МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Угода 1944 між ЦРУ і УПА.(л)

05/17/2009 | Сергій Кабуд
Вашингтон – Нещодавно розсекречені архіви Центрального розвідувального управління США проливають світло на встановлення контактів та початок співпраці між ЦРУ та Українською Головною Визвольною Радою (УГВР), створеною у 1944 році для політичного керівництва збройною боротьбою Української Повстанської Армії (УПА).

Ці документи змальовують природу угоди, на базі якої відбувалася співпраця між двома сторонами та надають важливу інформацію про те, якими були перші спеціальні операції на початку «холодної війни».

Один із документів, що називається «Операція Белладонна», описує за яких обставин і чому уряд США увійшов у контакт із представниками УГВР у Римі, і чому саме УГВР було вибрано в якості партнера.

Як свідчить документ, ця співпраця була вигідна обом сторонам і була спрямована на підтримку українського визвольного руху з одного боку, і на постачання інформації про радянські плани у повоєнній Європі, з іншого.

«Операція Белладонна»

Документ «Операція Белладонна», що з’явився у листопаді 1946 року, складається з 25 сторінок огляду українських організацій, що діяли у повоєнній Європі, біографії їхніх лідерів та оцінка спроможності цих груп бути корисними в зборі розвідувальної інформації для Сполучених Штатів.

Серед цілого спектру організацій, звіт виділяє дві: УГВР та Організацію Українських Націоналістів (ОУН) під проводом Степана Бандери.

«Після докладного вивчення проблеми і порівняння інформації з кількох джерел у Німеччині, Австрії та Римі, наше джерело вважає, що

УГВР, УПА та ОУН Бандери є єдиними великими та ефективними організаціями серед українців.

І що більшість інших організацій є малими емігрантськими групами, що не мають впливу і контактів із батьківщиною.

УГВР визнають як організацію, що має підтримку серед молодого покоління та серед українців в Україні, а її лідери, Гриньох та
Лебедь мають незаперечний авторитет.

Деякі інші групи заздрять структурі УГВР через те, що організація є незалежною та потужною, і завжди відмовлялася йти на співпрацю з німцями, поляками, чи росіянами».

Згідно з документом, перший контакт із неназваним американським офіцером розвідки відбувся з представниками УГВР у квітні 1946 року в Римі за допомогою зв’язків Української Греко-Католицької Церкви у Ватикані.

«Контакт було встановлено з УГВР із метою отримання розвідувальної інформації, що стосується СРСР та радянських операцій в середині країни та за кордоном.

Від самого початку нам дали зрозуміти, що українці вважають себе не агентами, а партнерами американців, і що їхні низові агенти не повинні знати про американські аспекти їхньої роботи.

На цій основі було встановлено контакти з представниками УГВР на найвищому рівні, (Іваном) Гриньохом, (Юрієм) Лопатницьким, та (Миколою) Лебедем».

УГВР, як політичне керівництво УПА, контролювала мережу партизанських груп в Україні і Польщі, котрі мали можливість функціонувати як система раннього попередження та надавати точну та вчасну інформацію в тому випадку, якби сталінська Червона Армія розпочала наступ на Захід.

Ця інформація була безцінною для американської розвідки, Центральної розвідувальної групи, яку незабаром замінила ЦРУ.


Для УГВР найголовнішою місією УПА була боротьба з радянськими силами за встановлення незалежної української держави.

Будь-які інші завдання, які УГВР ставила перед УПА, мали другорядне значення.

Але для УГРВ було надзвичайно важливо знайти західного союзника, який би міг фінансувати її, здавалося б, романтичну та безнадійну діяльність.

Тому Сполучені Штати були для них найбільшою надією, і керівництво вірило, що прийнятна угода про співпрацю послужить інтересам обох сторін.


«Здібні люди з психологією переслідуваних»

Американський розвідник залишив свідчення і про особистості якості та характер людей, з якими йому було доручено встановити контакт:

«Вони рішучі та здібні люди, але вони мають психологію переслідуваних.

Вони готові принести в жертву своє життя, чи покінчити життя самогубством, якщо це піде на користь їхній справі. Вони також готові на вбивство, якщо буде потрібно.

Вони налаштовані працювати з нами, чи без нас, а якщо буде потрібно, то і проти нас. Вони не шукають особистої вигоди чи користі.

Наше джерело відчуває, що конспіративна ментальність та надзвичайний ступінь недовіри до всього і всіх, хто не пройшов перевірки, є великими перешкодами на шляху співпраці з українцями.

