МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Русини є українці (список національностей Закарпатської обл.)(/)

01/13/2009 | Юрій Шеляженко
http://truth.in.ua/?STORINKA_REDAKCIJI:Listuvannya:13.01.2009._U_spisku_nacionalmznostei_Zakarpatsmzkoji_oblasti_napisano%2C_sho_rusini_-_ce_ukrajinci

13.01.2009. У списку національностей Закарпатської області написано, що русини - це українці

Редакція газети "Правдошукач" отримала копію переліку національностей Закарпатської області. Її надав т.в.о. заступника голови Закарпатської обласної адміністрації О. Мателешка у відповіді на наш інформаційний запит № 6625/06-36 від 30.12.2008.

Як виявилось, широко розпіарений документ є всього-навсього зведеною таблицею підсумків Всеукраїнського перепису населення 2001 року, де в графі "українці, в т.ч. русини", крім загальної кількості українців, вказано окремо кількість русинів як субетносу українського народу.

Згідно цьому документу, більше за все русинів живе у містах Ужгороді та Мукачевому (по 2,1 тис.), а найменше у Рахівському районі (14 чол.).

Завантажити відповідь на інформаційний запит (MS Word .DOC, 193 kb)
http://truth.in.ua/?download=z-nation.doc

Як повідомлялося раніше, рішенням № 241 від 7 березня 2007 року шоста сесія Закарпатської обласної ради V скликання вирішила внести національність "русин" у перелік національностей Закарпатської області. Водночас за висновками Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса Національної академії наук України за всіма етнографічними і лінгвістичними ознаками русини є органічною складовою української нації, тобто її субетносом. На думку вітчизняних фахівців, історичних, політичних та інших підстав вважати їх окремою від українців національністю немає.

Нижче наводиться текст відповіді.

На ваш лист від 02.12.08 № 113 „Щодо надання копії переліку національностей Закарпатської області, роз'яснення його юридичного значення та щодо статусу русинів" обласна державна адміністрація інформує про наступне.

Відповідно до ст.11 Закону України "Про національні меншини в Україні" громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність, тобто встановлення етнічності людини є особистою справою громадянина України. На сьогодні в Україні не існує органу державної влади, до повноважень якого належить офіційне визнання національності та ведення державного реєстру національностей, що проживають на території нашої держави. Нині в Україні відсутні будь-які документи, якими можна було б підтвердити національну належність громадянина. У 2001 році національний склад населення визначався за підсумками Всеукраїнського перепису населення (національний склад населення Закарпатської області за регіонами додається). На запитання про національність записувалася національність (народність) чи етнічна група, до якої відносив себе сам респондент.

За підсумками Всеукраїнського перепису населення 2001 року вперше зібрані дані, які характеризують етнічні групи та самоназви окремих національностей. Зокрема, до складу української національності входить етнічна група - русини. Всього по області русинами ідентифікували себе 10090 осіб.

Відповідно до Закону України "Про об'єдання громадян" в області зареєстровано 9 русинських громадських організацій зі статусом обласних, які мають міськрайонні та первинні осередки в містах Ужгороді, Мукачеві, Іршаві, Хусті, Міжгір'ї, Тячеві, Мукачівському, Свалявському, Виноградівському, Тячівському, Перечинському, Воловецькому районах.

У 2005 році легалізовано дві місцеві спілки русинських об'єднань. Так, навесні 2005 року частина русинських організацій об'єдналася в Асоціацію "Сойм Підкарпатських русинів" (голова - протоієрей Української православної церкви МП о. Димитрій Сидор), а в жовтні 2005 року в м. Мукачеві проведено Всезакарпатський з'їзд русинів, який утворив Народну раду русинів Закарпаття (голова - депутат обласної ради V скликання Євген Жупан).

Органами державної виконавчої влади та місцевого самоврядування надається допомога русинським громадським організаціям у реалізації їх культурно-інформаційних потреб. Зокрема, їх культурно-просвітню діяльність представлено у виданні „Єдина родина", де містяться матеріали про національно-культурні товариства Закарпаття. У 2005 році на обласному телебаченні виділено ефірний час для висвітлення життя русинів області, а з лютого 2008 року на базі Закарпатської облдержтелерадіокомпанії створено нову редакцію мовами національних меншин - об'єднана редакція мовами національних меншин (російською, русинською та ромською). За сприяння місцевих органів влади в м. Мукачево щороку проводиться фестиваль русинської культури „Червена ружа".

Рішення обласної ради від 7 березня 2007 року № 241 "Про визнання національності "русин" викликало неоднозначну реакцію. На шпальтах газет області публікуються матеріали, дискусії, зокрема, подаються думки науковців, незалежних експертів, окремих громадських діячів стосовно історичних та політичних аспектів русинського питання.

Відповіді

 • 2009.01.13 | Shooter

  я би тільки уточнив - закарпатські русини

  взагалі-то, русин, українець чи русин-українець - це би мало бути виключно питанням самоідентифікації.

  Подібна дискусія про словацьких русинів, українців, русинів-українців була буквально кілька днів тому на сайті словацької газети SME
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2009.01.13 | Юрій Шеляженко

   от і киньте туди посилання

 • 2009.01.13 | Pavlo

  Мателешко ще той гондон, перепрошую за мій французський.Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2018. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua