МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Обережно, безідейність! (/)

04/17/2009 | omela
Обережно, безідейність!
16.04.2009 14:02 ___ Остап Кривдик, для УП

На початку було Слово, а Слово в Бога було, і Бог було Слово.
Івана 1:1, український переклад Івана Огієнка

Люди бояться ідеології.

Очевидно, інквізиція і концтабори - негативні наслідки застосування ідеологій. Життя в комуністичній тоталітарній імперії залишило у багатьох стійку нехіть до світоглядних систем.

Та чи все так просто з цією нехіттю, чи вона - елемент сучасної української розрухи, а в багатьох моментах - її пряма причина?

Складові безідейності

Трьома ключовими вартостями "неідеологічного" підходу є релятивізм - "все відносно", нігілізм - "принципів не існує", і матеріалізм - "важливо тільки те, що можна помацати". Така установка уже сама себе знищує, оскільки все можна купити, відтак, все дешевшатиме.

Скептик - людина, що піддає все сумнівам, став ключовою постаттю пострадянського часу. Позиція "понад ідеями" - зручна і недосяжна, давала можливість скептику безкарно критикувати людей-ідеалістів, бити їх нездарною практикою "ідеологічних" політиків, разом з якими тонули і ні в чому не винні думки і світоглядні позиції. Сам скептик нічого не продукував - відтак, і критикувати його було неможливо.

Про небезпеку таких цінностей застерігав папа Іван Павло ІІ. За їх допомогою неможливо нічого збудувати, вони ведуть до моральної, і не тільки, деградації. Підхід скептика засадничо тактичний, спрямований на конкретні сьогоденні питання, на конкретні інтереси. Звідси, наприклад, пріоритет економіки (читай - грошей, навару, бабла) над усім іншим.

Результатом скептичної "неідеологічної" ідеології стає цинічна практика. Така ідеологія і практика домінують зараз в українській політиці.

Оскільки вартостей не існує, то інтерес можна задовільнити, купивши те, що цікавить - людину, структуру, рішення, ідею. Це знецінює ці "товари", робить їх умовно легкозамінними при наявності грошей, а насправді спричиняє їх інфляцію і дефіцит.

Що таке ідеологія?

Ідеологія - це система пріоритетів. Це відповідь на питання - "Що найважливіше? Що менш важливо? Що неважливо?".

Так, для націоналізму найважливіша нація, для соціалізму - клас, для консерватизму - держава, для лібералізму - свобода, для демократії – демос, народ.

Макс Вебер свого часу впровадив поняття "ідеальних типів" як способів опису соціальної реальності. З одного боку, їх не існує, вони - "утопії", оскільки вони - тільки концентрат реальності, з іншого боку, їх взято з самої реальності, і від них, як від точки відліку, будується практика. Класичні ідеології є такими "ідеальними типами".

"Ідіоти" - ті, хто сліпі в своїй ідейності.

Так, наприклад, маргінальна львівська газета "Ідеаліст України" в кінці 90-х в патріотичному пориві закликала "публічно викривати московських агентів і жидомасонських шпіонів в середовищі галицького греко-католицького духовенства".

Саме ті, хто пробує сліпо слідувати букві ідеології, якраз і формують радикальні, недіалогічні, сліпі організації. Про таких - класичний радянський анекдот про розмову двох співкамерників. "За що сидиш?" - "За надання першої медичної допомоги." - "???" - "Жінці кров з носа пішла, я їй джгутом горло перетиснув..."

Але ж критичне мислення не суперечить ідеї. Сучасні ідеології - набагато складніші і гнучкіші за своїх "чистих" попередників, критичніші і діалогічніші.

Християнська демократія суміщає поняття вільного вибору з поняттями відповідальності особи і християнської етики. Соціал-демократія поєднує право особи на працю і повагу до прав людини. Національна демократія ставить питання національної ідентичності в рамки демократичної держави.

Ідеологія - це чітка картина світу. "Безідеологічність" є насправді просто сумішшю тез різних ідеологій, ідеологічним вінегретом.

Людина, котра не має власної ідеї, постійно підпадає під чужий вплив - зазвичай, просто під найгучніший меседж. "Об'єктивність", під соусом якої пробують видати "неідеологічні" твори, є лише маніпулятивною технологією, покликаною переконати читача в істинності - але в гуманітарній сфері її не існує за визначенням.

Тому, на моє переконання, відкрито декларувати свою позицію є набагато чесніше, аніж її "об'єктивізувати".

Ідеологія - це етична система. Українська політика поки що дуже далека від моральних тем, які формують кістяк ідеологій. На порядку денному європейських країн гостро стоять питання абортів, шлюбів для гомосексуальних сімей, евтаназії.

Негативний базис - це ознака слабких, неякісних ідеологій. Якраз цим грішать українські крайні праві і крайні ліві, котрі настільки барвисто описують "ворогів", що в кінці тільки залишається додати "а ми - навпаки, хороші". Очевидно, в кожній ідеології є опонування певним цінностям і практикам, але не воно є основою конструктивних ідеологій.

Ідеологія - це винятково практична річ. Це - далеко не тільки розмови про історичні перемоги і поразки, про "мову і НАТО".

Витрачати гроші держбюджету на підтримку промисловості чи на соціальні виплати - це ідеологічне питання. Питання платної медицини і освіти - це ідеологічне питання. Судова і адміністративна система - це ідеологічне питання. Високі податки і соціальні виплати чи низькі податки і успіх бізнесу – це також ідеологічне питання.

Ідеологія - це основа стратегії, оскільки вона є ієрархією пріоритетів, від яких вибудовуються інституції, котрі виконують конкретні задачі. А нестратегічне управління - прямий шлях до поразки.

Насамкінець

Довіра - це ідея. Любов - це ідея. Повага - це ідея. Спочатку є ідея, потім є дія.

Вогонь може гріти, а може обпікати. Молотком можна забивати цвяхи, а можна розбивати голови. Так і ідеологія – вона є лише механізмом перетворення ідеї в дію, і нічого більше. Яка ідея - така і дія, і від цього ідеологія як принцип не стає поганою сама по собі.

Британські лейбористи і консерватори, німецькі християнські демократи і соціал-демократи, польські есдеки і "Право і Справедливість", французькі "Союз за народний рух" (партія Саркозі) і Соціалістична партія - все це в першу чергу непримиримі ідеологічні суперники, котрі чітко відстоюють свої переконання.

Ці партії десятиліттями, а деякі – століттями працюють на те, щоб знайти і утримати свого виборця, і їхня стійка ідеологія є гарантією того, що виборець залишиться з ними.

Саме тому їхні політики йдуть у відставку, коли роблять помилку, а партії залишаються, працюють далі і перемагають. Відтак, успіх США і Західної Європи - це успіх ідеологій в цих країнах.

Демократія неможлива без ідеології – в іншому випадку вона вихолощується в голу кон’юнктуру, обмін владою відповідно до наглості і узгодженого інтересу. Тільки коли ідеологія займе достойне місце в українській політиці, ми реінтегруємося в Європу.

http://pravda.com.ua/news/2009/4/16/93365.htm

Відповіді

 • 2009.04.17 | Мірко

  Re: Обережно, безідейність! (/)

  Omela пише:
  >Так, для націоналізму найважливіша нація, для соціалізму - клас, для консерватизму - держава, для лібералізму - свобода, для демократії – демос, народ.<

  Дещо спрощене, але нехай...
  Цікаво що націоналізм якраз об'єднує класи, свободу і народ - в межах можливого, в межах держави.
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2009.04.18 | Sean

   Re: Обережно, безідейність! (/)

   сильно спрощене


   Мірко пише:
   > Omela pywe:
   > >Так, для націоналізму найважливіша нація, для соціалізму - клас, для консерватизму - держава, для лібералізму - свобода, для демократії – демос, народ.<
   для націоналізму може бути так саме важливим і держава, і клас, і свобода і демократія. Бо націоналізми - різні, у кожного - свій націоналізм


   > Дещо спрощене, але нехай...
   > Цікаво що націоналізм якраз об'єднує класи, свободу і народ - в межах можливого, в межах держави.
   угу (с)
  • 2009.04.18 | kom8407

   Re: Обережно, безідейність! (/)

   Будь-яку гарну і корисну справу можна довести до абсурду. Націоналізм - це патріотизм, доведений до абсурду.
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2009.04.18 | Адвокат ...

    Хіба що...

    kom8407 пише:
    > Будь-яку гарну і корисну справу можна довести до абсурду. Націоналізм - це патріотизм, доведений до абсурду.
    ... совєцькою пропаґандою.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2009.04.18 | kom8407

     Re: Хіба що...

     Українська пропаганда В НАШІ ДНІ скажено опльовує споріднений народ.
     згорнути/розгорнути гілку відповідей
     • 2009.04.18 | Адвокат ...

      Сорьки, але я не вкурив.

      kom8407 пише:
      > Українська пропаганда В НАШІ ДНІ скажено опльовує споріднений народ.

      1. "Українська пропаґанда". Ви ї де сь бачили? Я,-- нє.
      2. "В НАШІ ДНІ",-- це просто зара, чи протягом якого сь часу?
      3. "скажено опльовує споріднений народ",-- це мацькалів, що вважають українців своїми ворогами, другими опісля гамериканців?
   • 2009.04.19 | Мірко

    Мішаєш шовінізм та імперіялізм з націоналізмом

    Отже московська імперія РФ від океану до океану - це імперіялізм на шовіністичних засадах. Не треба до словника, - досить на мапу чи ґлобус подивитися.

    А націоналізм це пошана, любов та береження свого - широкої родини обєднаної спільною мовою та вартостями.

    Патріотизм, це останний притулок негідника - це недоумна пошана до держави. Отже міг бути совковий патріотизм, але не націоналізм, - бо наскільки там старалися Голодоморами та насильством, але совітської нації таки не створили.
   • 2009.04.19 | Sean

    Re: Обережно, безідейність! (/)

    kom8407 пише:
    > Націоналізм - це патріотизм, доведений до абсурду.
    Націоналізм і патріотизм - це лише терміни. Все залежить від конкретного наповнення, рівно як і щодо інших ізмів
   • 2009.04.24 | Isoлято

    А шо ж воно таке, той страшний націоналізм?

    Спробую вгадати... Це коли спочатку ділиш народи на "споріднені" і "неспоріднені", а потім починаєш переконувати, що перших "опльовувати" нізззя, а других - свята справа.

    Вгадав? Ой, ні, то вже, мабуть, не націоналізм, а якийсь НАЦИЗМ вимальовується... Правда, kom8407®?


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2018. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua