МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Як ставляться до «Великого жовтня» молоді ліві

11/10/2007 | Left Initiative
Олег СНІГУР

Молодим усюди в нас дорога?
Як ставляться до «Великого жовтня» молоді ліві

http://www.umoloda.kiev.ua/number/1036/180/37352/


Сьогодні святкувати річницю Жовтневої революції вийдуть не лише дідусі й бабусі у червоних беретах, а й молоді люди, які перейнялися «великим радянським минулим». Лівий рух в Україні поступово європеїзується, і зараз уже не можна сказати, що комуністи — це лише КПУ, а соціалісти — лише соратники Олександра Мороза. Втім і серед «червоної» молоді можна вирізнити дві течії — прорадянську і європейську. До спадщини «Великого жовтня» вони ставляться по–різному, а одне до одного — вельми скептично.

Молодих комуністів завтра на демонстрацію поведе комсомол — молодіжна організація КПУ. За оголошеннями на «червоних» інтернет–форумах, Марш лівих сил під назвою «День революції. Наш план — новий Жовтень!» опівдні стартує з традиційної для комсомольців і «вітренківців» Арсенальної площі. Комсомольцям складуть компанію активісти українського філіалу російської організації АКМ — «актив комуністичної молоді». Те, що аналогічна акція з такою самою назвою проходитиме сьогодні у Москві, яскраво вказує, звідки в українських «активістів» ростуть ноги. У Києві до Маршу лівих сил приєднаються, можливо, послідовники ідей Едуарда Лимонова з Націонал–більшовистської партії.

Не всі, однак, хто зараховує себе до прихильників лівої ідеї, є українофобами та п’ятою колоною Москви. Об’єднання «Нові ліві», наприклад, включає в себе і соціалістичні організації на кшталт «Лівої ініціативи», й ліво–анархістські молодіжні організації, й профспілкові рухи, аж до мистецько–епатажного «Українського авангарду». І спільного погляду на «Жовтень» тут немає. «Всередині нашого руху це питання спірне, — розповів «УМ» Олег Верник, член оргкомітету «Нових лівих» та координатор «Лівої ініціативи». — «Для «Лівої ініціативи» це, безперечно, свято. Ми вважаємо «Жовтень» найбільшою кавалерійською атакою на капіталізм. І хоча в другій половині 20–х років досягнення революції були переможені сталінською контрреволюцією, все одно це була відчайдушна спроба, яка заслуговує на повагу. Це нагадування для українських лівих про те, що не можна повторювати помилки своїх попередників. Натомість для лівих анархістів ця дата дуже спірна. Вони негативно ставляться до Жовтневої революції, тож у рамках усього об’єднання «Нові ліві» вирішили не робити в цей день якихось акцій, аби не вносити розбрат в організацію. Ми обмежимося святковими зборами».

«До Компартії нові ліві ставляться скептично, проте двері для співпраці не зачиняють. КПУ має сталінську природу, нас дратує їхня радянофілія й постійні апеляції до радянського минулого, — каже Олег Верник. — Проте, якщо з часом КПУ трансформується, позбудеться великодержавного шовінізму й перестане бути п’ятою колоною й прислужником московського капіталу, ми не відкидаємо можливості співпраці з ними. Однак я особисто не бачу зараз такої тенденції в КПУ».

Чим менше українські ліві оперують штампами і чим більше вони запозичують ідей у новітніх мислителів сучасності, тим більше їх тягне, за висловом класика революційних часів, «геть від Москви». Якщо КПУ складається в основному зі старих функціонерів, то більшість «Нових лівих» — молоді інтелектуали. Поки в Україні відчуватиметься російський вплив, будуть перші, а поки працюватимуть бібліотеки — не бракуватиме й других. Для більшості з них події 1917 року в столиці сусідньої країни залишаються «Великим жовтнем», а не «більшовицьким переворотом».

Відповіді

 • 2007.11.10 | Раціо

  А скільки молодих лівих чортів поміститься на вістрі голки?

 • 2007.11.10 | Бєлочка

  а вам не здається що ви це постите тільки для себе?

  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2007.11.10 | Koala

   Упс.. я прочитав спершу "під себе"...

