МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Як нас вітали з 8 Березня...

03/07/2007 | ХЖО "КРОНА"
Рівно рік тому Харківська жіноча організація "КРОНА" провела моніторингове дослідження привітань зі святом 8 Березня. Головне - за рік ситуація не змінилася: до жінок продовжують ставитися як до "прикраси життя", а не повноцінних особистостей...

ЯК НАС ВІТАЛИ З 8 БЕРЕЗНЯ...


Кожного року, напередодні свята 8 Березня, представники влади, політики, бізнесмени України вважають гарним тоном вітати жінок із святом. В 2006 році Міжнародний жіночий день прийшовся якраз на фінальний етап передвиборних перегонів, отже кандидати наввипередки змагалися і в "завоюванні" жіночого електорату - дякувати, привід (8 Березня) є.

Харківська жіноча організація "КРОНА" зацікавилася: а як ці вітання виглядатимуть тепер, в 2006 році, через два місяці з терміну вступу в силу Закону України "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків"? Такими ж мізогінічними і принизливими для жінок, як раніше? Такими, що зводять жіноцтво до ролей красивих ляльок, прикрас чоловічого життя, чи виключно сімейно-материнських обов’язків? Чи щось там буде про рівні права та можливості? Чи згадають, нарешті, наші чоловіки, що 8 Березня – це Міжнародний день солідарності жінок у боротьбі за свої права?

Отже, ми назбирали купу найрізноманітніших привітань до 8 Березня - листівок, газет, календариків - і провели своєрідний заочний конкурс серед "поздоровляльщиків".
Ось його результати.

Загальний висновок


Ой, як же сумно все виглядає! З 20 (двадцяти) проаналізованих нами "речових доказів" лише 2 - листівка і газета Партії промисловців та підприємців - більш-менш визнають за жінкою право бути успішною в роботі - політиці, бізнесі, тощо. І бажають їм в цьому успіхів.

Ми дякуємо цій партії за "розумні" поздоровлення!

Всі інші 18 артефактів проникнуті тією ж мізогінією, що і вся культура людства за останні три тисячоліття. А ось "переможці" за номінаціями.

"Класика гендерної дискримінації"

В цій номінації безперечним переможцем виступає - увага! Партія правозахисту! В газеті "Новий стиль", №4 (23) за лютий 2006 р. було розміщено лаконічне привітання з 8 Березня, де побажання висловлені так: "Дорогі жінки! Редакція вітає Вас із святом, бажаючи здоров’я, радості, щастя, любові й благополуччя Вашим сім’ям” (підкреслено нами – КРОНА). Агов, а де ж, власне, жінки? Чи вони поспіль ототожнені зі своїми сім’ями, а в інших іпостасях і не бувають?

Проте ця невелика фраза не така вже й страшна сама по собі: важливу роль у цьому випадку грає контекст. Рівно на сантиметр уліво від процитованого привітання розташована передовиця номеру під назвою “Правозахист – наша мета”. Під заголовком – такий рядок: “Партія правозахисту іде на вибори 2006 під девізом: “Рівні права - рівні можливості!”.

Вам це нічого не нагадує? Девіз якраз наче взято із Закону про гендерну рівність. Чи варто пояснювати, що партія правозахисту нічого про цей Закон у своїй програмі не пише, як і про гендерну рівність. А судячи з березневого привітання – нічого й не знає.
Соромно як….

“Жінки не існує!..”

Саме таким, трохи філософським гаслом можна узагальнити привітання народного депутата України, представника блоку “МИ” Анатолій Гіршфельда. І все б нічого – листівочка симпатична, і депутат з квіточками всміхається, якби не текст. У півтора десятках рядків розповідається про… чоловіків (звідки вони беруться, заради чого живуть, що вони роблять і що є найбільшим досягненням мужчини). Про жінок пан Гіршфельд пише зовсім мало і побічно – щоби “всміхались на вулиці і вдома” – пробачте, а у Верховній Раді, що, не треба? А на вулиці – це як: з мітлою, у двірницькій уніформі?...

вітання від А.Гіршфельда

Проте в цій номінації у нас два переможця. Ще один – це кандидат на пост Харківського міського голови Михайло Добкін. Його привітання у вигляді лаконічної листівки, де йдеться, здебільше, про квіти, є для нашого конкурсу малоінформативним. Проте ми маємо інший шедевр пана Добкіна – епістолярного жанру.

Уявіть собі типову харківську квартиру, де проживають (і, відповідно, зареєстровані) тато, мама і дорослий син. І ось вони знаходять у поштовій скриньці чудового листа від претендента у мери. Лист адресований особисто татові і синові, названих на ім’я та по батькові. А де ж мама? Її нема.

Найцікавіше те, що нема її і далі. Низка обіцянок пана Добкіна про свої майбутні подвиги на посаді міського голови нічого не містить про жінок. Але увінчує цей опус воістину шедевральна фраза: “Чоловік повинен збудувати будинок, жінка – створити в ньому затишок і зігріти його своїм теплом, а міська влада – створити для цього всі умови”. Ось де ти, жінко! І завжди знай своє місце, - велить тобі влада, уособлена в персоні пана Добкіна.

Апологетика від М.Добкіна


“Ой, бідна я, нещасна…”


З усіх проаналізованих вітань жінкам лише одне мало джерелом так само жінку – кандидата на пост міського голови м.Харкова, комуністку Аллу Александровську. І хоча комуністичний проект був колись дуже прогресивним з огляду на емансипацію жінок, пані Александровська використовує зовсім протилежну риторику: “Ми сподівалися… бути просто мамами, дружинами, бабусями, подругами, просто трудівницями…” Проте нас знову примушують “коней зупиняти” та “заходити до палаючої хати”. Тобто ми, жінки, такі білі й пухнасті, домашні-предомашні, а поганська влада робить з нас монстрів, змушує працювати, і навіть балотуватися аж до Верховної Ради. Бідні ми, бідні…

“Цитатник”, або “Які ж ми, чоловіки, розумні…”

Безперечним переможцем у цій номінації виступає вітальна листівка блоку “Не Так!”. Найавторитетніші чоловіки цього політичного альянсу – Л.Кравчук, В.Медведчук, Н.Шуфрич, Ю.Бойко, С.Гавриш, Г.Суркіс та О.Блохін – залишили на згадку про себе, розумних та дотепних, по цитатці: звісно ж, в “жіночу” тему. Щось на кшталт пізніх застільних тостів, коли гості вже напідпитку, і черговий заклик “За прекрррасних дам!” є нічим іншим, як черговим приводом до чарки. Ось, наприклад, така цитата: “В житті мужчини багато жінок, а в житті справжнього мужчини – лише одна” (Ю.Бойко). Про що це ви, дядю? Або ось: “Якщо ви знаєте про жінок все, то ви нещасна людина” (Г.Суркіс).
Мабуть, самим “нетаківцям” подобається їх цитатник. Вони собі, мабуть, здаються чимось середнім між Мао Цзедуном та Шопенгауером. Нам же він видався не лише принизливим, але й відверто придуркуватим. Такого вже, вибачте, навіть дешеві жіночі журнали не друкують.

цитатник від 'НеТак!'

Та й сама картинка на ластівочці чого варта – подивіться…


“Чемпіон з демагогії”


В цій номінації перемагає лідер блоку “МИ”, голова Верховної Ради України Володимир Литвин. Ось де розгулялася стара як світ, проте така красива й мелодична, як попса на екранах телевізорів, пісенька про “найкращих-у-світі-красивих-любимих-мур-мур-мур…”. І якщо його колега по блоку пан Гіршфельд пише в своїй листівочці здебільше про чоловіків (див.вище), то пан Литвин, не турбуйтеся, пише виключно про жінок. Але що пише?
Ось, наприклад, таке: “В жіночих руках знаходяться освіта, охорона здоров’я, виховання і найголовніше – продовження життя…”. Ось які ви, жінки, для нас важливі, має на увазі пан Литвин.

вітання від В.Литвина

“КРОНА” пропонує свій варіант інтерпретації процитованого: “В жіночих руках знаходяться, освіта, виховання та охорона здоров’я, бо це, по-перше, найнижче оплачувані галузі, а по-друге, вони найменш значущі для управління державою і доступу до ресурсів...”. Тобто посилка вірна, пане Литвин, а от висновок – схибив. Проте риторика, чи скоріше демагогія – дуже знайома і дуже типова.

Остаточний висновок


Шановні пані та панове кандидати, депутати, голови, мери та всі, хто публічно вітає жінок із святом 8 Березня! Ви маєте дві можливості, два варіанти не підпасти наступного березня під приціл нашої гендерної критики з приводу мізогінії чи просто глупства.
Перша можливість - легша - це робити ваше привітання максимально лаконічним. Мало слів - мало дурниць. Наприклад, лідери Партії Зелених у своїй листівці написали лише "З 8 Березня!" та й намалювали цуценя: ні до чого не підкопаєшся!
Другий варіант - важчий, проте здатний створити вам репутацію "гендерно-просунутих" - це випустити розгорнуту газету в стилі "Жіночі обличчя нашої партії". Так, наприклад, зробили Партія промисловців та підприємців та Народний Союз "Наша Україна" (може й ще хто, та ми не знаємо, вибачте). Там ви друкуєте "історії успіху" жінок-політиків з вашої спільноти, і читачі знають, що ви маєте в своїх рядах професійних політиків обох статей.
Обирайте другий варіант, просимо вас!

З повагою,
Харківська жіноча організація "КРОНА"

Відповіді

  • 2007.03.09 | Bayan

    А як вас по-вашому треба вітати?

    - Мабуть, рапортами про задоволення мужчинами вашиx xвориx феміністськиx вимог. Як, наприклад: "Ми зобовязуємось прийняти закон про видалення пісуарів з чоловічиx туалетів, оскільки це дискримінація жінок, які не мають їx у своіx туалетаx" (насправді, це на повному серйозі була одного часу вимога шведськиx феміністок).

    Xороба...
  • 2007.03.09 | Bayan

    Згода: тепер ви будете не "прикраса життя",

    - а його найбільший кошмар.

    Глупий Буш не знає, кого вербувати в іракський ехспедиційний корпус воювати з мусульманськими ехcтремістами.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".