МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

„Розсекречена пам’ять” - СБУ про Голодомор

08/28/2007 | Майдан-ІНФОРМ
27 серпня 2007 року у Києві у центрі громадських зв’язків Служби безпеки України відбулася подія, яка ще декілька років тому була неможлива. Того дня презентували книжку „Розсекречена пам’ять” — спільного видання СБУ та Міжнародного благодійного фонду „Україна 3000”. Це збірка документів ГПУ та НКВД, у яких висвітлено причини і наслідки найбільшої української катастрофи 20 сторіччя — голодомору 1932-1933 років.

Ці документи лягли у основу виставки „Розсекречена пам’ять”, яка відкрилася у Києві в „Українському домі”. На нинішній день ця виставка вже була презентована в 19 областях України. Водночас готується її чужомовні варіанти для представлення в українських посольствах у світі та в ООН.

Ще у день відкриття виставки „Розсекречена пам’ять” говорилося, що необхідне книжкове видання тих документів. 27 серпня перші примірники книжки об’ємом 604 друковані сторінки формату 70х100/16 та 48 сторінок ілюстративного матеріалу потрапили до рук читача. Більше 450 сторінок — замають документи. Частину статті упорядників та видавців. У книжці є низка вражаючих фотографій часів голодомору, світлини з пересувної виставки та відгуки відвідувачів тої виставки.

Від часу здобуття незалежності в Україні вийшла низка книжок присвяченій темі голодоморів. Проте у багатьох з них було вміщено світлини з голодомору на Поволжі у 20-ті роки. Ця обставини давала силам, які заперечують факт голодоморів в Україні говорити, що ця проблема — ідеологічна видумка. І на „підтвердження” наводився факт не автентичних фотографій.

У книжці „Розсекречена пам’ять” фотографії стосуються подій голодомору в Україні. Правда їх дуже мало. І пояснення того факту у документах вміщених у книжці. Голодні села були блоковані. А у селі в ті часи практично ніхто не мав фотоапаратів. Микола Бокань, який зумів залишити для нащадків світлини про ту трагедію — за цей вчинок згодом „заплатив” найвищу ціну.
Книжка „Розсекречена пам’ять” — це перше із п’яти запланованих на 2007-08 роки спільних видань СБУ та Міжнародного благодійного фонду „Україна 3000”, присвячених цій трагедії. Також буде перевидана книжка „Жнива скорботи”, будуть надруковані праці Джеймса Мейса. Планується, що згодом появляться і українськомовні, і англомовні варіанти книжки на компакт-дисках. Адже ж „Розсекречена пам’ять” — це перше найбільш повне видання архівних документів ГПУ й НКВД про голодомор, що матиме наукове й практичне значення.

Усе це було повідомлено на презентації книжки. Хоч це більше була розмова про наслідки голодомору та про причини страшних репресій. Організатори назвали її круглим столом, однак у ньому не були присутні сили, які заперечують і розміри голодомору, і його антиукраїнську суть.

У роботі того заходу взяли участь вчені-історики, правознавці, неурядові організації, представники українських організацій за кордоном — Богдан Футей (США), Стефан Романів (Австралія), Володимир Косик (Франція), Аскольд Лозинський (США). А також представники Українського інституту національної пам’яті, Міжнародного благодійного фонду «Україна-3000», МЗС, Державного комітету архівів України, Міністерства внутрішніх справ України, Генпрокуратури України.

Відкриваючи зустріч нинішній виконуючий обов’язки керівника СБУ Валентин Наливайченко підкреслив, що нині немає жодних таємниць, замовчувань та викривлень у питаннях, які стосуються політичних репресій. „Українська спецслужба розкриває для української громадськості та світової спільноти усі наявні у неї архівні матеріали з цієї тематики і закликає до співпраці дослідників, істориків, усіх небайдужих громадян”, — зазначив В. Наливайченко.