Потрібно завжди пам’ятати, що вони мають майже релігійну віру у свою націю та не довіряють нічому іноземному: передусім польському, потім російському, і на решті, німецькому.

Підсумовуючи його тривалі спостереження за цими людьми, джерело переконане, що за умов правильного поводження з ними, вони можуть бути корисними у будь-який час та для будь-якої мети».


До 1952 року «Операція Белладонна» пройшла великими змінами.

Боротьба УПА не принесла бажаного результату, але США продовжували підтримувати зв’язки з УГВР.

За допомогою фінансової підтримки ЦРУ було створено дослідницьку та видавничу компанію «Пролог» (Prolog Research and Publishing, inc). Також у Філадельфії було створено бюро УГВР, яке пізніше змінило свою назву на «Закордонне представництво», чи «ЗП УГВР».

Історія «Прологу» є однією з найзахоплюючих, але невідомих сторінок «холодної війни». За 36 років свого існування «Пролог» мобілізував сотні людей, більшість із яких і не підозрювали про співпрацю «Прологу» з ЦРУ, на допомогу справі здобуття свободи і незалежності України, попри великий особистий ризик.

(Вашингтон)

Роман Купчинський очолював «Пролог» у 1978-88 роках. Наведені документи зберігаються в Національному архіві США і увійдуть до нової книги про історію діяльності «Прологу».

Радіо Свобода

http://www.radiosvoboda.org/content/article/1731776.html

Відповіді

 • 2009.05.17 | Майстер

  А я думав, що ЦРУ засноване 1947 року

  27 липня. От конспіратори! Раніше з'явились!
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2009.05.17 | один_козак

   Можливо, саме це авотр мав на увазі, кажучи:

   "Ця інформація була безцінною для американської розвідки, Центральної розвідувальної групи, яку незабаром замінила ЦРУ"?
  • 2009.05.18 | Сергій Кабуд

   почитайте уважно саме так і сказано

   що тоді це ще було не ЦРУ , назва інша, думаю якість роботи була вища

   ЦРУ нажалє дуже неефективна і практично всі операції провалило:

   вєтнам, куба, ссср
 • 2009.05.18 | Сахаров

  Re: Угода 1944 між ЦРУ і УПА.(л)

  "Роман Купчинський очолював «Пролог» у 1978-88 роках. Наведені документи зберігаються в Національному архіві США і увійдуть до нової книги про історію діяльності «Прологу»."

  Завжди вважав пана Романа якщо не співробітником ЦРУ то пов'язаним з ЦРУ. Відчувалася школа. Але після уходу Купчинського з Радіо Свобода Свобода пішла манівцями і врешті розгубила весь авторитет і напрацьовані десятиліттями методи роботи. Наразі вже не маємо тої Свободи, яка була, яку слухали мільйони. Найбільше Свобода потерпіла у 2004, коли київське керівництво представництва запровадило пряму цензуру - для Свободи нечуваний відхід з позицій західної журналістики. Саме тоді зі Свободи пішли більшість журналістів, а решти нове керівництво згодом позбавилося. І Свобода до 2004 і після 2004 - це дві великі різниці. І все почалося з уходу Купчинського.
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2009.05.18 | Сергій Кабуд

   ЦРУ дуже деградувало зусиллями кісінджерів, картерів, клінтонів

   сьогодні написано купу книг про це

   зводитєся до того що ЦРУ необхідно закрити як Саакашвілі закрив советську мусарку

   і творити щось з нуля, переважно роздаючи контракти приватним фірмам по аналітиці і спецопераціям

   Найкращі аналітики і стратеги сьогодні опинилися поза системою

   з найбільш приголомшуючих імен я б назвав

   1.Джефа Найквіста(Jeff Nyquist), який у 1998 видав фундаментальну книгу

   "Причини виникнення четвертої світової війни"

   "Origins of the 4th world war"

   матерiали тут: http://jrnyquist.com

   цю книгу, у масштабі її висновків та методології,

   спеціалісти порівнюють з результатом майже річної діяльності всього ЦРУ.

   Після публікації цієї блискучої книги,
   Найквіст провів десятки лекцій по США, з ним шукали зустрічі всі серьозні політики і спеціалісти з безпеки і військової справи.

   Але схоже що вплив агента КГБ Джона Рііса на міліардера Річарда Мелона Скейфа, який є головним донором у правій політиці зіграв руйнуючу роль.

   Важливі для США ідеї безпеки було покладено на дальню поличку.

   А позаминулого року Річард Меллон Скейф під впливом чи шантажом Рііса ще і викинув білий прапор Клінтонам: зустівся з Клінтоном і публічно мирився про що написав newsmax.com - один з популярних сайтів на гроші Меллона.

   Цікаво що саме Скейф і Рііс придумали і здійснили Арканзаский проект: спарву Клінтон-Моніка Луінска


   2. ДУГЛАС МАКГРЕГОР(Douglas Macgregor) - полковник який розробив ідеалєні рекомеднаціі для сучасної реформи в збвройних силах, по яких Кремль реформує свою армію і Китай так само використовує

   А США- НІ!

   3.Джозеф Дугласс(Josef Douglass Jr) молодший - дядько написав десятки книг по безпеці, був неодноразово викликаний експертом на слухання Конгресу. Нажаль попав в опалу після невдачної спроби висвітлити звязки Біла Клінтона з КГБ. В резулєтаті тої спроби загинув Ян Сейна(((Jan Sejna)
  • 2009.05.21 | Сергій Кабуд

   Купчинский вирогідно завербований у 70і ще. Лобіст ГАЗПРОМУ(л)

   рік тому цей фрукт давав свідченя в сенаті і лобіював допуск ГАЗПРОМА на біржу в США!!!

   Також глянте на його шоблу

   http://azeast.com/about.htm

   а от це українскою деза від друга купчинского генерала КГБ Скіпальського

   http://azeast.com/blog1/archives/18


   от як Купчинский лобіював Газпром
   http://www.robertamsterdam.com/2008/06/us_senate_hearing_on_russian_e.htm

   As you might know, Gazprom is seeking to list on the NYSE. This is something Congress should support in principle – it makes economic sense to have the world’s largest gas company listed on the NYSE.

   At the same time, it is imperative that we do not reward Gazprom management, which often acts as a tool for Russian foreign policy, for its opaque ways of conducting business .
   It is not enough for the NYSE to state that everything is in order with Gazprom’s bid to list without a thorough due-diligence investigation into its European operations and its strong-arm tactics within Russia. I believe the Department of Justice should oversee this due diligence investigation in order to insure its accuracy.

   In the long run Congress must take all appropriate measures it can to assure the nation that the US – Russia energy relationship is free of uncertainty and questionable practices in order to protect the energy security of the United States.


   Якшо цру лоханувся з Купчинским давши йому Пролог-

   можливо через це загинули люди і багато
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2009.06.03 | Мірко

    Не розумію. З наведеного видно лобіював проти

    Ґазпрому
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2009.06.03 | Сергій Кабуд

     Gazprom is seeking to list on the NYSE. Congress should support

     Gazprom is seeking to list on the NYSE. This is something Congress should support in principle – it makes economic sense to have the world’s largest gas company listed on the NYSE
     ---------------------------------------------------

     саме так я це почув в його виступі на слуханнях рік тому.

     його замовники з газпрому знали шо ціна на нафту падатиме майже з точністтю до дня-

     ці слуханя організував Байден, який теж з ними в замазці

     це була ОСТАННЯ спроба влізти в біржу, з останніх сил і зі здачею свого агента

     Вже пізніше я почитав ХТО є спільники Купчзинського: це суцільна гебня

     Зокрема цікавим є опус гестапівця, генерала КГБ Скіпальського

     http://azeast.com/blog1/archives/18
     згорнути/розгорнути гілку відповідей
     • 2009.06.04 | Мірко

      Re: Gazprom is seeking to list on the NYSE. Congress should support

      Сергій Кабуд пише:
      > Gazprom is seeking to list on the NYSE. This is something Congress should support in principle – it makes economic sense to have the world’s largest gas company listed on the NYSE
      >

      Читаю це як преамбулу до самої суті, а це що в принципі це все дуже гарно, але.

      Це щось як В принципі вістки від дописувача Мірка варто читати АЛЕ він покищо не дав нам відповідді на запит чи він вже перестав свою жінку бити і т.д. і т.п. ;) :lol:
     • 2009.06.10 | BROTHER

      Біржа - це та річ, яку кацапи ніколи не розуміли

      і не зрозуміють. Сам хвакт того, що їм дозволили бути on the list of the NYSE ще мало про що говорить. Лохи, які вважають, що вони розумні, є дуже бажаними гравцями у професіональних шулерів.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2018. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua