МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Ентузіасти(\)(л)

03/10/2009 | saha
http://blogs.pravda.com.ua/authors/golovan/49b593056b38c/
Ентузіасти
Намагатися зробити більш-менш обґрунтований юридичний аналіз перипетій детективу "РосУкрЕнерго"-"Нафтогаз"-СБУ справа невдячна за браком інформації. Тому якихось висновків у цьому тексті годі й чекати. А от запитань у юриста виникає безліч. І ці запитання цікаві самі по собі.

Я багато писав про звичаї українського чиновництва, особливо про мистецтво, по-перше, уникати будь-якої роботи, а по-друге, займатися не тим, чого вимагає, закон, а тим, що чиновник вважає потрібним чи зручним. Перше, про що думає український чиновник, отримавши в свої руки якийсь документ, це як його "відфутболити". І, лише не знайшовши бодай якогось приводу позбавитися матеріалу, приймає папір до роботи. Тобто, починає думати, чи не можна обійтися відпискою. Звичайно, цей алгоритм стосується питань, що вирішуються "по номіналу", без додаткових стимулів "вирішити питання".

Наприклад, примусити працівників українських правоохоронних органів не те що порушити кримінальну справу, а навіть належним чином оформити відмову у порушенні справи, у реальному житті є неабиякою проблемою.

Нагадаю, відповідно до статті 97 Кримінально-процесуального кодексу України, по заяві або повідомленню про злочин прокурор, слідчий, орган дізнання або суддя зобов'язані не пізніше триденного строку прийняти одне з таких рішень:

1) порушити кримінальну справу;

2) відмовити в порушенні кримінальної справи;

3) направити заяву або повідомлення за належністю.

Однак у реальному житті українські прокурори, слідчі та органи дізнання виявляють чудеса спритності аби не виносити постанови. Постанову ж можна оскаржити! Автор має цілу колекцію відписок, що мали, на думку чиновників, "замінити" передбачену кодексом постанову. Але примусити чиновника винести постанову – половина діла. Треба ще побігати, щоб отримати її копію.

Тому ентузіазм чиновника у питанні, вирішення якого він цілком міг дуже просто уникнути, якщо не підозрілий, то заслуговує на додаткову увагу.

Отже, за повідомленнями преси, 2 березня 2009 року слідче управління СБУ за заявами кількох депутатів і компанії "РосУкрЕнерго" порушує кримінальну справу за статтею 191 ч. 5 Кримінального кодексу України.

Згадана стаття 191 передбачає відповідальність за привласнення, розтрату майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем. Тобто, передбачений статтею злочин є злочином проти власності, саме тому статтю цю і можна знайти у відповідному Розділі VI Кримінального кодексу. Майном у даному випадку є газ, що на думку СБУ належить компанії "РосУкрЕнерго", але був кимось привласнений.

Відповідно до статті 112 Кримінально-процесуального кодексу підслідність у справах про цей злочин визначено гнучко, а саме встановлено, що досудове слідство провадиться тим органом, який порушив кримінальну справу. Справу порушило СБУ, тож йому й розслідувати. Однак з чого це СБУ так стурбувалося захистом права власності? Хіба ця турбота передбачена профільним законодавством?

Завдання СБУ можна легко знайти у статті 2 Закону "Про службу безпеки України". Ось текст цієї статті повністю:

"На Службу безпеки України покладається у межах визначеної законодавством компетенції захист державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності, економічного, науково-технічного і оборонного потенціалу України, законних інтересів держави та прав громадян від розвідувально-підривної діяльності іноземних спеціальних служб, посягань з боку окремих організацій, груп та осіб, а також забезпечення охорони державної таємниці.

До завдань Служби безпеки України також входить попередження, виявлення, припинення та розкриття злочинів проти миру і безпеки людства, тероризму, корупції та організованої злочинної діяльності у сфері управління і економіки та інших протиправних дій, які безпосередньо створюють загрозу життєво важливим інтересам України".

Звичайно, завдання сформульовані широко, під них багато чого можна притягти. Однак в Україні є спеціальний орган, покликаний захищати власність від злочинних посягань. Орган цей не тільки державний, але й озброєний! І це – не СБУ. Це – міліція. І саме перед міліцією законодавець поставив завдання "захист власності від злочинних посягань" (див. статтю 2 Закону "Про міліцію").

Однак СБУ чомусь не відправило заяви "кількох депутатів і компанії "РосУкрЕнерго", про те, що хтось "тирить газ", за належністю. Не послалася на завантаженість служби захистом державного суверенітету, територіальної цілісності та протидією розвідувально-підривній діяльності іноземних спеціальних служб.

Навпаки, спецслужба мало не повному складі натягла маски і побігла рятувати кішку, чи то пак, право власності.

Таким чином, СБУ, виявляється, має час і натхнення виконувати міліцейські функції, тобто, має працівників і ресурси, не задіяні у виконанні поставлених профільним законом завдань. Чи не час у такому разі радикально скоротити СБУ, перевівши працівників-енузіастів захисту права власності на роботу до міліції. Щоб їх ентузіазм відповідав завданням, поставленим законом?

Відповіді

 • 2009.03.10 | saha

  Ось нарешті сказале те що відчував підсвідомо

 • 2009.03.10 | 123

  Це все фігня

  Йдеться про привласнення державною команією чужої власності на мільярди гривень, під патронатом чиновників найвищого рівня. Чому б СБУ цим не займатися? Тим більше що корупції тут просто не може не бути (якщо привласнення буде доведене). Тим більше що економічна загроза державі є очевидною (відшкодовувати збитки будуть державними грошима).

  Треба було б міліції цим займатися? А вона не хоче, вона політично ангажована. Так що - це підстава для того, щоб СБУ закрила очі та сказала "це нам не зовсім за профілєм, до побачення"?
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2009.03.10 | saha

   Хай тоді СБУ займаєтсья міліцією яка ангажована

   а не скиглить на ТБ(Хорошковський) за нами міліція веде наружку.
   ВиСБУ в кінці кінців чи контора по піару РУЕ ?
  • 2009.03.10 | saha

   Re: Це все фігня

   Тоді чекаємо на співробітників СБУ, що партрулюватимуть вулиці, прибиратимуть сміття, а також ремонтуватимуть дороги і каналізацію.

   Це все також важливі справи які робляться погано.
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2009.03.10 | Shooter

    Re: Це все фігня

    saha пише:
    > Тоді чекаємо на співробітників СБУ, що партрулюватимуть вулиці, прибиратимуть сміття, а також ремонтуватимуть дороги і каналізацію.
    >
    > Це все також важливі справи які робляться погано.

    По-перше, не пересмикуйте.

    По-друге - Ви вважаєте, що СБУ повинно бути бездіяльним в питаннях таки державної ваги?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2009.03.10 | saha

     Я вважаю що кожен повинен робити свою роботу

     а не займатися ентузіазмом.
     А то скиглять що їх веде наружка.
     Мені здаєтсья що Хорошковский в СБУ це "операція Ы" все уже розвалено до нас.
     А він тільки константуе факт розвалу.
     Ви можете уявити собі щоб 2га особа ЦРУ на амереканськом ТБ заявляла за нами шпигуть поліцейські.
     Це взагалі ганьба.
     Навіть вистаку організувати нормально не можуть.
     Розігнати їх всіх нахрен.
     згорнути/розгорнути гілку відповідей
     • 2009.03.10 | Shooter

      Себто, Юля - красти, а ніхто їй в тому не заважати?

      Мені, у принципі, пофіг які мотиви. Але я радий, що хоч хтось добивається дотримання законности.
   • 2009.03.10 | 123

    Re: Це все фігня

    saha пише:
    > Тоді чекаємо на співробітників СБУ, що партрулюватимуть вулиці, прибиратимуть сміття, а також ремонтуватимуть дороги і каналізацію.
    >
    > Це все також важливі справи які робляться погано.

    Це їм не за фахом. А ця справа - за фахом. Міліції вона теж за фахом - але міліція нею не займається. Але й СБУ за фахом, відзначте.
 • 2009.03.10 | Shooter

  Вибачте, але це пурга.

  Відомо з якого боку.


  saha пише:

  Взявши цю цитату

  > "На Службу безпеки України покладається у межах визначеної законодавством компетенції захист державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності, економічного, науково-технічного і оборонного потенціалу України, законних інтересів держави та прав громадян від розвідувально-підривної діяльності іноземних спеціальних служб, посягань з боку окремих організацій, груп та осіб, а також забезпечення охорони державної таємниці.
  >
  > До завдань Служби безпеки України також входить попередження, виявлення, припинення та розкриття злочинів проти миру і безпеки людства, тероризму, корупції та організованої злочинної діяльності у сфері управління і економіки та інших протиправних дій, які безпосередньо створюють загрозу життєво важливим інтересам України".

  І беручи до уваги, що спроба крадіжки Юлею газу РУЕ може, наприклад, привести до втрати контролю Україною над українською ГТС, не вбачаю жодних проблем в тому, що карну справу порушила саме СБУ.

  Крім того, є непрямі свідчення, що, скажімо, тт. Портнов та Мудведчук передбували у тісному контакті з Газпромом під час переговорів. Себто, прапор СБУ в руки у цьому питанні.
 • 2009.03.10 | Pavlo Z.

  Нормальний фаховий аналіз.

 • 2009.03.10 | observеr

  крадіжка міліардів доларів - справа міліції? автор - ідіот

  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2009.03.10 | saha

   А чому ні ?

   СБУ може взяти на контроль цю справу(типу в межах боротьби з корупцією), але за законом ....
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2009.03.10 | observеr

    Re: А чому ні ?

    тому що суб'єктами є:
    - уряди іноземних держав (росія)
    - компанії-нерезиденти (руе, швейцарія)

    загрожує:
    - багатоміліардними штрафами
    - втратою стратегічних об'єктів (гтс) - економічна та національна безпека
    - псування іміджу держави

    та й що робити, якщо прокуратура та міліція не реагують?
  • 2009.03.10 | 123

   міліція також могла б зайнятися

   в неї там є управління по боротьбі з економічною злочинністю.

   воно за фахом і тим, і іншим нмд.

   у будь-якому випадку, намагатися представити що СБУ тут влізла не в свою парафію та діє незаконно - фігня.
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2009.03.10 | observеr

    а хто тоді з кримськими татарами боротиметься?Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2018. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua