МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Узурпатори

11/11/2006 | Олександр Северин
Правопорушення бувають різні. Бувають ненавмисні, бувають зумісті, бувають з особливим цинізмом. Відповідно, бувають різними правопорушники, від сором'язливих "блакитних злодюжок" (у контексті - це не про достойників з Партії регіонів), до персонажів, котрі діють з розмахом, нахабно, зухвало. Зазіхаючи на особливі цінности і на права та інтереси кожного з нас. Це - якраз про достойників зі згаданого організованого політичного угруповання. Цінности - народовладдя. Конституційний лад.

Ні, наразі я не про "політреформу". По-перше, про цей потворний взірець перемоги пілкилимних домовленостей та інстинкту самозбереження різнокольорової "еліти" (взагалі-то використання цього терміну я прирівняв би до нецензурної лайки) вже сказано все можливе і слово тепер за Конституційним Судом України, котрий вже давно отримав відповідне конституційне звернення, а найближчим часом має отримати ще і депутатське подання (якщо, звісно, НСНУ та БЮТ не обмежаться струсом повітря, а перейдуть до справи). По-друге, у політреформі забруднилися не тільки "регіонали".
Я про інше - про те, що стало традицією вітчизняного квазіпарламентаризму на Грушевського, 5 - блокування роботи Верховної Ради.

Якщо хто підзабув, одне з дійств відбулося 27.06.06, коли регіональне воїнство з-під стягу Януковича-Ахметова та примкнулого до них (у якости заступника голови фракції) Євгена Кушнарьова вчинили у Раді локальний дебош, зірвавши роботу, заблокувавши власними переважно вгодованими тілесама підступи до стратегічних об'єктів.

Позаяк, на мій громадянський смак (не думаю, що він надто різниться у цьому аспекті від вашого), така поведінка, м'яко кажучи, не надто кореспондує з положеннями Конституції та Закону України "Про статус народного декутата України", а, відтак, порушують права та інтереси громадянина (хтось буде заперечувати, що такі інтереси полягають, на в останню чергу, у дотриманні законодавства державою, її органами, посадовцями, народними обранцями, у нормальній роботі законодавчого органу, за що ми, врешті, сплачуємо податки), того ж самого дня з'явилися звернення до керівника фракції ПРУ гр-на Януковича та його заступника гр-на Кушнарьова. У зверненнях містилася вимога пояснити "які правові норми Конституції України, Закону України "Про статус народного депутата України" чи то регламенту ВРУ дозволяють народним депутатам фракції Партії регіонів вчинювати подібні дії".

Громадянин Янукович, ставши, об'єднаними зусиллями "еліти", керівником уряду, глибокодумно і сором'язливо мовчить дотепер. Думає, напевно. Очікувати швидких реакцій від декого не доводиться.

Громадянин Кушнарьов, проігнорувавши перше звернення, відповів тільки на рімейк, в якому містилося попередження, що таке ігнорування може привести громадянина Кушнарьова прямісінько до суду. Відповіддю Євгена Петровича ви можете тут помилуватися - воно того вартує.

Отже, Євген Петрович (залишаючи осторонь вербальний гарнир) стверджує, що "жодної норми закону своїми діями народні депутати від фракції Партії регіонів не порушили!" (саме зі знаком наголосу), бо, уявіть собі , "законодавство не містить норм, які б забороняли народним депутатам України відстоювати свої права і інтереси виборців шляхом недопущення до трибути та до президії Верховної Ради народних депутатів інших фракцій".
Підкреслюю - це слова теперішнього голови Комітету Верховної Ради України з питань правової політики. Нещасна правова політика. Їй треба співчувати. Шкода тільки, що допоки такі "правознавці" перебувають біля керма, співчувати треба і нам.

Пан Кушнарьов чи то не знає, чи то вправно робить вигляд, що не знає, а чи то просто гучно (на рівні своїх пам’ятних промов) чхає на загальновідомі, як принаймні, на юридичне коло, речі. Якщо принципом приватного права є "дозволено все, що не заборонено законом" (у трохи "обрізаному" формулюванні української Конституції - "ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством" - частина перша ст.19), принципом публічного права є зовсім протилежне: "дозволено тільки те, що прямо передбачено законом" (у недосконалій інтерпретації Конституції - "органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України" - частина друга ст.6, "органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України" - частина друга ст.19). Спеціяльно для пана голови Комітету з питань правової політики нагадаю - Верховна Рада України є органом законодавчої влади (ст.75 Конституції.)

Далі. Приносячи присягу нардепа, Євген Петрович (яко же і інші "блокиратори") розписався, згідно з вимогами частини третьої ст.79 Основного Закону, зокрема, у наступному: "присягаю додержувати Конституції України та законів України".

Далі. Відповідно до статті 24. Закону "Про статус народного депутата України" "народний депутат зобов'язаний...додержуватися вимог Конституції України, цього Закону, закону про регламент Верховної Ради України та інших законів України, додержуватися присяги народного депутата України". Про вимоги Конституції вже сказано, а кожен (у т.ч. і лічно Євген Петрович) може спробувати знайти бодай натяк на право блокування трибуни-президії тощо у Законі "Про статус народного депутата" (наприклад, у главі 1 розділу 2 - "Права народного депутата України у Верховній Раді України") чи в інших законах. Не знайдете.
Натомість, у тому таки Закону "Про статус", неважко знайти таке (п.2 ст.24): "Народний депутат зобов'язаний...додержуватися вимог Конституції України, цього Закону, закону про регламент Верховної Ради України та інших законів України, додержуватися присяги народного депутата України". Запитання є? Думаю, хіба що у Євгена Петровича.

Підсумовуючи - дії, котрі намагається виправдати пан Кушнарьов, перебувають поза законом, перебувають, зазіхаючи на конституційно встановлений порядок здійснення влади, у прямій контроверсії до такого поняття, як конституційний лад.

А тепер квінтесенція (встановлення зв'язку між діями нардепів-блокувальників та деякими статтями Кримінального кодексу залишимо прокурорам. Прийдешнім прокурорам, не теперішнім). Рішення Конституційного Суду України № 6-рп від 05.10.2005: "Конституція України забороняє узурпацію належного виключно народові права визначати і змінювати конституційний лад в Україні державою, її органами або посадовими особами. Узурпація означає, зокрема, привласнення переліченими суб’єктами права, яке передусім належить народові...в тому числі усунення народу від реалізації його права визначати і змінювати конституційний лад в Україні. Тому будь-які дії держави, її органів або посадових осіб, що призводять до узурпації права визначати і змінювати конституційний лад в Україні, яке належить виключно народові, є неконституційними і незаконними.
Розглядаючи положення частини четвертої статті 5 Конституції України “ніхто не може узурпувати державну владу” у системному зв’язку з положеннями частин другої, третьої цієї статті, іншими положеннями Основного Закону України, Конституційний Суд України дійшов висновку, що узурпація державної влади означає неконституційне або незаконне її захоплення органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами, громадянами чи їх об’єднаннями тощо"
.

То чим є дії мандатоносного персонажа, котрий фізично, всупереч закону, перешкоджає функціонуванню конституційного органу законодавчої влади, реалізації повноважень інших народних депутатів, обраних народом і, таким чином, нав'язує свою владу, а радше - сваволю?. Ким є такі персонажі? Відповідь - у заголовку статті.

Пан Кушнарьов пропонує подати до суду. Мені ліньки. Тому алаверди. Запрошую пана Кушнарьова, а рівно будь-кого з числа тих, хто барикадами з власних організмів перешкоджає роботі органу законодавчої влади (який він вже є), за котру ми сплачуємо податки, подати на мене до суду. Чи лячно?

P.S. Передбачаючи запитання - а як бути з депутатами іншої орієнтації та кольору, котрі у не такі вже і далекі часи кидалися грудьми на трибуну, превентивно відповідаю - так саме. За законами воєнного часу у війні громадян з тими, хто на наші ж гроші (принаймні за легендою, але це інша тема) забагато на себе бере. "Ці - нічим не кращі" (с)Ю.Андрухович.

Відповіді

  • 2006.11.11 | Нестор (Львів)

    Re: Узурпатори

    Дуже файна та влучна стаття. До речі, хрунь кушнарьов, цей коньолюб (як ся з'ясувалоо) і комахо(йо)б (наразі не підтверджено, але слідство триває, від двох мух - простої та навозної - надійшли скарги до медведька та луценка - останній нинька з трибуни всьому НСНУ про це гнівно повідомив, мовляв тепер ми цього федераса візьмемо за упож), навіть у документі офіційному помилки робить. Хто скаже, що то є "ДАННІ". Я цієї загадки не подолав. Видно, тра ся народити за 40 км (відстань - за кушнарем). Отож, киянам, наприклад, нема чого ся сікати, не дано! (знак оклику - за кушнарем)


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2019. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua