МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Заява

12/28/2007 | Громадянський конституційний комітет
ЗАЯВА
ГРОМАДЯНСЬКОГО КОНСТИТУЦІЙНОГО КОМІТЕТУ


Громадянський конституційний комітет вітає наміри Президента України вирішити у наступному році проблему конституційної кризи через «посилення конституційних гарантій захисту прав та свобод людини й громадянина, створення збалансованої системи державної влади, підвищення ролі місцевого самоврядування та напрацювання пропозицій щодо системного вдосконалення Конституції».

Сьогодні провести успішну конституційну реформу без широкого громадського обговорення та безпосередньої участі політично незаангажованих експертів неможливо. Адже саме громадяни мають сформувати суспільне замовлення на нову Конституцію. Нову редакцію Конституції мають створити не політики, а громадянське суспільство через своїх повноважних представників. Саме громадяни України мають бути дійовими особами конституційного процесу, саме вони, як засновники держави, мають зафіксувати свої права й обов’язки, виробити правила власної самоорганізації, принципи організації системи управління державою та загальні рамки для діяльності політиків. Тільки у такому разі Конституція буде ефективною – її будутуть дотримуватися усі, і політики, і громадяни.

Разом з тим, заявлені плани Президента щодо Національної конституційної ради можуть викликати непередбачену реакцію політичних опонентів. Щирість намірів Президента може потрапити під підозру громадськості через плутанину й принципове не розрізнення конституційної комісії (ради) і конституанти (асамблеї). Національна конституційна рада, уповноважена Президентом на розробку тексту проекту нової редакції Конституції, не просто не зможе, але й не повинна підміняти собою конституанту – орган установчої влади, прямо уповноважений для цього народом. Національна конституційна рада за своїм форматом не може взяти на себе роль конституанти, яким би не було в ній представництво, оскільки вона буде лише дорадчим органом при Президенті. Під критику не змістовного, а політично заангажованого характеру потрапить і текст проекту Конституції, яким би чудовим він не був.

Безумовно, мета Президента - ухвалення нової Конституції - правильна, але запропонований шлях – потребує вдосконалення. Замість врегулювання конституційної кризи він може вивести політичне протистояння на рівень конфлікту різних текстів Конституції й різних способів її ухвалення, що може закінчитися остаточним і безповоротним розвалом єдиної політичної системи держави. Натомість продуктивним шляхом для України у даній ситуації може бути співпраця Президента з громадянським суспільством для реалізації ідеї установчої влади народу через Конституційну асамблею.

У форматі Конституційної асамблеї мають бути зацікавленими також і коаліція, і опозиція, оскільки це дозволить їм зберегти своє політичне обличчя перед виборцями, адже у цій справі немає переможців та переможених, але є нові однакові для всіх правила політичної діяльності. Це складний шлях, але він вже довів свою спроможність у багатьох країнах за різних історичних обставин.

Звертаємося до громадян України із закликом взяти найактивнішу участь у новому конституційному процесі.

Конституція – це занадто важливо, щоб довіряти її лише політикам!

Члени Громадянського конституційного комітету: Олексій Гарань, Володимир Горбач, Євген Захаров, Юрій Збітнєв, Ігор Когут, Ігор Коліушко, Віктор Мусіяка, Анатолій Пінчук.

Контакт: 80674465363
konstytucia@meta.ua

Відповіді

  • 2007.12.28 | vkhanas

    Re: Заява

    Суттєве уточнення:
    Закликати після сьогоднішнього голосуванняу ВРУ,коли депутати по...или рішення Конституційного суду необхідно так:

    Конституція – це занадто важливо, щоб довіряти її політикам!
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.12.30 | rais

      Re: Заява

      Конституція – це занадто важливо, щоб довіряти її сучасним політикам!
  • 2007.12.29 | Sean

    Cказав би простіше, але все правильно

  • 2007.12.29 | Pavlo Z.

    Наміри ГКК чудові, "Заява" логічна. Але: боюся 3-х речей.

    Громадянський конституційний комітет пише:
    >Національна конституційна рада, уповноважена Президентом на розробку тексту проекту нової редакції Конституції, не просто не зможе, але й не повинна підміняти собою конституанту – орган установчої влади, прямо уповноважений для цього народом.
    Тому про конституанту у Президента і не йдеться, що Конституція повинна бути цілком "ручною". Розробити проект "своїми", кинути на референдум мимо ВР чи конституанти - і "прийняття" забезпечене.
    >
    > Безумовно, мета Президента - ухвалення нової Конституції - правильна, але запропонований шлях – потребує вдосконалення. Замість врегулювання конституційної кризи він може вивести політичне протистояння на рівень конфлікту
    А чим їм усім конфлікт загрожує - тим більше за гарантованої незмінності владної "трійки"? Нічим. Навпаки - він їм перманентно потрібен для того, щоб:
    а)продовжувати позаправовий дерибан
    б)у народу була ілюзія наявності опозиції

    > Звертаємося до громадян України із закликом взяти найактивнішу участь у новому конституційному процесі.
    Не треба їм підігравати "всенародною" дискусією. Хай Конституцією - якщо вже так необхідно - займаються без зайвого крику фахівці-конституціоналісти. А інші - хай пильно слідкують і б'ють по руках тих, хто, можливо, під приводом нового "обговорення" хоче вішати локшину на вуха, очі й мізки.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.12.29 | Sean

      підігравати всенародною дискусією не треба

      Pavlo Z. пише:
      > Не треба їм підігравати "всенародною" дискусією. Хай Конституцією - якщо вже так необхідно - займаються без зайвого крику фахівці-конституціоналісти.

      Треба таку дискусію забезпечити. Яко же і максимально можливий вплив громадськости.

      Хвахівці-конституціоналісти мусять найперше перейматися юридичною технікою, тобто шліхвуванням норм. А сенс у них найліпше б вкладався моральними авторитетами суспільства.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2007.12.29 | Pavlo Z.

        "Я не участник в забегах, где тараканьи бега"!

        Sean пише:
        > Треба таку дискусію забезпечити.
        Скільки я пам'ятаю таких "дискусій", що мали на меті дати ореол легітимності примхам розробників! Чим більше учасників - тим менший ефект від їх участі.
        А влада "масовку" і без вас забезпечить - не сумнівайтесь:).
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2007.12.29 | Sean

          Схоже, що Ви вже не вільний демократ, а даос

          Pavlo Z. пише:
          > Sean пише:
          > > Треба таку дискусію забезпечити.
          > Скільки я пам'ятаю таких "дискусій", що мали на меті дати ореол легітимності примхам розробників! Чим більше учасників - тим менший ефект від їх участі.
          Найменший ехвект, причому гарантований - від бездіяльности. Бездіяльність - це гарна штука, але тіко в даозизмі.

          > А влада "масовку" і без вас забезпечить - не сумнівайтесь:).
          Без нас забезпечить масовку. А наша задача - забезпечити нормальну Конституцію.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2007.12.29 | Pavlo Z.

            І де тут даосизм чи невтручання -

            "Хай Конституцією - якщо вже так необхідно - займаються без зайвого крику фахівці-конституціоналісти. А інші - хай пильно слідкують і б'ють по руках тих, хто, можливо, під приводом нового "обговорення" хоче вішати локшину на вуха, очі й мізки".
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2007.12.30 | Sean

              От саме там

              Ви не хочете брати участь у написанні Конституції - її напишуть для Вас.

              Я кажу, що навпаки, громадськість має взяти участь у процесі і максимально використати'го на свою користь. Водночас (а не замість) даючи по руцях.

              Так от у першому випадкови - це бездіяльність, а в іншому - дія.

              нмд звісно
              згорнути/розгорнути гілку відповідей
              • 2007.12.30 | Pavlo Z.

                Не згоден.

                Sean пише:
                > Ви не хочете брати участь у написанні Конституції - її напишуть для Вас.
                Ви лізете ремонтувати телевізор чи викликаєте спеціаліста? Чому я маю хотіти робити те, що значно краще зроблять фахівці, яким я довіряю? У тому числі ті, хто підписав "Заяву", зокрема - І.Коліушко.
                згорнути/розгорнути гілку відповідей
                • 2007.12.30 | Sean

                  Тю, а хіба Вас хтось змушує?

                  Pavlo Z. пише:
                  > Sean пише:
                  > > Ви не хочете брати участь у написанні Конституції - її напишуть для Вас.
                  > Ви лізете ремонтувати телевізор чи викликаєте спеціаліста?
                  Під настрій. Але телевізор не грає у моєму житті ролі навтіь близько схожої на ту, що має Конституція у житті суспільства.

                  > Чому я маю хотіти робити те, що значно краще зроблять фахівці, яким я довіряю?
                  Ви нічого не "маєте" (бо ж вільна людина у вільній країні), окрім своїх обов'язків за конституцією та законами. Але [на мій приватний погляд] небажання громадянина самому брати участь у визначенні свої стосунки з державою та вигляд і сенс цієї держави - це принаймні є дивним.

                  > У тому числі ті, хто підписав "Заяву", зокрема - І.Коліушко.
                  Вони зроблять це набагато краще, якщо робитимуть це не самі, а за участи громадськости. Бо технік може не відчувати речей більш глобальних.

                  Громадськости не просто треба взяти участь, їй слід прагнути взяти вирішальну участь
        • 2007.12.30 | vkhanas

          Re: "Я не участник в забегах, где тараканьи бега"!

          Я би так високо не оцінював владу. Комуністичні масовки і насильні (або фальсифіковані) збори підписів - можуть.І не більше.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2007.12.30 | Pavlo Z.

            Re: "Я не участник в забегах, где тараканьи бега"!

            vkhanas пише:
            > Я би так високо не оцінював владу. Комуністичні масовки і насильні (або фальсифіковані) збори підписів - можуть.І не більше.
            Про це й говорю.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".