Правда в Україні є далеко не усі матеріли, які стосуються цієї теми. Напередодні розпаду СРСР з України було вивезено до Москви велику кількість архівів. Однак це ще не біда. Керівник архіву МВС України наголосила, що з Москви регулярно надходили вимоги нищити архіви. І Київ мусив звітувати про це. І так тривало аж до 1990 року.

З метою знайти відповідь на поки що відкриті питання, СБУ надіслала офіційні запити до своїх колег у Російську Федерацію та Казахстан. З Казахстану українська спецслужба вже отримала списки українців, які були переселені до цієї країни.

Що стосується центрального архіву РФ, то наразі найближчим часом СБУ планує провести переговори зі своїми російськими колегами з приводу отримання від них відповідних документів.

Вчені наголошували, що архів президента РФ, куди були перенесені архіви центральних органів влади СРСР, міг би дати відповідь на багато питань, які стосується цієї теми. Проте, чи це реальне при нинішньому президентові Кремля, ставилися у кулуарах риторичне запитання.

Оскільки у ході круглого столу в СБУ про голодомор багато уваги було присвячено 75-ти річчю трагедії, то одним з проблемних питань є той факт, що у Києві досі не розпочато будівництва меморіалу пам’яті жертв і політичних репресій. Президент СКУ Аскольд Лозинський доволі скептично ставиться до того, що за рік такий музей може повстати. За його словами, при нинішньому віце-прем’єрові з гуманітарних питань це неможливе.

В.о. керівника СБУ Валентин Наливайченко, відповідаючи на запитання чи не пора вже відкривати кримінальні справи за невиконання президентського указу про будівництво музею-пам’ятника сказав, що днями київський міський голова запевнив Президента України, що до осені 2008 року музей буде. Однак, чи можна вірити людині, яка цинічно вимітає український дух з вулиць столиці України?

Галина Левицька, Київ

Відповіді

  • 2007.08.28 | Dee

    Re: „Розсекречена пам’ять” - СБУ про Голодомор

    друзі, поділіться машиною часу :)

    цитата: Ці документи лягли у основу виставки „Розсекречена пам’ять”, яка [!!!відкрилася!!!] у Києві [!!!!! 24 листопада 2007 року !!!!] в „Українському домі”. На нинішній день ця виставка вже була презентована в 19 областях України. Водночас готується її чужомовні варіанти для представлення в українських посольствах у світі та в ООН.
  • 2007.08.28 | SpokusXalepniy

    Як завжди - дитяче питання

    Хто саме всі ці 16 років незалежності заважав розсекречуванню тих документів?

    Гадаю, що таке питання не менш цікаве, ніж самі розсекречені документи (75-річної давнини). А може - і більш, бо може статися, що розсекречування вже цього - диячого - запитання народ знову буде очікувати півсторіччя.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.08.29 | Lewko

      Не дитяче питання,

      SpokusXalepniy пише:
      > Хто саме всі ці 16 років незалежності заважав розсекречуванню тих документів?
      Це просте запитання тут вважаю цілком доречним. Підтримую його і д_у_ж_е_ хотів би почути відповідь від котроїсь із офіційних осіб.

      А взагалі: ми (як народ в цілому) мусимо навчитися ставити вголос такі прості запитання. Якнайчастіше. При кожній оказії. Нехай і комусь це видасться дитячим, без значення...
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2007.08.29 | SpokusXalepniy

        "Короче, Склифосовский" :)

        Lewko пише:
        > SpokusXalepniy пише:
        > > Хто саме всі ці 16 років незалежності заважав розсекречуванню тих документів?
        > Це просте запитання тут вважаю цілком доречним. Підтримую його і д_у_ж_е_ хотів би почути відповідь від котроїсь із офіційних осіб.
        > А взагалі: ми (як народ в цілому) мусимо навчитися ставити вголос такі прості запитання. Якнайчастіше. При кожній оказії. Нехай і комусь це видасться дитячим, без значення...

