МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Т.Монтян,"Майдан" та комунальна революція в Тернополі

04/22/2007 | Майдан-ІНФОРМ
20 - 21 квітня мешканці Тернополя мали унікальну нагоду можливість поспілкуватися з відомою правозахисницею Тетяною Монтян. Всі неліниві присутні мали змогу задати питання та конкретно описати проблеми, з якими вони стикнулися. На всі питання пані Тетяна давала відповіді та поради. До того ж пані Тетяна надає консультації в Інтернеті на порталі „Майдан” http://www2.maidanua.org/news/index.php3?bn=maidan_komrev&site=maidan
де кожен відвідувач може отримати не лише консультацію а й зразки позовів та законодавчі акти.
Голова Тернопільської міської громадської організації „ Асоціація споживачів комунальних послуг” Петро Ландяк розповів про діяльність організації від моменту заснування та створення, а також про кілька справ, якими займалася їх організація та низку проблем з якими вони стикнулися. Представники громадських організацій отримали відповіді на свої питання і висловили своє бажання підтримувати зв*язок з пані Тетяною для правової підтримки їх організацій.
Цікавою була зустріч з депутатським корпусом Тернопільської міської ради. Кореспондент місцевої газети «20 хвилин» Володимир Мороз так передав свої враження :

— Здавалося б, що може бути легшим? Виділіть людям прибудинкову територію і поясніть, що це тепер їхня власність і вони мають про неї дбати, — розповідає пані Монтян. — Це розуміє кожна нормальна людина. Але не політики. Кожен з них вирішує проблему в межах своєї некомпетентності і в нас виходить казна-що.
Якщо мешканці будинку приватизовують свої квартири, то земля залишається за забудовниками, розповідала гість. Присутні лише кивали головами на знак згоди. Керівник міського управління ЖКГ Ганна Муца навіть трохи дебатувала з Тетяною Монтян.
– Але ж коли квартира не приватизована, то разом із мешканцями будинку право голосу має і міська рада, як співвласник, – зауважила Г.Муца.
Монтян погодилася з цим. Втім, зазначила, що неприватизованих квартир у країні є лише близько 14%. У Києві був випадок, коли забудовник зніс дім, який стояв на його землі, але належав іншим людям, каже адвокат. Також, за словами правозахисника, система нарахування тарифів в державі не прозора. Вона нагадує закриті списки до Верховної Ради, що вже призвели до кризи. Українці не знають за що платять, а багато приватних підприємств, які надають послуги ЖКГ, працюють збитково.
— Якщо б наша доблесна влада змогла дозволити виділяти в натурі прибудинкові території тільки в депресивних регіонах, то це давно б зробили, адже ціна землі там низька, — каже Тетяна Монтян.
Забудовники, за її словами, не хочуть втрачати ділянки у центрах великих міст, де ціни високі. Тому у 2005 році тому можливість виділяти при будинкові території для об’єднань співвласників ліквідували. Утворивши такі об’єднання, мешканці будинку, навіть коли він стане купою руїн, зможуть продати землю під ним і отримати гроші, зауважує адвокат.
— Великий 500-квартирний будинок у центрі міста відрізняється від маленького сільського дому тільки кількістю співвласників, між якими потрібно поділити майно за арифметичним дробом, — розповідає Т.Монтян. — Місцева влада вирішити цю проблему не має повноважень і саме тому вона повинна тиснути на центральну владу.
Законодавство необхідно міняти і це зробили вже навіть росіяни, переконує жінка. А кризу ЖКГ пані Монтян прогнозувала ще рік тому.
— Я не скажу вам, що робити, але є два шляхи, — каже вона. — Пояснити людям за що і скільки вони платять, або далі ховати голову в пісок.
Люди ж повинні зрозуміти, що безкоштовне – це тільки проплачене за рахунок когось іншого, пояснює адвокат.»

Під час зустрічі, вислухавши детальний аналіз ситуації житлово-комунального господарства в Тернополі, пані Тетяна зробила висновок, що жителі Тернополя є досить покірними, адже 90% громадян справно і вчасно сплачують плату за комунальні послуги. Враховуючи даний факт можна сказати, що „тероризм” з боку ЖЕКів стосовно населення закінчиться лише тоді, коли суспільство чітко усвідомить свої права та зможе впевнено їх відстоювати.
Окремого шарму зустрічам добавляв той факт, що в зустрічах брали участь і активісти громадського руху Харківщини Валерій Рєпін та Олександр Шармар, котрі прибули на запрошення коаліції ГО Тернопільщини «Своє». Тож учасникам майбутньої комунальної революції в Тернополі випала нагода зробити висновок, що тільки зусилля громадськості всієї України може стати надійним захистом рядових громадян від зловживань влади у які б кольори вона не одягалася.
Окрему подяку варто скласти Анатолію Бондаренку, Наталці Зубар, Валерію Олександрову, Костянтину Станьку, Ірині Бурді, Тарасу Білану, Оксані Мулик та активістам Адаптаційного чоловічого центру, котрі доклали частку своїх зусиль для того, щоб тернополяни відважилися взнати правду.

Оксана Прокіпчук



Фото Володимира Ханаса

Відповіді



Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".