МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Зупиніть осквернителів слобожанських могил!

02/03/2009 | shidnyak

20 січня р.Б. 2009

Прп. Євфимія Великого

2 лютого 2009 р.

Вих. ч. 012-09

Зупиніть осквернителів слобожанських могил!

Заява архиєпископа Харківського і Полтавського Ігоря з приводу знищення Гайдамацького хреста в Лозовій

Якраз у ті січневі дні 2009 р., коли українська спільнота готувалася вшанувати пам’ять героїв Крут, невідомі особи знищили на Харківщині хрест пам’яти воїнів Української Народної Республіки, загиблих при обороні станції Лозова від російських інтервентів 27-28 грудня 1917 р. Цей черговий акт вандалізму нагадав нам про зловісну тенденцію, що виявилася в Харківській області протягом останніх чотирьох років: розв’язувати власні політичні проблеми, знущаючись над пам’яттю померлих. Найбільше пристрастей вирувало довкола пам’ятного знаку воїнам УПА на старому харківському цвинтарі. Але й пам’ятний знак героям Крут, і меморіяльна дошка митрополитові Йосифові Сліпому, і цей-таки скромний гайдамацький хрест у Лозовій зазнавали наруги від вандалів. І жодного разу винуватці не були покарані.

Церква Христова не втручається в політичні дискусії, неминучі в демократичному суспільстві. Але обов’язком Церкви є застерегти від використання в політичних війнах знарядь, котрі суперечать християнській моралі й загрожують звироднінням суспільства. Саме такими неприпустимими й небезпечними методами виглядають наруга над пам’яттю померлих та непристойні шабаші на цвинтарях.

Чим обертається безкарність бешкетування на історичному харківському цвинтарі, де встановлений пам’ятний знак воїнам УПА, маскарадного «генерала» Валерія Цюртока й групи його однодумців, у тому числі депутатів обласної ради 14 жовтня 2006 р.? Що тягне за собою відмова міської влади Харкова визнати статус меморіяльної зони за колишнім головним цвинтарем, де й нині спочивають тіла Петра Гулака-Артемовського, Марка Кропивницького, Сергія Васильківського, а біля них здіймаються пам’ятники жертвам голодомору та воїнам УПА? Все це стає прикладом морального нігілізму, відкидання традиційних цінностей, на місце яких приходять звироднілі культи. Хіба не стало шоком для Харкова два місяці тому ритуальне вбивство на 15-му міському цвинтарі 18-річного Олександра Пустовіта, кров якого пили двадцятирічні члени сатаністської секти, вже звинувачувані раніше в руйнуванні могил на харківських цвинтарях? А чи не відчувають осквернителі хреста в Лозовій і пам’ятника воїнам УПА своєї провини в жахливій трагедії загиблого юнака?

Важко припустити, що металевий хрест у Лозовій зрізали зварювальним агрегатом випадкові особи. Політична позиція місцевих рад і найвпливовіших у реґіоні партій вільно чи невільно створила режим сприяння вандалізмові на могилах і пам’ятниках спочилим. Але яке криваве жниво може зійти на уламках понівечених пам’ятників і сплюндрованих могил!..

Зупинити осквернителів могил можна лише плеканням у суспільстві пошани до минулого, до пам’яти предків, до місць їхнього упокоєння – незалежно від того, як ставишся до їхніх ідеалів, «щоб нам не впасти жертвою сатани» (1 Кор. 2:11). Акції нищення пам’ятників політичним противникам рівнозначні заохоченню кривавих шабашів бузувірських сект, жертвами яких можуть стати діти й онуки тих, хто стоїть за спинами вандалів.

Свята Христова Церква, молячись за вічну пам’ять спочилих, звертається до влади й політичних діячів Слобожанщини з благанням:

Захистіть майбутнє ваших нащадків! Подбайте про те, щоб добрий приклад пошани до спочилих завжди був присутнім на слобожанській землі і єднав усі політичні сили нашого краю!


† Ігор

архиєпископ Харківський і ПолтавськийCopyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2018. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua