МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Порівняння двох полководців-сучасників: Мальборо і Петра Першого

06/27/2009 | АБВГ
До річниці Полтавської битви стало цікаво подивитись на синхронну картину воєнних подій в інших частинах Європи. На Заході Європи в цей час сходила зірка молодої Британської імперії, яка в результаті Війни за іспанську спадщину (1701— 1714 рр.- саме часи і Північної війни) стала світовою державою, отримавши великі колоніальні прирощення і торгівельні преференції.
Британія завдячує такому успіху, зокрема, Джону Черчіллю, прадіду Вінстона Черчіля, першому герцогу Мальборо, що отримав титул за перемоги, здобуті над армією Людовіка XIV. Саме цього герцога Мальборо французи, наспівуючи нехитру пісеньку, переробили на "Мальбрука" : "Мальбрук в похід зібрався".
Він був головнокомандувачем в Великому союзі, створеному для боротьби з Францією. Протягом 9 років війни Мальборо завдав нищівні поразки французам в великих битвах — під Бленхаймом (1704 р.), Гамийе (1703 р.), Ауденардом (1708 р.) і Мальплаке (1709 р.), успішно провів 26 облог міст. Король Людовік XIV запросив в 1707 року миру, але Мальборо відмовився розпочинати переговори, і війна тривала. Остання велика перемога герцога під Мальплаке (1709 р.) коштувала життів 30 тисяч англійських солдатів. Для для талановитого полководця настали важкі часи: чимало політиків Батьківщині перестали його підтримувати. Парламент в 1711 р. Усунув Мальборо від командування і він большє нє брав участі в жодному бої. Герцога обвинуватили у неправильному використанні державних засобів і відправили у відставку. Вчорашньому герою довелося взагалі переховуватися по закордонах.
Згадаємо, що за часів Петра Першого загинув на війні чи від голоду, так як податки були надвисокими, кожний сьомий росіянин. А тут втрата 30 тисяч солдат приводить англійського полководця до такого сумного фіналу в блискучій кар"єрі! Як бачимо, зовсім не тому, що Англія вміє загрібати жар чужими руками, втрати англійської армії не великі. Бо вони мінімізуються демократією, в той час, як російські втрати на протязі всієї історії примножуються деспотією. Можна й закон вивести - сим сильніша деспотія - тим більші втрати, чим розвиненіша демократія - тим втрати менші.

Відповіді

  • 2009.06.29 | Радикальный Либерал

    Так Пётр I ещё и трус.

    Как я недавно узнал численное превосходство, в Полтавской битве было на стороне Петра I, но тем не менее атаковали поначалу шведы, а русские отсиживались в обороне.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".