МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Київ: спільне відзначення 80-ліття ОУН

04/02/2009 | Київська міська організація Спілки Української Молоді
Вісімдесяту річницю відбуття історичного Конгресу Українських Націоналістів, на якому було покликано до життя ОУН, урочисто відзначили 27 березня у Києві. Організаторами урочистої академії виступали два крила ОУН – т.зв. мельниківського крила та бандерівського спрямування, як співорганізатор виступав Український Інститут Національної Пам’яті. Відповідно й чільні представники цих структур коротким словом привітали учасників свята: Андрій Гайдамаха від імені Проводу ОУН(р), Микола Яковина заступав Голову ОУН(м) Миколу Плав’юка, а УІНП представляв академік Ігор Юхновський.

Урочистість проходила в одному престижніших приміщень столиці – в Національному музеї Т.Шевченка. Адже, в час УНР на початку минулого століття в цьому приміщенні певний час знаходився військовий штаб армії УНР й імовірно до нього заходив також полковник Євген Коновалець, який пізніше очолив УВО та згодом ОУН.

Учасники академії заслухали три доповіді про історію виникнення та про діяльність ОУН. Доповідачами були: Олександр Кучерук – співпрацівник УІНПам’яті, Володимир В’ятрович - директор Галузевого архіву СБУ, Сергій Болтівець – психолог.

Музичне обрамлення урочистої академії забезпечував співак і керівник гурту «Рутенія» Анатолій Сухий. Для учасників академії організатори влаштували фуршет, на якому могли з короткими словами виступати представники патріотичної громадськості. Пропонуємо увазі читачів привітальне слово Голови Проводу ОУН Андрія Гайдамахи:

«Шановне Товариство!

Вітаю нинішнє святкове зібрання від імені Проводу ОУН та всього нашого членства в Україні та за її межами. Вітаю з нагоди видатної дати, яку відзначаємо на знак єдності в думці та дії, в дусі батьків-засновників ОУН, яким Україна бачилася самостійною і соборною, народоправною і багатою державою.

Проводимо нинішнє свято в музеї Тараса Шевченка, який став батьком сучасної національної ідеї світового українства і яку – ідею - ми поставили собі за мету втілити в життя в нашій ще молодій державі.

Дякуємо організаторам цієї зустрічі та всім вам - представникам патріотичної громадськості, а також носіям державної влади.

Заснування ОУН 80 років тому стало епохальною подією на рівні таких історичних дат, які ми цього року також відзначаємо: українсько-шведський союз і Полтавська битва, проголошення незалежності Карпатської України та 100-річчя Степана Бандери. Всі ці дати, події і постаті впливають і стали складовими частками сучасної національної ідеї, яка утверджується у державницькому чині.

80 років існування та діяльності ОУН – це майже столітня історія національно-визвольної боротьби, в якій були залучені всі духовні та фізичні потуги українського народу. Найчастіше ця боротьба, покладаючись на власні сили, проходила у надзвичайно важких та межових ситуаціях. Щодо цього вона нагадує природу боротьби козаків проти степовиків - турків і татар, і теж проти поляків, що вилилася за Хмельницького у відродження української нації та чергової спроби державної самоорганізації.

Ми нині підкреслюємо великі заслуги батьків-засновників ОУН та їхніх послідовників перед Україною. Водночас мусимо визнати: попри те, що багато вже зроблено для збереження й увіковічнення пам’яті кількох поколінь українців – творців і борців за державність, ми все ще залишаємося у великому боргу перед ними. Історія ОУН досі недостатньо удокументована, слабо або тендентційно висвітлена у дослідженнях, вибірково та бідно представлена в музеях, майже зовсім відсутня у творчості сучасних митців, письменників, режисерів. Не говоримо вже про істотні прогалини в науково-дослідних планах та освітній системі, про відсутність адекватних архітектурних пам’ятників, які мали б наочно прославити наше героїчне минуле, формувати й прикрашати національне обличчя наших міст. А починати треба з улаштування Національного некрополя на Київських пагорбах, куди ми повинні перепоховати тлінні останки видатних державних провідників і діячів, які досі спочивають на чужині. Для цього потрібно насамперед усвідомленої політичної волі та відповідного державного рішення.

Ще багато у нас і перед нами великих завдань, їх доведеться виконати нинішньому і прийдешнім поколінням. Тому побажаймо собі, щоб у наступні 20 років, які залишаються до повного 100-століття ОУН, багато з наших планів було виконано і щоб столітній ювілей нашої Організації ми могли відзначити гідно, величаво та на найвищому державному рівні.

Андрій Гайдамаха
http://www.ukrnationalism.org.ua/news/?n=3631


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2018. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua