МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Майбутнє НАТО і Європи – з Україною

04/17/2009 | Democratic_Initiatives_Foundation
Майбутнє НАТО і Європи – з Україною В цьому переконаний колишній президент Польщі Александер Кваснєвський, який взяв участь у презентації документального фільму «Україна в НАТО. Міфи і реальність», що відбулася 15 квітня в столичному кінотеатрі «Київ» у рамках засідання кіноклубу «Сінематограф-3000».

Документальна стрічка "Україна в НАТО. Міфи і реальність", знята Фондом "Демократичні ініціативи" на замовлення Міністерства закордонних справ України, зібрала на прем’єрному показі чимало поважних гостей, зокрема державних українських і закордонних діячів, послів США, Канади, Грузії, Туреччини, Польщі, представників посольств Словаччини і Румунії, працівників громадських організацій , експертів, журналістів.

Відкриваючи презентацію фільму, почесний гість із Польщі, президент країни у 1995–2005 роках, Александер Кваснєвський зазначив , що він із розумінням ставиться до того, що для багатьох людей, які живуть в Україні і Росії, НАТО це насамперед організація, яка була створена у роки «холодної війни» для боротьби з комуністичною ідеологією і одночасно з країнами, де панувала ця ідеологія. Однак, на думку Кваснєвського, від таких стереотипів варто відходити. Адже приклад Польщі, яка так само тривалий час перебувала в полоні тоталітарної комуністичної системи, засвідчує, що саме зі вступом її до євроатлантичних і європейських структур з’явилися реальні можливості успішного розвитку держави. Александер Кваснєвський зазначив, що для нього 10-річне членство Польщі в НАТО є не тільки особистим успіхом президента, який привів свою країну до Альянсу і Європейського союзу, а насамперед – успіхом усієї Польщі. «Вступ нашої країни до НАТО передусім означав надання країні гарантій її суверенітету, її безпеки. Історично це означало, що ми вступаємо в організацію, яка формує євроатлантичний простір, і отримуємо при цьому поважне місце в Європі для польської держави та її культури». Пан президент наголосив, що для молодих демократій, які народжувались у 90-х роках у Європі, було дуже важливо ввійти до НАТО і прийняти принципи демократичних держав чесні та прозорі вибори, повагу до національних меншин, прав людини, нормальні стосунки між громадським суспільством і армією.

Сьогодні Польща стала одним із важливих членів цієї організації і використовує всі цінності, які надає членство в НАТО своїм державам. Для України співпраця з НАТО, на думку Александера Кваснєвського , була б насамперед корисна задля престижу її як майбутнього партнера. За словами польського політика, "НАТО поважає Україну як надійну державу для співпраці". Колишній президент пообіцяв особисто працювати над тим, щоб Україна неодмінно вступила до Північноатлантичного альянсу. «Я хотів би, щоб Україна була в НАТО. Якби я був громадянином України, то віддав би свій голос за вступ до цієї організації", запевнив Александер Кваснєвський.

На думку колишнього президента Польщі, ідея створення фільму з розвінчання міфів про НАТО – це важливий елемент спілкування з суспільством. Адже для поширення ідеї вступу до НАТО в Україні не вистачає публічної дипломатії, тобто обговорення цього питання із пересічними громадянами. «Для таких грандіозних процесів, як вступ до НАТО, необхідне не тільки розуміння влади, не тільки інформування людей про те, що таке НАТО, а й активне залучення їх до співпраці з владою у цьому напрямі», - наголосив А.Кваснєвський. Із ним погодився перший заступник секретаря РНБО України Володимир Огризко, який також був присутній на презентації фільму «Україна в НАТО. Міфи і реальність». «Нам сьогодні потрібно об'єднати зусилля громадських організацій і влади, зусилля України і закордону, щоб цей фільм дійшов насамперед до молоді, школярів, став предметом суспільного обговорення», - вважає він. Володимир Огризко наголосив, що ті кроки, які здійснила демократична влада України за останні чотири роки, реально вивели державу на шлях європейської і євроатлантичної інтеграції. Для України отримання Річної національної програми, за словами В.Огризка, є основою Плану дій щодо членства в НАТО і Україна. «Київ отримав потужний сигнал від НАТО, що Альянс розглядає Україну як майбутнього члена організації», наголосив державний діяч і водночас зауважив, що шлях до НАТО буде нелегким. Адже фінансована з Росії «п’ята колона» активно працює над тим, щоб громадяни України не почули правду про Північноатлантичний альянс, є скептики і в Європі, які піддають сумніву членство України в НАТО. За словами пана Огризка, «безпека одних не може бути побудована за рахунок безпеки інших». Тому рано чи пізно Європа зрозуміє, що не зможе обійтися без України, переконаний політик.

В свою чергу ще один поважний гість прем’єри, голова комітету з питань європейської інтеграції Верховної Ради України Борис Тарасюк закликав журналістів активніше популяризувати ідеї і перспективи розвитку взаємин між Україною і НАТО. Борис Тарасюк також висловив впевненість, що фільм «Україна в НАТО. Міфи і реальність» допоможе українському суспільству краще взнати правду про НАТО, допоможе розвіяти ті міфи і стереотипи, які нагромаджуються ще з часів Радянського Союзу. Водночас політик застеріг: "Зробити фільм ще мало, треба подолати багато бюрократичних перепон, для того щоби пересічний український громадянин побачив цей фільм. Мені було дивно дізнатися про те, що попередній фільм "НАТО: свій чи чужий" навіть забороняли показувати у військових вищих навчальних закладах України". Борис Тарасюк висловив сподівання, що цей фільм не спіткає та сама доля і він матиме широкого глядача, надто серед молоді.

За словами продюсера фільму «Україна в НАТО. Міфи і реальність», директора Фонду "Демократичні ініціативи" Ілька Кучеріва, створюючи цей фільм, автори насамперед думали про національні інтереси України, про те, в якому напрямі держава має розвиватися. «Цей фільм став іще одним кроком до створення реального образу НАТО, який розвіює міфи і замінює їх фактами, – запевнив Ілько Кучерів. – Автори фільму – сценарист Юрій Горбань і режисер Роман Коржов – мали на меті розвінчати найпоширеніші міфи про НАТО, зокрема про агресивність блоку чи про обов'язкову участь у воєнних операціях Альянсу. При цьому фільм зроблено легким для сприйняття, де більше йдеться не про політику, а про факти». Зйомки фільму відбувались у Києві, Севастополі, Ужгороді, а також у словацьких містах Братиславі, Свиднику та Ліптовському Микулаші. Його героями є відомі експерти, підприємці, військовослужбовці, звичайні громадяни. Трансляція фільму вже відбулася 4 квітня на Першому національному телеканалі. 26 квітня стрічку покажуть на «5 каналі», а 4 травня повторно на УТ-1. Після цього «Україну в НАТО. Міфи і реальність» планують транслювати на регіональних телеканалах. Крім того, незабаром вийде російська й англійська версія фільму.

Democratic Initiatives Foundation
Suite 18, 43-B, Olesya Honchara St.
Kyiv 01034, Ukraine


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".