МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Горбач:Відкритий лист українським політикам від громадян Майдану

11/24/2006 | Михайло Свистович
Володимир Горбач

Відкритий лист українським політикам від громадян Майдану

Події кінця 2004 року були проявом громадянської свідомості та активної громадянської позиції українського суспільства. Сьогодні велика кількість людей по обидва береги Дніпра відчувають себе ГРОМАДЯНАМИ – носіями громадянської свідомості, які здатні самостійно будувати своє спільне майбутнє.

Але ви, українські політики, знову вирішили все без нас і за нас… Всі кроки, дії і позиції політиків довели суспільству - вожді політичних сил виявилися не готовими до демократичних стандартів поведінки, вони зрадили своїх виборців заради власних інтересів.

Саме непослідовність та безвідповідальність, безпринципні маніпуляції громадською думкою, брудна боротьба за посади, а також ваше відверте зрадництво призвели до того, що країні загрожує повернення в минуле.

Розколота нація не об’єднується протиприродними коаліціями чи кандидатами в прем’єри, яких не сприймає більшість суспільства. Об’єднати країну можна лише системними змінами, які забезпечують кожному громадянину можливість самореалізуватися, відчути себе важливою частиною єдиної спільноти.

Сьогодні стало очевидним - в Україні відсутні механізми реалізації громадського волевиявлення та захисту суспільних інтересів. У країні відсутні справжні політичні партії, сформовані на демократичних засадах та здатні вивести країну з кризи. У Верховній Раді під прикриттям політичних партій ховаються групи по обслуговуванню олігархічних чи корпоративних інтересів. А відсутність механізмів контролю з боку громадян за політиками стимулює та виправдовує їхню безвідповідальність.

Ми незгодні бути заручниками неефективної влади. Народ має право не лише на повстання, але й на формування влади. Демократична влада – це не просто набір самопроголошених демократами кандидатур, це насамперед, принципи, правила та процедури обрання, зміни та здійснення влади. Ми обіцяємо вам, що більше ніколи не проголосуємо за тих політиків, які не дотримуються принципів громадянської політики.

ПРИНЦИПИ ГРОМАДЯНСЬКОЇ ПОЛІТИКИ:

1. Держава – спільнота свідомих громадян. Право вважати себе громадянином належить лише суспільно активній людині, яка усвідомлює персональну відповідальність за долю держави, відстоює свої та захищає права інших, бере участь в прийнятті владою важливих рішень та здійснює контроль за її діями.

2. Політична відповідальність. Політик як слуга народу має нести відповідальність за сказане і зроблене. Безвідповідальні слова та вчинки мають відразу призвести до його відставки, добровільної чи примусової. Політик повинен бути послідовним у своїх діях та чесним у словах. Нереальні обіцянки та популістські гасла – засоби маніпуляторів та політичних шахраїв.

3. Верховенство права, робота закону. Перед законом мають бути рівними всі. Особливо прискіпливо слід застосовувати правовий закон по відношенню до публічних політиків та членів їх сімей. Нехтування правом та недотримання законів призводить до хаосу в суспільстві, знищує інституційні основи держави.

4. Свобода слова. Право громадянина дати оцінку владі передбачає обов’язок влади прислухатися до його голосу. Політик, який зазіхає на свободу слова або не враховує думку громадськості повинен бути негайно відсторонений від публічної діяльності.

5. Відмова від брехні. Громадяни мають право на усвідомлений раціональний вибір. За відверту й нахабну брехню з екранів телевізорів потрібно передбачити політичну й правову відповідальність. Маніпуляції з суспільною думкою та вплив на підсвідомість громадян – неприпустимі.

6. Участь громадян у прийнятті рішень. Кожне важливе рішення влади має бути попередньо обговорене та узгоджене з громадськістю. Причина прийняття кожного рішення має бути докладно роз’яснена громадянам. Дії влади мають бути відкритими та публічно вмотивованими. Механізми прийняття рішень повинні бути прозорими та зрозумілими громадянам.

7. Ефективний громадянський контроль. Кожен посадовець потребує постійного контролю за його діяльністю. Справді ефективним може бути лише контроль з боку відповідальних громадян та їх об’єднань.

Називатися політиком та балотуватися до виборних органів влади може лише той, хто своїми попередніми діями заслужив право представляти інтереси громадян. Той хто здатний пройти цей кваліфікований відбір і витримати чесну конкуренцію. Таке право не можна купити, чи самовільно присвоїти, його можна отримати лише крок за кроком послідовно відстоюючи суспільні інтереси. Тільки той хто здатний пройти цей шлях може називатися політиком. Більшість сучасного українського політикуму не відповідає цим стандартам і не пройшов кваліфікації громадянським суспільством.

