МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Спостереження за ЗНО - під контролем громадськості

04/30/2009 | Майдан-ІНФОРМ
30 квітня 2009 в УНІАН відбулася прес-конференція «Громадське спостереження за зовнішнім незалежним оцінюванням – 2009. Виклики та загрози».

Представники неурядових організацій презентували кампанію громадського спостереження за проведенням тестування, яка є спільним проектом КВУ, Громадянської мережі ОПОРА, Центру тестових технологій та моніторингу якості освіти і реалізується за підтримки Міжнародного фонду Відродження, Програми UNITER та Програми сприяння зовнішньому незалежному оцінюванню в Україні (USETI).

Метою кампанії є запобігання порушенням під час проведення зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) та інформування громадськості щодо перебігу тестування.

«Важливість залучення представників незалежних громадських мереж до спостереження за проведенням зовнішнього оцінювання полягає у тому, що саме у цьому році вирішується, чи вистоять чіткі процедури тестування проти бажання скорумпувати й їх – єдину реальну демократичну реформу, на яку спромігся помаранчевий політикум», - наголосив Євген Бистрицький, виконавчий директор Міжнародного фонду “Відродження ”.

Павло Полянський, заступник міністра освіти та науки України: «Зовнішнє незалежне оцінювання – можливість вступити до вищих навчальних закладів тільки за знаннями, а не матеріальними можливостями батьків. Я особисто мав декілька зустрічей з вчителями сільських шкіл, які розповідали про відсутність амбіцій у випускників попередніх років з малих населених пунктів щодо навчання у вищих навчальних закладах столиці. За результатами ж минулого року такі діти активніше подавали документи до університетів Києва і 80% з них навчаються сьогодні у престижних ВНЗ».

У цьому році спостереження за тестуванням проводитиметься у всіх областях України, планується покрити 50% пунктів тестування. Спостереження вестиметься як в аудиторіях, так і в рекреаційних зонах. Більша увага приділятиметься наймасовішим тестам: українській мові та літературі, математиці і англійській мові. Моніторинг роботи приймальних комісій буде здійснюватися у 26 ВНЗ у всіх регіонах України.

Як зазначила Наталя Линник (КВУ), “успішна кампанія спостереження за тестуванням 2008 року стала поштовхом до якісних змін у процедурних питаннях. Під час підготовки до ЗНО-2009 було враховано основні рекомендації громадських спостерігачів.”

Серед загроз, на яких акцентують увагу спостерігачі:
1.Штучний зрив проведення тестування: цілеспрямоване створення неналежних умов тестування (недостатня площа приміщень, зайві шумові ефекти, присутність сторонніх осіб, інсценовані конфлікти в аудиторії);
2.Надання допомоги абітурієнтам з боку адміністрації пунктів тестування та спостерігачів від ВНЗ: підміна інструкторів в аудиторіях, ігнорування інструкторами порушень з боку абітурієнтів, безпосередня допомога в складанні тестів («підказування» під час тестування або в рекреаційних зонах (туалетах));
3.Порушення з боку абітурієнтів: реєстрація на тестування «підставних» осіб, використання технічних засобів, що передають інформацію, списування, інсценування конфліктних ситуацій.
Підвищити ефективність контролю, на думку організаторів кампанії, можна шляхом залучення громадськості на етапах розгляду апеляцій, перевірки тестів, прийому та оцінки сертифікатів у ВНЗ. Особливо важливим буде контроль на етапі зарахування до ВНЗ, де процес відбору є менш прозорим.

“Цього року під час спостереження за вступною кампанією ГМ ОПОРА буде робити наголос на наповненні даними інформаційної системи «Конкурс», яка забезпечить прозорість процедури. Особливої уваги вимагає ведення протоколів приймальними комісіями та підготовка наказів про зарахування”, - зауважив Андрій Гевко, координатор освітніх програм Громадянської мережі ОПОРА.

Одним з досягнень минулорічної кампанії спостереження стало прийняття Верховною Радою України за основу законопроекту щодо ЗНО. Закон передбачатиме адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення процедури тестування, розголошення змісту тестових завдань тощо.

За результатами соціологічних опитувань, рівень корупції під час вступу до ВНЗ у 2008 році зменшився у 3-5 разів. Організатори кампанії висловили сподівання, що цьогорічне тестування стане не менш продуктивним на шляху до реалізації права на рівний доступ до освіти в нашій країні.

Детальніша інформація: Ольга Айвазовська, інформаційний директор, ГМ ОПОРА, info@opora.org.ua , 8 063 617 97 50
* * *
Мета освітньої програми Міжнародного фонду “Відродження” - сприяти системним змінам в освітній галузі України, спрямованим на її наближення до кращих європейських практик, піднесення якості освіти, перетворення її на засіб формування громадянського суспільства.
Детальніше: http://www.irf.kiev.ua/ua/programs/edu

Відповіді

 • 2009.05.01 | Игорь

  Re: Спостереження за ЗНО - під контролем громадськості

  А мне вот что интересно - эта их информационная система "Конкурс" (кстати, http://www.vstup.info) она только у меня не работает или не работает вообще? По 2008 году там есть информация, по 2009 только рубрикатор.
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2009.05.01 | igorg

   Система буде працювати під час вступної кампанії

   Вони уже розіслали по ВНЗ програмне забезпечення, але ще не проводили тестування Відстають від запланованих термінів. Здається планується робота в режимі on-line й мене це дуже турбує. Якщо у них буде погана робота то гальмуватиметься прийом документів по всій Україні.
   Минулого року вони брали лише підсумкові цифри по прийому на спеціальності й статистику по балах.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2018. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua