МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Конституційний суд. День перший.

04/17/2007 | Пані
Цей текст призначений під переклад та передрук. Прошу тих, хто живий, виправити фактологічні помилки. Або додати пояснення для марсіан, тобто для тих, хто взагалі не доганяє український контекст.

Це компіляція з геніального репортажу Тані Монтян.

-------

Конституційний суд. День перший.

За останніх декілька тижнів, у зв'язку з "бойовими діями" між президентом і прем'єром, Конституційний суд (КС) став зоною підвищеної уваги.

Більше року, з момента інаугурації президента Ющенка на початку 2005 року, через відмову ВР формально прийняти присягу у вже призначених суддів КС робота КС була повністю паралізована.

Роботу КС було формально розблоковано 8 місяців тому, але і після цього ним не було ухвалено ЖОДНОГО рішення.

Особливо скандальною атмосфера навколо КС стала після указу президента від 2 квітня про розпуск ВР і подання від депутатів ВР до КС щодо неконституційності указу президента.

Спочатку КС дуже швидко (у порівнянні з 8 місяцями повної бездіяльності) прийняв це подання до розгляду.

Прем`єр Янукович і його представник у КС Олена Лукаш постійно робили витоки настільки ексклюзивної інформації, що стало ясно - вони отримують її безпосередньо з дорадчої кімнати, всупереч гарантованій таємності переговорів суддів КС, що відбуваються у цій кімнаті.

Далі була заява голови КС Домбровського про відставку (про яку прем'єр-міністр повідомим пресі за кілька годин до того, як вона була подана паном Домбровським його колегам-суддям на закритому засіданні!), заява 5 суддів про тиск, який на них чиниться, і про неможливість розгляду цієї справи в таких умовах, далі було перенесення слухань на один тиждень.

Останній скандал - заява в. о. голови СБУ Наливайченка про те, що родичам (по даним ЗМІ - 74-річній матері) судді-доповідача по справі Сюзанни Станік СБУ впродовж останніх 2,5 років було передано нерухомості на суму в 12 мільйонів доларів.

17 квітня розгляд справи в КС почався. Розгляд продовжиться як мінімум до 26 квітня. Майданівці ведуть постійний прямий репортаж з засідань КС.

Викладення подій першого дня можна прочитати українською в оригіналі тут http://maidanua.org/static/news/2007/1176791942.html

Подаємо деякі фрагменти дебатів з першого дня, щоб ви могли самі скласти уявлення про рівень дебатів. ВР представляє Юрій Мірошниченко. Депутат від Партії Регіонів, за освітою - юрист.


Суддя Станік не бере самовідвід згідно регламенту КС, який передбачає таку можливість, коли існують сумніви в упередженості судді. В.о. голови СБУ вона пропонує під час судових дебатів поділитися 50% знайденого ним майна її родичів.

Депутат Мірошниченко в дебатах: "300 голосів нам було необхідно для завершення політреформи. Яка різниця, з правової точки зору, звідки б ми їх набрали?" (300 - більшість голосів, необхідна для ухвалення змін до Конституції та подолання вето Президента)

Суддя Джунь: "Як повинен діяти президент, коли депутати діють в порушенні духу Конституції, і діють настільки нахабно що такі дії навіть не могли бути прописані в самій Конституції. (Наприклад коли вони за великі гроші переходять з фракції у фракцію, зраджуючи волевиявлення виборців.) Отже, що робити президенту- керуватися духом чи буквою конституції?"
Депутат Мірошниченко: "Він має керуватися буквою, формальною стороною - раз в Конституції не виписана заборона переходити з фракції у фракцію за гроші, значить такі дії хоч і протирічать духу Конституції, але за них не можна, наприклад, розпускати парламент."

Суддя Лилак: "Чи вважаєте ви чинним указ Ющенка?"
Депутат Мірошниченко: "Ну з одного боку він чинний, інакше чого ми його тут розглядаємо? Але з іншого ВР своєю постановою визнала ж його нечинним (вже після того як була розпущена). Тому він нечинний також."

Суддя Стецюк: "Як називається коаліція, до якої ви входите, коли вона змінила назву і на якій підставі?"
Депутат Мірошниченко: "Не пам'ятаю".

Суддя Стецюк: "Що є спотворенням волі виборців?"
Депутат Мірошниченко: "ТАКОГО У НАС У ВР НЕ БУЛО! Але взагалі - це коли депутат не виконує виборчу програму . Власне, спотворення волі виборців - це не правова категорія, бо немає визначення цього терміну. А тому, навіть якщо є таке спотворення, то виборець на наступних виборах може проголосувати за інших"

Суддя Шишкін: "Хто такий гарант Конституції, і як він має її гарантувати?"
Депутат Мірошниченко: "Він (Президент - М.-І.) має гарантувати її лише у формі звернень до КС."

Суддя Шишкін: "А що тоді робити у випадку конфлікту між владою та її джерелом - народом?" Депутат Мірошниченко: "А хто такий народ? Хто його репрезентує? Влада! Не буду відповідати на це теоретичне запитання."

Суддя Мачужак: "І все ж таки, якщо ви заперечуєте право президента захищати народ у випадках, коли, скажімо ВР узурпує владу, тоді хто його зможе захищати?"
Депутат Мірошниченко жестом вказує на суддів КС : "Ну як же ж, от ви можете захищати!"
Суддя Мачужак: "А що ж було, коли рік КС не міг працювати і коли порушувались права?"
Депутат Мірошниченко: "Ну зараз же ви працюєте".

Суддя Домбровський: "Куди звертатися президенту щодо оскарження дій ВР ми вже зрозуміли (оскаржувати в КС). А куди йому звертатися, наприклад, щодо її бездіяльності? До папи Римського, до патріарха, в ООН чи ще кудись?
Депутат Мірошниченко: "Ну, нехай проводить консультації, узгоджує з ВР свої рішення, хай використовує політичні механізми."

Суддя Джунь: "Уявімо собі таку гіпотетичну ситуацію, яка звичайно б ніколи не могла виникнути у нашій країні з таким хорошим парламентом - депутати блокують роботу Конституційного суду, не приймаючи присяги у частини його суддів" (регіт в залі). "Робота суду блокована. Куди в такому випадку звертатися президенту щодо дій ВР, бо ж за вашими словами, які ви повторили вже 10 разів, він має спочатку звертатися до КС?"
Депутат Мірошниченко: "Дякую вам за високу оцінку нашого парламентаризму. Але ж така ситуація не могла бути вічною, президенту просто потрібно почекати, а коли б суд запрацював - вже тоді до нього звертатися" (дикий регіт в залі).

Відповіді

  • 2007.04.17 | Moro

    Ето п-ц! Другого слова не знаходжу.

  • 2007.04.17 | Tatarchuk

    маю запропонувати іншу назву

    Страшний Суд. День перший :)
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.04.17 | Пані

      Це - чисто інформаційний матеріал

      В стилі "тільки факти". тому назва повинна чітко повідомляти як мінімум про що йдеться.
  • 2007.04.17 | Hoja_Nasreddin

    Якщо факти, то чому нема такої інформації:

    1.Про розмову Станік з Лукаш (матеріали в інтернеті)
    2.Про факти щодо корупції, які відшукало СБУ
    3.Про те, як справа потрапила до Станік (вона прагнула її дістати, розподіл відбувся за відсутності чи присутності але поза його спиною - голови Домбровського)
    4.Станік відмовилася відмовитися від справи (і подання у відставку тим більше)
    5.Відповідь Януковича у Страсбургу на запитання щодо КС і Станік

    Для людини, яка необізнана з українською проблематикою, це все дуже важливо, як на мене.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.04.17 | Пані

      Лінки? Або сформулюйте, що додати

      Бо цей дощ надовго, а світ треба знайомити з проблемою...
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2007.04.17 | Hoja_Nasreddin

        На жаль не маю часу зараз то все акуратно розшукати і виставити

  • 2007.04.18 | Большой Брат

    Они там дурману объелись? Нет слов, блин

    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.04.18 | Адвокат ...

      Та годі Вам, пане! Вони "ап`єлісь" ще 2004 року.

      Згадайте "пламєнниє рєчі" У Верховнім Суді "златоустов" Шуфрича та Добкіна... І "рєчі" Мірошніченка виглядатимуть, мов зразок інтелектуалізму...
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2007.04.18 | Moro

        Угу. Кожен Ригіонал - то сплошний Шуфрич

  • 2007.04.18 | derzhavnyk

    Re: Конституційний суд. День перший.

    ну?
    просто президент має знати своє місце, ось і все. На що йому постійно вказують, а він, мабуть, кретиноїдного типу, якщо погано піддається вихованню.
  • 2007.04.18 | Пані

    Кому англійський переклад?

    http://eng.maidanua.org/node/718

    Розповсюджуйте вільно.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".