        Тут доречна навіть така максима:
        Доки народу буде байдуже відповідь на ці запитання, доти є шанс повторення "Голодомора" (в лапках, бо не лише про Голодомор йде мова, але й про мову, наприклад, теж).
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2007.08.30 | Lewko

          Так!

          SpokusXalepniy пише:
          > Тут доречна навіть така максима:
          > Доки народу буде байдуже відповідь на ці запитання, доти є шанс повторення "Голодомора" (в лапках, бо не лише про Голодомор йде мова, але й про мову, наприклад, теж).
          Саме так.
    • 2007.08.29 | Хвізик

      це питання приходить у голову найперше

      SpokusXalepniy пише:
      > Хто саме всі ці 16 років незалежності заважав розсекречуванню тих документів?
      хоча гестапівці все рівно виправдаються або нестачею фінансування, або складністю колупання в архівах
    • 2007.08.30 | Арета

      Відповідь-ми самі і наша безхребетність.

      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2007.08.30 | Lewko

        Re: Відповідь-ми самі і наша безхребетність.

        Гадаю, безхребетність тут не є властиве окреслення.

        Українці є різні, і серед них, як бачите, є й спроможні ставити такі питання. От тільки відповідей щось не чуємо і галасу з цього щось не робиться.

        НМСД, доються взнаки особливості національного менталітету: неконкретність, схильність до розмов "взагалі" і ні про що, брак послідовности, невміння довести хоч щось до кінця. Пригадується, щось покійний п.П.Яцик з Канади про це писав...

        Тому й будучи вже поставленими, такого роду прості запитання не знаходять широкого відгуку в суспільстві. Як кинутий в болото камінь -- навіть кола не розходяться.
  • 2007.08.29 | Кирило

    А мені за матеріял на цю тему на роботі винесли попередження (л)

    Через те, що написав:

    "Не можна недооцінювати значення цього видання і для самої СБУ, яка цим вчинком очищується від кривавої спадщини радянських спецслужб і засвідчує, що стоїть на сторожі українських інтересів і української національної пам’яті".

    Це порахували за власну оцінку діяльности СБУ, чого допускати ніззя :(

    лінк ось: http://www.radiosvoboda.org/article/2007/8/0C8FFD62-B4D6-4038-A1B5-2ED921A0E6E2.html
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.08.30 | SpokusXalepniy

      Неможливо заперечити факту, що опрелюдення це позитивний крок.

      Кирило пише:
      > Через те, що написав:
      > "Не можна недооцінювати значення цього видання і для самої СБУ, яка цим вчинком очищується від кривавої спадщини радянських спецслужб і засвідчує, що стоїть на сторожі українських інтересів і української національної пам’яті".
      > Це порахували за власну оцінку діяльности СБУ, чого допускати ніззя :(
      Я підписуюсь під цим. Ну, просто не хочу бути ворогом нації і казати, що очищення СБУ від наслідків тоталітаризму це негатив.

      Я не розумію лише ось це:

      1. Чому на оприлюднення документів іншої держави 30-х років минулого сторіччя треба а) чекати 16 років; б) мати якийсь дозвіл (крім фахіфця-історика-документаліста); в) регулювати що підлягає, а що не підлягає оприлюдненню за ЦЕЙ період.

      2. Чому взагалі СБУ займається цими справами (повторюю архівами іншої країни - СССР). Вона що - вважає себе нащадком ЧК, ГПУ, НКВД, МВД, КГБ ?

      3. Чи нема чим іншим займатися СБУ, крім як брати на себе роль істориків-архівістів?

      Прочитав... знову вийшли дитячі запитання (ну, як у Швейка в божевільному домі).
    • 2007.08.30 | Хвізик

      Re: А мені за матеріял на цю тему на роботі винесли попередження (л)

      Кирило пише:
      > Через те, що написав:
      >
      > "Не можна недооцінювати значення цього видання і для самої СБУ, яка цим вчинком очищується від кривавої спадщини радянських спецслужб і засвідчує, що стоїть на сторожі українських інтересів і української національної пам’яті".
      >
      > Це порахували за власну оцінку діяльности СБУ, чого допускати ніззя :(
      >
      > лінк ось: http://www.radiosvoboda.org/article/2007/8/0C8FFD62-B4D6-4038-A1B5-2ED921A0E6E2.html
      в мене враження, що редакція того радіва складається з самих ідіотів і запроданців. А Ваші передачі мені подобаються. Ще подобається Стріха. Всі інші - козли. Особливо Фриз і Притула. Фриз - зануда, а Притула запрошує гостей, і не дає їм слова сказати, перебиває на середині думки. Зате сама теревинить - не заспокоїться
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2007.08.30 | SpokusXalepniy

        Цікаво - якої відповіді ви очікуєте?

        Хвізик пише:
        > Кирило пише:
        > в мене враження, що редакція того радіва складається з самих ідіотів і запроданців.
        Далі вже не треба.
        Ви з яким радіо порівнюєте? "Маяк"?

        > А Ваші передачі мені подобаються.
        Але є трошечки психологічного страху вистрибнути з повного зовнішнього нейтралітету. Ноги весь час перебувають на педалях зчеплення-гальми (на всяк випадок :) ).

        > Ще подобається Стріха. Всі інші - козли. Особливо Фриз і Притула. Фриз - зануда, а Притула запрошує гостей, і не дає їм слова сказати, перебиває на середині думки. Зате сама теревинить - не заспокоїться
        А я всіх люблю! Навіть Фриза, якого я люлю мабуть більше за інших. :)
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2007.08.30 | Хвізик

          Re: Цікаво - якої відповіді ви очікуєте?

          SpokusXalepniy пише:
          > Хвізик пише:
          > > Кирило пише:
          > > в мене враження, що редакція того радіва складається з самих ідіотів і запроданців.
          > Далі вже не треба.
          > Ви з яким радіо порівнюєте? "Маяк"?
          з БіБіСі. Особливо з BBC World Service
          іще в Штатах було непогане NPR
          >
          > > А Ваші передачі мені подобаються.
          > Але є трошечки психологічного страху вистрибнути з повного зовнішнього нейтралітету. Ноги весь час перебувають на педалях зчеплення-гальми (на всяк випадок :) ).
          троха є. але це тому, що він там під тиском начальства
          >
          > > Ще подобається Стріха. Всі інші - козли. Особливо Фриз і Притула. Фриз - зануда, а Притула запрошує гостей, і не дає їм слова сказати, перебиває на середині думки. Зате сама теревинить - не заспокоїться
          > А я всіх люблю! Навіть Фриза, якого я люлю мабуть більше за інших. :)
          Нє.
          Фриз - нудьга страшенна. Зразу тре радіво виключати
      • 2007.08.30 | Кирило

        Дякую, хоча Ви щось трохи сплутали

        Хвізик пише:
        > Притула запрошує гостей, і не дає їм слова сказати, перебиває на середині думки. Зате сама теревинить - не заспокоїться

        Притула жіночого роду - то на Укрправді, а на "Свободі" є Притула чоловічого роду, і він не веде програм з гостями, а працює (і добре працює) кореспондентом в Криму.

        Ну і, звісно, не можу погодитись з Вашою негативною оцінкою моїх колег загалом (це було б неетично, та й справді я не думаю про них так погано - а про себе занадто добре теж не думаю). Хоча, звісно, того, що проблеми є, заперечити важко...
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2007.08.30 | Хвізик

          Re: Дякую, хоча Ви щось трохи сплутали

          Кирило пише:
          > Притула жіночого роду - то на Укрправді, а на "Свободі" є Притула чоловічого роду, і він не веде програм з гостями, а працює (і добре працює) кореспондентом в Криму.
          Щось сплутав, значить
          Є там така дама, рот не закривається. Запросить ніби цікавих гостей, але сама за них все говоре. Я напишу, коли почую напишу її знов
          згорнути/розгорнути гілку відповідей


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".