Тому ми, громадяни Майдану, відмовляємо вам у довірі і у праві представляти наші інтереси.

Відповіді

 • 2006.11.24 | Михайло Свистович

  Деякі пояснення

  Цей лист був трохи поширений на Всеукраїнському громадському конгресі 22 листопада, частині людей він сподобався, вони хотіли б, щоб його десь оприлюднили і збирати під ним підписи. Я запропонував оприлюднити на Майдані та поставити на обговорення, щоб, можливо, доробити і тоді вже ставити чи не ставити на підписи. Як на мене, сильна і правильна річ, але я б не підписався під нею через останню фразу. Я б її, можливо, виклав в такому вигляді: Тому ми, громадяни Майдану, відмовляємо вам у довірі і у праві представляти наші інтереси, якщо ви не будете й надалі відповідати цим принципам. Бо, якщо відмовити всім, то від неявки на вибори чи голосування проти всіх виграє той, хто має найбільший прошарок маргінальних виборців. До того ж ця фраза могла б штовхнути наших параноїдальних і самозакоханих політиків на думку, що це - просто піар "нової помаранчевої" сили, і тоді вони взагалі не звернуть увагу на зміст листа.

  Хоча може і слід було б відмовити всім, адже до виборів далеко. І тоді вийшло б щось отаке: Тому ми, громадяни Майдану, відмовляємо вам у довірі і у праві представляти наші інтереси, якщо ви не будете й надалі відповідати цим принципам. Але залишаємо вам шанс повернути нашу довіру до наступних виборів виконанням вищезазначених принципів.

  Автор надіслав мені цього листа з приміткою, що його вже підтримали такі учасники політологічного круглого столу Конгресу (всього було 4 столи):

  Вікторія Подгорна
  Олесь Доній
  Віктор Небоженко
  Анатолій Пінчук
  Володимир Фесенко
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2006.11.24 | один_козак

   Правильно. Нормальне доповнення. Ще побажання:

   Слова "й надалі" треба поставити перед "не будете". Бо так, як зараз написано, фраза розуміється: "Якщо не продовжите бути такими, як досі".

   І ще хочеться змінити фразу перед викладом принципів:
   "Ми обіцяємо вам, що більше ніколи не проголосуємо за тих політиків, які не дотримуються принципів громадянської політики."
   Обіцяти треба так, щоб потім виконувати. Тому зайвого - не обіцяти.

   Чи є такі політики, що ЗАВЖДИ дотримувалися тих принципів і ніколи не схиблять? Боюся, що ні. Їх же (принципи) треба не тільки знати, визнавати та декларувати. Щоб постійно дотримуватися, політикам їх треба ЗАСВОЇТИ.

   Багато хто (чи не всі?) з теперішніх політиків тих принципів не дотримувався, більше чи менше. Ідеальних немає. А ми ж не можемо дозволити собі, засуджуючи усих політиків, відмовитися формувати владу взагалі.
   Отже, кращим був би приблизно такий виклад:
   "Ми обіцяємо, що надалі відмовляєтимемося голосувати за тих політиків, які не дотримуватимуться принципів громадянської політики."
   Така обіцянка дасть "обіцяльникам" простір вибирати кращих з не зовсім ідеальних.
  • 2006.11.25 | stefan

   останню фразу слід скоригувати і буде О"кей

   Михайло Свистович пише:
   > Тому ми, громадяни Майдану, відмовляємо вам у довірі і у праві представляти наші інтереси, якщо ви не будете й надалі відповідати цим принципам.
 • 2006.11.24 | BIO

  Майдан - відкрите місто де віють всі вітри...

  і светр з помаранча не носишь тіки ти...:(

  Сильно пахнет слегка выхолощеным в прикладном
  смысле ММ, но, в силу безответной открытости сего
  лежачего проекта, обиднее не это, а то, что начнешь
  критику и сразу МС накажет за бездеятельность -
  ему же хорошо - есть время по живым форумам шляться,
  письмена наверх перелицовывать вот так и вот эдак - прям
  как банный горчичник осенним бельмом на ляжках этих
  белых носорогов - искренне честных политиков...

  Как потели, потрицей...?
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2006.11.24 | miner

   Мені теж так здаєццо…

   BIO пише:
   > Сильно пахнет слегка выхолощеным в прикладном смысле ММ…
   але НМХР значно ближче до того, як варто формулювати Ультиматум (ММ має бути додатком до Ультиматума). Хоча все одно якось ганчіркувато.


   «нам нужны ружья побольше»©
  • 2006.11.25 | stefan

   ВІО! Ти тягнеш на Езопа :p

   BIO пише:
   > Майдан - відкрите місто де віють всі вітри...
   >і светр з помаранча не носишь тіки ти...:(
   >
   > Сильно пахнет слегка выхолощеным в прикладном
   > смысле ММ, но, в силу безответной открытости сего
   > лежачего проекта, обиднее не это, а то, что начнешь
   > критику и сразу МС накажет за бездеятельность -
   > ему же хорошо - есть время по живым форумам шляться,
   > письмена наверх перелицовывать вот так и вот эдак - прям
   > как банный горчичник осенним бельмом на ляжках этих
   > белых носорогов - искренне честных политиков...
   >
   > Как потели, потрицей...?
   ---------------------------------
   :p :p :p
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2006.11.25 | BIO

    Коли Езопу викололи тикалкой моргала він перейшов

    у храм Плагіати писати про недоліки Іліади...
 • 2006.11.25 | Сергей ГРУЗДОВ

  Re: Горбач:Відкритий лист українським політикам від громадян Майдану

  Після "Тому ми відмовляємо..." конче потрібне щось конкретно-практичне. Без цього декларація гола та виглядає занадто жалісно та беззахистно.
 • 2006.11.25 | Pavlo

  Пункт 1 протирічить пункту 3.

  > 1. Держава – спільнота свідомих громадян. Право вважати себе громадянином належить лише суспільно активній людині

  > 3. Верховенство права, робота закону. Перед законом мають бути рівними всі.

  Так всі рівні, чи громадяни Майдану рівніші за решту ?
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2006.11.25 | miner

   Re: Пункт 1 протирічить пункту 3.

   100% пудів протиречить…

   Хоча «право вважати себе громадянином» це щось типу «права на носіння блискучих предметів з правого і лівого боку грудей»
 • 2006.11.25 | Abbot

  Re: Горбач:Відкритий лист українським політикам від громадян Майдану

  Лично меня сильно смущает то, что если убрать из текста слово Украина, то данный текст подойдет для любой страны, где политики лживы и коррумпированы, будь то Нигерия, Россия или какая-нибудь Папуа-Новая Гвинея.

  Где специфика нашей страны? А она заключается в том, что при попустительстве политиков игнорируются ветераны национально-освободительной борьбы, не признается геноцидом уничтожение титульной нации, а нынешняя "антикризисная" власть представляет отнюдь не эту самую нацию... Посмотрите правде в глаза.
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2006.11.25 | BIO

   Глядя правде в глаза главное - не сморгнуть перед выстрелом...

   Ибо сколько нужно повторять очевиднейшую вещь
   столько и буду это делать пока ДО ВСЕХ (- минер)
   не дойдет ее очевидность - хорош вариться в статус
   кво 16й год !!! от начала гранитного геморроя и прорабатывать
   текстуально-смысловую глубину ста китайских ультиматумов.
   Сколько еще побед революций надо похерить чтобы понять,
   что в борделе кроме блядей и клиентов некому быть, а туго
   просовывая свои петиции в замочную скважину мы мешаем им
   ровно одну фрикцию - потом процесс возобновляется...

   НЕ ПЕРЕВОСПИТАНИЕ ЭТИХ ТРАХАЛЬЩИКОВ, А СНОС БАРДАКА -ВОТ
   ДОСТОЙНАЯ УСИЛИЙ ЦЕЛЬ, А ГЕНПЛАН ДЛЯ СТРОЙПЛОЩАДКИ НЕ В
   ЭЛИТА-ЦЕНТРЕ ЗАКАЗЫВАТЬ, А БРАТЬ СВОЙ ММ И САМИМ С БОЖЬЕЙ ПОМОЩЬЮ -
   ЧЕГО МЫ ТЕРЯЕМ-ТО - ИХ ПАНЕЛЬНУЮ СНИСХОДИТЕЛЬНОСТЬ ?...

   Под это дело все нормальные подпишутся: и белые и красные и
   Абдулла и диаспора - давно пора кончать чесать извилины жопой -
   это не блохи, это жгучая правда впивается жвалами в нейроны.
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2006.11.26 | Віктор Уколов

    Коти дивляться нас нас згори, пси заглядають знизу, і лише свиня

    дивиться в очі.
    ВІО, не смерди, навіть твій нік вже має стійкий запах.
   • 2006.11.27 | Михайло Свистович

    Re: Глядя правде в глаза главное - не сморгнуть перед выстрелом...

    BIO пише:
    >
    > Под это дело все нормальные подпишутся: и белые и красные и
    > Абдулла и диаспора

    Це вони Вам самі сказали?


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2019. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua