МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Зупинимо вогонь разом !

10/06/2008 | Майдан-ІНФОРМ
Національний екологічний центр України та Дружина охорони природи м.Києва «Зелене Майбутнє» виступають з ініціативою відмови від спалювання листя, стерні та сухої трави на загальнодержавному рівні. Протягом багатьох десятиліть в українців вироблялась звичка спалювати восени опале листя та стерню на полях.. Для багатьох осінь асоціюється з купами палаючого листя і запахом диму. Тому практично ніхто не задуміється, як це впливає на природу і на нас самих. На думку природоохоронних організацій, настав час відмовитись від цієї шкідливої звички. І свій вклад у це повинен зробити кожен українець.

Спалювання опалого листя вивільняє у повітря накопичені протягом року радіонукліди і вихлопи автомобілів; разом з листям горить пластикове та гумове сміття, завдяки чому у повітря викидається додатково до 70 хімічних речовин, серед яких є і особливо небезпечні сполуки – діоксини. Більшість українців мають алергію на дим і страждають від неї щороку, думаючи що страждають на осінні вірусні захворювання. Тож кожен, хто спалює листя – порушує конституційні права всіх українців на безпечне для життя і здоров‘я довкілля (ст.50). А кожен, хто бореться з цим, відповідно – захищає свої права і права всіх інших громадян. Спалювання стерні також може стати причиною вигоряння прилеглих до полів природних ділянок, лісових пожеж та пожеж в населених пунктах, а також коротких замикань на високовольтних лініях електропередач.
Для природи спалювання листя означає вигоряння коріння та насіння трав, пошкодження коріння дерев, загибель зимуючих у листі корисних комах (таких, як сонечка), виснажування грунту та забруднення атмосфери. Детальніше про шкоду від спалювання рослинних залишків можна прочитати в спеціальній довідці.

Спалювання рослинних залишків суворо заборонено в Україні статтею 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, статтями 16 та 22 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», пунктами 3.6.14 та 3.7.1 «Правил утримання житлових будинків та прибудинкових територій», пунктами 3.6 та 6.4.2 «Правил утримання зелених насаджень у містах та інших населених пунктах України» та законодавством України про охорону земель. За будь-яких обставин ніхто не має права самовільно спалювати листя, траву чи стерню. І законодавчі вимоги дійсно підкріплені необхідністю боротись з цією проблемою. Втім, із цими вимогами законів, як і з багатьма іншими, українці дуже часто не рахуються.

Так вже в цьому році, ще від часу серпневої посухи, розпочато масове випалювання сухої трави, є безліч фактів спалювання опалого листя. Тим більше, починаючи з 2008 року вперше в Україні з‘явилась тенденція до самовільного спалювання лісосмуг. Люди свідомо підпалюють захисні лісосмуги, лісопосадки та навіть ділянки лісу. Після того, як насадження пошкоджуються вогнем, їх можна безперешкодно вирубати на дрова або продаж. Деревина при цьому лишається, як правило, неушкодженою. Детальніше про проблему можна почитати окремий матеріал http://pryroda.in.ua/blog/pal_ecogramotnist/. Вже зараз в Україні вогонь знищив десятки тисяч кілометрів лісосмуг і лісопосадок. Якщо ця тенденція матиме продовження, вже у найближчі 2-3 роки будуть зруйновані шляхи міграції багатьох тварин, невід‘ємно пов‘язані з лісосмугами, а на полях, позбавлених захисту від вітру, розпочнеться потужна вітрова ерозія й опустелювання. Таким чином, випалювання лісосмуг, яке так завзято розпочали несвідомі українці по всій країні, вже у найближчі роки в кілька разів скоротить показники урожайності українського поля, і на його відновлення слід буде витратити не одне десятиліття.

• Ми закликаємо кожного українця стати на перешкоді спалюванню рослинних залишків і лісосмуг. Ми просимо кожного відмовитись від будь-якого спалювання рослинних залишків та докласти всіх зусиль, щоб цього не робили інші.
o В разі виявлення Вами фактів спалювання рослинності, негайно звертайтесь до міліції та екологічної інспекції; викликайте пожежну охорону. Зразок скарги розміщено в додатку.
o В разі, коли винуватець підпалу відомий і це можна довести, просимо звертатись до прокуратури.
o Повідомляйте нам про відомі Вам факти палів за адресою vasyliuk@gmail.com (з приміткою в назві листа «Зупинимо пал!») або 01025, Київ-25, а/с 89, НЕЦУ.
• Ми закликаємо Державну екологічну інспекцію України, Міністерство внутрішніх справ України, Міністерство надзвичайних ситуацій України та інші контролюючі органи з максимальною уважністю взятись за проблему спалювання рослинності, особливо зараз, коли підпали набули максимальних масштабів. Чим більше буде прецедентів реального притягнення винуватців до відповідальності, тим менше випадків підпалів буде в принципі.
• Ми звертаємось до Кабінету Міністрів України з проханням посилити контроль на території України в небезпечний період підпалів сухої рослинності та підняти штрафи за підпали сухої рослинності, особливо степів та лісосмуг, до десятків та сотень тисяч гривень.
• Ми просимо Кабінет Міністрів України розробити Програму відновлення вітрозахисних лісосмуг на українських полях на місці тих, що були пошкоджені вогнем. Без цього, компенсувати втрати неможливо. Що ж стосується існуючих лісосмуг, є підстави говорити про їх розширення.
• Ми закликаємо Міністерство з питань житлово-комунального господарства України запровадити практику облаштування при кожному з управлінь (комунальних підприємств) утримання зелених насаджень («Зеленбуд», КП УЗН) компосних ям, в яких утилізуватиметься зібране в міських парках і дворах опале листя. Отриманий компост стане безкоштовним добривом для міських клумб та газонів. Таким чином, буде припинено спалювання листя та буде отримана реальна користь для кожного з українських міст, що не потребує практично жодних фінансових затрат.

Зі свого боку, природоохоронці готові долучитись до розробки запропонованих Кабінету Міністрів України документів.
Про подальший розвиток ситуації буде повідомлено додатково.

ДОДАТОК :
• Довідка «Чого ми не знаємо про спалювання листя і сухої трави?»
http://pryroda.in.ua/blog/pal_ecogramotnist/
• Зразок скарги для випадків спалювання листя в населених пунктах.
http://maidan.org.ua/news/getfile.php3?key=1223309206&att_id=15459&site=maidan&bn=maidan_news


Прес-служба Національного екологічного центру України
www.necu.org.ua

Відповіді

  • 2008.10.06 | kotygoroshko

    а довести це неможливо

    Майдан-ІНФОРМ пише:
    > o В разі, коли винуватець підпалу відомий і це можна довести, просимо звертатись до прокуратури.



    що за ідіот це написав?

    а з пожежниками автор цеї маячні не пробував спілкуватися?
  • 2008.10.06 | Майстер

    А з науковцями порадитись несила?

    Або хоч прочитати якогось підручника з екології, про ролю низових пожеж в екосистемах - випалювання яєць паразитів, бур'янів, стимуляція росту насіння тощо.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.10.07 | Михайло Свистович

      Вони і є науковцями та й авторами підручників також

      Майстер пише:
      > Або хоч прочитати якогось підручника з екології, про ролю низових пожеж в екосистемах - випалювання яєць паразитів, бур'янів, стимуляція росту насіння тощо.

      Це - керована низова пожежа, а не та, що може переросте у верхову
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2008.10.07 | Майстер

        То хай би якось провели межу

        Де можна, а де не можна. А то це схоже на тотальну заборону ножів.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2008.10.08 | Михайло Свистович

          Вони провели. Низові пожежі мають робити лише лісники.

          В їхньому тексті лісники як санітари лісу не обговорювалися.
  • 2008.10.06 | harnack

    Зупинімо вогонь разом!

  • 2008.10.08 | So_matika

    А де файл?

    Майдан-ІНФОРМ пише:
    > • Зразок скарги для випадків спалювання листя в населених пунктах.
    > http://maidan.org.ua/news/getfile.php3?key=1223309206&att_id=15459&site=maidan&bn=maidan_news
  • 2008.10.09 | Yaroslav

    "Надмірна політизація суспільства" - Л.Кравчук



Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".