листи надсилалися як Президенту, КМ, ВР так і до РНБО України. Але обранці, чипляються за газ і нафту, вони зайняті власними кішенями. Тому схід сонця працює лише на західну економіку. Ви маєте рацію, впровадження таких технологій в середовищі углеводних монополістів, буде важким і небезпечним. Ці технології відверта небеспека для застарілих енерговитратних виробництв, що належать владоможним злочинним кланам. Їм начхати на розвиток високих технологій в Україні. Їх влаштовують покірні шахтарі.
  • 2006.10.23 | И.Стулов

    Re: До дискусії. "Енергетичний" напрямок у розвитку Майдану

    Вячеслав Хаврусь пише:
    > Кілька тижнів тому доля мене
    Традиційно вже так склалося, що наша цивілізація розвинулася завдяки газу, нафті, вугіллю, які насправді є продуктами утилізації вуглецю (як правило, це СО2 - вуглекислий газ) в ході фотосинтезу під дією сонячного випромінювання протягом багатьох мільйонів років. Як наслідок, при їх спалюванні в атмосферу знов вивільнюються величезні кількості СО2, що рано чи пізно приведе до екологічної катастрофи світового масштабу. Попросту Земля повернеться в стан, в якому вона була десь на зародку зародження життя кілька мільярдів років тому.
    >
    В мире нефтяников уже десятилетиями идет "большой спор" про происхождение нефти - между неорганической теорией и органической. Суть спора - нефть создается миллионами лет или в очень сжатые сроки постоянно (вот ссылка на материал по теме http://www.mirros.ru/science/oil/).

    С точки зрения "эколога" конечно более политкорректна теория органическая. Нефть - конечна и надо искать альтернативу.

    Но если правы неорганики - нефти реально не будет конца, а затраты на её добычу и транспортировку - будут уменьшаться с каждым годом. Себестоимость будет падать, цена для потребителя - тоже.

    Тогда проблема мотивации энергосбережения будет решаться через введение в структуру себестоимости нефтепродуктов цены атмосферного воздуха, который сгорает при их использовании (экологический налог).
    Но для этого будет нужна политическая воля в глобальном масштабе - пока маловероятна, хотя, как и в любом деле, смотря, как взяться.
  • 2006.10.23 | Боббі

    По темі

    http://www.ive.org.ua

    Можу додати, що біо-*палива не завжди корисні.

    Вітропотенціал України - один із найвищих у Європі.

    Див. також: http://uk.wikipedia.org/wiki/ІВЕ_НАНУ та пов'язані статті (категорії)
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.10.23 | Боббі

      Re: По темі

      Якщо придивитись на сайт ін-ту там є посилання на журнал, конференції.

      Треба просто поцікавитись. У нас ця галузь хоча і в зародковому стані, але, все ж таки вона існує, живе, і розвивається (досить динамічно, а буде ще динамічніше).

      Цілий пучок статей є на http://zn.kiev.ua (пошук за вітроенергетика, відновлювана енергетика)
  • 2006.10.24 | технолог

    У розвиток дискусії

    У розвиток дискусії про енергонезалежність як загальнодержавну, так і особистісну хочу додати декілька напрямків.
    По-перше, ми маємо надзвичайно витратну систему опалення та приготування їжі у приватних будинках. Сто відсотків котлів, які використовуються для опалення, навіть економічні імпортні, викидають відпрацьовані нагріті гази прямоточними димоходами прямо у атмосферу, тобто ми обігріваємо навколишнє середовище з надзвичайно низьким коефіціентом корисної дії. Бо при цьому ми втрачаємо надзвичайно багато тепла, яке не нагріває приміщення, і при цьому не можемо зігріти повітря на вулиці, щоб стало тепліше.
    Дванадцять років тому у мене в гостях була діастпорянка з США, повторюсь – дванадцять років тому...
    Найбільше, що її здивувало, це величезна труба, яка виходила з нашої електростанції і тяглася на надцять кілометрів для опалення житлових масивів.
    У них тоді вже тепло використовувалось набагато економічніше. А в нас так нічого і не змінилось...
    Що ж ми могли б змінити за умов розумного підходу насамперед з боку як місцевої, так і центральної виконавчої влади?
    Щоб не гріти неефективно індивідуальними котлами атмосферу, достатньо впроваджувати та активно стимулювати системи когенерації, у яких паливо насамперед нагріває воду до пари, яка виробляє електроенергію, а потім, після цього циклу, обігріває найближчі до цієї установки оселі (а не на надцять кілометрів). Всі дальші оселі, до яких неекономічно тягти газові та отоплювальні труби, отримують електричне опалення та використовують електричні кухонні плити.
    Паралельно вирішується питання оптимального використання потужностей атомних електростанцій, які отримають постійне завантаження, що для них технологічно необхідне. І не треба будувати ГАЕС, які вже заливають водою землю на десятки кілометрів навколо.
    По-друге, в цій темі вже згадувалась крім сонячної енергії енергія вітру.
    Вона також є суттєвим допоміжним фактором забезпечення енергоавтономності. Звичайний вітряк може виконувати декілька функцій: влітку забезпечувати перекачування води з підземних горизонтів, що забезпечить оселю якісною питною водою та зрошення саду та городу; взимку може забезпечити якщо не повністю, то хоча б значною частиною опалення оселі, значно економлячі при цьому витрати на інші енергоносії.
    Питання знову ж тільки в тому, щоб на це було бажання всіляко це стимулювати з боку влади, в тому числі преференціями як виробників подібної техніки, так і користувачів.
    Ще одним з важливих напрямків у певних районах з відповідним рел’єфом є розвиток малих ГЕС.
    Вони цілком можуть бути приватними, при цьому забезпечуючи як електроенергію, так і таке цікаве питання, як вирощування риби у водосховищах. Крім цього, такі водосховища важливі для питаннь регулювання водостоку та попередження повеней.
    Але, як завжди, є одне невеличке але. „Главноє, чтоб воля била к побєдє”. А якщо воля всіх владців спрямована на безмежне збагачення за рахунок співгромадян, то співгромадянам залишається розраховувати на власну ініціативу, як приватну, так і комерційну...
  • 2006.10.25 | Oleksiy_M

    Енергетичний баланс України або КОМУ ВИГІДНО?

    Нажаль немає часу на детальніше дослідження проблеми. На поверхні виглядає так: в країні є проблема з енергетичним балансом.
    1. Немає самого балансу (хоча є/було відомство яке мало б їм піклуіватись - Укренерго http://ukrenergo.energy.gov.ua (лінк вже мертвий) та його підрозділ Держенергонагляд). Результат - немає державницького/системного підходу до вирішення проблеми.
    2. Енергетичний баланс (приблизний) є дуже розбалансованим з точки зору відповідності наявних джерел по видам палива існуючому споживанню по видам палива. Результат - залежність від Росії по газу, недозавантаженість потужностей електрогенерації.
    3. Там де є брак інформації є хороше підґрунтя заробляти/красти гроші для тих, хто "в темі". Тому пп. 1 і 2 в найближчій перспективі вирішити не вдасться. Результат - "пацани" при владі (читай "трубі") роблять шалені гроши, в т.ч. через діяльність РУЕ, доцільність існування якої не можна пояснити жодим здоровим глуздом. Результат другий - жодних кроків щодо енергозбереження.
    4. Платить за все (переспожите та вкрадене) простий громадянин.
    Тепер трохи детальніше.
    1. Про енергетичний баланс. Читайте тут: http://esco-ecosys.narod.ru/2005_12/art09.htm
    Цитую: "Последний отчетный топливно-энергетический баланс Украины был составлен еще в 1990г. С той поры, за всю историю своей независимости, страна так и не смогла сформировать свой собственный энергетический баланс и строит энергетическую политику «вслепую»"
    Тобто було Укренерго та Держенергонагляд, але чим займався останній - невідомо. Баланс скласти вони не змогли. Нагляд полягав лише в пкаранні "надмірного" споживання електроенергії.
    2. Розбалансованість. Джерело те саме. Цитую:"В 1995 – 2002 гг. за счет собственной добычи и производства первичных топливно-энергетических ресурсов (ТЭР) обеспечивалось до 48,6 (в 1995г.) — 59,9 % (в 2002г.) от общего объема их потребления. Из этой доли 21,8 – 25,6 % составляла доля угля, 9,2 – 11,3 % — природного газа, 2,6 – 2,8 % — нефти (производства нефтепродуктов), до 16,0 % энергоресурсов обеспечивалось за счет производства электро- и теплоэнергии АЭС, ГЭС и ГАЭС и ограниченного объема из других источников энергии (видов топлива)."
    Основна проблема в енергобалансі України вочевидь полягає в надмірному споживанні газу і недостатньому, бо ми маємо невикористані потужності, споживанні електроенергії.
    Розвиток споживання електроенергії міг би дати:
    А. Завантаження по суті "шарових" потужностей електрогенерації, які все одно існують з часів СРСР.
    Б. Завантаження працею шахтарів (із вирішенням соціальних проблем відповідних регіонів тощо)
    В. Суттєве зниження втрат при передачі енергії порівняно з передачею тепла тепломагістралями з ТЕЦ (хоча... за діючими в нашій енергетиці стандартами втрати е/е на шляху до споживача складають 30%!!! Значить це крадуть, за вкрадене беруть хабара, на вкраденому виробляють ліву продукцію та живлять тіньову економіку)
    Г. Зміну структури балансу від газу на користь місцевого джерела.
    Чому цього не відбувається?...
    3 та 4. КОМУ І ЧОМУ ВИГІДНО МАТИ ЕНЕРГОНЕНАЖЕРЛИВУ КРАЇНУ та звідки беруться гроші в тих, хто краде.
    Дивимось картину споживання газу по Світові та по Україні зокрема тут:
    http://www.indexmundi.com/map.aspx?lesson=y&v=Natural+gas+-+consumption(cu+m)
    структуру споживання тут:
    http://www.newscentralasia.com/modules.php?name=AvantGo&op=ReadStory&sid=1875
    Маємо:
    Ukraine’s Natural Gas Consumption Structure in 2005
    Residential and commercial --- 44.6% (ЖКГ та населення)
    Others --- 14.4% (Інші)
    Metallurgy --- 12.5% (Металургія)
    Chemical sector --- 11.5% (Хімічна)
    Needs of gas industry --- 9.8% (власні потреби газової галузі)
    Power generation --- 7.2% (генерація електроенергії)
    Також дані по структурі споживання є тут: http://gasunion.org.ua/publish/statya_diyak_9.html - в останньому джерелі частка ЖКГ та населення складає майже 50%
    По-перше Україна споживає 79 млрд. кубометрів газу проти 14 млрд. споживання Польщі. По-друге, наше ЖКХ споживає майже в 2 разі більше аніж Польща з усією промисловістю. Хай там всі втрати при передачі, погана теплоізоляція домів. Такого не може бути. Таке споживання – поза здоровим глуздом!
    По-третє, я не вірю, що Польща споживає 14 млрд. Що Чехія споживає 15 – вірю. Що Польща споживає менше за Чехію – ні.
    Легше повірити, що газ вкрадений в українському ЖКГ продається полякам. Це зокрема пояснює, чому керамічна плитка виготовлена з української глини та випалена в Києві на нашому, в 1.5 рази дешевшому за поляків газі, виходить дорожчою за польську. Джерело? Хто встановив собі автономне опалення в квартирі знає, що рахунок за річне опалення зменшується в 3-4 рази порівняно з тим «опаленням», яке виставляє в рахунках ЖЕК. Тому можна припустити, що ЖЕК за «нормативами» показує як мінімум (з урахуванням втрат) в 2 рази завищене споживання газу для потреб опалення. ОК. Якщо припустити, що, нехай не половина – одна чверть від 44%, тобто 11% газового балансу України таки крадеться, то це близько 9 млрд. кубометрів газу. Якщо це продати полякам за «демпінговою» ціною, напр. по 130 доларів за 1000 кубометрів, то це 1 170 000 000 у.о. А ще можна продавати на внутрішньому ринку. Також «зі знижкою».
    Уявляєте, який бюджет мають хлопці при владі/трубі? За такі гроші можна любі вибори купляти та боротись із енергозбереженням «як з класом».
    Хто платить? Споживач, якому ЖКХ виставляє завищений в 3 рази рахунок. Або бюджет, який дотує споживання газу, якого не було. В будь якому випадку джерело – громадяни, податки громадян сплачені в бюджет, або зовнішні запозичення задля покриття закупівель того «лівого» газу, який крадеться для перепродажу. Вони знайшли спосіб красти в тих, хто ще не народився – бо борги гасити їм - нашим дітям, онукам та правнукам.
  • 2006.10.26 | Oleksiy_M

    Енергетична ненажерливість України може знищити її як державу! /

    1. Надмірне споживання імпортного газу лягає є джерелом для збагачення вщої політичної еліти за рахунок громадян та зовнішніх запозичень.
    2. Відсутність змін в енергетучному балансі в бік національних видів палива (нехай би це було вугілля та атомна енергетика) та зрушень в манері споживання енергії коштує Україні:
    (якщо замінити половину газу вугіллям)
    40 млрд. м3 газу = 43 млн.т. вугілля
    х х
    130 доларів США 80 доларів США
    5.2 млрд $ 3.44 млрд $
    тобто 5.2 - 3.44 = 1.76 млрд $
    Приблизно стільки ж втрачається через відсутність енергозбереження.
    Ці втрати приблизно складають до 5% ВВП, і збільшаться, якщо газ дорожчатие (що неминуче).
    3. Газова тема є і залишатиеться основною "тємою", що по-перше розбещує еліту - бо є простим і "надійним" шляхом до швидкого збагачення, а по-друге - демотивує енергозберігання. Окрім втрат, які несе держава в цілому, еліта спромогається красти по пару мільярдів щорічно на газовій темі.
    4. "Дозвіл" на "газовую тєму" місцевій еліті дає Росія, що ставить кожну нову еліту в пряму залежність від Росії.
    5. На тлі газового "заробітку" решта політичних та економічних проблем - ніщо. І ніколи за існуючої ситуації на енергетичному ринку, тобто за наявності шляхів простого збагачення на газі, не відбутися жодним конструктивним змінам в політиці.
    6. Розбещена (або розбещувана газом) політична еліта продасть і себе і Україну в роздріб або гуртом, або не помітить як її не стане.
    7. Дай Боже, щоб все це (1-5) якось зупинилось.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.10.29 | rais

      Re: Енергетична ненажерливість України може знищити її як державу! /

      Саме про енергетичну безпеку України КР "Чиста енергія" і інформувала владу всіх рівнів від області до РНОБО і Президента з 2004 року. Не реагувати на загрозу національній безпеці держави можуть лише зрадники. Корупція на вищих щаблях влади з всіма механізмами прикриття(судові та правовохоронні органи) є зовнішнім проявом зради.
  • 2006.10.29 | Горицвіт

    Нові типи сонячних батарей (л)

    Інвестори платять мільйони за нові, дешеві, сонячні батареї:

    http://news.zdnet.com/2100-9584_22-6130312.html?part=rss&tag=feed&subj=zdnn
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.10.30 | Вячеслав Хаврусь

      А може хтось міг би перекласти?

      Матеріал дещо задовгий, тож непогано було б перекласти та викласти основну ідею. Поставимо в новини. ЧИ є бажаючі?
  • 2006.10.30 | BIO

    Re: До дискусії. "Енергетичний" напрямок у розвитку Майдану

    >Паралельно вирішується питання оптимального використання потужностей атомних електростанцій, які отримають постійне завантаження, що для них технологічно необхідне. І не треба будувати ГАЕС, які вже заливають водою землю на десятки кілометрів навколо.

    http://facts.kiev.ua/2006/10/11/05.htm

    "НОЧЬЮ ЭЛЕКТРОПРИБОРЫ, НАПРИМЕР, ХОЛОДИЛЬНИКИ, ПОТРЕБЛЯЮТ ДЕШЕВУЮ ЭЛЕКТРОЭНЕРГИЮ - 0,4 ТАРИФА, А ПЛАТИМ МЫ ЗА НЕЕ, КАК ЗА ДОРОГУЮ"
    91-летний пенсионер Фавелий Рыклин из Вознесенска Николаевской области придумал "умную" приставку к электросчетчику, которая определяет расход электроэнергии в разное время суток
    Людмила ТРИБУШНАЯ "ФАКТЫ" (Херсон)
    В Вознесенске 91-летнего Фавелия Рыклина считают чудаком и называют "человек-схема".
    - Я не обижаюсь, - смеется Фавелий Григорьевич. - Чудаком быть не стыдно.
    Чудачество же пенсионера заключается в том, что он придумал... как поставить на счетчик всю Украину.
    "Почему состоятельному европейцу выгодно подогревать воду для купания ночью, а украинцу нет?"
    Рыклин по специальности - инженер-энергетик, по призванию - изобретатель. В старенькой тумбочке пенсионер хранит 40 авторских свидетельств изобретателя СССР, два его патента зарегистрированы уже в новой России, еще два - в Украине. Бывший главный инженер предприятия электросетей Николаевской области известен в кругу энергетиков как разработчик новых приборов электрооборудования, сейчас его творческая мысль крутится вокруг счетчиков тепла и света.
    Идея изобретателя проста - поставить незамысловатую приставку на обычный счетчик электроэнергии, которыми оснащены почти все дома и квартиры в нашей стране. Зачем, спросите, какая-то приставка? Без нее жили - и ничего.
    - Приставка моя превращает обычный счетчик в многотарифный, - рассказывает автор изобретения Фавелий Рыклин. - То есть она считывает расход электроэнергии с учетом времени ее использования. Ведь в ночное время она гораздо дешевле - стоит всего половину тарифа. Как устроена жизнь в Европе? Там даже вполне состоятельный человек воду для купания греет ночью, а использует ее в течение дня. То же самое - обогрев дома. И все потому, что ночью энергия дешевая. А наш нищий потребитель разве не заинтересован в экономии? Еще как! Почему же не предоставить ему такую возможность?
    Я обращался в Кабмин, да куда только не обращался! Мне отвечают: ваши изобретения, мол, очень интересны, но это уже вчерашний день. Мы переходим на новейшие электронные западные электросчетчики.
    Но, к счастью, все-таки есть люди, оценившие изобретение по достоинству.
    - Фавелий Григорьевич человек старый, а мыслит по-новому, - говорит Владимир Пархоменко, декан факультета городского хозяйства столичной Академии муниципального управления. - В украинских домах сейчас установлено и работает около 18 миллионов обыкновенных однофазных индукционных счетчиков. Чтобы заменить их современными европейскими, необходимо 4 миллиарда долларов. Таких средств у государства нет. Зато каждая семья сможет приобрести приставку Рыклина по цене 50-90 гривен и потреблять электроэнергию именно в те часы, когда она стоит дешево. Приставка "умная" - она знает, сколько стоит киловатт-час в разное время суток: с 23.00 и до 7 утра это 0,4 коэффициента общепринятого тарифа, в другое время иная. Жильцам квартиры не нужно ломать над пересчетом голову, прибор это делает сам. Хозяину остается, как обычно, снять показания счетчика и пойти в сберкассу. Зато украинцы старались бы потреблять электроэнергию тогда, когда она дешевая.
    Во Франции, к примеру, сутки разделены на 8 интервалов, в каждый из которых цена на электроэнергию разная. Образно говоря, от 2 копеек до гривни. Поэтому роль Рыклинской приставки в экономическом образовании наших граждан очень важна.
    Вы думаете, это не понимают энергетики? Отлично понимают! Но зачем монополисту перемены? Давайте представим, сколько холодильников в стране работают ночью (они есть в каждой семье). Потребляется дешевая электроэнергия, а мы платим за нее, как за дорогую. Вопрос о многотарифных счетчиках более чем назрел. Но люди пока не требуют перемен. Энергетики тупо повышают тарифы и будут повышать, а народ - каждый сам по себе - плачет, но платит.
    Потребитель брошен государством на выживание. Неплательщиков ожидает выселение за долги. Это, конечно, варварские методы. Поэтому идея Рыклина невероятно актуальна. Но, чтобы ее воспринять, среди государственных мужей должны быть люди, которые мыслили бы так же, как пенсионер - на опережение, были бы ему вровень.
    "Приставка помогает экономить до 60 гривен в месяц"
    - А вы в своей квартире уже установили многотарифный счетчик? - интересуюсь у Владимира Лукича.
    - Я вам скажу так, - улыбается собеседник, - вот обратитесь в свой родной жэк: мол, купила такой счетчик. И попросите электрика его установить. Что ответят?
    Такой эксперимент я провела. В родном жэке посоветовали не морочить им голову, а обращаться напрямую в облэнерго.
    - Да я сам о подобном счетчике даже не слышал, - признается главный инженер ЖЭО Суворовского района Херсона Юрий Качалов. - Наверно, время еще не пришло. Хотя дело безусловно, выгодное. Представьте, сколько по ночам горит лампочек в подъездах многоэтажек. Если все это пересчитать на ночной тариф - колоссальная экономия! Со временем, конечно, к этому придем. Даже в Херсоне, сам видел, уже устанавливают кое-где "умные" лампочки: ты покидаешь помещение, а она сама тотчас гаснет. Жизнь заставит применять подобные осветительные приборы повсеместно. Во многих странах ими оборудованы лестничные пролеты в высотных домах.
    В Херсоне сразу несколько компаний предлагают потребителю приборы учета электроэнергии. В одной из них мы поинтересовались, есть ли спрос на многотарифные счетчики.
    - Вам для быта или для производства? - уточнил менеджер компании.
    - А они чем-то отличаются? - любопытствую.
    - В общем-то нет, - отвечают. - Это компьютер, который программируется под ту задачу, которую ему ставят. В основном такими счетчиками интересуются производственники, но в последнее время стал расти спрос и в быту, - ими оборудуются строящиеся частные дома, особняки. Но сперва нужно обратиться к энергетикам, они вам разработают технические условия, а потом уже к нам. Программирование, опломбировка наши. Все сделаем "под ключ". Это вам обойдется от двух с половиной до четырех с половиной тысяч гривен вместе со счетчиком.
    Как говорится, удовольствие не для бедных. Приставка Рыклина по цене ни в какое сравнение с "компьютером" не идет и может на этом фоне и вовсе считаться подарком.
    - Имей возможность малоимущий украинец покупать электроэнергию по более низкой цене, он не стал бы, может, делать набросы на провода, воровать киловатты со смертельным риском, - говорит Фавелий Григорьевич. - Ведь подчас цена вопроса - человеческая жизнь. Вы заметили, какими неуютными и нервными стали наши зимы? Столько людей уже замерзло в собственных домах! Да, тарифы на электроэнергию будут расти (правительство пообещало: на 25 процентов каждые полгода), но государство обязано думать, как смягчить последствия для малоимущих, тем более, если малоимущих - половина страны. Тут бы, уверен, очень пригодилась моя приставка!
    Использование многотарифного счетчика позволит владельцу однокомнатной квартиры, в которой есть только холодильник, экономить приблизительно 10 гривен в месяц. Хозяину однокомнатной квартиры, оборудованной еще и электронагревателем, - около 50-60 гривен. А семье, проживающей в однокомнатной квартире, которая в зимнее время обогревается электробатареями, - около 200-250 гривен в месяц.
    Идеи и схемы Рыклина много лет футболят, а ведь они важны, могут быть полезны каждому украинцу! Сегодня, когда все живут по принципу: как бы обустроить свою жизнь, Рыклин по старинке переживает за страну. Чудак?
    - Я бы сделал национальной идеей постулат: чтобы каждый человек чувствовал, что он нужен, - грустно улыбается Рыклин. - Чтобы каждый был встроен в систему общества. Как это сделать? Я, наверное, не доживу...
    Возраст - 91 год - Фавелия Григорьевича не удручает. Он старается о нем не думать. Да и некогда. Соседи с добрым юмором рассказывают, что из-за своих схем после смерти жены дедушке некогда было даже личную жизнь устроить, поэтому по хозяйству ему приходит помогать старенькая сестра. Вот так вдвоем и тащат они тяжкий воз украинского прогресса...
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.10.30 | Вячеслав Хаврусь

      Не зрозумів. Яке це має відношення до піднятої теми?

      В статті чітко все розписано: кожен бажаючий може поставити тритарифний лічильник за кругленьку суму від тисячі і вище. Я сам влітку цікавився цим лічильником, сам лічильник мені пропонували від 600 до 1000 гривень, плюс треба забашляти в Олександрійське відділення Кіровограобленерго десь під 2 тисячі гривень за "технічні умови". Найдешевший тариф (якщо не помиляюся, це близько 0.3 від звичайного) діє десь від 12-ї ночі до 6-ї ранку, а піковий тариф - близько 1.8 від звичайного має кілька інтервалів дії, причому саме тоді, коли Вам треба йти на роботу чи Ви прийшли з неї. Тому я не розумію: де тут реальна економія?
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2006.10.31 | BIO

        Самое прямое

        Т.к. имея сверхконцентрированное производство эл.энергии
        (>1/2 на АЭС) имеем проблему ее рационального потребления
        с учетом пиковых нагрузок.

        Если не считать таковым экспорт ее "излишков" за бугор по
        ценовому демпингу да с наваром еще и за счет той же убитой
        на века экологии.

        Т.е., раз уж Вы завели речь о пропаганде "энергоавтономки" то
        вариант ночной зарядки всевозможных частных аккумуляторов
        дешевыми кВт + выравнивание графика за счет отдачи от них
        же в пики (хоть по 1 кВт на семью = 18 млн. кВт - те самые
        маневренные мощности к-рых нет и в ближайшее время не предвидится -
        курс-то взят на новые атомные блоки...)

        Суть же идеи в том, что приборчик лепится к штатному счетчику и
        абсолютно доступен по цене превосходя по функциональности
        навороченные компьютерные аналоги - что тут неясного.

        Т.е. он обеспечивает (в потенциале) ту самую необходимую для
        приемлемого эффекта массовость применения на уже существующей
        (в отличии от различной заманиловщины) энергобазе.

        Используя подобные решения + более гибкие наборы тарифных ставок
        (например выходного дня) и сместив графики рабочего дня по зонам
        в пределах нашего часового пояса (можно сделать 3 зоны со смещением
        на полчаса, но ведь сразу обвинят в делении страны на...:( - придется
        остановиться на двух: общего и строгого...:) ) мы относительно ЛЕГКО
        и БЫСТРО можем уйти от КРИТИЧЕСКОЙ зависимости по газу и решать свои
        энергопроблемы в более спокойной атмосфере.

        Согласны или нашему Икару опять светит только Гелиос ?
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2006.10.31 | Вячеслав Хаврусь

          Teпep зрозумів

          BIO пише:
          > Т.е., раз уж Вы завели речь о пропаганде "энергоавтономки" то вариант ночной зарядки всевозможных частных аккумуляторов дешевыми кВт + выравнивание графика за счет отдачи от них же в пики (хоть по 1 кВт на семью = 18 млн. кВт - те самые маневренные мощности к-рых нет и в ближайшее время не предвидится - курс-то взят на новые атомные блоки...)
          Боюсь, що проблема акумуляції є найболючішою. І пов"язана вона головним чином зі швидкою деградацією акумуляторів та незначним зарядом, який вони можуть акумуляювати. Ну звичайно ж несерйозно тримати вдома кілька автомобільних акумуляторів по 100 чи 200 гривень кожен, щоб ощадити енергії на роботу кількох лампочок чи навіть холодильника! При тому, що ці акумулятори за кілька років доведеться викинути. Проблема не така проста, як комусь може здаватися.


          > Суть же идеи в том, что приборчик лепится к штатному счетчику и абсолютно доступен по цене превосходя по функциональности навороченные компьютерные аналоги - что тут неясного.
          А неясно те, яким чином змусити місцевий обленерго погодитися на таке "вдосконалення" лічильника? Вони ж мріють на Вас нагріти щонайменше кілька тисяч гривень, як я писав раніше, і такий ласий шмат Вам не подарують.


          > Используя подобные решения + более гибкие наборы тарифных ставок (например выходного дня) и сместив графики рабочего дня по зонам в пределах нашего часового пояса (можно сделать 3 зоны со смещение на полчаса, но ведь сразу обвинят в делении страны на...:( - придется остановиться на двух: общего и строгого...:) ) мы относительно ЛЕГКО и БЫСТРО можем уйти от КРИТИЧЕСКОЙ зависимости по газу и решать свои энергопроблемы в более спокойной атмосфере.
          Це з розряду ненаукової фантастики. Нікому з нинішніх "властьімущіх" це не вигідно, тому подібні речі вони в принципі не дозволять. Що тоді робити?


          > Согласны или нашему Икару опять светит только Гелиос ?
          Майже. Див. вище!
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2006.11.01 | BIO

            ОК. Едем дальше

            >Боюсь, що проблема акумуляції є найболючішою. І пов"язана вона головним чином зі швидкою деградацією акумуляторів та незначним зарядом, який вони можуть акумуляювати. Ну звичайно ж несерйозно тримати вдома кілька автомобільних акумуляторів по 100 чи 200 гривень кожен, щоб ощадити енергії на роботу кількох лампочок чи навіть холодильника! При тому, що ці акумулятори за кілька років доведеться викинути. Проблема не така проста, як комусь може здаватися.

            От темы аккумуляции в автономической идеологии Вы все равно никуда не
            денетесь, т.к. все, что будет сниматься с "приемников" необходимо
            куда-то сливать на хранение да и ветрогелиопоток нестабилен и нужна
            подстраховка - тут ночная подзарядка как электро(есть как надежные
            и достаточно долговечные решения типа ИБП и перспективные
            конденсаторные накопители), так и нагрев теплоаккумуляторов дешевой электроэнергией (+ ночное электроотопление, бойлеры, автостирка и т.п.)ну никак не помешает, поэтому прорабатывать варианты надо просто
            СЕЙЧАС.



            >> Суть же идеи в том, что приборчик лепится к штатному счетчику и абсолютно доступен по цене превосходя по функциональности навороченные компьютерные аналоги - что тут неясного.

            >А неясно те, яким чином змусити місцевий обленерго погодитися на таке "вдосконалення" лічильника? Вони ж мріють на Вас нагріти щонайменше кілька тисяч гривень, як я писав раніше, і такий ласий шмат Вам не подарують.

            Никто не даст нам избавленья...
            Лично меня в этом убеждать не надо - любая стратегия
            энергобезопасности ОБЯЗАНА быть состыкована с бескомпромиссной
            борьбой масс за фундаментальные права - тут нам нужны предельно
            внятные требования, четкий план действий в пропаганде и лоббировании.
            В ММ есть соотв. раздел - надо его наполнить конкретикой и
            прокачивать объединительные темы с другими неформалами, а потом
            выступать единым фронтом не дожидаясь общего наступления т.к.
            энерготематика пронзает всё.

            >> Используя подобные решения + более гибкие наборы тарифных ставок (например выходного дня) и сместив графики рабочего дня по зонам в пределах нашего часового пояса (можно сделать 3 зоны со смещение на полчаса, но ведь сразу обвинят в делении страны на... - придется остановиться на двух: общего и строгого... ) мы относительно ЛЕГКО и БЫСТРО можем уйти от КРИТИЧЕСКОЙ зависимости по газу и решать свои энергопроблемы в более спокойной атмосфере.

            >Це з розряду ненаукової фантастики. Нікому з нинішніх "властьімущіх" це не вигідно, тому подібні речі вони в принципі не дозволять. Що тоді робити?


            См.выше ;)
      • 2006.11.01 | Харцизяка

        Вкотре: дифтариф - визнаний інструмент

        Вкотре: дифтариф - визнаний інструмент вирівнювання споживання електронергії протягом доби, тижня, сезону. Використовується в багатьох країнах. Я вже писав, що, наприклад, у Британії доба поділена на 48 часових зон по півгодини. Кожна зона обліковується окремо. Цей інструмент досить дієвий, бо працює через гроші.

        За допомогою дифтарифу економічними методами можливо суттєво вирівняти режими споживання, таким чином убезпечуючи роботу АЕС, електрообладнання (лінії, трансформатори, т.ін.). Або, наприклад, зводячи до мінімуму потребу в ГАЕС, додаткових потужностях та обладнанні під час пікових навантажень чи розвантажень.

        Та на шляху дифтарифу маємо наразі дві перешкоди:
        1. Законодавче встановлення гнучких зон споживання для всіх чи кожної окремо категорії споживачів.
        2. Можливість споживачів узаконеним шляхом підтвердити споживання за звітний період по кожній зоні, щоб розрахувати оплату за звітний період.

        Пенсіонер пропонує простий шлях, доступний пересічному споживачеві. Питання, чи стане він достатнім для постачальника, щоб ці дані були прийняті при визначенні суми оплати. Наступний крок мав би бути, щоб пристрій вимірював не тільки споживання за зонами, а й також генерацію за зонами. На майбутнє.
  • 2006.10.31 | Вячеслав Хаврусь

    Пряма дія по темі: запрошую на Wiki (л)

    Я почав там редагування теми "Енергетика" (http://maidanua.org/wiki/index.php/Енергетика), хто бажає долучитися - велкам! Якщо Ви нереєстровані, пишіть адмінам бажаний логін та пароль, Вас зареєструють.

    Детальніше про реєстрацію на Wiki - http://maidanua.org/wiki/index.php/Як_зареєструватися_на_Майдан-Вікі


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".