  • 2007.11.10 | Mercury

   Здається, що і Вам це не байдуже, якщо реагуєте

   І взагалі, хіба це погано, коли ми маємо можливість отримувати інформацію про сучасний лівий рух в Україні та його відтінки?
   А як хто до цього віднесеться - то вже інша справа.
   Дякую, п. Олеже, інформуйте і далі.
   :benetton:
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2007.11.11 | Михайло Свистович

    Re: Здається, що і Вам це не байдуже, якщо реагуєте

    Mercury пише:
    > І взагалі, хіба це погано, коли ми маємо можливість отримувати інформацію про сучасний лівий рух в Україні та його відтінки?

    Про відтінки - це актуально. Бо колись український анархізм мав, здається 73 відлами (так в них звалися відтінки), а кількість анархістів дорівнювала, здається, 72 :) просто деякі відлами мали по 2-3 члени, а було й таке, що одна людина представляла по 3-4 відлами :)
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.11.11 | Хвізик

     Re: Здається, що і Вам це не байдуже, якщо реагуєте

     Михайло Свистович пише:
     > було й таке, що одна людина представляла по 3-4 відлами :)
     плюралізм думок
     згорнути/розгорнути гілку відповідей
     • 2007.11.12 | один_козак

      ги)) Плюралізм У думках.))))

      Хвізик пише:
      > Михайло Свистович пише:
      > > було й таке, що одна людина представляла по 3-4 відлами :)
      > плюралізм думок
    • 2007.11.11 | Left Initiative

     Re: Здається, що і Вам це не байдуже, якщо реагуєте

     Звідки у вам, Михайло, така цікава інформація про українських анархістів??? Прохання поділитися.
     До речі, на початку 90-х вельми активна анархістська група була помічена в Ірпені на чолі з панком "Санчо". Ви до неї не належали часом? :)))
     згорнути/розгорнути гілку відповідей
     • 2007.11.13 | Михайло Свистович

      Re: Здається, що і Вам це не байдуже, якщо реагуєте

      Left Initiative пише:
      > Звідки у вам, Михайло, така цікава інформація про українських анархістів???

      Від них сами же

      > До речі, на початку 90-х вельми активна анархістська група була помічена в Ірпені на чолі з панком "Санчо". Ви до неї не належали часом?

      Ні, не належав, але був знайомий з багатьма анархістами. А анархо-синдикалісти мені, правому, навіть значок подарували, хоча казали, що це - лише для своїх і чужим ні в якому разі не можна. Це був другий випадок у мене в житті. Перший, це коли мені свій профспілковий значок подарували нікарагуанські сандіністи, а цей значок навіть не всім сандиністам вручали, а лише особливо шанованим. А мене у перший відділ за цей значок загребли, але відпустили, коли розібралися, що він означає.

      Ірпінських анархістів я не знав (я тут живу з 1996 року). Найбільше мені подобались дніпропетровські - Влад Стрєлковський, Саша Урман і особливо Аня Дубовик. КАС - ета клас, всє вступайтє в КАС :)

      Я не пам"ятаю точно, але, здається, свого значка анархісти подарували ще й Уколову.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2007.11.13 | Left Initiative

       Re: Мої респекти Свистовичу

       Надзвичайно цікаво!!!

       Я ні на мить не міг подумати, що ви, Михайло, мали відносини з лівими антиавторитарними течіями.

       Нажаль, Стрєлковський з Дніпропетровську вже давно відійшов від нашого руху. Правда залишається активним його товариш по боротьбі Олег Дубровський. Чота Дубовиків вельми активна і зараз. Деякі матеріали Дубовика ми розміщували на Бриколажі та на Лівій Справі.

       Частина анархістів України зараз зосереджена в КРАС.
       Значна частина увійшла до нашого руху "Нові ліві" (Махновський клуб, анархо-платформа Лівиці тощо).
       Деякі анархісти існують у вигляді мережі антиавторитарних ініціатив (www.zaraz.org)...

       Щодо Уколова. Здається він, на відміну від вас, завжди себе позиціонував як лівий і як соціаліст. Думаю, що після обрання до ВР ці його погляди не зміняться...
       згорнути/розгорнути гілку відповідей
       • 2007.11.19 | Мінор

        Як ставитись до Великого Жовтня? До Російського негативно

        Але не забуваймо, що саме у жовтні-січні 1917-1918 рр Центральна Рада рухалася від федералізму до повної самостійності України. Щоправда з багатьма помилками. Українські соціал-демократи діяли в кращих європейських традиціях. Але в імперії, що розпадалася був такий бардак, що шанс отримували не демократи, а диктатори.

        Значок мені справді подарували. Однак тоді для нормальних лівих місця ще не було. Надто всі пам"ятали про комуністів, що дискредитували цей напрямок на довгі роки.
  • 2007.11.11 | Left Initiative

   Re: Ні, не здається. Навпаки!!! Самий час вам розумнішати!!!!

   Чесно кажучі, не здається. Навпаки. Зараз на форумі Майдан спостерігається очевидна світоглядна криза. Тупі ідеологічні кліше доби боротьби "померанчового" буржуазного клана із біло-синім вже не спрацьовують на відносно адекватних людей. Поміркуємо разом:

   1. Найбільш радикально-демократична (поки що, нажаль, суто буржуазна!) частина Альянсу-Майдан на чолі із Михайлом Свистовичем наближається у своєму аналізу ситуації до поглядів демократично-лівого, яскравого та щирого Володимира Чемериса (хоча, звісно, через особисті забобони цього поки не визнає). Хоча відмова гратися в буржуйські ігри на виборах - це вже очевидний крок вперед від традиційного дебілізму ядра майданівців.
   2. Все очевидніше нарастають протиріччя між ксенофобською протофашистською частиною майданівців та ліберально-правозахисним крилом. В ціх умовах для українських лівих було б злочином не налагодити інформ-обмін з лібералами у справі боротьби з фашизмом в Україні. І якщо раніш тут тільки Роман Шарп дратував громадськість справедливою актуалізацією цього дискурсу (на мою думку, нажаль, заграваючи періодично з радянофільскою трескотнею), то зараз ситуація докорінно змінюється. Звісно, і відвертих фаші тут вистачає. Але ж, гадаю, що в цій ситуації люди, на кшталт того ж Свистовича, не будуть тягти зухвало мазу за людей з наці-середовища типу його колись улюбленої "Йоко", як то він робив ще рік тому, намагаючися не помічати очевидних речей...
   3. Динаміка цікава. Тобто, Бєлочка, прийшов час розумнішати :))))
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2007.11.11 | Раціо

    А чому не буває лівих, що вміють грамотно писати?

    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.11.11 | Left Initiative

     Re: А чому не буває лівих, що вміють грамотно писати?

     Позаяк ми мислителі, а не голомозі писаки :)))
     Припиняй комплексувати, Раціо...
     згорнути/розгорнути гілку відповідей
     • 2007.11.11 | Раціо

      Тобто для успішного мислительства необхідно бути неграмотним?

      У такому разі мій пудель є значно потужнішим мислителем. До того ж, у нього розумний погляд, на відміну від лівих.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2007.11.11 | Left Initiative

       Re: Тобто для успішного мислительства необхідно бути неграмотним?

       дуже добре, що у вашій родині хоча б пудель виглядає розумним :)))
       згорнути/розгорнути гілку відповідей
       • 2007.11.11 | Раціо

        В нашій родині немає лівих, тому всі крім пуделя вміють писати

   • 2007.11.13 | Михайло Свистович

    Який нафталін. Я вже забув його запах з радянських часів.

    Left Initiative пише:
    > Чесно кажучі, не здається. Навпаки. Зараз на форумі Майдан спостерігається очевидна світоглядна криза. Тупі ідеологічні кліше доби боротьби "померанчового" буржуазного клана із біло-синім вже не спрацьовують на відносно адекватних людей. Поміркуємо разом:
    >
    > 1. Найбільш радикально-демократична (поки що, нажаль, суто буржуазна!) частина Альянсу-Майдан на чолі із Михайлом Свистовичем наближається у своєму аналізу ситуації до поглядів демократично-лівого, яскравого та щирого Володимира Чемериса (хоча, звісно, через особисті забобони цього поки не визнає). Хоча відмова гратися в буржуйські ігри на виборах - це вже очевидний крок вперед від традиційного дебілізму ядра майданівців.
    > 2. Все очевидніше нарастають протиріччя між ксенофобською протофашистською частиною майданівців та ліберально-правозахисним крилом. В ціх умовах для українських лівих було б злочином не налагодити інформ-обмін з лібералами у справі боротьби з фашизмом в Україні. І якщо раніш тут тільки Роман Шарп дратував громадськість справедливою актуалізацією цього дискурсу (на мою думку, нажаль, заграваючи періодично з радянофільскою трескотнею), то зараз ситуація докорінно змінюється. Звісно, і відвертих фаші тут вистачає. Але ж, гадаю, що в цій ситуації люди, на кшталт того ж Свистовича, не будуть тягти зухвало мазу за людей з наці-середовища типу його колись улюбленої "Йоко", як то він робив ще рік тому, намагаючися не помічати очевидних речей...
    > 3. Динаміка цікава. Тобто, Бєлочка, прийшов час розумнішати :))))
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.11.13 | Left Initiative

     Re: Тоді, згадайте, Михайле :))) бо це правда...

 • 2007.11.11 | SpokusXalepniy

  Історія так мене і не навчила. Крім одного. Вона навчила мене...

  ...як треба вчити історію. :)

  Left Initiative пише:
  > «Для «Лівої ініціативи» це, безперечно, свято. Ми вважаємо «Жовтень» найбільшою кавалерійською атакою на капіталізм. І хоча в другій половині 20–х років досягнення революції були переможені сталінською контрреволюцією, все одно це була відчайдушна спроба, яка заслуговує на повагу...»
  Цікава принципрвість святкування саме цієї дати як дати революції. Взагалі, починаючи з лютого 1917, можуть претендувати кілька дат, як дати не менш РЕВОЛЮЦІЙНІ, ніж ту, яку святкують.

  Наприклад, дата зречення Миколи-ІІ, яка символізує кінець (не більш, не менш, як тисячорічного) монархічного устрою держави, могла би, на мою думку, "трошечки" посперечатись з датою арешту ТИМЧАСОВОГО (за самовизначенням) уряду.

  Але більш цікавим є те, що з одного боку "Ліва ініціатива" розглядає кінець 20-х, як сталінську контрреволюцію, забуваючи, що саме в цей час було ініціювано САМЕ ТАКЕ за формою святкування, за яке агітує "Ліва ініціатива". :)
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2007.11.11 | Раціо

   Ви помиляєтеся

   SpokusXalepniy пише:
   > Наприклад, дата зречення Миколи-ІІ, яка символізує кінець (не більш, не менш, як тисячорічного) монархічного устрою держави

   Насправді лише кінець правління династії Романових, яка правила триста років, а не тисячу. Монархічний устрій, за вийнятком коротких періодів "смутних врємйон", нікуди не подівся, якщо не звертати уваги на формальні перейменування царя на генсека або президента на прем'єра.
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2007.11.11 | SpokusXalepniy

    Не більш, ніж ви. І будь хто.

    Раціо пише:
    > SpokusXalepniy пише:
    > > Наприклад, дата зречення Миколи-ІІ, яка символізує кінець (не більш, не менш, як тисячорічного) монархічного устрою держави
    > Насправді лише кінець правління династії Романових, яка правила триста років, а не тисячу...
    Ви маєте на увазі, що я не згадав про Рюріковичей? :)
    Я вже не кажу, що триста років теж не малий термін поріняючи з тимчасовим урядом Керінського, який мав піти геть після "Учредительного собрания", зібрання якого було зірвано саме більшовиками.

    > Монархічний устрій, за вийнятком коротких періодів "смутних врємйон", нікуди не подівся, якщо не звертати уваги на формальні перейменування царя на генсека або президента на прем'єра.
    Монархію можна визначити сотнею правильних речень. З грецької воно означає моно (один) і архія (влада), тобто такі поняття, які протистоять один одному: моно і полі (багато).
    Це, мабуть, головне. А кого ми маємо за моно - Рюріковича, чи Романова - другорядне.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.11.13 | Tatarchuk

     наштовхнули на жарт

     SpokusXalepniy пише:
     > Я вже не кажу, що триста років теж не малий термін поріняючи з тимчасовим урядом Керінського, який мав піти геть після "Учредительного собрания", зібрання якого було зірвано саме більшовиками.

     Карочє наштовхнули мою думку на жарт, ось тримайте :)
     Знаєте чому Керенський допустив більшовиків до влади, влаштував погану оборону, нерішуче з ними боровся?
     Бо мав чіткий меморандум, що большевики розгонять Учрєділку, і Керенський залишиться при владі :)
  • 2007.11.11 | Left Initiative

   Re: Історія так мене і не навчила. Крім одного. Вона навчила мене...

   Здається, що ваші зауваження заслуговують на відповідь.
   1. Безумовно, ми розглядаємо всі події 1917 - 1921 року як цілу революційну хвилю і ті події (зречення Миколи Другого, наприклад), які були пов*язані із розвітком революційної хвилі ми безумовно вітаємо. У тому числі не тільки жовтневі події. Наприклад, сутичка під Мотовиловкою, де Директорія блискуче зупинила контреволюційний демарш Скоропадського ми також щиро вітаємо і кожного року святкуємо.
   2. Але ж події лютого-березня 1917 року - це тільки перший, буржуазно-демократичний етап революційної хвилі. І тільки більшовики наважилися перейти безпосередньо до її соціалістичного етапу. Подобається вам це чи ні, а саме гасла жовтня свідчать про початок саме соціалістичного етапу революційної хвилі... Ось саме за це ми шануємо більшовиків, хоча готові нещадно лаяти та критикувати всі їх помилки та майбутню поразку через трансформацію революційного більшовизму в контреволюційний сталінізм.
   3. В цьому аналізі ми сповідуємо доробок Вінниченка, Троцького, Майстренка тощо...
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2007.11.12 | SpokusXalepniy

    О, то ви святкуєте гасла жовтня 17-го...

    Left Initiative пише:
    > 2. ...Подобається вам це чи ні, а саме гасла жовтня свідчать про початок саме соціалістичного етапу революційної хвилі... Ось саме за це ми шануємо більшовиків,..
    Так, ми говоримо зараз про жовтень 1917 - те, що ви святкуєте. Саме в жовтні розпочався перший Великий внутрішньополітичний обман з боку Радянської Влади ("Закон о земле"), зовнішньополітичний ("Закон о мире"), а також обман внутрішньополітичних союзників (порушення договору про скликання "Учредительного собрания"). Подальші події показують, що це був лише початок. Велич обмана формувалась, як снігова куля.

    Вже через місяць був створений механізм втілення в життя Великої технології обману громодян - ВЧК. Надзвичайний стан, а також належна "комісія", як показала історія, проіснував більш 70 років, змініючи лише слова в назві (ОГПУ, НКВД, МВД, КГБ).

    Таким чином, святкування Великої Жовтневої... є зайвим підкресленням того, що саме ваш рух вважає в історії позитивом, а що - негативом.

    Хоча... може ви маєте на увазі якісь інші (ще не оприлюднені) "гасла жовня", крім вищеозначених. Тоді звиняйте. Адже я не історик, я лише вчусь її читати.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.11.12 | Left Initiative

     Re: О, то ви святкуєте гасла жовтня 17-го...

     Йдеться, звісно не про "закони", а про "декрети"...

     Щодо Декрету про землю. Він був складений партією лівих соціалістів-революціонерів, союзників більшовиків по урядовій жовтневій коаліції. Негайно після його прийняття на 2 З*їзді Рад по всій території колишньої Російської імперії селяне почали ЗАБИРАТИ (не отримувати від когось, а саме забирати!!!) колишню поміщицьку землю у свої вільне землекористування (тобто повне володіння та користування, власність - загальнонародна, купівля-продаж землі заборонялася). Селяне отримали реальну можливість обирати будь-які форми землекористування від індивідуальних трудових господарств до будь-яких форм кооперації.
     Перехід на ганебну примусову націоналізацію землі та повальне "околгосплення" почався тільки у другій половині 20-х років з перемогою сталінської контреволюції. Через справжню реалізацію Декрету про землю більшовицько-лівоесерівський уряд зразку жовтня 1917 року отримав РЕАЛЬНУ підтримку батрацької складової селянства і дружній нейтралітет з боку середняцтва.
     Гальмування з реалізацією даного Декрету про землю на теренах України спричинило остаточну поразку в 1919 році збанкрутілої в аграрній сфері політики Центральної Ради та виникнення на теренах України політичних революційних сил, що висували гасло негайного застосування Декрету про землю в Україні - УКП (боротьбісти) та УКП...
     (продовження має бути)
 • 2007.11.13 | Арета

  Великий Жовтень започаткував режим, який знищив 20 млн українців

  Браво, молоді ліві! Маю надію, що не закінчите так, як молоді українські комуністи, які повелися на цю пролетарську брехню-новий шлях перетворити нації на рабів, де пануватиме багата верхівка з піштолями...
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2007.11.14 | Left Initiative

   Re: Великий Жовтень започаткував режим, який знищив 20 млн українців

   Ваш аналіз, надаль, не виглядає науковим. Філософи кажуть: "Після того не означає внаслідок того"... подумайте над цім...


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2018. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua