МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Cьогодні - День пам'яти жертв політичних репресій

05/17/2009 | Майдан-ІНФОРМ

КИЇВ, 17 травня. (УКРІНФОРМ). У неділю, на виконання Указу Президента України, на території державного історико-меморіального заповідника "Биківнянські могили" в рамках державних заходів з відзначення Дня пам'яті жертв політичних репресій відбудеться презентація міжнародної історико-документальної виставки "Зламані долі: комуністичний терор в Україні 1920-1950-х років". Її підготовлено Міжнародним благодійним Фондом "Україна 3000" та Історико-просвітницьким правозахисним благодійним товариством "Меморіал" ім. Василя Стуса спільно з Галузевим архівом Служби безпеки України, повідомляє УКРІНФОРМ з посиланням на прес-службу СБУ.

Документально встановлено, що загальна кількість жертв політичних репресій в Україні лише за період 1927-1990 років становила близько 1 млн 100 тисяч осіб. Крім того, 2 млн 880 тисяч корінних жителів України були депортовані за її межі. Тобто, можна стверджувати, що під жорна репресивної машини комуністичного режиму потрапило близько 4 млн наших співвітчизників.

У середині 1937 року для спрощення процедури репресування додатково були створені позасудові органи - "вища двійка" (у складі Генерального прокурора СРСР А. Вишинського і наркома внутрішніх справ СРСР М. Єжова) та "трійки" обласних управлінь НКВД (у складі начальника УНКВД, обласного прокурора та секретаря обкому партії), які прискорено розглядали справи на осіб, обвинувачених за політичними статтями Кримінального кодексу, і виносили відповідні рішення.

У Києві з 3 серпня 1937 р. діяла "трійка", до складу якої входили начальник УНКВД Шаров, секретар обкому КП(б)У Кудрявцев, т.в.о. облпрокурора Єрьоменко та секретар "трійки" - співробітник УНКВД Альтзіцер. Рішення "трійки" про розстріл обвинувачених виконували у внутрішній тюрмі УГБ НКВД. Тіла розстріляних вивозили за межі Києва, головним чином на територію спецоб'єкта НКВД у Биківні, і закопували.

Виконавцями репресій в Україні були й члени Військової колегії Верховного суду СРСР, які масово засуджували обвинувачених під час виїзних сесій колегії (у такій спосіб було репресовано керівні кадри Київського і Харківського військових округів), а також члени військових трибуналів військових округів та спеціальних сесій обласних судів (вони репресували, як правило, пересічних громадян).

http://www.ukrinform.ua/ukr/order/?id=807671

sean

Відповіді

 • 2009.05.17 | __Borya

  Re: Cьогодні - День пам'яти жертв політичних репресій

  Про членів "Київської трійки НКВД" ... А це не предок відомого політика від Блоку Литвина й предок одного з заступників нинішнього Генпрокурора???
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2009.05.17 | Almodovar

   Re: Cьогодні - День пам'яти жертв політичних репресій

   Щодо пана Шарова... Служив він був в Афганістані... Писарем. В Кабулі. при штабі. "О! -казав він.-мене генерал НАВЧИВ ЯК ТРЕБА ЖИТИ" (цитата). авт омату і бою на очі не бачів. Про нагороди-звідки вони у штабного писаря, комусь не ясно?
   Вчився херово, але активничав. Ось і все.
 • 2009.05.17 | Pavlo Z.

  День пам'яті громадян, убитих державою.

  "Репресії" - нейтральне й брехливе слово, спеціально було придумане, щоб замінити "убивство", тобто те, за яке у будь-які часи убивці відповідали. Найчастіше - смертю.
  Це день не тільки пам'яті жертв, а й вічної ганьби убивць, ім'я яких дотепер зберігаються під надійним захистом ідейних нащадків тих сволот.
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2009.05.17 | Almodovar

   А от мені цікаво:

   де вказівки із виконкома зігнати 1000 школярів і студентів до меморіалу жертв політичних репресій, як на 9 Травня до всіх меморіалів, а хто не виконає того на кукенквакен? Га?
   Де обов'язкові збіговиська по районах і по мікрорайонах і по всіх ДК і таке інше за участю всієї міськ і райвиконкомівської шобли? Га?
   Де, нарешті, загальнодержавна Хвилина Мовчання о 19 годині? Де нагородження вцілілих жертв? Щось їх НАБАГАТО, в десятки разів менше, ніж "ветеранів" ВВВ.
   Де збіговиська вчителів по школах? Де "уроки мужності" із запрошенням вцлілих жертв Не НАЦИСТСЬКИХ ТАБОРІВ, а РАДЯНСЬКИХ???
   Де інтерв'ю по телебаченню дідів і бабів?
   Де колективне, за участю Литвина і Тимохи покладання квітів?
   Де цілий день фільми про репресії?
   Де жертви із стрічками на вулиці?
   Де подарунки борошна і тушонки з горілкою від собєса, нарешті?
   Де це все?
   І ми хочемо порвати із совком, фундуючи свої моральні цінності навколо пам'ятників радянським воїнам на розі вулиці Леніна і Косіора? Чи там Маркса і Пролетарської?
   Совок, сука, совок... вічний совок...
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2009.05.17 | Д. А.

    Ви розумієте, що насправді питаєте "Де совок?"

    А власне його відсутність називаєте совком?


    Almodovar пише:
    > де вказівки із виконкома зігнати 1000 школярів і студентів до меморіалу жертв політичних репресій, як на 9 Травня до всіх меморіалів, а хто не виконає того на кукенквакен? Га?
    > Де обов'язкові збіговиська по районах і по мікрорайонах і по всіх ДК і таке інше за участю всієї міськ і райвиконкомівської шобли? Га?
    > Де, нарешті, загальнодержавна Хвилина Мовчання о 19 годині? Де нагородження вцілілих жертв? Щось їх НАБАГАТО, в десятки разів менше, ніж "ветеранів" ВВВ.
    > Де збіговиська вчителів по школах? Де "уроки мужності" із запрошенням вцлілих жертв Не НАЦИСТСЬКИХ ТАБОРІВ, а РАДЯНСЬКИХ???
    > Де інтерв'ю по телебаченню дідів і бабів?
    > Де колективне, за участю Литвина і Тимохи покладання квітів?
    > Де цілий день фільми про репресії?
    > Де жертви із стрічками на вулиці?
    > Де подарунки борошна і тушонки з горілкою від собєса, нарешті?
    > Де це все?
    > І ми хочемо порвати із совком, фундуючи свої моральні цінності навколо пам'ятників радянським воїнам на розі вулиці Леніна і Косіора? Чи там Маркса і Пролетарської?
    > Совок, сука, совок... вічний совок...
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2009.05.18 | Almodovar

     Re: Ви розумієте, що насправді питаєте "Де совок?"

     Ви не зовсім мене зрозуміли. Совок якраз у переліченому, а також в тому, що цей трагічний день аж ніяк не відмічається владою, крім приспущення прапорів, в той час як день перемоги совіцького соціалізму над німецьким соціалізмом святкується класично і традиційно. Виступ Президента Ющенка-то нуль в системі ідеологічного впливу. Ну, нуль і одна сота, як хочете. Існують методи впливу на громадську свідомість. Якщо ви (я, ми, всі)хочете зробити справжній День Памяті, або будь-що, то таємна згадка вдома-то нуль. Масові заходи, організовані і підтримані державою - без них не можна. присутність на цих заходах учнів і студентів, в нормальній, науковим чином організованій формі, є абсолютно виправданою. Це всесвітня практика.
     Зустрічі із свідками подій-також є ефективним методом виховної роботи. Покладання квітів владою показує те, кого підтримує влада, моральний авторитет яких історичних постатей, значення яких поді для влади є провідним в державотворчий традиції. Тим паче, що квіти покладає не Вася Пупкін-мер, а міський голова, тобто не особа, а посада.
     Це я мав на увазі, що державна виховна робота будується на хибних, або сумнівних або не тих, зайве акцентованих історичних подіях, в той час, як україхнська незалежність постала не із совіцько-нацистського протистояння, а із розстрілів, Голодоморів (і 1921, ы 1947 також), сталынських концтаборів, викликаної цим мужньої боротьби патріотів, на місце яких нам 9 травня щорічно пропонують ветеранів СМЕРШу та конвойних військ НКВС.
 • 2009.05.18 | Георгій

  Вічная Пам"ять

 • 2009.05.18 | Bestt

  питання для істориків - хто такий Кость Матюшенко

  питання виникло відразу, але не хотів в День Пам'яті - щось казати.

  можливо у секретаріаті Президента щось наплутали, або він неправильно прочитав,

  у своєму Слові Президента України Віктора Ющенка у Биківні в День пам'яті жертв політичних репресій
  він сказав:
  "ієрархи Української Автокефальної Православної Церкви Кость Матюшенко та Володимир Самборовський"

  http://www.president.gov.ua/news/13811.html

  про такого ієрарха УАПЦ - до цих пір нічого не було відомо . взагалі.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2018. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua