МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Як Євген Захаров став захисником Кушнарьова та Колєснікова

01/11/2007 | Майдан-ІНФОРМ
Після прес-конференції 10 січня в Інтерфаксі велика кількість ЗМІ надрукували дуже своєрідний репортаж, наслідки якого відчувають на собі телефони Захарова, ХПГ, Майдану і т.д.

Ось типове питання, поставлене на Вільному Форумі Майдану та відповідь самого Євгена Захарова. Зацініть тему!

http://www2.maidan.org.ua/n/free/1168508773

Hoja_Nasreddin пише:
> Щойно прочитав на обкомі, що Ви в якомусь недавньому інтерв'ю назвали відкриття кримінальних справ проти Колесникова та Кушнарьова політичним переслідуванням. Оскільки мені тяжко у це повірити, хотів би Вашого особистого підтвердження або спростування.

Те, що Ви прочитали - це наслідки вчорашньої прес-конференції в Інтерфаксі, присвяченої 35-й річниці Дня українського політв'язня. Саме 12 січня 1972 року почалася друга хвиля арештів - в Києві в цей день були заарештовані Іван Світличний, Василь Стус, Євген Сверстюк, Зиновій Антонюк і ще декілька людей. Я вирішив, що про це обов'язково треба згадати і запросив на прес-конференцію Антонюка, Сверстюка та Овсієнка.

Одне з питань, яке мені поставили на прес-конференції - чи були в Україні за останні 10 рокіів політичні переслідування. Я відповів, а те, що пишуть журналісти... Що поробиш.

Нагадаю Вам фрагмент із "Мастера і Маргаріти", коли Іешуа пояснює Пілату: я говорив, що треба розрушити старий храм віри і збудувати новий храм істини, а вони пишуть, що я закликав зруйнувати Ієрусалімський храм. Так от в даному випадку історія з цієї ж опери.

Відповідаючи, я одразу пояснив різницю між поняттям "в'язні сумління" і поняттям "політв'язні". У першому випадку йдеться про переслідування за висловлення переконань, за слово, у другому - про кримінальне переслідування, яке має додатковаі політичні мотиви. Якщо у першому випадку правозахисні організації вимагають негайного звільнення, то у другому - дотримання стандартів справедливого судочинства, щоб уникнути обвинувачень в політичних переслідуваннях.

Далі я сказав, що в'язнів сумління в Україні в останні десять років майже не було, єдиний приклад, який можна навести - арешт Сергія Салова, який показав 30 жовтня 1999 року декільком особам фальшивку - газету "Голос України", де вказувалося, що чинний Президент Укераїни Кучма помер, і за нього можна не голосувати. За це його посадили в СІЗО і не випускали до липня 2000 року, коли був оголошений вирок. У 2005 році Салов виграв справу в Європейському суді. І то, Салова можна віднести до вязнів сумління з великою натяжкою.

Що ж стосується кримінальних переслідувань за політичними мотивами, то я назвав як приклади: бізнесменів, які підтримували опозицію, одеських комсомольців, грибників, фігурантів справи 9 березня 2001 року, здається, Леоніда Ковальчука, і Колєснікова з Кушнарьовим. Те, що в цих пререслідуваннях були політичні мотиви, як на мене, є безсумнівним.

Те, що затримання Колєснікова і Кушнарьова відбувалося з порушенням конституційного права на свободу та особисту недоторканність - також є для мене безсумнівним, і я це говорив і тоді, у 2005 році, коли це сталося. Такі порушення і дали підстави говорити їхнім прихильникам про політичні переслідування.

Хоча на справжні політичні переслідування, які пережили дисиденти в 70-80-х, а в наші часи - скажімо, Борис Фельдман та унсовці, засуджені за організацію масових беспорядків, це не тягне: Кушнарьов і Колєсніков не були засуджені, справи їх закриті. Жертви політичних репресій не відкривають свої газети, не засновують політичні партії і не стають депутатами парламенту. Проте заперечувати політичний контекст цих справ - на мою думку, некоректно.

Відповіді

  • 2007.01.11 | сябр

    Re: Як Євген Захаров став захисником Кушнарьова та Колєснікова

    м-да... автор забув ще згадати про процедурні порушення, які не дали свого часу Януковичу стати президентом України, та про політичних біженців Боделана, Щербаня, Бакая тощо. Щовже казати про мученика івана різака, паульо та інших. дійсно, з ТАКИМ омбудсменом права людини (особливо деяких) будуть завжди надійно захищені.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.01.11 | Михайло Свистович

      Re: Як Євген Захаров став захисником Кушнарьова та Колєснікова

      сябр пише:
      > з ТАКИМ омбудсменом права людини (особливо деяких) будуть завжди надійно захищені.

      Не хвилюйтесь, у вас все ще залишаються шанси (більше 50%) захисту прав людини ТАКОЮ омбудсменшою.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".